Erasmus

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Τι σπουδάζεις αν επιτρέπεται και που θες να πας που έχει τόση πέραση που χάνεις κάθε ελπίδα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cydonian Knight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Cydonian Knight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Φιλολογία στην Αθήνα. Και σκέφτομαι για Πανεπιστήμιο της Lund (Σουηδία) που υπάρχει μεν στη λίστα, για Τrinity College (Δουβλίνο) ή για κάποιο πανεπιστήμιο της Σκωτίας. Βασικά, το δεύτερο και το τρίτο είναι πιο ψηλά στις προτεραιότητες γιατί έχουν πολύ καλά προγράμματα Κλασικών Σπουδών. Γι αυτό. Κι επειδή έχω κοιτάξει τις προϋποθέσεις για μεταπτυχιακά και τα περισσότερα ζητάνε 7,5 (και μερικά σκωτσέζικα 8 ), γι αυτό και δεν έχω ελπίδες. Βέβαια, θα μου πεις, είναι μεταπτυχιακά, αλλά δεν ξέρω, νιώθω ότι σχετίζονται όλα μεταξύ τους :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Καμία σχέση τα κριτήρια erasmus/μεταπτυχιακό. Να φανταστείς erasmus μπορείς να πας απλά δηλώνοντας ότι ξέρεις αγγλικά, άσχετα αν δεν έχεις καν lower. Anyways, δυστυχώς τo Trinity δε δέχεται free movers, άρα ξέχνα το. Κάνε αίτηση για Σουηδία, πας άνετα(άλλες καλές πόλεις για Σουηδία είναι το Karlstad και η Upssala δες αν τις έχει η λίστα σας). Ο βαθμός σου δεν έχει καμία σημασία για το πανεπιστήμιο υποδοχής. Χρησιμεύει μόνο αν γίνει συμπλήρωση των θέσεων, οπότε και μπαίνει σε προτεραιότητα ο μεγαλύτερος βαθμός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cydonian Knight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Cydonian Knight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Πραγματικά, σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!! :) :) :) :) :) :) :) :)
Κάτι τελευταίο και σταματώ να σε πρήζω... :clapup: Ξέρεις κάποια ιστοσελίδα ή πού μπορώ να βρω τα πανεπιστήμια που δέχονται free movers; Με μια γρήγορη ματιά στις σελίδες των πανεπιστημίων, δε βρήκα κάτι... Εκτός αν κοιτάω τόσο λάθος :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Δε με πρήζεις καθόλου και εγώ περίπου στην ίδια μοίρα βρίσκομαι(βασικά χειρότερα) κ έχω φάει ώρες πάνω σε αυτό.
Δε νομίζω να υπάρχει τέτοιο σάιτ. Και βασικά μη ψάχνεις τον όρο free mover γιατί είναι κάπως διαφορετικό από αυτό που συζητάμε, απλά έτσι το λέω συνήθως εγώ.
Εσύ μπες στα πανεπιστήμια που θες, στη σελίδα exchanged students, κάπου εκεί θα βρεις τις πληροφορίες. Εκεί θα αναφέρει πως δέχονται μόνο άτομα από συμφωνίες ή και ενδεχομένως χωρίς συμφωνία. Αν δεν γράφει κάτι που να αποκλείει το δεύτερο, μπορείς να τους ρωτήσεις μέσω e-mail. Σε μια εβδομάδα max(συνήθως 1-3 μέρες) θα σου έχουν απαντήσει. Παράδειγμα το Trinity που ανέφερες(δες τις τελευταίες τρεις σειρές):
https://www.tcd.ie/international/agreements/PartnerAgreements2011.php
Αυτό που λέει στο τέλος Visiting Students δεν ξέρω τι είναι αλλά αν σε ενδιαφέρει μίλα με το γραφείο σου. Πιθανόν να μπορούν να σε χρηματοδοτήσουν.

