Erasmus

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Δεδομένου ότι σου δίνουν υποτροφία για να κάνεις erasmus (οκ, δεν είναι πολλά και εξαρτάται από τη χώρα αλλά ένα 300αρι περίπου θα παίρνεις το μήνα) τουλάχιστον τη στέγαση την έχεις καλυμμένη (πάνω-κάτω). Δίδακτρα δεν έχεις να πληρώσεις, οπότε μένουν τα εισιτήρια και τα έξοδα για τροφή κυρίως.
Δε νομίζω ότι θα σου βγει τελικά πιο ακριβά απ' ότι αν μείνεις εδώ.

Εξαρτάται βέβαια κι από το τι έξοδα κάνει ο καθένας.
Σίγουρα πάντως κάποιον που σπουδάζει και μένει με τους γονείς του δεν τον συμφέρει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Δεδομένου ότι σου δίνουν υποτροφία για να κάνεις erasmus (οκ, δεν είναι πολλά και εξαρτάται από τη χώρα αλλά ένα 300αρι περίπου θα παίρνεις το μήνα) τουλάχιστον τη στέγαση την έχεις καλυμμένη (πάνω-κάτω). Δίδακτρα δεν έχεις να πληρώσεις, οπότε μένουν τα εισιτήρια και τα έξοδα για τροφή κυρίως.
Δε νομίζω ότι θα σου βγει τελικά πιο ακριβά απ' ότι αν μείνεις εδώ.

Εξαρτάται βέβαια κι από το τι έξοδα κάνει ο καθένας.
Σίγουρα πάντως κάποιον που σπουδάζει και μένει με τους γονείς του δεν τον συμφέρει.

Και που μενει καποιος; Σε εστια;

Παντως, ειναι φανταστικη εμπειρια, δεν το εχω κανει αλλα προτιθεμαι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Ποιο erasmus εδώ βρακί στον κώλο μας δεν θα χουμε να βάλουμε σε λίγο....
Πόσο δίκιο έχεις! Ωστόσο, χρόνος υπάρχει για να μαζέψεις λεφτά και να πας. Είναι μία από τις καλύτερες εμπειρίες που μπορείς να ζήσεις. Πίστεψε με, ένα εξάμηνο που θα σου μείνει αξέχαστο! Το συστήνω σε όλους να πάνε!

Δεδομένου ότι σου δίνουν υποτροφία για να κάνεις erasmus (οκ, δεν είναι πολλά και εξαρτάται από τη χώρα αλλά ένα 300αρι περίπου θα παίρνεις το μήνα) τουλάχιστον τη στέγαση την έχεις καλυμμένη (πάνω-κάτω). Δίδακτρα δεν έχεις να πληρώσεις, οπότε μένουν τα εισιτήρια και τα έξοδα για τροφή κυρίως.
Δε νομίζω ότι θα σου βγει τελικά πιο ακριβά απ' ότι αν μείνεις εδώ.

Εξαρτάται βέβαια κι από το τι έξοδα κάνει ο καθένας.
Σίγουρα πάντως κάποιον που σπουδάζει και μένει με τους γονείς του δεν τον συμφέρει.

Δυστυχώς η υποτροφία φτάνει με τα χίλια ζόρια για το σπίτι. Αν υπάρχουν εστίες καλώς, αλλά πολλά ξένα πανεπιστήμια δεν προσφέρουν εστίες για τους erasmus σπουδαστές. Αυτό που έχει σημασία είναι η χώρα που θα πας. Ανάλογα με το πόσο ακριβή ή όχι είναι, θα ξοδέψεις και τα αντίστοιχα χρήματα.

