Erasmus

Lilla My

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Lilla My αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Αν μπορείς να διαλέξεις, θα σου πρότεινα να κάνεις αίτηση για το εαρινό εξάμηνο (Ιανουάριος-Μάιος), γιατί ναι μεν είναι μουντός ο καιρός και το χειμώνα, αλλά έχει πολύ χιόνι και "φωτίζει" λίγο τον τόπο. Θερμοκρασίες μην περιμένεις πολύ υψηλές - τα χιόνια λιώνουν τον Απρίλιο. :P Συνήθως ο πιο κρύος μήνας είναι ο Φεβρουάριος· στο Ελσίνκι η θερμοκρασία φτάνει και τους -25 °C.

Το μειονέκτημα του να έρθεις στο εαρινό εξάμηνο είναι ότι κατά πάσα πιθανότητα θα χάσεις την εξεταστική Ιανουαρίου-Φεβρουαρίου στην Ελλάδα. Το χειμερινό μας εξάμηνο είναι από το Σεπτέμβρη μέχρι το Δεκέμβρη, άρα χάνεις την επαναληπτική εξεταστική του Σεπτεμβρίου...

Εδώ μπορείς να βρεις πληροφορίες για τις εστίες: https://www.hoas.fi/www/hoaswww.nsf/sp3?open&cid=exchangestudents
Το πανεπιστήμιο είναι καλό κι οργανώνει πολλές δραστηριότητες για τους φοιτητές και ειδικά για τους Ερασμίτες. Γλώσσα δεν είναι απαραίτητο να γνωρίζεις, καθώς τα μαθήματα, που προορίζονται για τους Ερασμίτες, γίνονται στα αγγλικά. Καλό θα ήταν, όμως, να σιγουρευτείς για τις αντιστοιχίες των μαθημάτων.
Το κόστος ζωής πάλι είναι ακριβούτσικο, αλλά δικαιούσαι, αν όχι όλες, τις πιο σημαντικές φοιτητικές εκπτώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cydonian Knight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Cydonian Knight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Κατάλαβα... Δεν ξέρω αν μπορώ να διαλέξω εξάμηνο, νομίζω είναι ανάλογα με τον υπεύθυνο καθηγητή :/:
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες!!! Αν έχω κάτι άλλο, θα επανέλθω! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chainsaw

Νεοφερμένος

Ο chainsaw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σητεία (Λασιθίου). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Παιδια σκεφτομαι και εγω να δηλωσω για ερασμους αγγλια,αλλα με προβληματιζει το θεμα των μαθηματων.Λογω οικονομικων δυσχεριων θελω να τελειωσω την σχολη στην ωρα μου.
Προσωπικα οσα ατομα ξερω δεν εχουν καταφερει να περασουν ουτε ενα μαθημα(βεβαια αυτοι δεν διαβαζαν) .Εσεις απο την δικη σας εμπειρια τι πιστευτε ;Αν ασχοληθει καποιος μπορει να περασει μαθηματα στο ξενο πανεπιστημιο;

Υπαρχει και το θεμα της αναγνωρισης απο το ελληνικο πανεπιστημιο,αλλα νομιζω οτι αυτο το θεμα μπορει να λυθει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
Παιδια σκεφτομαι και εγω να δηλωσω για ερασμους αγγλια,αλλα με προβληματιζει το θεμα των μαθηματων.Λογω οικονομικων δυσχεριων θελω να τελειωσω την σχολη στην ωρα μου.
Προσωπικα οσα ατομα ξερω δεν εχουν καταφερει να περασουν ουτε ενα μαθημα(βεβαια αυτοι δεν διαβαζαν) .Εσεις απο την δικη σας εμπειρια τι πιστευτε ;Αν ασχοληθει καποιος μπορει να περασει μαθηματα στο ξενο πανεπιστημιο;

