Emo

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν ειπα ποτε οτι η πλειοψηφια πιστευει το σωστο. Πολλες φορες το αντιθετο. Επειδη ομως η δημοκρατια βασιζεται στην πλειοψηφια, ειτε σωστο ειτε λαθος, ετσι πρεπει να γινεται. Οσο για τη γνωμη ολων, μηπως πρεπει να κανουμε και δημοψηφισμα? Οταν σου λεω οτι εχω μιλησει με μεσους ελληνες σημαινει οτι οι περισσοτεροι (οχι ολοι) ετσι πιστευουν, απλα τα αλλα προβληματα ειναι πολυ πιο σοβαρα που δεν διατιθενται να ασχοληθουν με ενα ματσο παιδακια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Δεν ειπα ποτε οτι η πλειοψηφια πιστευει το σωστο. Πολλες φορες το αντιθετο. Επειδη ομως η δημοκρατια βασιζεται στην πλειοψηφια, ειτε σωστο ειτε λαθος, ετσι πρεπει να γινεται. Οσο για τη γνωμη ολων, μηπως πρεπει να κανουμε και δημοψηφισμα? Οταν σου λεω οτι εχω μιλησει με μεσους ελληνες σημαινει οτι οι περισσοτεροι (οχι ολοι) ετσι πιστευουν, απλα τα αλλα προβληματα ειναι πολυ πιο σοβαρα που δεν διατιθενται να ασχοληθουν με ενα ματσο παιδακια.

Ακριβώς. Δεν είναι αρκετά σοβαρό το πρόβλημα ώστε να ασχοληθεί κανείς με αυτό. Γι'αυτό και πιστεύω πως όσοι ασχολούνται δεν έχουν ουσιαστικά προβλήματα και ασχολίες. Γενικώς όσοι ασχολούνται με την εμφάνιση του καθενός σε βαθμό να τους κράζουν, να τους μισούν και να τους τραυματίζουν, όπως γίνεται στην προκειμένη περίπτωση είναι κομπλεξάρες και κολλημένοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Πρωτον, ΚΑΝΕΝΑΣ μαθητης/φοιτητης δεν εχει ουσιαστικα προβλημα γι'αυτο και ασχολουμαστε με το θεμα. Κανενας ανθρωπος που δεν εχει μπει στην παραγωγη δεν εχει ουσιαστικα προβληματα, αν εξαιρεσουμε τα υγειας. Ουτε εγω, ουτε εσυ, ουτε η πλειοψηφια απο δω μεσα εχει σοβαρα προβληματα.
Δεν εχω προβλημα με την εμφανιση, εχω προβλημα με το προκλητικο στυλ. Με τον ιδιο τροπο που πειραζει την κοινωνια ο γυμνισμος (γι'αυτο και περιοριζεται), την πειραζει και η μοδα των emo. Που βεβαια ο γυμνισμος ειναι μια απολαυση, ενω το αλλο μια ανωμαλια.
Το να χαρακτηριζεις καποιον "κομπλεξαρα" και "κολλημενο", δειχνει οτι αυτα τα δυο χαρακτηριζουν εσενα, απλως κινεισαι προς την αντιθετη κατευθυνση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Πρωτον, ΚΑΝΕΝΑΣ μαθητης/φοιτητης δεν εχει ουσιαστικα προβλημα γι'αυτο και ασχολουμαστε με το θεμα. Κανενας ανθρωπος που δεν εχει μπει στην παραγωγη δεν εχει ουσιαστικα προβληματα, αν εξαιρεσουμε τα υγειας. Ουτε εγω, ουτε εσυ, ουτε η πλειοψηφια απο δω μεσα εχει σοβαρα προβληματα.
Δεν εχω προβλημα με την εμφανιση, εχω προβλημα με το προκλητικο στυλ. Με τον ιδιο τροπο που πειραζει την κοινωνια ο γυμνισμος (γι'αυτο και περιοριζεται), την πειραζει και η μοδα των emo. Που βεβαια ο γυμνισμος ειναι μια απολαυση, ενω το αλλο μια ανωμαλια.
Το να χαρακτηριζεις καποιον "κομπλεξαρα" και "κολλημενο", δειχνει οτι αυτα τα δυο χαρακτηριζουν εσενα, απλως κινεισαι προς την αντιθετη κατευθυνση.


