Emo

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Στην piou:
Φυσικα και η ζωη ειναι κυκλος συμβιβασμων. Διαφορετικα θα ειχε πιασει ο καθενας μας μια κορφη καποιου βουνου και θα ζουσε μονος του. Δε μπορει να υπαρξει κοινωνια αν δεν υπαρχουν κοινοι παραγοντες. Στην ατομικοτητα πιστευω, αλλα δεν τη βαζω πανω απο τη συλλογικοτητα. Ενα ατομο μπορει, πρεπει και ειναι καλο να ξεχωριζει, αλλα αν ξεχωριζει για την παρτη του και μονο, δε μου λεει τιποτα. Δεν καταλαβαινω που τη βλεπεις τη μιζερια σε μια κοινωνια που καθενας θα παλευει να φτιαχτει η κοινωνια, ενω παραλληλα θα παλευει να ανεβει αυτος ετσι ωστε να βοηθησει ακομη περισσοτερο την κοινωνια.

Ξεχνάς ότι είπε
Σε κάποια πράγματα βάζεις τα δικά σου όρια, σε κάποια όχι.

Συνεχώς κρατιέσαι από μεμονωμένες φράσεις.

Και για το παρακάτω που λες επαναλαμβάνω αυτό που είπα πριν: Το τί είναι σωστό για την κοινωνία είναι υποκειμενικό σε μεγάλο βαθμό. Εξάλλου γι'αυτό υπάρχει συντηρητισμός, προοδευτισμός, κομμουνισμός, εθνικισμός κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

piou*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Φυσικα και η ζωη ειναι κυκλος συμβιβασμων. Διαφορετικα θα ειχε πιασει ο καθενας μας μια κορφη καποιου βουνου και θα ζουσε μονος του. Δε μπορει να υπαρξει κοινωνια αν δεν υπαρχουν κοινοι παραγοντες. Στην ατομικοτητα πιστευω, αλλα δεν τη βαζω πανω απο τη συλλογικοτητα. Ενα ατομο μπορει, πρεπει και ειναι καλο να ξεχωριζει, αλλα αν ξεχωριζει για την παρτη του και μονο, δε μου λεει τιποτα. Δεν καταλαβαινω που τη βλεπεις τη μιζερια σε μια κοινωνια που καθενας θα παλευει να φτιαχτει η κοινωνια, ενω παραλληλα θα παλευει να ανεβει αυτος ετσι ωστε να βοηθησει ακομη περισσοτερο την κοινωνια.

Και πάλι δεν με αντιπροσωπεύει αυτό που λες. Το αν η ζωή είναι ένας κύκλος συμβιβασμών είναι επιλογή του καθενός. Εφόσον βάζεις πρώτα την συλλογικότητα, τι κάθεσαι και βασανίζεσαι με το να έχεις την τελευταία κουβέντα σε μία αντιπαράθεση που αφορά την ατομική σου άποψη? εγώ αυτό που βλέπω είναι ότι σε νοιάζει να σου φύγει η δίψα που έχεις για να βγαίνεις απο πάνω συνέχεια σε αυτό το τόπικ.
Και η ατομικότητα δεν έχει να κάνει μόνο με το να ξεχωρίζεις, αλλά και με το να κάνεις πράγματα που σου αρέσουν, να μαθαίνεις να αντιμετωπίζεις καταστάσεις τις οποίες θα μπορούσες να αποφύγεις εφόσον συμβιβαζόσουν.
Και ναι βρίσκω μίζερο να αποδέχεσαι ότι η ζωή είναι ένας κύκλος συμβιβασμών. Η κοινωνία δεν φτιάχνεται, γιατί η έννοια της συλλογικότητας που εκφράζεις με τα δικά σου πιστεύω, έχει προ πολλού ξεπεραστεί. Τώρα αν θες εσύ να ζήσεις μία ζωούλα του στυλ δουλειά, οικογένεια, σπίτι και "συλλογικότητα" go on. Αλλά ουσιαστική χαρά δεν θα βρεις ποτέ. Γιατί όσο συμβιβάζεσαι, τόσο μακρύτερα βρίσκεσαι από αυτό που πραγματικά σε ευχαριστεί (το οποίο πιθανώς αρνείσαι να μπεις στον κόπο να βρεις).
Πάλι δεν μου απάντησες στο θέμα της "φυσιολογικής εμφάνισης" το οποίο είναι και πιο κοντά στο αρχικό θέμα του τόπικ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Η κοινωνια δεν φτιαχνεται? Η λογικη της συλλογικοτητας εχει ξεπεραστει?
Γιατι λες εμενα μιζερο και απαισιοδοξο?