Υπαρχει και το θεμα της αναγνωρισης απο το ελληνικο πανεπιστημιο,αλλα νομιζω οτι αυτο το θεμα μπορει να λυθει.
μου φαίνεται χαζό να μην καταφέρεις να περάσεις μαθήματα αν ασχολείσαι. οι εκεί φοιτητές, άλλωστε, πώς τα καταφέρνουν, και μάλιστα για 3-4-5 χρόνια (αναλόγως την σχολή);
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mr.thewritikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Εγώ αν και νωρίς (είμαι β΄εξάμηνο στο α.π.θ. αγγλική φιλολογία) έχω έρθει ήδη σε επαφή με την υπεύθυνη καθηγήτρια για το πανεπιστήμιο που θέλω και να ναι καλά η γυναίκα προτίθεται να με βοηθήσει πάρα πολύ! Αν όλα πάνε καλά τον άλλο Σεπτέμβρη φεύγω για το Nottingham της Αγγλίας! 2 είναι οι κύριοι λόγοι που το κάνω: 1) ΓΝΩΡΙΜΙΕΣ :) και 2) να είμαι σε μία non-stop επαφή με την γλώσσα! Ανυπομονώ!!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Mπορείς να φύγεις ερασμους από το Γ εξάμηνο κιόλας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cydonian Knight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Cydonian Knight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Mπορείς να κάνεις αίτηση από το Γ' εξάμηνο και να φύγεις στο Ε' ή ΣΤ' ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Ναι και γω αυτό ήξερα.Απλά ο θεωρητικός γράφει ότι θα φύγει στο Γ για αυτό μου έκανε εντύπωση;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Μπορείς να φύγεις για erasmus από το 2ο έτος και μετά! Μόνη προϋπόθεση είναι να έχεις περάσει όλα τα μαθήματα του 1ου έτους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Για το ΑΠΘ μόλις αναρτήθηκαν τα αποτελέσματα για κάποιες σχολές (ψυχολογία, κτηνιατρική, πολιτικών επιστημών, φιλολογία, δημοσιογραφία) εδώ.
Η κατάσταση αυτή δεν είναι η τελική, θα ενημερώνεται καθημερινά με τα αποτελέσματα και των υπόλοιπων Μονοτμηματικών Σχολών/Τμημάτων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Η υπενοίκιαση (υπεκμίσθωση, sublet, sous-louer, untervermieten) ενός χώρου θα πρέπει να ορίζεται στο συμβόλαιο που έχετε κάνει. Κάποιοι την απαγορεύουν ρητά, κάποιοι την επιτρέπουν κατόπιν συννενοήσεως. Αλλού πάλι δεν γίνεται καμία αναφορά. Το καλύτερο που μπορείτε να κάνετε, αν σκοπεύετε να φύγετε για erasmus και θέλετε να υπενοικιάσετε τον χώρο σας, είναι να ρωτήσετε τον ίδιο τον ιδιοκτήτη. Σε κάθε περίπτωση, ο ιδιοκτήτης πρέπει να ξέρει ποιος ζει μες στο σπίτι του.

Αυτό για όσους αναρωτιέστε τι να κάνετε με το σπίτι που νοικιάζετε όσο θα λείπετε.

Σε κάθε περίπτωση, μπορώ να επιβεβαιώσω ότι οι φθηνότερες λύσεις είναι εστία ή συγκατοίκηση. Συνήθως δεν θα έχετε αποκλειστικά δική σας κουζίνα, ενδεχομένως ούτε καν και μπάνιο (θα πρέπει να τα μοιράζεστε), αλλά σαφέστατα θα έρθει φθηνότερα από κανονικό διαμέρισμα. Επίσης είναι πιο εύκολο να νοικιάσετε κανονικό διαμέρισμα για ένα χρόνο, παρά για 3 ή 6 μήνες. Οπότε, πάμε σε εστία ή συγκατοίκηση.

Καλό θα ήταν για τις εστίες να κάνετε αιτήσεις όσο νωρίτερα, ακόμα και πριν μάθετε τα αποτελέσματα (κι αν σας πάρουν στην εστία κι όχι στο erasmus, απλά δεν δέχεστε το δωμάτιο και τελείωσε εκεί η υπόθεση). Συνήθως οι θέσεις στις εστίες γεμίζουν πολύ γρήγορα. Να φανταστείτε, εγώ είχα κάνει τον περασμένο Αύγουστο μία αίτηση και μου έστειλαν e-mail για διαθέσιμο δωμάτιο ... πριν καμιά βδομάδα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalia1985

Νεοφερμένος

Η kalia1985 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Εχω φυγει εδω και 5 χρονια απο γαλλια( grenoble) poy ekana erasmus και μετα απο 1 χρονο αρχισαν να μου στελνουν γραμματα οτι πρεπει να επιστρεψω 700ε γιατι τα ειχαν βαλει στο λογαριασμο μου ενω ειχα φυγει. Εγω εκανα το λαθος να μην κλεισω τον λογαριασμο στην τραπεζα φευγοντας οποτε τα λεφτα σχεδον που τα φαγε η τραπεζα. Ποσα χρονια θα με ενοχλουν ακομα;

Αναρωτιεμαι μηπως το συνεχισουν δικαστικα , αν καποιoς ξερει κατι σχετικο PLEASE HELP!!!!!!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Εχω φυγει εδω και 5 χρονια απο γαλλια( grenoble) poy ekana erasmus και μετα απο 1 χρονο αρχισαν να μου στελνουν γραμματα οτι πρεπει να επιστρεψω 700ε γιατι τα ειχαν βαλει στο λογαριασμο μου ενω ειχα φυγει. Εγω εκανα το λαθος να μην κλεισω τον λογαριασμο στην τραπεζα φευγοντας οποτε τα λεφτα σχεδον που τα φαγε η τραπεζα. Ποσα χρονια θα με ενοχλουν ακομα;

