Goethe Institut, ιδιαίτερο ή φροντιστήριο;

petrosnikaia

Νεοφερμένος

Ο petrosnikaia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
παιδια θελω τη γνωμη σας...!! εχω παρει το mittelstufe στα γερμανικα και θελω να συνεχισω για το kleines... Ρωτησα σε κατι κεντρικα φροντιστηρια της Αθηνας που διδασκουν μονο Γερμανικα και μου ζητουσαν 1950 και 2100 ευρω (Κουκιδης και deutsch fuer Griechen αντιστοιχα)..!! Τα χρηματα ειναι παρα πολλα! Ρωτησα και στο goethe institut και μου ειπαν 1340 για 6 διδ. ωρες την εβδομαδα.. Υπαρχει επισης και μια καθηγητρια γνωστη μου που ζηταει 20 ευρω για ιδιαιτερο... Γενικα πιστευετε οτι κανει καλη δουλεια το goethe?εχω ακουσει οτι εχει πολλα ατομα η καθε αιθουσα αλλα γενικα εχει καλη φημη... Η' να κανω ιδιαιτερα καθως ειμαι σε υψηλο επιπεδο?? εχει κανεις εμπειρια? ευχαριστω προκαταβολικααα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsis1

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 421 μηνύματα.
Έχω μιλήσει με ένα παιδί που πήγε για kleines στο goethe της Θεσσαλονίκης και μου πε ότι ήταν αξέχαστη εμπειρία.Βιβλιοθήκες,Γερμανοί,high classes!Μην περιμένεις,απόλαυσε την τάξη σου στο ινστιτούτο και θα περάσεις τέλεια!Μάλλον στο μέλλον κι εγώ εκεί θα ''φοιτήσω'':p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g@ngster95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 376 μηνύματα.
το καλυτερο σε ολη την ευρωπη ειναι το goethe institut!!!! μην χασεις αυτην την εμπειρια!!! μακαρι να πηγενα και εγω εκει!:)
-----------------------------------------
παιδια θελω τη γνωμη σας...!! εχω παρει το mittelstufe στα γερμανικα και θελω να συνεχισω για το kleines... Ρωτησα σε κατι κεντρικα φροντιστηρια της Αθηνας που διδασκουν μονο Γερμανικα και μου ζητουσαν 1950 και 2100 ευρω (Κουκιδης και deutsch fuer Griechen αντιστοιχα)..!! Τα χρηματα ειναι παρα πολλα! Ρωτησα και στο goethe institut και μου ειπαν 1340 για 6 διδ. ωρες την εβδομαδα.. Υπαρχει επισης και μια καθηγητρια γνωστη μου που ζηταει 20 ευρω για ιδιαιτερο... Γενικα πιστευετε οτι κανει καλη δουλεια το goethe?εχω ακουσει οτι εχει πολλα ατομα η καθε αιθουσα αλλα γενικα εχει καλη φημη... Η' να κανω ιδιαιτερα καθως ειμαι σε υψηλο επιπεδο?? εχει κανεις εμπειρια? ευχαριστω προκαταβολικααα:)
μην το σκευτεσε! ειναι απιστευτη ευκαιρια! στο
goethe να πας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bibiblock

Νεοφερμένος

Η bibiblock αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
πιστευω πως για ενα τετοιο επιπεδο σπουδων ανμφιβολα πρεπει να διαλεξεις να πας στο geothe..........ο τροπος διδασκαλιας δεν εχει καμια σχεση με τον φροντηστηριων........και η μαμα μου που διδασκε γερμανικα σε προτρεπει να πας στο geothe...............σιγουρα αξεχαστη εμπειρια!!!!!:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petrosnikaia

Νεοφερμένος

Ο petrosnikaia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
ναι, τελικα θα καταληξω στο goethe... αν και τους πηρα σημερα τηλεφωνο και μου ειπαν κατι για κατατακτηριο τεστ και οτι τα θελουν ολα τα λεφτα (1340) σε μια δοση, με την εγγραφη... ιου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos_p