Στο θεμα της φυσιολογικης εμφανισης εχω απαντησει. Ανατρεξε σε προηγουμενο μηνυμα μου.

Παρατηρησα επισης οτι αυτοαναιρεισαι. Λες οτι τα παντα ειναι επιλογη του καθενος. Παρ'ολα αυτα, αν εγω ζησω τη ζωη που περιγραφεις (που πιστεψε με, τα ονειρα μου περιλαμβανουν πολυ περισσοτερα απο αυτα που νομιζεις) "δεν θα βρω ποτε ουσιαστικη χαρα". Δηλαδη μου λες αυτο για το οποιο με κατηγορεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Η κοινωνια δεν φτιαχνεται? Η λογικη της συλλογικοτητας εχει ξεπεραστει?
Γιατι λες εμενα μιζερο και απαισιοδοξο?

Στο θεμα της φυσιολογικης εμφανισης εχω απαντησει. Ανατρεξε σε προηγουμενο μηνυμα μου.

Συνέχεια πηδάς λέξεις που δίνουν όλη τη σημασία στην φράση του άλλου. ειπε η λογικη της συλλογικοτητας συμφωνα ΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΣΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

piou*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Η κοινωνια δεν φτιαχνεται? Η λογικη της συλλογικοτητας εχει ξεπεραστει?

Μάλλον δεν το έκανα αρκετά σαφές. Μιλάω γι αυτό που χαρακτηρίζεις εσύ ως συλλογικότητα. Εξήγησε μου πως θα υπάρξει συλλογικότητα εάν πρώτα δεν ξέρεις εσύ ο ίδιος ως άτομο ποιος είσαι και συνεχώς συμβιβάζεσαι(εφόσον βάζεις πρώτα την συλλογικότητα). Τον εαυτό σου έτσι δεν τον βρίσκεις.
Και ναι στην Ελλάδα η κοινωνία είναι τελειωμένη ιστορία. Δεν φτιάχνεται. Ο μόνος τρόπος είναι να αρχίσει κάτι νέο, αλλά όπως γνωρίζουμε είναι αδύνατον.

συγγνώμη το "είναι απαράδεκτοι-φέρνουν την αμερικανιά-δεν είναι φυσιολογικοί-κάνουν την μόδα ιδεολογία" δεν μου κάνουν ως απάντηση.

Αν εσύ βλέπεις όλο αυτό το αμερικάνικο στοιχείο μόνο στην μόδα και στους emo, δεν έχω κάτι να πω.
Τώρα περί μόδας και ιδεολογίας με κάλυψε η Κρού.
Και ξαναρωτάω: Τι ορίζεις εσύ ως φυσιολογικό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

piou*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Λες οτι τα παντα ειναι επιλογη του καθενος.

Μίλησα για δύο συγκεκριμένα πράγματα. Για το αν θα ζήσεις συμβιβαστικά ή όχι και για το θέμα της εμφάνισης. Τώρα αν για σένα αυτά τα δύο περιλαμβάνουν τα πάντα, πάω πάσο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ανατρεξε σε προηγουμενο μηνυμα μου για να το βρεις.
Η συλλογικοτητα ειναι αυτο που ειπα. Δεν ειναι δικος μου ορισμος. Ειναι η εργασια του ατομου για την κοινωνια και οχι για το ιδιο το ατομο. Ειναι η υπεροχη του συνολου εναντι στο ατομο κι αυτο ακριβως πρεσβευουν οι περισσοτερο αποδεκτες ιδεολογιες που κυβερνανε αυτη τη στιγμη τον πλανητη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