Δεν πιστεύω πως είναι κομπλεξ και κόλλημα να θεωρείς πως είναι κακό η ασέβεια προς τη διαφορετικότητα (όπως την περιέγραψα παραπάνω), προς τον τρόπο έκφρασης του άλλου, εφ'όσον δεν πειράζει τους άλλους (όχι την ΑΙΣΘΗΤΙΚΗ τους, δεν έχει σημασία αυτή). Αν εσύ θεωρείς έτσι τα πράγματα πες με κομπλεξικιά και κολλημένη και δες αν δίνω μία. Στην τελική, αν δεν υπήρχαν προκλητικότητες η κοινωνία θα ήταν βαρετή και ανούσια. Δεν θα είχε εξελιχτεί καθόλου. Και το παντελόνι στις γυναίκες θεωρείτο προκλητικό κάποτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Καποια πραγματα ειναι πολυ πιο ουσιωδη και σημαντικα απο τον ψευτοιδεαλισμο και την ανοχη στη δηθεν διαφορετικοτητα. Μου θυμιζεις τους αριστεριστες που κοπτονται για το ρατσισμο, ενω οι ιδιοι ειναι ρατσιστες προς τους πατριωτες και τους ευρωαμερικανους. Οσο για τους χαρακτηρισμους, δεν συνηθιζω να τους κανω. Με αναγκαζεις, γιατι δεν συζητας, χαρακτηριζεις. Ξερεις, ηταν πολυ ευκολο για μενα απο την αρχη να πω τους emo "ηλιθια, βλαμμενα, κομπλεξικα, πειραγμενα, προβληματικα, λουγκρες" κι αλλα γλυκολογα που ακουω απο οσους μιλαμε για το θεμα (και πιστεψε με, ο κυκλος μου ειναι τεραστιος), αλλα δεν το εκανα γιατι σεβαστηκα τη συζητηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Καποια πραγματα ειναι πολυ πιο ουσιωδη και σημαντικα απο τον ψευτοιδεαλισμο και την ανοχη στη δηθεν διαφορετικοτητα. Μου θυμιζεις τους αριστεριστες που κοπτονται για το ρατσισμο, ενω οι ιδιοι ειναι ρατσιστες προς τους πατριωτες και τους ευρωαμερικανους. Οσο για τους χαρακτηρισμους, δεν συνηθιζω να τους κανω. Με αναγκαζεις, γιατι δεν συζητας, χαρακτηριζεις. Ξερεις, ηταν πολυ ευκολο για μενα απο την αρχη να πω τους emo "ηλιθια, βλαμμενα, κομπλεξικα, πειραγμενα, προβληματικα, λουγκρες" κι αλλα γλυκολογα που ακουω απο οσους μιλαμε για το θεμα (και πιστεψε με, ο κυκλος μου ειναι τεραστιος), αλλα δεν το εκανα γιατι σεβαστηκα τη συζητηση.

Τη διαφορετικότητα την εννοούσα ως προς το στυλ καθαρά. Οπότε φυσικά υπάρχει διαφορετικότητα, ανεξάρτητα από το αν είναι τα άτομα "δηθεν", όταν και μόνος σου είπες πως τα άτομα αυτά είναι περιθωριακά και άρα διαφέρουν από τους υπόλοιπους. Εγώ δεν απευθύνθηκα συγκεκριμένα σε σένα, αλλά σε όλα τα άτομα που έχουν τη συμπεριφορά που χαρακτήρισα. Είναι η άποψη μου γι'αυτούς και τη διατύπωσα όπως διατυπώνω την κάθε άποψη. Καλύτερες λέξεις δε βρίσκω και αυτό γιατί το "κομπλεξικός" και "κολλημένος" είναι οι ιδανικές κατά τη γνώμη μου. Τώρα το αν ανήκεις σε αυτή την κατηγορία δεν με ενδιαφέρει, δεν το είπα επίτηδες για να σε θίξω, αλλά από τη στιγμή που το τοπικ αφορά τους emo αναγκαστικά θα αναφερθούν και οι anti-emo. Έτσι κι αλλιώς, αποκάλεσες την εικόνα τους αποκρουστική, είπες ότι κάνουν ανωμαλίες κτλ. που θεωρώ το ίδιο προσβλητικές ως λέξεις με το κομπλεξικός και κολλημένος. Μη σου πω περισσότερο.