Α και μη ξεχνάς πως πάντα έχεις την β επιλογή που ανέφερα πιο πριν. Είναι πιο εύκολη/προσβάσιμη, αλλά παίρνει 1 χρόνο ;/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Σε περίπτωση που εγώ θέλω να πάω σε πανεπιστήμιο κάποιας χώρας με το οποίο δεν έχει συνεργασία η σχολή μου τι γίνεται;
Κάπου είχα ακούσει ότι μπορώ εγώ να κάνω το κονέ και να συνεργαστούν...έχετε καμιά ιδέα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cydonian Knight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Cydonian Knight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Μάλιστα... Κατάλαβα! Εψαχνα με αυτόν τον όρο γι αυτό δεν το έβρισκα! :P
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ και πάλι! Ελπίζω να το πετύχεις αυτό που θες! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
εχω καποιες απορριες θα ηθελα να με βοηθησετε :)
1) Σε ποιο ετος μπορει κανεις να κανει αιτηση για το προγραμμα?
2)Μπορεις να πας σε οποια χωρα θες η ειναι συγκεκριμενες οι επιλογες σου?
3)Αν η χωρα που θα πας δεν ειναι αγγλοφωνη, τα μαθηματα που θα παρακολουθησεις θα ειναι στα αγγλικα η στην γλωσσα της χωρας που θα πας?
4)Τα εξοδα τα βαζεις εξ'ολοκληρου απο την τσεπη σου? (μεταφορικα, σπιτι,φαγητο κλπ)
5) ποσο διαρκει?
Ευχαριστω!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cydonian Knight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Cydonian Knight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
1) Από το Γ' εξάμηνο μπορείς να κάνεις αίτηση
2) Είναι οι χώρες και τα πανεπιστήμια που υπάρχουν στη λίστα που δημοσιεύεται κάθε χρόνο και συνεργάζονται με το πανεπιστήμιό σου
3)Ξέρω σίγουρα ότι στις εξής χώρες: Αγγλία, Γαλλία, Βέλγιο, Γερμανία, Ισπανία και Ιταλία μιλάς τη γλώσσα της χώρας. Τώρα, αν θες να πας πχ στην Ουγγαρία ναι μεν θα κάνεις μαθήματα ουγγρικής, αλλά τα μαθήματα θα τα κάνεις στα αγγλικά στο πανεπιστήμιο.
4) Υπάρχει μια υποτροφία που σου δίνει το πανεπιστήμιο και το ύψος της οποίας εξαρτάται από την χώρα που θα πας.
5) Από 3 μέχρι 6 μήνες (εξαρτάται πάλι από τη χώρα που θα πας)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
ευχαριστω! .Ερχονται και σε εμας φοιτητες απο ευρωπη? λολ μαζοχες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
ευχαριστω! .Ερχονται και σε εμας φοιτητες απο ευρωπη? λολ μαζοχες
Μαζόχες; Έρχονται 6 μήνες, με έξοδα καλυμμένα,δωρεάν φαγητό (yay ελλαδάρα) και περνάνε τα μαθήματα (στις περισσότερες σχολές) πανεύκολα. Κάνουν ΔΙΑΚΟΠΕΣ τσάμπα στην ΕΛΛΑΔΑ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Μα φυσικά! σε όλους τους τομείς διαφημιζόμαστε σαν μια μεγάλη παιδική χαρά.
Είναι φυσικό και επόμενο να έρχονται με αυτή την προοπτική εδω για Εράσμους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boo 41

Νεοφερμένος

Ο boo 41 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Εχω μια απορια.Η καθε σχολη εχει τα δικα της κριτηρια για την επιλογη των φοιτητων?Δηλαδη μπορει αλλου να ειναι αυστηροτερα και αλλου οχι τοσο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cydonian Knight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Cydonian Knight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Ναι, είναι εξαρτάται από τον καθηγητή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.
O καιρός περνάει γρήγορα... Άει στο diablo!! Έτσι λοιπόν σε λίγοτερο από ένα χρόνο (και πολύ λέω;) θα πρέπει να ετοιμάζομαι για το Erasmus. Αν βέβαια το θελήσει ο Αντώνης!
Το ερώτημα είναι όμως το εξής: Αξίζει τον κόπο; Ξέρω, ξέρω ότι υπήρξε για τους/τις περισσότερους/ες μια ανεπανάληπτη εμπειρία ζωής. Αξίζει, όμως, να σπαταλήσω ένα εξάμηνο -και μαζί μ' αυτό κάτι ψιλά σε ευρώ (ή και σε δραχμές). Ή μήπως είναι προτιμότερο να πάω απευθείας για το μεταπτυχιακό;





ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ προς τα αξιότιμα μέλη του ischool.gr: Ας απαντήσουν στα ερωτήματα που έθεσα και οι πλέον άσχετοι με προγράμματα ανταλλαγής φοιτητών, φοίτηση σε ανωτατα ιδρύματα, και μεταπτυχιακές σπουδές. Ούτως ώστε να συγχυστώ περισσότερο, να ενταθεί το dilemma και τελικώς να κάτσω στα αβγά/αυγά μου... Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cydonian Knight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Cydonian Knight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
:worry: Ποιος είναι ο Αντώνης;; :P

Στο θέμα μας τώρα, όσους ερασμίτες έχω ρωτήσει μου λένε ότι είναι μια ανεπανάληπτη εμπειρία ζωής (όπως ανέφερες και εσύ) και ότι αν μπορούσαν θα το ξαναέκαναν. Οσον αφορά τη "σπατάλη του εξαμήνου", αυτό εξαρτάται αποκλειστικά από το τί θέλει ο καθένας. πχ. φίλη μου που έκανε εράσμους για 9 μήνες (έκανε παράταση της διαμονής της), μπορεί να μην έδωσε αρκετά μαθήματα στο ξένο πανεπιστήμιο (πχ. εδώ, στη σχολή μου έχουμε 8 μαθήματα το εξάμηνο, εκείνη έδωσε 8 τους 9 μήνες που ήταν εκεί), αλλά τα πέρασε όλα με πολύ καλούς βαθμούς. Αλλη φίλη μου, δε θέλει να κάνει εράσμους γιατί θέλει να τελειώσει στην ώρα της. Οπότε εξαρτάται από τις προτεραιότητες του καθενός ;)
Και αυτό που μου έχουν πει για το μεταπτυχιακό (ερασμίτες και μη), είναι ότι καλύτερα αν έχεις τη δυνατότητα να κάνεις εράσμους, μιας και θα είσαι πιο ξενοιαστος και θα έχεις και την ευκαιρία (μέσω της οργάνωσης του εράσμους esn) να γνωρίσεις την Ευρώπη;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Αναλόγως τι ψάχνει ο καθένας...
Εγώ π.χ. που χρωστάω αρκετά μαθήματα θέλω να πάω Βουλγαρία του χρόνου το χειμώνα για να κερδίσω χρόνο,να είμαι κοντά στις Σέρρες και να δίνω κι εκεί μαθήματα!
Χώρια που με την επιδότηση εκεί είσαι αρκετά άνετα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cydonian Knight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Cydonian Knight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
καλά, στη Βουλγαρία, θα περάσεις ζωή και κότα με την υποτροφία. :) Ομως σε άλλες χώρες, πχ στην Αγγλία, είναι 500 ευρώ η υποτροφία που σου δίνουν και μόνο 400 κάνει το πιο φτηνό σπίτι. Οπότε, θα πρέπει ή να ζοριστείς πολύ οικονομικά (με βοήθεια βέβαια, από γονείς για χρήματα) ή να έχεις οικονομίες στην άκρη. Αλλιώς, δύσκολα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
καλά, στη Βουλγαρία, θα περάσεις ζωή και κότα με την υποτροφία. :) Ομως σε άλλες χώρες, πχ στην Αγγλία, είναι 500 ευρώ η υποτροφία που σου δίνουν και μόνο 400 κάνει το πιο φτηνό σπίτι. Οπότε, θα πρέπει ή να ζοριστείς πολύ οικονομικά (με βοήθεια βέβαια, από γονείς για χρήματα) ή να έχεις οικονομίες στην άκρη. Αλλιώς, δύσκολα....
Δεν υπαρχει δυνατοτητα φοιτητικης εστιας η τιποτα τετοιο? Γιατι μου φαινεται περιεργο να δινουν τοσα λιγα λεφτα ενω τα σπιτια στην Αγγλια πχ που σκεφτομαι να παω εγω ειναι τοσο ακριβα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cydonian Knight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Cydonian Knight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Για την εστία μιλούσα :P
Ναι, δυστυχώς είναι πάρα πολύ ακριβά. Ειδικά στο Λονδίνο. Οι τιμές που ανέφερα είναι στις εστίες πανεπιστημίου ακριβώς έξω από το Λονδίνο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top