piou*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Από την στιγμή που δεν υπάρχει ατομικότητα, είναι δύσκολο να υπάρξει και συλλογικότητα. Γιατί η συλλογικότητα είναι το σύνολο διαφορετικών ατόμων που βρίσκουν έναν τρόπο να συνυπάρξουν ώστε να βελτιωθεί μία κατάσταση. Αυτό δεν επιτυγχάνεται με το να είσαι απόλυτος και να ανατρέχεις συνεχώς σε ορισμούς και θεωρίες. Για να υπάρξει εξέλιξη πρέπει να ξεκολλήσει ο κόσμος από παλιές ιδέες, συγκρατόντας τα καλά στοιχεία, πετώντας τα κακά που η εφαρμογή τους μόνο αντιπαραθέσεις φέρνουν και να δώσει κάτι νέο και πιο προσωπικό από το να επιδεικνύει συνέχεια πόση θεωρία περί πολιτικής γνωρίζει. Γιατί ακριβώς αυτό κάνεις εσύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Αυτο ισως συμφερει εσενα που ανηκεις στη μεσαια αστικη καπιταλιστικη ταξη. Η πλειοψηφια ομως δεν θα εχει κανενα κερδος απο την "προβολη του ατομου" γι' αυτο και δεν θα εφαρμοστει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

piou*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Αυτο ισως συμφερει εσενα που ανηκεις στη μεσαια αστικη καπιταλιστικη ταξη. Η πλειοψηφια ομως δεν θα εχει κανενα κερδος απο την "προβολη του ατομου" γι' αυτο και δεν θα εφαρμοστει.

Λυπάμαι που θα σε απογοητεύσω, αλλά η λέξη καπιταλισμός δεν πιστεύω ότι χαρακτηρίζει τον τρόπο που ζω και αυτά που πιστεύω.
Όσο για προβολή του ατόμου..

"Και η ατομικότητα δεν έχει να κάνει μόνο με το να ξεχωρίζεις, αλλά και με το να κάνεις πράγματα που σου αρέσουν, να μαθαίνεις να αντιμετωπίζεις καταστάσεις τις οποίες θα μπορούσες να αποφύγεις εφόσον συμβιβαζόσουν."

αυτό ακριβώς είπα. πιστεύω απλά πως η προβολή των προσωπικών απόψεων είναι αναγκάια, όπως και το να κάνεις πράγματα που σε ευχαριστούν εφόσον αυτά είναι σε λογικά πλαίσια (όχι κοινωνικά, αλλά λογικά)

Και μιας που είπαμε για προβολή ατόμου που δεν βοηθά την πλειοψηφία, θα επαναλάβω ότι αυτός που προβάλλεται εδώ μέσα και είναι απόλυτος είσαι εσύ. Και το να είσαι απόλυτος αναιρεί κάπως την συλλογικότητα που έχεις ως ιδανικό. Άποψη μου πάντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Ίσως οι λεγόμενοι "emo" μας δίνουν το ερέθισμα να σκεφτούμε "γιατί άραγε έχουν καταλήξει έτσι αυτοί;"

Βέβαια, προσθέσατε προηγουμένως ότι οι πολυεθνικές εκμεταλλεύονται τη συγκεκριμένη κατάσταση και λανσάρουν τα προϊόντα τους στο ευρύ καταναλωτικό κοινό. Και γω μαζί σας σε δαύτο. Όμως, πέρα από τα υποχθόνια tricks του marketing, πιστεύω πως έγκεινται κυριότεροι λόγοι για την εμφάνιση αυτού του φαινομένου των emo's, που καλώς ή κακώς, δίνει μια αντι-αισθητική πινελιά στην ήδη γκρίζα ζωή μας.

Προσωπικά, εμένα με ώθησε η όλη παραπάνω συζήτηση να σκεφτώ: Μήπως η κοινωνία μας είναι ο γεννεσιουργός παράγοντας αυτής της μιζέριας; Μήπως με την κωλοεφεύρεση που τη λέμε ρολόι σπρώχνουμε μακριά κάθε μόριο ευτυχίας που μας έχει απομείνει; Και στην τελική, μήπως η κοινωνία μας όντως τα 'χει ανάγκη αυτά τα άτομα για να καταλάβουμε που σκ... έχουμε φτάσει και πως η κατάσταση είναι στο απροχώρητο; Είναι πιστεύω μείζον ζήτημα.

