Goethe Institut, ιδιαίτερο ή φροντιστήριο;

aikat_

Νεοφερμένος

Η aikat_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Δεν παράτησα την προσπάθεια για το C2 , το Goethe-Institut άφησα . DAS OBERSTUFENBUCH ( Anne Buscha , Gisela Linthout ) .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Δηλαδη δεν εχει καποιος τη δυνατοτητα,να μαθει στο Goethe καλα γερμανικα?
Εγω δε θελω να τα "ξεπεταξω"...Θελω να μαθω τη γλωσσα,οσο γινεται, εις βαθος,καθως σκεφτομαι με την αποκτηση του πτυχιου μου να φυγω για Γερμανια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aikat_

Νεοφερμένος

Η aikat_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Mπορείς να μάθεις , φυσικά και μπορείς . Αν σου ταιριάζει αυτός ο τρόπος διδασκαλίας .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Mπορείς να μάθεις , φυσικά και μπορείς . Αν σου ταιριάζει αυτός ο τρόπος διδασκαλίας .
O τρόπος ,δηλαδή, πώς είναι?Πολύ αργός?:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.

aikat_

Νεοφερμένος

Η aikat_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Κατά την γνώμη μου ναι είναι πολύ αργός . Μπορεί όμως αύτοι οι ρυθμοί να ταιριάζουν σε ορισμένα άτομα . Επίσης μπορεί να δίνεις και εσύ έμφαση στα προφορικά όπως αυτοί . Εγώ προτιμώ και αποδίδω καλύτερα έχοντας ξεχωριστά βιβλία για γραμματική , λεξιλόγιο , γραπτό λόγο κλπ . Όχι πάνω στα ατελείωτα προφορικα όποια λέξη δεν γνωρίζουμε να την σημειώνουμε για παράδειγμα . Ένα βιβλιό για όλα υπήρχε , και δεν ήταν μεγάλο . Για το επίπεδο C2 που πήγα εκεί , θα ήθελα κάτι διαφορετικό πιο ΣΥΣΤΗΜΑΤΙΚΟ και ΑΝΑΛΥΤΙΚΟ .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Κατά την γνώμη μου ναι είναι πολύ αργός . Μπορεί όμως αύτοι οι ρυθμοί να ταιριάζουν σε ορισμένα άτομα . Επίσης μπορεί να δίνεις και εσύ έμφαση στα προφορικά όπως αυτοί . Εγώ προτιμώ και αποδίδω καλύτερα έχοντας ξεχωριστά βιβλία για γραμματική , λεξιλόγιο , γραπτό λόγο κλπ . Όχι πάνω στα ατελείωτα προφορικα όποια λέξη δεν γνωρίζουμε να την σημειώνουμε για παράδειγμα . Ένα βιβλιό για όλα υπήρχε , και δεν ήταν μεγάλο . Για το επίπεδο C2 που πήγα εκεί , θα ήθελα κάτι διαφορετικό πιο ΣΥΣΤΗΜΑΤΙΚΟ και ΑΝΑΛΥΤΙΚΟ .
OK!Eυχαριστώ για τις πληροφορίες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aikat_

Νεοφερμένος

Η aikat_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Ενδεικτικά θα πω πως αύτο το βιβλίο το κάνουν σε ένα χρόνο . Το βιβλίο είναι 199 σελίδες με μικρότερη σελίδα από Α4 και έχει ενσωματωμένες τις λύσεις πίσω τις οποίες σου λένε να κοιτάς για να επαληθεύεις μόνος σου την επίδοση σου . Σημειωτέον πως τουλάχιστον εγώ έδινα 600 ευρώ τον μισό χρόνο . Για ένα χρόνο δηλαδή 1200 ευρώ , στον οποίον κάνουμε ένα μόνο βιβλίο και πολλά προφορικά . Ακόμα , σε περιορίζει στο να δώσεις το C2 , σε 2 χρόνια αφού πάρεις το C1 ,πράγμα που για μένα τουλάχιστον είναι πολύς καιρός και δεν χρειάζεται τόσος .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Brynja

Νεοφερμένος

Η Brynja αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
σε φροντιστηριο για β2 επιπεδο ποσο περιπου ειχατε πληρωσει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Oπως μπορει ο καθε ενας... Καλυτερο ειναι το ιδιαιτερο αλλα εχει κι αυτο τα κακα του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
σε φροντιστηριο για β2 επιπεδο ποσο περιπου ειχατε πληρωσει?

Εγώ είμαι Β2 και μου παίρνει 50 ευρώ. Βέβαια είναι το φθηνότερο φρο από αυτά που υπάρχουν εδώ, και η τιμή αυτή είναι ίδια εδώ και 3 χρόνια, επειδή λέει πως δεν είναι καιρός για να μας αυξήσει τα δίδακτρα. Βέβαια, είναι τι θα πετύχεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Brynja

Νεοφερμένος

Η Brynja αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Εγώ είμαι Β2 και μου παίρνει 50 ευρώ.

