Kτηνιατρική - ποια η γνώμη σας για την συγκεκριμένη σχολή; Γιατί τη δηλώνουν λίγοι;

z=x+yi

Νεοφερμένος

Ο Ηλιας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
ενδιαφέρεται κανεις για την κτηνιατρικη?ενω μ'αρεσει πολυ ελαχιστων παιδιων ειναι η πρωτη επιλογη τους.τι λετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιούλη24995

Νεοφερμένος

Η Γιούλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
ενδιαφέρεται κανεις για την κτηνιατρικη?ενω μ'αρεσει πολυ ελαχιστων παιδιων ειναι η πρωτη επιλογη τους.τι λετε?
εμενα δεν μ αρεσει καθολου γιατι απλα δεν μ αρεσουν τα ζωα!δεν τη δηλωσα!αν εσενα σ αρεσει σιγα!Καθε ατομο ειναι ξεχωριστο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

01011001

Δραστήριο μέλος

Ο Elric αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 408 μηνύματα.
Ήθελα εγώ κτηνιατρική λόγω μεγάλης αγάπης προς τα σκυλιά αλλά το θέμα είναι ότι δεν περιορίζεσαι εκεί.
Αυτά που μπορώ να σου πώ εγώ -από μία μικρή έρευνα που έκανα- και ίσως σου φανούν χρήσιμα είναι:
-Η σχολή είναι μία απ'τις πιο δύσκολες -λόγω θεωρίας προφανώς- επειδή μαθαίνεις ανατομία μέχρι και για τους κροκόδειλους στην ΝΑ Αφρική. Αλλά, να σπουδάσεις πας, όχι να κάνεις διακοπές :Ρ
-Δεν ξέρω κατά πόσο είναι εύκολο να ανοίξεις δικό σου κτηνιατρείο(λεφτά, τοποθεσία κλπ) αλλά από τα στοιχεία που είχα βρεί τα λεφτά που παίρνεις(ακόμα και για να κάνεις μία ενεσούλα) είναι αρκετά καλά. Επίσης δίνονται αρκετά χρήματα για διάφορα κτηνοτροφικά πρόγραμματα οπότε θα υπάρχουν και θέσεις εργασίας στο δημόσιο. Βέβαια εκεί θα ασχολείσαι με αγελάδες κλπ, ενώ, υποθέτω, εσύ θες να ασχοληθείς με μικρά ζώα/κατοικίδια.
-Το ότι είναι πρώτη επιλογή ελάχιστων παιδιών δεν λέει τίποτα :Ρ

Well, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πας και σε έναν κτηνίατρο(αν έχεις δικό σου ζώο θα γνωρίζεις ήδη) να σου πεί και τις δυσκολίες του επαγγέλματος(ακόμα και κτηνιατρείο για μικρά ζώα να ανοίξεις, θα φας λογικά πολλά τσιμπήματα, δαγκωματιές και γρατζουνιές:Ρ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιούλη24995

Νεοφερμένος

Η Γιούλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Ήθελα εγώ κτηνιατρική λόγω μεγάλης αγάπης προς τα σκυλιά αλλά το θέμα είναι ότι δεν περιορίζεσαι εκεί.
Αυτά που μπορώ να σου πώ εγώ -από μία μικρή έρευνα που έκανα- και ίσως σου φανούν χρήσιμα είναι:
-Η σχολή είναι μία απ'τις πιο δύσκολες -λόγω θεωρίας προφανώς- επειδή μαθαίνεις ανατομία μέχρι και για τους κροκόδειλους στην ΝΑ Αφρική. Αλλά, να σπουδάσεις πας, όχι να κάνεις διακοπές :Ρ
-Δεν ξέρω κατά πόσο είναι εύκολο να ανοίξεις δικό σου κτηνιατρείο(λεφτά, τοποθεσία κλπ) αλλά από τα στοιχεία που είχα βρεί τα λεφτά που παίρνεις(ακόμα και για να κάνεις μία ενεσούλα) είναι αρκετά καλά. Επίσης δίνονται αρκετά χρήματα για διάφορα κτηνοτροφικά πρόγραμματα οπότε θα υπάρχουν και θέσεις εργασίας στο δημόσιο. Βέβαια εκεί θα ασχολείσαι με αγελάδες κλπ, ενώ, υποθέτω, εσύ θες να ασχοληθείς με μικρά ζώα/κατοικίδια.
-Το ότι είναι πρώτη επιλογή ελάχιστων παιδιών δεν λέει τίποτα :Ρ

Well, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πας και σε έναν κτηνίατρο(αν έχεις δικό σου ζώο θα γνωρίζεις ήδη) να σου πεί και τις δυσκολίες του επαγγέλματος(ακόμα και κτηνιατρείο για μικρά ζώα να ανοίξεις, θα φας λογικά πολλά τσιμπήματα, δαγκωματιές και γρατζουνιές:Ρ).