Ίσως το φαινόμενο των emo's είναι η αποκρυστάλλωση της αλήθειας ή της μέλλουσας έστω, όσο οδυνηρή και αν φαντάζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Οι καπιταλιστικες συνηθειες μπαινουνε παντου. Απο τη στιγμη που πας σε ιδιωτικο σχολειο και ντυνεσαι α λα trendy σημαινει οτι υπηρετεις τον καπιταλισμο. Τα υπολοιπα τα ακουω βερεσε.

Και αν δεν προσεξες τα μηνυματα μου, πουθενα δε λεω οτι σωνει και καλα το ατομο θα πρεπει να ειναι δυστυχισμενο για το καλο της κοινωνιας. Απλα λεω οτι ρολος του ατομου ειναι να δουλευει για την κοινωνια πρωτα απ'ολα και μετα για την παρτη του.
Προβαλλομαι εδω μεσα επειδη απο τη φυση μου εχω μαθει να μιλαω και να μην αφηνω κανεναν να ποδοπαταει τις αποψεις μου, οπως ο Καφ και η φιλη σου. Δεν απαγορευσα σε κανεναν αν θελει να προβληθει οπως προβαλλομαι εγω. Ειναι επιλογη του καθενος. Οπως ζητας ατομικοτητα σε επιπεδο δικαιωματων, να αποδεχεσαι και την ατομικη ευθυνη. Αν εσυ δεν προβαλλεσαι ειναι δικο σου προβλημα. Και βεβαια εγω δεν προβαλλομαι εδω μεσα για να το παιξω καποιος, αλλα για να υπερασπιστω τις αποψεις μου, κι αυτο νομιζω οτι δεν βλαπτει κανεναν απολυτως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

piou*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Προσωπικά, εμένα με ώθησε η όλη παραπάνω συζήτηση να σκεφτώ: Μήπως η κοινωνία μας είναι ο γεννεσιουργός παράγοντας αυτής της μιζέριας; Μήπως με την κωλοεφεύρεση που τη λέμε ρολόι σπρώχνουμε μακριά κάθε μόριο ευτυχίας που μας έχει απομείνει; Και στην τελική, μήπως η κοινωνία μας όντως τα 'χει ανάγκη αυτά τα άτομα για να καταλάβουμε που σκ... έχουμε φτάσει και πως η κατάσταση είναι στο απροχώρητο;

συμφωνώ εν μέρει.
δεν νομίζω όμως πως είναι οι emo συγκεκριμένα που μας κάνουν να καταλάβουμε που έχει φτάσει η κατάσταση.αλλά το γεγονός ότι μία μόδα (γιατί τα περι χαρακώματος και μιζέριας των emo και τα σχετικά δεν ισχύουν στον βαθμό που πιστεύει γενικά ο κόσμος) έχει γίνει αίτιο να δημιουργηθούν στρατόπαιδα με τόση έχθρα μεταξύ τους στην εφηβική κοινότητα. αυτό είναι που μας δείχνει με τι αηδίες ασχολούνται πλέον ακόμη και άτομα σαν εμάς που έχουμε όλη την ζωή μπροστά μας, για να καταλάβουμε πόσο ασήμαντα είναι κάποια πράγματα στην πραγματικότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Έχεις δίκαιο σε αυτό που λες.

Βέβαια, δεν είπα ότι όπως και δήποτε οι emo's είναι το μόνο φαινόμενο που μας κάνει να καταλάβουμε πού έχουμε φτάσει. Απλώς, δεν παύει να 'ναι μια μορφή και μία έκφραση της πραγματικότητας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ίσως οι λεγόμενοι "emo" μας δίνουν το ερέθισμα να σκεφτούμε "γιατί άραγε έχουν καταλήξει έτσι αυτοί;"

Βέβαια, προσθέσατε προηγουμένως ότι οι πολυεθνικές εκμεταλλεύονται τη συγκεκριμένη κατάσταση και λανσάρουν τα προϊόντα τους στο ευρύ καταναλωτικό κοινό. Και γω μαζί σας σε δαύτο. Όμως, πέρα από τα υποχθόνια tricks του marketing, πιστεύω πως έγκεινται κυριότεροι λόγοι για την εμφάνιση αυτού του φαινομένου των emo's, που καλώς ή κακώς, δίνει μια αντι-αισθητική πινελιά στην ήδη γκρίζα ζωή μας.