Και, το σημαντικότερο, εγώ αποκάλεσα κομπλεξάρες και κολλημένους συγκεκριμένα άτομα, όχι αυτούς που απλώς τους θεωρούν γελοίους ή δήθεν, αλλά αυτούς που κάνουν πράγματα όπως αυτά που έγιναν με την piou.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δε με καταλαβες σε ενα σημειο. Δεν ειπα οτι κανουν ανωμαλιες. Ειπα οτι ολοκληρη η συμπεριφορα τους ειναι ανωμαλη/διαταραγμενη και δε νομιζω οτι κανεις μπορει να διαφωνησει. Πρωτο στοιχειο διαταραχης ειναι η καταθλιψη που οι ιδιοι παραδεχονται οτι βιωνουν. Δευτερον, η εμφανιση που σκοπο εχει οχι απλα τη διαφορα απο το συνολο, αλλα τη σκοπιμη απομονωση τους απο αυτο, οπως η υποτιθεμενη φιλοσοφια τους παραδεχεται. Η αντικοινωνικοτητα, ο απομονωτισμος και η αρνηση της συλλογικης ζωης δεν ειναι δειγματα υγιους ψυχοσυνθεσης. Τριτον, ο αυτοτραυματισμος με ξυραφια και αλλα αντικειμενα δεν ειναι φυσιολογικος και σε καμια περιπτωση δεν ειναι ιδεολογικη επιλογη, αλλα διαταραχη. Τεταρτον, η σκοπιμη εξαλειψη των εξωτερικων χαρακτηριστικων του φυλου-ειναι γεγονος οτι τα αγορια emo απο τα κοριτσια δυσκολα ξεχωριζουν, κατα κοινη ομολογια-δεν ειναι κατι λογικο, αν και δε γνωριζω πολλα γι'αυτη τη συγκεκριμενη ταση. Η αμφισεξουαλικοτητα που τους διακρινει δεν ειναι φυσικα προβλημα, αλλα δε μπορω να καταλαβω γιατι οι περισσοτεροι που γινονται emo δηλωνουν και bisexual. Δε νομιζω οτι σε λογικους ανθρωπους, χαρακτηριστικο μιας ιδεολογιας (?) μπορει ποτε να ειναι ο σεξουαλικος προσανατολισμος.
Σχετικα με το κομπλεξικος, δεν εισαι εσυ αυτη που θα κρινει αν ενα ατομο (που τυχαινει να διαφωνει μαζι σου) εχει συμπλεγμα. Αυτο νομιζω οτι θα το ανακαλυπτε ενας ψυχολογος μετα απο ατομικες συνεδριες. Το να χρησιμοποιουμε ετσι λαικιστικα και βλακωδως επιστημονικους ορους, εξ'αποστασεως, δεν εχει κανενα οφελος στη συζητηση. Το κολλημενος επισης μου δημιουργει αποριες. Οποιος δηλαδη υπερασπιζεται την αποψη του με ισχυρα επιχειρηματα κι επιμονη σημαινει οτι ειναι κολλημενος? Κι αν ναι, αυτο ειναι προβλημα? Δηλαδη, το ωφελιμο στην κοινωνια θα ηταν οι αμφιταλαντευομενες αποψεις απο τη μια μερα στην αλλη, ετσι απλα και μονο για να μη μας πουνε συντηρητικους? Κι αν μας πουνε, ειναι κακο να εισαι εν μέρει συντηρητικός? Η ιστορια εχει αποδειξει οτι η ανεξελεκτη εξελιξη και προοδος ουσιαστικα κανει ενα κυκλο και γυρναει εκει που αρχισε, εχοντας δημιουργησει τα διπλασια προβληματα απ'οσα παρελαβε. Το προχωραω μπροστα δεν σημαινει οτι το κανω χωρις μετρο, γιατι καπου θα υπαρχει κι ο γκρεμος. Και η ιδια η φυση τεινει στην αποκατασταση της ισορροπιας. Ο ισοπεδωτισμος και οι μηδενιστικες φανφαρες, ισα-ισα για να παριστανουμε το αντιπαλο δεος στους συντηρητικους, ανακυκλωνουν τη στασιμοτητα, αρα και σηψη, της κοινωνιας.
Συγγνωμη αν πηγα λιγο γενικα, αλλα τα παντα ειναι αλληλοεξαρτωμενα και ξεκινανε απο το γενικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Δε με καταλαβες σε ενα σημειο. Δεν ειπα οτι κανουν ανωμαλιες. Ειπα οτι ολοκληρη η συμπεριφορα τους ειναι ανωμαλη και δε νομιζω οτι κανεις μπορει να διαφωνησει.