Πάντως, μία γενική διαπίστωση μετά από 5 μήνες στην Ουγγαρία, δεν συμφέρει η ζωή εδώ. Κάνοντας παρόμοια ζωή εδώ με αυτή που ζούσα στην Ουγγαρία, εδώ χαλάω πολλά περισσότερα λεφτά. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr K.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Mr K. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Δυστυχώς η υποτροφία φτάνει με τα χίλια ζόρια για το σπίτι. :(
Έχω ακούσει επίσης ότι την υποτροφία δεν την παίρνεις πολλές φορές στην ώρα της και μάλιστα μπορεί να την πάρεις και αφότου τελειώσει το εξάμηνο και γυρίσεις στην πατρίδα σου!ισχύει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Έχω ακούσει επίσης ότι την υποτροφία δεν την παίρνεις πολλές φορές στην ώρα της και μάλιστα μπορεί να την πάρεις και αφότου τελειώσει το εξάμηνο και γυρίσεις στην πατρίδα σου!ισχύει?
Δεν μου έτυχε κάτι τέτοιο. Απλά άργησε να έρθει. Ήμουν εκεί από τον Σεπτέμβρη και ήρθε 2 μήνες μετά. Οπότε πρέπει να έχεις ένα budget πίσω σου μέχρι να έρθει το 80% της υποτροφίας. Το 20% της υποτροφίας έρχεται μετά την επιστροφή σου στην Ελλάδα και εφόσον έχεις τακτοποιήσει τα πάντα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr K.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Mr K. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Ήμουν εκεί από τον Σεπτέμβρη και ήρθε 2 μήνες μετά. Οπότε πρέπει να έχεις ένα budget πίσω σου μέχρι να έρθει το 80% της υποτροφίας.
Γι αυτό ακριβώς διστάζω και γω.Είναι αρκετά λεφτά για να τα μαζέψεις μόνος σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Γι αυτό ακριβώς διστάζω και γω.Είναι αρκετά λεφτά για να τα μαζέψεις μόνος σου.

Αξίζει όμως τον κόπο! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lilla My

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Lilla My αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Δυστυχώς η υποτροφία φτάνει με τα χίλια ζόρια για το σπίτι. Αν υπάρχουν εστίες καλώς, αλλά πολλά ξένα πανεπιστήμια δεν προσφέρουν εστίες για τους erasmus σπουδαστές. Αυτό που έχει σημασία είναι η χώρα που θα πας. Ανάλογα με το πόσο ακριβή ή όχι είναι, θα ξοδέψεις και τα αντίστοιχα χρήματα.
Επίσης, μπορεί να έχεις τη δυνατότητα να μείνεις σε εστία, αλλά δεν είναι σε όλες τις χώρες δωρεάν. Μπορεί αυτά τα 300 € να μη φτάνουν ούτε για την εστία, οπότε πρέπει να το ψάξεις καλά, πριν κάνεις αίτηση για οποιαδήποτε χώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Ναι σε κάποιες χώρες πληρώνεις και για την εστία. Απλά συνήθως είναι πιο οικονιμικό να μείνεις σε εστία από το να νοικιάσεις σπίτι μόνος σου.

Αυτό που λέτε για να μαζέψετε λεφτά δεν το καταλαβαίνω. Ούτως ή άλλως οι γονείς σας δεν στέλνουν και τώρα; Ε το ίδιο θα γίνεται και τότε.
Εκτός βέβαια αν τώρα μένετε με τους γονείς σας και δεν έχετε έξοδα.

Αααα ώπα τώρα σκέφτηκα το εξής: ότι θα έχεις να πληρώνεις και το ενοίκιο και τα έξοδα του σπιτίου στην Ελλάδα. Τι μπορείς να κάνεις γι' αυτό; Μπορείς να το νοικιάσεις σε άλλον το σπίτι σου για εκείνο το διάστημα (sublet που λένε στα αγγλικά, δεν ξέρω πως το λένε στα ελληνικά);

Οπότε: σε περίπτωση που μένεις με τους γονείς σου τόσο καιρό δεν είχες πολλά έξοδα και τώρα που θα πας erasmus θα έχεις, αλλά δεν θα έχεις το πρόβλημα πυο θα είχε κάποιος που δε μένει με τους γονείς του, το να πληρώνεις δηλαδή για ένα σπίτι στην Ελλάδα και για ένα σπίτι/εστία στο εξωτερικό.

Εγώ αυτό το πρόβλημα θα το παρακάμψω με το να πάω erasmus στο τελευταίο έτος, για όλο το έτος :P [αν όλα πάνε καλά]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
που μπορω να βρω, που εχω δικαιωμα να κανω erasmus απο την σχολη μου ?
στατιστικη στην ασοεε ειμαι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Αααα ώπα τώρα σκέφτηκα το εξής: ότι θα έχεις να πληρώνεις και το ενοίκιο και τα έξοδα του σπιτίου στην Ελλάδα. Τι μπορείς να κάνεις γι' αυτό; Μπορείς να το νοικιάσεις σε άλλον το σπίτι σου για εκείνο το διάστημα (sublet που λένε στα αγγλικά, δεν ξέρω πως το λένε στα ελληνικά);
Δεν νομίζω ότι αυτό που προτείνεις Ζωή είναι νόμιμο...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cydonian Knight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Cydonian Knight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Παιδιά, έχει πάει κανείς Ερασμους στην Αγγλία ή Φινλανδία ή Γαλλία; Δεν ξέρω καν αν έχω πιθανότητες να με πάρουν αλλά θέλω πολύ και σκέφτομαι να δηλώσω μία από αυτές τις χώρες :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lilla My