ο Χριστος και η Παναγια!!!!!τσιμπήματα, δαγκωματιές και γρατζουνιές!!!!ΜΑΚΡΙΑ!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aliki_s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η aliki_s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 234 μηνύματα.
Χα χα!!
Ετοιμαζόμουν ν ανοίξω ανάλογο topic...
Δήλωσα κτηνιατρική ΑΠΘ και αισθάνομαι ότι έχω κάνει την καλύτερη επιλογή...

ΕΙναι αλήθεια πως η σχολή είναι πολύ δύσκολή αφενός λόγω θεωρίας,αφ ετέρου λόγω προγράμματος (συνήθως έχουν 7-8 ώρες την ημέρα υποχρεωτικές παρακολουθήσεις) πράγμα που σημαίνει ότι δεν έχεις και πολλά περιθώρια για άλλες δραστηριότητες εκτός σχολής...Τέλος, είναι και οι φάρμες/σφαγεία τα οποία πρέπει να επισκευθείς μία φορά την εβδομάδα για πρακτική εξάσκηση, και θα σου ζητηθεί να κάνεις...ό,τι μπορείς να φανταστείς....

Το βέβαιο είναι ότι δεν πρεπεί να πάει κάποιος μόνο και μόνο επειδή τπυ αρέσουν τα ζώα αλλα και να γνωρίζει εκ των προτέρων όλα αυτά που θα αντιμετωπίσει (αν λατρεύει τα ζώα πχ δύσκολα θα αντέξει στα σφαγεία)

Περισσότερα δεν γνωρίζω...σε λίγο καιρό όμως θα ξέρω απο πρώτο χέρι

Αλήθεια περνάει κανένας άλλος κτηνιατρική απο δω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

neni

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η neni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
Εμένα μου αρέσει η κτηνιατρική, και ίσως είναι από τις 1ες μου επιλογές σε 5χρόνια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Κι εγώ όταν ήμουν μικρός κτηνίατρος ήθελα να γίνω :P.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chrissssss

Νεοφερμένος

Ο Chrissssss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Το θέμα είναι να σου αρέσει το αντικείμενο που σπουδάζεις, απο εκεί και πέρα όλα τα άλλα είναι δευτερεύοντα.... Φυσικά χρειάζεται να το ψάξεις για να μη βαδίζεις στα τυφλά, αλλά για να επιλέξεις μια σχολή πάει να πει οτι πάνω κάτω το έχεις ψάξει το θέμα.......... Στήν τελική δεν μπορείς να ξέρεις ακριβώς τι θα κάνεις στη σχολή αλλά και μετά, στην πορεία τα μαθαίνεις.


Τελικά πέρασες στην κτηνιατρική?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aliki_s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η aliki_s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 234 μηνύματα.
Ναι..Θεσ/νικη...χαχα...!!

Απλώς το λέω γτ ξέρω περιπτώσεις που επέλεξαν τη σχολή επειδη αγαπούσαν τα ζώα κ στο 3ο έτος την παράτησαν γι αυτό το λόγο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chrissssss

Νεοφερμένος

Ο Chrissssss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Στο τρίτο ε? Λογικό απο μία άποψη, αφού τότε ξεκινάνε οι κλινικές (χειρουργεία κ.τ.λ.)


Ωραία, μαζί θα είμαστε, κι εγώ κτηνιατρική ΑΠΘ πέρασαα!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

staticstasy

Νεοφερμένος

Η Αναστασια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Κι εγω κτηνιατρικη θελω να περασω! :)
Να δούμε πως θα αντεξω τα σφαγεια.. Αλλα απ την αλλη, μες στη ζωη ειναι κι αυτα, θα μαθω κιολας πιο πολλα!