Τι δηλαδή από αυτά που κάνουν είναι ανωμαλία; Γενικώς το τι είναι ανώμαλο είναι υποκειμενικό.


ΥΓ: Απόψε στις δώδεκα έχει για το θέμα αυτό στον Alpha.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Τι δηλαδή από αυτά που κάνουν είναι ανωμαλία; Γενικώς το τι είναι ανώμαλο είναι υποκειμενικό.


ΥΓ: Απόψε στις δώδεκα έχει για το θέμα αυτό στον Alpha.

Δεν ειναι καθολου υποκειμενικο στη συγκεκριμενη περιπτωση. Διαβασε τα 4 τεκμηριωμενα επιχειρηματα που παρεθεσα πριν λιγο στο μηνυμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Πρωτο στοιχειο διαταραχης ειναι η καταθλιψη που οι ιδιοι παραδεχονται οτι βιωνουν. Δευτερον, η εμφανιση που σκοπο εχει οχι απλα τη διαφορα απο το συνολο, αλλα τη σκοπιμη απομονωση τους απο αυτο, οπως η υποτιθεμενη φιλοσοφια τους παραδεχεται. Η αντικοινωνικοτητα, ο απομονωτισμος και η αρνηση της συλλογικης ζωης δεν ειναι δειγματα υγιους ψυχοσυνθεσης. Τριτον, ο αυτοτραυματισμος με ξυραφια και αλλα αντικειμενα δεν ειναι φυσιολογικος και σε καμια περιπτωση δεν ειναι ιδεολογικη επιλογη, αλλα διαταραχη. Τεταρτον, η σκοπιμη εξαλειψη των εξωτερικων χαρακτηριστικων του φυλου-ειναι γεγονος οτι τα αγορια emo απο τα κοριτσια δυσκολα ξεχωριζουν, κατα κοινη ομολογια-δεν ειναι κατι λογικο, αν και δε γνωριζω πολλα γι'αυτη τη συγκεκριμενη ταση. Η αμφισεξουαλικοτητα που τους διακρινει δεν ειναι φυσικα προβλημα, αλλα δε μπορω να καταλαβω γιατι οι περισσοτεροι που γινονται emo δηλωνουν και bisexual. Δε νομιζω οτι σε λογικους ανθρωπους, χαρακτηριστικο μιας ιδεολογιας (?) μπορει ποτε να ειναι ο σεξουαλικος προσανατολισμος.

1) Διαταραχή ναι, ανωμαλία όχι. Κατά τη ζωή του ανθρώπου μπορει να εμφανιστεί κατάθλιψη και το πιο χαρακτηριστικό η εμμηνόπαυση στις γυναίκες που την προκαλεί. Αυτό σημαίνει πως είναι ανώμαλες; Αμφιβάλλω.
2) Στην κοινωνία που ζούμε, αυτό είναι απολύτως φυσιολογικό.
3) Ο αυτοτραυματισμός ίσως είναι και αυτό διαταραχή, αλλά στην προκειμένη περίπτωση είναι για λόγους μόδας πιθανότατα. Εδώ έχω ακούσει για περιπτώσεις που βάφονται με κοκκινο στιλό για να φαίνεται σαν χαρακές.
4) Ε όχι και δυσκολία στο να ξεχωρίζουν, έλεος, μη τα ισοπεδώνουμε όλα. Και αυτό μέρος τη μόδας είναι πιθανώς. Θα μπορούσε επίσης να συμβαίνει γιατί στην εφηβεία που υπάρχει αναζήτηση της σεξουαλικής ταυτότητας να εντάσσονται στο σύνολο των emo άτομα που δεν είναι σίγουρα γι'αυτήν, οπότε και να συμβαίνει αυτό που περιέγραψες.