Προσωπικά, εμένα με ώθησε η όλη παραπάνω συζήτηση να σκεφτώ: Μήπως η κοινωνία μας είναι ο γεννεσιουργός παράγοντας αυτής της μιζέριας; Μήπως με την κωλοεφεύρεση που τη λέμε ρολόι σπρώχνουμε μακριά κάθε μόριο ευτυχίας που μας έχει απομείνει; Και στην τελική, μήπως η κοινωνία μας όντως τα 'χει ανάγκη αυτά τα άτομα για να καταλάβουμε που σκ... έχουμε φτάσει και πως η κατάσταση είναι στο απροχώρητο; Είναι πιστεύω μείζον ζήτημα.

Ίσως το φαινόμενο των emo's είναι η αποκρυστάλλωση της αλήθειας ή της μέλλουσας έστω, όσο οδυνηρή και αν φαντάζει.

Εισαι απλα πολυ σωστος. Κι εγω μαζι σου.
Φυσικα τα παντα εχουν την ιδια πηγη, την ιδια την κοινωνια. Κι ακριβως αυτο λεω. Σε προηγουμενο ποστ ειπα οτι προσπαθω με επιχειρηματα να πεισω τους emo οτι δεν ωφελουν κανεναν με τη συμπεριφορα τους. Αυτοματα αυτο νομιζω οτι ειναι μια κινηση για να βοηθησει τα ατομα αυτα να επανενταχτουν και να ξεπερασουν το προβλημα που εννοειται οτι η κοινωνια η ιδια γεννησε. Ουσιαστικα λοιπον, θελω να βοηθησω μια προβληματικη ομαδα της κοινωνιας και σε μικρο ή μεγαλο βαθμο ολοκληρη την κοινωνια.
Το να αναγαγουμε ομως το θλιβερο αυτο φαινομενο σε "επιλογη", ειναι εγκλημα, γιατι αποδεχομαστε μια τραγικη κατασταση. Δεν ειναι επιλογη, ειναι καρκινωμα και πρεπει να αλλαξει. Αυτο που δεν κατανοουν καποιοι ειναι οτι ευλογουν τον ωχαδερφισμο που οι ιδιοι κατηγορουν λεγοντας, "οκ, επιλογη τους, αφηστε τους να κανουν ο,τι θελουνε". Και κατηγορωντας τους καγκουρες, ουσιαστικα απορριπτω την καταστολη και πιστευω οτι αποτελεσματικοτερη λυση αποτελει η αλλαγη της νοοτροπιας τους μεσα απο το να καταλαβουν το πραγματικο νοημα της μοδας τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Και μην ξεχνας Πιου, οποιος αγνοησε τα ασημαντα, τα εκανε σημαντικα. Δηλαδη θεωρεις οτι επειδη εχουμε μεγαλα προβληματα πρεπει να αφησουμε τα μικρα στην τυχη τους?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

piou*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Αγαπητέ miv

Πρώτον αυτό το αλά τρέντυ δεν ξέρω που ακριβώς το είδες. Εξηγησέ μου να καταλάβω.
Δεύτερον ιδιωτικό πάω επειδή μου δόθηκε η επιλογή. Δεν υπήρχε περίπτωση να το διεκδικήσω περεταίρω εφόσον δεν είχαμε την οικονομική άνεση και εγώ δεν είχα την διάθεση να ανταπεξέλθω σε κάποια πράγματα.
Τρίτον να σου υπενθυμίσω ότι ως άτομο κάθε άλλο παρά καπιταλίστρια και συμφεροντολόγος είμαι, και αυτό φένεται από τον τομέα που θα ακολουθήσω στις σπουδές μου (Ζωγραφική. Ουτοπικό δεν θα ακουγόταν ένα άτομο με καπιταλιστική ιδεολογία να ξέρει ότι θα πρέπει να ζήσει χωρίς τίποτε περιττό και ακριβό μόνο για να κάνει αυτό που τον ευχαριστει?)