Ενθουσιαστηκα για την ανατομια του κροκοδειλου! :P:P:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gourlis

Νεοφερμένος

Ο gourlis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Ήθελα εγώ κτηνιατρική λόγω μεγάλης αγάπης προς τα σκυλιά αλλά το θέμα είναι ότι δεν περιορίζεσαι εκεί.
Αυτά που μπορώ να σου πώ εγώ -από μία μικρή έρευνα που έκανα- και ίσως σου φανούν χρήσιμα είναι:
-Η σχολή είναι μία απ'τις πιο δύσκολες -λόγω θεωρίας προφανώς- επειδή μαθαίνεις ανατομία μέχρι και για τους κροκόδειλους στην ΝΑ Αφρική. Αλλά, να σπουδάσεις πας, όχι να κάνεις διακοπές :Ρ
-Δεν ξέρω κατά πόσο είναι εύκολο να ανοίξεις δικό σου κτηνιατρείο(λεφτά, τοποθεσία κλπ) αλλά από τα στοιχεία που είχα βρεί τα λεφτά που παίρνεις(ακόμα και για να κάνεις μία ενεσούλα) είναι αρκετά καλά. Επίσης δίνονται αρκετά χρήματα για διάφορα κτηνοτροφικά πρόγραμματα οπότε θα υπάρχουν και θέσεις εργασίας στο δημόσιο. Βέβαια εκεί θα ασχολείσαι με αγελάδες κλπ, ενώ, υποθέτω, εσύ θες να ασχοληθείς με μικρά ζώα/κατοικίδια.
-Το ότι είναι πρώτη επιλογή ελάχιστων παιδιών δεν λέει τίποτα :Ρ

Well, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πας και σε έναν κτηνίατρο(αν έχεις δικό σου ζώο θα γνωρίζεις ήδη) να σου πεί και τις δυσκολίες του επαγγέλματος(ακόμα και κτηνιατρείο για μικρά ζώα να ανοίξεις, θα φας λογικά πολλά τσιμπήματα, δαγκωματιές και γρατζουνιές:Ρ).

Και το πρακτικο μερος ειναι ακομα χειροτερο.
Απο φιλο που τελειωσε κτηνιατρικη, σε ενα μαθημα, τους αναγκασανε να βαλουν γυμνο χερι (χωρις γαντια) στον κω......ο εγκυου αγελαδας για να βρουν το νεογνο εμβρυο της.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
αποκλειεται με γυμνο χερι, μαλλον ψεμματα θα σου ειπε ο φιλος σου. Εγω ξερω οτι εχουν ειδικα γαντια μεχρι τους ωμους. Επισης εννοεις κολπο γιατι λιγο δυσκολο να βρει νεογνο μεσα στο εντερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

staticstasy

Νεοφερμένος

Η Αναστασια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Ναι κι εγω αυτο θα ελεγα γιατι δε θα ηταν και αποστειρωμενο (η οπως λεγεται) το γυμνο χερι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
ο πατερας μου ειναι κτηνιατρος...και απο ο,τι μου λεει βαζουνε γαντια μεχρι τους ωμους στις γεννες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Μπλιαχ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.

gourlis

Νεοφερμένος

Ο gourlis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 41 μηνύματα.

+1!
Δεν ειναι για μας αυτα τα πράγματα.Δεν ασχολουμαστε με κατσικια,μουλαρια και λοιπα οικόσιτα της ελληνικής πανίδας.:mad2:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marizza92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Τάνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Λιβαδειά (Βοιωτία). Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Και γω από μικρή ήθελα να γείνω κτηνίατρος αλλά τελικά άλλαξα γνώμη μόνο και μόνο επειδή είναι πολλά χρόνια, αρκετά δίσκολο και το κυριότερο επειδή αγαπώ τα ζώα και αυτά με αγαπάνε και δεν θέλω να αλλάξει αυτο. Έχετε δει κανένα σκύλο ή γάτο που να συμπαθεί τον κτηνιατρό του?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aliki_s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η aliki_s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 234 μηνύματα.
Και γω από μικρή ήθελα να γείνω κτηνίατρος αλλά τελικά άλλαξα γνώμη μόνο και μόνο επειδή είναι πολλά χρόνια, αρκετά δίσκολο και το κυριότερο επειδή αγαπώ τα ζώα και αυτά με αγαπάνε και δεν θέλω να αλλάξει αυτο. Έχετε δει κανένα σκύλο ή γάτο που να συμπαθεί τον κτηνιατρό του?

Λολ

Δεν έιναι πολλά χρόνια...5 μόνο (10 εξάμηνα:P)
Το δύσκολο είναι υποκειμεινκό. Ετσι μου λέγαν κ εμένα πριν πάω αλλά τελικά (μέχρι στιγμής) δεν είναι τόσο τραγικο!

Το τελευταίο δεν ξέρω πως το συμπέρανες...άλλα ζώα φοβούνται και αλλα οχι. Δε λέει κάτι αυτό. Πάντα εξαρτάται από τον "τρόπο" του κτηνιάτρου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top