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Manos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Aν έχεις την οικονομική δυνατότητα θα ήταν η καλύτερη επιλογή να πας στο Goethe!! Μακάρι να είχαμε και στην επαρχία:-(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g@ngster95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 376 μηνύματα.
Aν έχεις την οικονομική δυνατότητα θα ήταν η καλύτερη επιλογή να πας στο Goethe!! Μακάρι να είχαμε και στην επαρχία:-(
μονο μακαρι!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
εγω εχω παει στο γκετε και ειναι καταπληκτικα!!!!!!!!! αξεχαστη εμπειρια!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g@ngster95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 376 μηνύματα.
εγω εχω παει στο γκετε και ειναι καταπληκτικα!!!!!!!!! αξεχαστη εμπειρια!!!
εχεις παει;;;;;;;;;; πως ειναι;;;;; ζηλευω!!!!!!!!!!!:jumpy::jumpy::jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
εχω παει. Εκει εδωσα Zertifikat Deutsch B1. Ειναι μες στο πρασινο και εχει και ενα μαγαζακι που πουλαει αναψυκτικα και γερμανικα "γλυκισματα". Εγω πηρα μπρετσελ. Πολυ ωραιο! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petrosnikaia

Νεοφερμένος

Ο petrosnikaia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
λογικα αναφερεσαι στο goethe institut θεσσαλονικης, γιατι της Αθηνας δν ειναι μεσα στο πρασινο... ειναι μεσα στη βρωμια του πολυπολιτισμικου κεντρου της ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g@ngster95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 376 μηνύματα.
εχω παει. Εκει εδωσα Zertifikat Deutsch B1. Ειναι μες στο πρασινο και εχει και ενα μαγαζακι που πουλαει αναψυκτικα και γερμανικα "γλυκισματα". Εγω πηρα μπρετσελ. Πολυ ωραιο! :D
εχω φαει μπρετσελ στη γερμανια! ωραιο ειναι! μ....μου ανοιξες την ορερξη!:P στο γκετε να πας παντως δεν συγκρινεται με τα ιδιεταιρα!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
λογικα αναφερεσαι στο goethe institut θεσσαλονικης, γιατι της Αθηνας δν ειναι μεσα στο πρασινο... ειναι μεσα στη βρωμια του πολυπολιτισμικου κεντρου της ...
ναι στο γκετε της θεσσαλονικης πηγα... σαν κανονικο παρκο ειναι! εχει και αμφιθεατρο! απο αθηνα μονο στην Ελληνοαμερικανικη ενωση εχω παει, οχι στο γκετε, οποτε δεν ξερω πως ειναι κει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
παιδια θελω τη γνωμη σας...!! εχω παρει το mittelstufe στα γερμανικα και θελω να συνεχισω για το kleines... Ρωτησα σε κατι κεντρικα φροντιστηρια της Αθηνας που διδασκουν μονο Γερμανικα και μου ζητουσαν 1950 και 2100 ευρω (Κουκιδης και deutsch fuer Griechen αντιστοιχα)..!! Τα χρηματα ειναι παρα πολλα! Ρωτησα και στο goethe institut και μου ειπαν 1340 για 6 διδ. ωρες την εβδομαδα.. Υπαρχει επισης και μια καθηγητρια γνωστη μου που ζηταει 20 ευρω για ιδιαιτερο... Γενικα πιστευετε οτι κανει καλη δουλεια το goethe?εχω ακουσει οτι εχει πολλα ατομα η καθε αιθουσα αλλα γενικα εχει καλη φημη... Η' να κανω ιδιαιτερα καθως ειμαι σε υψηλο επιπεδο?? εχει κανεις εμπειρια? ευχαριστω προκαταβολικααα:)

Θα σου πω τη γνώμη μου ως καθηγήτρια γερμανικών....

Καταρχήν μπράβο σου που είσαι σε τόσο υψηλό επίπεδο! Με το καλό να συνεχίσεις κιόλας! :no1:

Λοιπόν...Είτε πας στο Γκαίτε είτε ιδιαίτερο (με την προϋπόθεση ότι είναι καλή η καθηγήτρια που ανέφερες -και λιγα παίρνει 20 ευρω για αυτό το πτυχίο-) θα είσαι μια χαρά.