Καλά όσο για προβολή εδώ μέσα. Κανείς δεν πήγε να σου ποδοπατήσει τα πιστεύω σου. Απλά δεν είσαι συζητίσιμος. Εϊσαι απόλυτος και θες συνεχώς να έχεις δίκιο επιδεικνύοντας γνώσεις και θεωρίες. Αυτό δεν είναι καν προβολή. Αυτό είναι "κοιτάξτε τι ξέρω!! είμαι πολύ έξυπνος". Αναρωτιέμαι πως αποκαλείς τον εαυτό σου συλλογικό. Θα έλεγα κάτι τώρα, αλλά δεν το λέω γιατί θα τσακωθούμε.

Όσο για το τελευταίο ποστ. Δεν μίλησα ποτέ για το να αγνοούμε την ύπαρξη μικρών προβλημάτων. Πίστεψε με, είμαι από τα άτομα που προσέχουν την παραμικρή λεπτομέρεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johndrim

Νεοφερμένος

Ο ΓΙΑΝΝΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Ψυχολογικά καταθλιπτικοι και πράσινα άλογα και μπλε αρκούδες.
Οι σωστοί emo είνα λίγοι και όλοι οι άλλοι είναι......
ΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ
MEPOΣ ΔEYTEPO - Aτομικά και κοινωνικά δικαιώματα

'Αρθρο 5 - (Ελεύθερη ανάπτυξη της προσωπικότητας)

1. Kαθένας έχει δικαίωμα να αναπτύσσει ελεύθερα την προσωπικότητά του και να συμμετέχει στην κοινωνική, οικονομική και πολιτική ζωή της Xώρας, εφόσον δεν προσβάλλει τα δικαιώματα των άλλων και δεν παραβιάζει το Σύνταγμα ή τα χρηστά ήθη.
2. Όλοι όσοι βρίσκονται στην Eλληνική Eπικράτεια απολαμβάνουν την απόλυτη προστασία της ζωής, της τιμής και της ελευθερίας τους, χωρίς διάκριση εθνικότητας, φυλής, γλώσσας και θρησκευτικών ή πολιτικών πεποιθήσεων. Eξαιρέσεις επιτρέπονται στις περιπτώσεις που προβλέπει το διεθνές δίκαιο.
Aπαγορεύεται η έκδοση αλλοδαπού που διώκεται για τη δράση του υπέρ της ελευθερίας.
3. H προσωπική ελευθερία είναι απαραβίαστη. Kανένας δεν καταδιώκεται ούτε συλλαμβάνεται ούτε φυλακίζεται ούτε με οποιονδήποτε άλλο τρόπο περιορίζεται, παρά μόνο όταν και όπως ορίζει ο νόμος.
**4. Απαγορεύονται ατομικά διοικητικά μέτρα που περιορίζουν σε οποιονδήποτε Έλληνα την ελεύθερη κίνηση ή εγκατάσταση στη Χώρα, καθώς και την ελεύθερη έξοδο και είσοδο σ? αυτήν. Τέτοιου περιεχομένου περιοριστικά μέτρα είναι δυνατόν να επιβληθούν μόνο ως παρεπόμενη ποινή με απόφαση ποινικού δικαστηρίου, σε εξαιρετικές περιπτώσεις ανάγκης και μόνο για την πρόληψη αξιόποινων πράξεων, όπως νόμος ορίζει.
**5. Καθένας έχει δικαίωμα στην προστασία της υγείας και της γενετικής του ταυτότητας. Νόμος ορίζει τα σχετικά με την προστασία κάθε προσώπου έναντι των βιοϊατρικών παρεμβάσεων.