Οποιος δηλαδη υπερασπιζεται την αποψη του με ισχυρα επιχειρηματα κι επιμονη σημαινει οτι ειναι κολλημενος? Κι αν ναι, αυτο ειναι προβλημα? Δηλαδη, το ωφελιμο στην κοινωνια θα ηταν οι αμφιταλαντευομενες αποψεις απο τη μια μερα στην αλλη, ετσι απλα και μονο για να μη μας πουνε συντηρητικους? Κι αν μας πουνε, ειναι κακο να εισαι εν μέρει συντηρητικός? Η ιστορια εχει αποδειξει οτι η ανεξελεκτη εξελιξη και προοδος ουσιαστικα κανει ενα κυκλο και γυρναει εκει που αρχισε, εχοντας δημιουργησει τα διπλασια προβληματα απ'οσα παρελαβε. Το προχωραω μπροστα δεν σημαινει οτι το κανω χωρις μετρο, γιατι καπου θα υπαρχει κι ο γκρεμος. Και η ιδια η φυση τεινει στην αποκατασταση της ισορροπιας. Ο ισοπεδωτισμος και οι μηδενιστικες φανφαρες, ισα-ισα για να παριστανουμε το αντιπαλο δεος στους συντηρητικους, ανακυκλωνουν τη στασιμοτητα, αρα και σηψη, της κοινωνιας.


Σίγουρα διαβάζεις τι γράφω; Είπα ποιους συγκεκριμένα θεωρώ κολλημένους και κομπλεξικούς. Ας το ξαναπώ τρίτη και τελευταία φορά. Κομπλεξάρες και κολλημένοι είναι αυτοί που δέρνουν, μαχαιρώνουν και πετάνε αντικείμενα στους emo απλώς επειδή είναι emo. Φυσικά ισχύει και το αντίθετο αν/όταν συμβαίνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
1) Διαταραχή ναι, ανωμαλία όχι. Κατά τη ζωή του ανθρώπου μπορει να εμφανιστεί κατάθλιψη και το πιο χαρακτηριστικό η εμμηνόπαυση στις γυναίκες που την προκαλεί. Αυτό σημαίνει πως είναι ανώμαλες; Αμφιβάλλω.
Δε μιλαμε για την παροδικη, μικρης διαστασεως καταθλιψη που παθαινουν ΟΡΙΣΜΕΝΕΣ γυναικες στην ηλικια αυτη. Μην συγκρινεις το συκο με το καρπουζι.
2) Στην κοινωνία που ζούμε, αυτό είναι απολύτως φυσιολογικό.
Ειναι γεγονος καποιες φορες, αλλα οχι φυσιολογικο. Οπως και πιο πανω, μη συγκρινεις το συκο με το καρπουζι. Η εσωτερικοτητα του συγχρονου ανθρωπου γενικα δεν ειναι συγκρισιμη με την αρρωστημενη κατασταση των emo.
3) Ο αυτοτραυματισμός ίσως είναι και αυτό διαταραχή, αλλά στην προκειμένη περίπτωση είναι για λόγους μόδας πιθανότατα. Εδώ έχω ακούσει για περιπτώσεις που βάφονται με κοκκινο στιλό για να φαίνεται σαν χαρακές.
Επειδη ειναι μοδα δεν ειναι αφυσικο? Μονη σου το ειπες, ειναι διαταραχη.
4) Ε όχι και δυσκολία στο να ξεχωρίζουν, έλεος, μη τα ισοπεδώνουμε όλα. Και αυτό μέρος τη μόδας είναι πιθανώς. Θα μπορούσε επίσης να συμβαίνει γιατί στην εφηβεία που υπάρχει αναζήτηση της σεξουαλικής ταυτότητας να εντάσσονται στο σύνολο των emo άτομα που δεν είναι σίγουρα γι'αυτήν, οπότε και να συμβαίνει αυτό που περιέγραψες.
Εγω δεν ισοπεδωνω τιποτα, απο μονα τους ισοπεδωνονται. Η διαφορα φαινεται μονο απο το σωματοτυπο αν τους δεις απο μια αποσταση που βλεπεις εναν οποιονδηποτε ανθρωπο.




Σίγουρα διαβάζεις τι γράφω; Είπα ποιους συγκεκριμένα θεωρώ κολλημένους και κομπλεξικούς. Ας το ξαναπώ τρίτη και τελευταία φορά. Κομπλεξάρες και κολλημένοι είναι αυτοί που δέρνουν, μαχαιρώνουν και πετάνε αντικείμενα στους emo απλώς επειδή είναι emo. Φυσικά ισχύει και το αντίθετο αν/όταν συμβαίνει.