Βέβαια, στο Γκαίτε είναι ωραία η εμπειρία! Θα μιλάτε την περισσότερη ώρα γερμανικά και θα εξασκηθείς πολύ καλά. Όσο για τα δίδακτρα, τα βρίσκω λογικά. Πιστεύω ότι θα γίνει καλό μάθημα και μην προκαταλαμβάνεσαι με τα όσα λένε ότι και καλά θα είστε πολλά άτομα κλπ. γιατί δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Τουλάχιστον στην πρακτική μου που είχα διδάξει στο Γκαίτε της Θεσσαλονίκης ήταν μόνο 5 άτομα στην τάξη. Έχουν πολύ καλό οπτικο-ακουστικό υλικό και πιστεύω θα μείνεις αρκετά ικανοποιημένος.

Αν έχεις κάποια άλλη απορία, μη διστασεις να με ρωτήσεις.
Καλη επιτυχία με ό,τι κι αν κάνεις! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
εχω παει στο γκετε της θεσσαλονικης για να δωσω γερμανικα... οντως μεσα στο πρασινο ειναι και εχει πολλες αιθουσες ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petrosnikaia

Νεοφερμένος

Ο petrosnikaia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
δεν ξερω , ειμαι σε διλημμα...σκεφτομαι και αυτο που λες jENNY οτι τα 20 ευρω για ιδιαιτερο σε τετοιο επιπεδο ειναι πολυ καλη τιμη.. ... αν ειναι δηλαδη να δωσω 12 ευρω την ωρα στο goethe για να κανω μαθημα με 8-minimum- παιδια, μηπως ειναι προτιμοτερο να κανω ιδιαιτερο, που θα εστιασει η καθηγητρια στις δικες μου αναγκες, στα δικα μου κενα και θα κανω και σαφως λιγοτερες ωρες εφοσον θα προχωραω ταχυτερα στο ιδιαιτερο??δεν ξερωωωωωωωωωωωωωω!!!ουφφφφφφφ αλλο προβλημα μας βρηκε παλι!!:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
πανε γκετε και θα με θυμηθεις!!!! ειναι αξεχαστη εμπειρια!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
δεν ξερω , ειμαι σε διλημμα...σκεφτομαι και αυτο που λες jENNY οτι τα 20 ευρω για ιδιαιτερο σε τετοιο επιπεδο ειναι πολυ καλη τιμη.. ... αν ειναι δηλαδη να δωσω 12 ευρω την ωρα στο goethe για να κανω μαθημα με 8-minimum- παιδια, μηπως ειναι προτιμοτερο να κανω ιδιαιτερο, που θα εστιασει η καθηγητρια στις δικες μου αναγκες, στα δικα μου κενα και θα κανω και σαφως λιγοτερες ωρες εφοσον θα προχωραω ταχυτερα στο ιδιαιτερο??δεν ξερωωωωωωωωωωωωωω!!!ουφφφφφφφ αλλο προβλημα μας βρηκε παλι!!:xixi:

Δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι!! :nono: :)

Ό,τι απο τα 2 να επιλέξεις, κερδισμένος θα βγεις. Απλά σκέψου τι θέλεις εσύ πραγματικά υπολογίζοντας όλους τους παράγοντες. Όσο για το Γκαίτε, δεν είναι απόλυτο ότι θα είστε 8 άτομα στην τάξη. Καλό θα ήταν να κάνεις μια ερώτηση εκεί για τον αριθμό ατόμων στην αίθουσα πριν αποφασίσεις για εγγραφή εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petrosnikaia

Νεοφερμένος

Ο petrosnikaia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
γνωριζετε τι γινεται με αυτο το κατατακτηριο τεστ του goethe? πηρα τηλ. και μου ειπαν οτι αν δειξει οτι ειμαι χαμηλοτερου επιπεδου απο το kleines , τοτε θα πρεπει να παρακολουθησω την αντιστοιχη ταξη... Δεν μπορω να το πιστεψω ομως... Δηλαδη αμα θελω να δωσω kleines και δειξει το κατατακτηριο οτι ειμαι επιπεδου mittelstufe θα με υποχρεωσουν να παρακολουθησω αυτη την ταξη αφου το εχω παρει ηδη? (εστω και πριν 3 χρονια)....ξερετε τι παιζει? :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
μην αγχωνεσαι, αμα το επιπεδο σου ειναι c2 θα πας c2.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top