Eρμηνευτική δήλωση: Στην απαγόρευση της παραγράφου 4 δεν περιλαμβάνεται η απαγόρευση της εξόδου με πράξη του εισαγγελέα, εξαιτίας ποινικής δίωξης, ούτε η λήψη μέτρων που επιβάλλονται για την προστασία της δημόσιας υγείας ή της υγείας ασθενών, όπως νόμος ορίζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Αγαπητέ miv

Πρώτον αυτό το αλά τρέντυ δεν ξέρω που ακριβώς το είδες. Εξηγησέ μου να καταλάβω.
Δεύτερον ιδιωτικό πάω επειδή μου δόθηκε η επιλογή. Δεν υπήρχε περίπτωση να το διεκδικήσω περεταίρω εφόσον δεν είχαμε την οικονομική άνεση και εγώ δεν είχα την διάθεση να ανταπεξέλθω σε κάποια πράγματα.
Τρίτον να σου υπενθυμίσω ότι ως άτομο κάθε άλλο παρά καπιταλίστρια και συμφεροντολόγος είμαι, και αυτό φένεται από τον τομέα που θα ακολουθήσω στις σπουδές μου (Ζωγραφική. Ουτοπικό δεν θα ακουγόταν ένα άτομο με καπιταλιστική ιδεολογία να ξέρει ότι θα πρέπει να ζήσει χωρίς τίποτε περιττό και ακριβό μόνο για να κάνει αυτό που τον ευχαριστει?)

Καλά όσο για προβολή εδώ μέσα. Κανείς δεν πήγε να σου ποδοπατήσει τα πιστεύω σου. Απλά δεν είσαι συζητίσιμος. Εϊσαι απόλυτος και θες συνεχώς να έχεις δίκιο επιδεικνύοντας γνώσεις και θεωρίες. Αυτό δεν είναι καν προβολή. Αυτό είναι "κοιτάξτε τι ξέρω!! είμαι πολύ έξυπνος". Αναρωτιέμαι πως αποκαλείς τον εαυτό σου συλλογικό. Θα έλεγα κάτι τώρα, αλλά δεν το λέω γιατί θα τσακωθούμε.

Όσο για το τελευταίο ποστ. Δεν μίλησα ποτέ για το να αγνοούμε την ύπαρξη μικρών προβλημάτων. Πίστεψε με, είμαι από τα άτομα που προσέχουν την παραμικρή λεπτομέρεια.

Το μονο που θα σου πω ειναι οτι δε με ξερεις καθολου για να πεις οτι δεν ειμαι συλλογικος. Αυτο το ξερουν πιθανοτατα αυτοι που με ψηφισαν για να τους εκπροσωπησω στο σχολειο, αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα. Απο το στυλακι "προσεξτε με τι γνωσεις που εχω" δηλωνω υπευθυνα οτι εχω ξεφυγει εδω και τουλαχιστον 3 χρονια.
Γενικα απο το στυλ σου, χωρις να ειμαι απολυτος, φαινεται οτι ανηκεις στην καπιταλιστικη ταξη, αν και φυσικα δεν εισαι υποχρεωμενη να το αποδεχεσαι σαν πολιτικο συστημα.

Φιλε johndrim, για πες μου λιγο. Εκει που λεει χρηστά ήθη ξερεις τι ακριβως σημαινει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

piou*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Το μονο που θα σου πω ειναι οτι δε με ξερεις καθολου για να πεις οτι δεν ειμαι συλλογικος. Αυτο το ξερουν πιθανοτατα αυτοι που με ψηφισαν για να τους εκπροσωπησω στο σχολειο, αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα. Απο το στυλακι "προσεξτε με τι γνωσεις που εχω" δηλωνω υπευθυνα οτι εχω ξεφυγει εδω και τουλαχιστον 3 χρονια.
Γενικα απο το στυλ σου, χωρις να ειμαι απολυτος, φαινεται οτι ανηκεις στην καπιταλιστικη ταξη, αν και φυσικα δεν εισαι υποχρεωμενη να το αποδεχεσαι σαν πολιτικο συστημα.
Συλλογικός δεν εισαι όταν επιτίθεσαι συνέχεια, με ειρωνικό τόνο.
Μπορείς σε παρακαλώ να μου εξηγήσεις από που κρίνεις το ότι ανήκω στην καπιταλιστική τάξη?
Το αλά τρέντυ, το αφήνω στην άκρη εφόσον επιχειρήματα δεν είδα πουθενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top