Ειναι εγκληματιες, αφυσικοι και παρανομοι. Και παλι δεν εχεις καμια δικαιοδοσια, γνωση, εμπειρια και αποψη να βγαλεις διαγνωση για το αν ειναι κομπλεξικοι, αν εχουν εμμονες ή οχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Δε μιλαμε για την παροδικη, μικρης διαστασεως καταθλιψη που παθαινουν ΟΡΙΣΜΕΝΕΣ γυναικες στην ηλικια αυτη. Μην συγκρινεις το συκο με το καρπουζι.

Γιατί των emo δεν θα είναι παροδική; Κάτσε να ενηληκιωθούν οι περισσότεροι και θα δεις. Άσε που όπως προανέφερα οι emo που έχω δει εγώ είναι μες στην τρελή χαρά.

Ειναι γεγονος καποιες φορες, αλλα οχι φυσιολογικο. Οπως και πιο πανω, μη συγκρινεις το συκο με το καρπουζι. Η εσωτερικοτητα του συγχρονου ανθρωπου γενικα δεν ειναι συγκρισιμη με την αρρωστημενη κατασταση των emo.

Και γιατί όχι συγκρίσιμη; Οι emo δεν είναι άνθρωποι; Δεν έχουν εσωτερικότητα; Δεν επηρεάζονται από την κοινωνία;

Επειδη ειναι μοδα δεν ειναι αφυσικο? Μονη σου το ειπες, ειναι διαταραχη.

Είπα ίσως είναι διαταραχή.






Ειναι εγκληματιες, αφυσικοι και παρανομοι. Και παλι δεν εχεις καμια δικαιοδοσια, γνωση, εμπειρια και αποψη να βγαλεις διαγνωση για το αν ειναι κομπλεξικοι, αν εχουν εμμονες ή οχι.

Για να γίνει κάποιος εγκληματίας προφανώς κάτι παίζει στην ψυχούλα του. Ακόμα περισσότερο όταν έχει να κάνει με εγκλήματα κατά της ακεραιότητας του άλλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Γιατί των emo δεν θα είναι παροδική; Κάτσε να ενηληκιωθούν οι περισσότεροι και θα δεις. Άσε που όπως προανέφερα οι emo που έχω δει εγώ είναι μες στην τρελή χαρά.
Δεν λεω το αντιθετο. Φυσικα και αυτο που λες μπορει να γινει. Απλα ακομα στην Ελλαδα δεν εχουν ενηλικιωθει και με τα ΠΑΡΟΝΤΑ (και μονο) δεδομενα, φαινεται να μην ειναι παροδικη αυτη η συμπεριφορα.



Και γιατί όχι συγκρίσιμη; Οι emo δεν είναι άνθρωποι; Δεν έχουν εσωτερικότητα; Δεν επηρεάζονται από την κοινωνία;
Φυσικα κι επηρεαζονται. Οι βαθμοι της εσωτερικοτητας ομως ειναι παρασαγγες μακρια, γι'αυτο θεωρω οτι δε μπορεις να συγκρινεις τον emo με εναν απλο καθημερινο ανθρωπο που καποιες στιγμες τα προβληματα του τον κρατανε κλειστο.



Είπα ίσως είναι διαταραχή.
Ενταξει, εγω το βλεπω αλλιως. Τι αλλο εκτος απο διαταραχη μπορει να ειναι?








Για να γίνει κάποιος εγκληματίας προφανώς κάτι παίζει στην ψυχούλα του. Ακόμα περισσότερο όταν έχει να κάνει με εγκλήματα κατά της ακεραιότητας του άλλου.
Φυσικα και παιζει κατι στην ψυχουλα του, αλλα δε μπορεις να ξερεις τι ειναι αυτο, αν ειναι κομπλεξ, εμμονη, σχιζοφρενεια ή και δεν ξερω κι εγω τι αλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Δεν λεω το αντιθετο. Φυσικα και αυτο που λες μπορει να γινει. Απλα ακομα στην Ελλαδα δεν εχουν ενηλικιωθει και με τα ΠΑΡΟΝΤΑ (και μονο) δεδομενα, φαινεται να μην ειναι παροδικη αυτη η συμπεριφορα.

Βέεεεβαια, μπορείς να κρίνεις αν είναι παροδική η συμπεριφορά μετά από 6 μήνες (ίσως και χρόνο) που έχει εμφανιστεί η μόδα. Ίσως ήδη υπάρχουν άτομα που είχαν το στυλ για λίγο και το σταμάτησαν. Πρέπει λοιπόν να περάσουν χρόνια για να μπορέσουμε να βγάλουμε συμπέρασμα.