50 την ωρα?τι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Το goethe αξιζει??
Καποιος που εχει προσωπικη εμπειρια ας απαντησει,παρακαλω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiveLoveLaugh:D

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η LiveLoveLaugh:D αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Το θετικό με τα πτυχία του Goethe είναι ότι είναι ευρέως αναγνωρισμένα.Ξέρεις ότι δεν πρόκειται να έχεις κάποιο πρόβλημα σε αυτό,πράγμα πολύ σημαντικό,γιατί όταν αποκτάς κάποιο πτυχίο,θες να ξέρεις ότι μπορείς να το αξιοποιήσεις χωρίς να σε περιορίζει.Όπότε ναι,σίγουρα αξίζει.Το επίπεδο δυσκολίας αυτών των πτυχίων είναι μεγαλύτερο από το κρατικό αλλά όπως καταλαβαίνεις υπερέχει στην αναγνωρισιμότητα.Ξέρω πολλά άτομα που χρειάζονταν κάποιο πτυχίο του Goethe για εργασία στο εξωτερικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Το θετικό με τα πτυχία του Goethe είναι ότι είναι ευρέως αναγωρισμένα.Ξέρεις ότι δεν πρόκειται να έχεις κάποιο πρόβλημα σε αυτό,πράγμα πολύ σημαντικό,γιατί όταν αποκτάς κάποιο πτυχίο,θες να ξέρεις ότι μπορείς να το αξιοποιήσεις χωρίς να σε περιορίζει.Όπότε ναι,σίγουρα αξίζει.Το επίπεδο δυσκολίας αυτών των πτυχίων είναι μεγαλύτερο από το κρατικό αλλά όπως καταλαβαίνεις υπερέχει στην αναγνωρισιμότητα.Ξέρω πολλά άτομα που χρειάζονταν κάποιο πτυχίο του Goethe για εργασία στο εξωτερικό.
Βρε δε λεω για το πτυχιο goethe!:P
Για το goethe institut λεω...Αν αξιζει να κανει καποιος γερμανικα εκει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiveLoveLaugh:D

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η LiveLoveLaugh:D αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Ούπς:redface::P
λάθος κατάλαβα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Για να γίνει σοβαρή δουλειά και να έχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα,πρέπει να πέσεις στο κατάλληλο τμήμα όπου θα έχεις συμμαθητές συνεπείς και με όρεξη για δουλειά και μελέτη!
Η ξένη γλώσσα δεν είναι π.χ. Μηχανολογία ή Πληροφορική να πεις πως "οκ,κάθομαι μελετάω μόνος/η και όλα κομπλέ" πρέπει να τη μιλάς και να την εξασκείς την ώρα του μαθήματος,εκεί είναι που τη μαθαίνεις!Αν σ'ένα τμήμα απ'τους 5 οι δύο είναι τουρίστες,οι άλλοι δύο όποτε θυμηθούν λύνουν τις ασκήσεις τους κι είσαι εσύ μόνη να προσπαθείς,καλύτερα να πάρεις ιδιαίτερα και να έχεις τον καθηγητή κατ'αποκλειστικότητα να μιλάτε συνεχώς...

Το καλό του Goethe είναι ότι χωρίζει τα τμήματα αναλόγως του επιπέδου των μαθητών,αν δεν κάνω λάθος!Αλλά νομίζω ότι,είναι το μόνο "καλό" που του έχει απομείνει!:P
Γιατί κατά τ'άλλα και ακριβό είναι (και τα θέλει και στην ώρα τους) και οι καθηγητές είναι πλέον μέτριοι (φθηνοί γαρ) κ.λπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Ειμαι στο goethe εδώ κι ένα μήνα! Μπορεί τα 600€ για ένα εξάμηνο να ειναι πολλα αλλα πραγματικά αξίζει τον κόπο! Στην αρχή,με αγχωνε το γεγονός ότι θα μου έκανε Γερμανίδα καθηγήτρια ενώ δε γνώριζα ούτε την αλφάβητα ! Ομως ,στην πορεία οι αμφιβολίες μου προσπεραστηκαν! Υπάρχει απόλυτη οργάνωση! Εχουν ένα montsplan το οποίο τηρούν αυστηρά ,ενώ μέσω ενός klassenbuch μπορείς να ενημερώθεις αναλυτικά για το μάθημα που έγινε στην τάξη σε περίπτωση που χρειαστεί να απουσιασεις!
Ισχύει ότι στηρίζονται πολύ στα προφορικά,όμως αυτό δεν ειναι απαραίτητα κακό γιατι η γλώσσα σου λύνεται πιο εύκολα και ήδη όλοι μέσα το τμήμα μπορούμε να λέμε αρκετά πράγματα στα Γερμανικά .
Ακόμα,νομίζω ότι μαθαίνουμε τα πράγματα βιωματικά χωρίς να κολλάμε απλα στη γραμματική και το λεξιλόγιο! Που εννοείται βέβαια ότι τα κανουμε κι αυτά!
Ειναι μια πολύ καλή επιλογή,όσο μπορω να ξέρω προς το παρόν και θα το πρότεινα ανεπιφύλακτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top