Αναρωτιεμαι μηπως το συνεχισουν δικαστικα , αν καποιoς ξερει κατι σχετικο PLEASE HELP!!!!!!!:D
Αφού σου τα είχαν βάλει στην τράπεζα πρέπει και να τα επιστρέψεις. Γιατί δεν επικοινωνείς μαζί τους με ένα μέιλ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

kalia1985

Νεοφερμένος

Η kalia1985 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Το θεμα ειναι οτι μου λενε οτι εφυγα πιο νωρις απο την πραγματικοτητα και επειδη αφησα ανοιχτο τον λογαριασμο τα χρηματα τα εχει παρει η ταπεζα. στα 5 χρονια δεν παραγραφονται ετσι κι αλλιως αυτες οι διεκδικησεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Εγώ κατά πάσα πιθανότητα θα χρειαστεί να βρεθώ Ιταλία μέσα στο 2014 και συγκεκριμένα Bologna...θέλω λοιπόν να ρωτήσω τα εξής διότι μέχρι τότε θα έχω φτάσει 11ο-12ο εξάμηνο στη σχολή μου:
-Παίζει κανένα ρόλο το "προχωρημένο" εξάμηνο σπουδών για έναν υποψήφιο;
-Πρέπει ντε και καλά να χρωστάς έστω και ένα μάθημα από το τμήμα σου για να πας;Ή μπορείς να πας απλά δηλώνοντας μαθήματα που δεν αντιστοιχίζονται με τα "εδώ";
Τονίζω ότι υπάρχει συμφωνία του τμήματός μου με το uni της Bologna και ότι μένουν σχεδόν σε κάθε εξάμηνο κενές θέσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos90

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο manos90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 274 μηνύματα.
Εγώ κατά πάσα πιθανότητα θα χρειαστεί να βρεθώ Ιταλία μέσα στο 2014 και συγκεκριμένα Bologna...θέλω λοιπόν να ρωτήσω τα εξής διότι μέχρι τότε θα έχω φτάσει 11ο-12ο εξάμηνο στη σχολή μου:
-Παίζει κανένα ρόλο το "προχωρημένο" εξάμηνο σπουδών για έναν υποψήφιο;
-Πρέπει ντε και καλά να χρωστάς έστω και ένα μάθημα από το τμήμα σου για να πας;Ή μπορείς να πας απλά δηλώνοντας μαθήματα που δεν αντιστοιχίζονται με τα "εδώ";
Τονίζω ότι υπάρχει συμφωνία του τμήματός μου με το uni της Bologna και ότι μένουν σχεδόν σε κάθε εξάμηνο κενές θέσεις...
Ναι πρεπει οπωσδηποτε να χρωστας εστω ενα μαθημα.Δεν χρειαζεται ομως τα μαθηματα που θα παρεις στο ξενο πανεπιστημιο να αντιστοιχιζονται με αυτα.
Το οτι εισαι σε προχωρημενο εξαμηνο μετρα αρνητικα στην αιτηση σου,αλλα αφου λες οτι μενουν παντα κενες θεσεις,θα σε παρουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
ΑΠΘ
Ενημερωτική συνάντηση όλων των επιλεγέντων φοιτητών και Παραλαβή εντύπων ΙΚΥ για τη χρηματοδότηση των φοιτητών του χειμερινού εξαμήνου 2012-13: 10 Μαΐου 2012, 10:00 π.μ., Αίθουσα Τελετών ΑΠΘ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Θα πάω το Σεπτέμβριο Erasmus στη Γαλλία, στο Bordeaux. Αυτές τις μέρες πρέπει να κάνουμε τα χαρτιά μας, έχει πλακώσει λίγο ζόρι επειδή έγινε μία βλακεία με την ιστοσελίδα του πανεπιστημίου του Bordeaux αλλά προσπαθώ να είμαι αισιόδοξη και...ανυπομονώ! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Ναι πρεπει οπωσδηποτε να χρωστας εστω ενα μαθημα.Δεν χρειαζεται ομως τα μαθηματα που θα παρεις στο ξενο πανεπιστημιο να αντιστοιχιζονται με αυτα.
Το οτι εισαι σε προχωρημενο εξαμηνο μετρα αρνητικα στην αιτηση σου,αλλα αφου λες οτι μενουν παντα κενες θεσεις,θα σε παρουν.

Δηλαδή αν χρωστάω π.χ. μόνο πτυχιακή δεν γίνεται δουλειά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Δηλαδή αν χρωστάω π.χ. μόνο πτυχιακή δεν γίνεται δουλειά;

Δεν είμαι σίγουρη, αλλά πιθανώς να μπορείς να κάνεις Erasmus Πρακτική Άσκηση (Placement). Ρώτα στο γραφείο Erasmus του Πανεπιστημίου σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top