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Lilla My αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Δεν έχω πάει Erasmus, αλλά σπουδάζω στη Φινλανδία και συγκεκριμένα στο University of Helsinki. Ίσως μπορώ να σου δώσω κάποιες πληροφορίες που θέλεις. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
εγώ έκανα αίτηση αλλά δεν περιμένω πολλά, δεδομένου ότι παίρνουν περισσότερο άτομα 3ο έτους που έχουν ερευνητικό υπόβαθρο. δεν πειράζει, και του χρόνου εδώ είμαστε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cydonian Knight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Cydonian Knight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Ελσίνκι; Τέλεια! Αυτό το πανεπιστήμιο είναι που δέχεται φοιτητές! :D
Βασικά, όσον αφορά τη Φινλανδία με προβληματίζει το κλίμα (όχι τόσο το κρύο), το γεγονός ότι έξι μήνες περίπου ο καιρός έχει μια "μουντάδα" :P
Το πανεπιστήμιο είναι καλό; Εχει δικές του εστίες; Από κόστος ζωής πώς πάει;

Σε βομβάρδισα λιγάκι :oops:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cydonian Knight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Cydonian Knight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
εγώ έκανα αίτηση αλλά δεν περιμένω πολλά, δεδομένου ότι παίρνουν περισσότερο άτομα 3ο έτους που έχουν ερευνητικό υπόβαθρο. δεν πειράζει, και του χρόνου εδώ είμαστε :P

Οταν λες ερευνητικό υπόβαθρο;;; :confused: Δημοσιεύσεις;;;
Τρίτο έτος είμαι, αλλά δεν έχω καλό μέσο όρο, γι αυτό πιστεύω πως δεν έχω πολλές πιθανότητες :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
Οταν λες ερευνητικό υπόβαθρο;;; :confused: Δημοσιεύσεις;;;
Τρίτο έτος είμαι, αλλά δεν έχω καλό μέσο όρο, γι αυτό πιστεύω πως δεν έχω πολλές πιθανότητες :(

όχι, μην ανησυχείς, αυτό έχει να κάνει με την δική μου σχολή και τις προϋποθέσεις που θέτουν τα Αγγλικά (κυρίως) πανεπιστήμια για μας. θέλουν να έχουμε κάνει κάποια ερευνητική εργασία στη λογοτεχνία ή γλωσσολογία (δηλαδή να έχουμε πάρει μαθήματα με το όνομα introduction to research paper ή να κάνουμε κάποια τέτοια εργασία στα πλαίσια άλλου μαθήματος) και επειδή εγώ φέτος δεν είχα επιλογή (άλλαξε ο οδηγός σπουδών και δεν μπορούσα να πάρω άλλα μαθήματα πέραν αυτών που έχω εγγραφεί αυτόματα, οπότε δεν μπορούσα να πάρω introduction to research paper) ουσιαστικά δεν έχω κάποια εμπειρία στις ερευνητικές εργασίες πέραν μιας που έκανα στο 1ο έτος στα πλαίσια ενός υποχρεωτικού μαθήματος. οπότε θα προτιμήσουν άλλα άτομα που (με παλιό οδηγό σπουδών / μεγαλύτερα ) έχουν κάποια εμπειρία ή εκπονούν τώρα ερευνητική εργασία. αυτά μετράνε για τα πανεπιστήμια της αγγλίας, στα οποία εμείς, λόγω τμήματος, στριμωχνόμαστε με αποτέλεσμα να υπάρχουν 30 άτομα για 2 μόνο κενές θέσεις και να δημιουργείται χάος. οπότε κτλβαίνεις τη φάση. :P πάντως μη σε ανησυχεί τόσο ο μέσος όρος, αν δεν υπάρχει ανταγωνισμός για εκείνη τη θέση μπορεί και να σε πάρουν, είσαι και 3ο έτος οπότε οκ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cydonian Knight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Cydonian Knight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Ααααα κατάλαβα..... :hmm:

πάντως μη σε ανησυχεί τόσο ο μέσος όρος, αν δεν υπάρχει ανταγωνισμός για εκείνη τη θέση μπορεί και να σε πάρουν, είσαι και 3ο έτος οπότε οκ.

μωρέ είναι το γεγονός ότι το Αγγλικό πανεπιστήμιο μπαίνει για πρώτη φορά στη λίστα και λογικά θα πλακώσει κόσμος :P γι αυτό ανησυχώ :( αλλά ντάξει, αν δε με πάρουν προσπαθώ και του χρόνου που λέει ο λόγος!!! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top