Ενταξει, εγω το βλεπω αλλιως. Τι αλλο εκτος απο διαταραχη μπορει να ειναι?

για να είναι διαταραχή θα πρέπει να υπάρχει τεκμηριωμένη ιατρική έρευνα που να το αποδεικνύει αυτό. Και ναι, έχουν γίνει σχετικές έρευνες και ναι μπορεί να είναι εξαιτίας διαταραχών ΑΛΛΑ:

Self-injury (SI) or self-harm (SH) is deliberate injury inflicted by a person upon his or her own body without suicidal intent. Some scholars use more technical definitions related to specific aspects of this behavior. These acts may be aimed at relieving otherwise unbearable emotions, sensations of unreality and numbness. It is listed in the DSM-IV-TR as a symptom of borderline personality disorder and is sometimes associated with mental illness, a history of trauma and abuse, eating disorders, or mental traits such as low self-esteem or perfectionism. There is a positive statistical correlation between self-injury and emotional abuse. Non-fatal self-harm is common in young people worldwide and due this prevailance the term self-harm is increasingly used to denote any non-fatal acts of deliberate self-harm, irrespective of the intention.



Φυσικα και παιζει κατι στην ψυχουλα του, αλλα δε μπορεις να ξερεις τι ειναι αυτο, αν ειναι κομπλεξ, εμμονη, σχιζοφρενεια ή και δεν ξερω κι εγω τι αλλο.

Ωραία, τότε πρόσθετω και τη λέξη άρρωστος στους χαρακτηρισμούς που είπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Εγω δεσμευομαι να το ληξω εδω και δεν φερω καμια ευθυνη. Δεν ξεκινησα, ουτε συνεχισα τιποτα. Συγγνωμη και παλι που σας αναγκασα να διαβασετε οσα εγραψα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Σχετικα με το θεμα μας, Κρου, φυσικα και δεν ειπα οτι μπορω να εκφερω ασφαλη αποψη ως τωρα. Ειπα ξεκαθαρα οτι αναφερομαι σε οσα βλεπω με τωρινα στοιχεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Προσωπικά πιστεύω ότι το να αυτοτραυματίζεσαι είναι αποκρουστικό, ειδικά όταν το κάνεις σε κοινή θέα!
Να προσθέσω ότι να θεωρείται ότι προσβάλλουν τη δημόσια αιδώ με το να αυτοτραυματίζονται, τότε έχουν πρόβλημα με τον ίδιο τον νόμο.


Όχι για τις ιδεολογίες τους ή τα πιστεύω τους, αλλά για προσβολή της δημοσίας αιδούς. Το ίδιο γίνεται αν πχ κυκλοφορήσεις έξω γυμνός.


Κατά τα άλλα, εγώ έχω μεγαλύτερο πρόβλημα με τους λεγόμενους "πολέμιους" των emos. Όταν λέω "πολέμιους" κυριολεκτώ (αυγά, ντομάτες, etc)
Αν δεν σε πειράξει ο άλλος, δεν έχεις δικαίωμα να τον πειράξεις. Και τέτοιες συμπεριφορές είναι άκρως ρατσιστικές για αυτήν την ομάδα ατόμων. Άσχετα με το αν συμφωνούμε ή διαφωνούμε με την ιδεολογία τους, είμαστε υποχρεωμένοι να τη σεβαστούμε.

Αλλιώς καταλήγουμε σε φαινόμενα τραμπουκισμού.


Σημείωση: το να σέβεσαι τον άλλον δεν σημαίνει απαραίτητα ότι συμφωνείς ή όχι. Το να διαφωνήσεις είναι δικαίωμά σου, αλλά το να μην σεβαστείς όχι.




Btw αρκετά ενδιαφέρον το ρεπορτάζ του Alpha. Μία από τις ελάχιστες φορές που άνοιξα τηλεόραση για λόγο διάφορο της Εθνικής ή του Ολυμπιακού (κοινώς προβάλλει σκουπίδια).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Αν φανηκε οτι υποστηριζω τους τραμπουκους, θελω να διασαφηνισω οτι τους θεωρω κοινους εγκληματιες. Εγω δεν ειμαι πολεμιος των emo (ξερω και σοβαρους emo, και τους εκτιμω κιολας), ειμαι πολεμιος της μοδας τους. Τα οπλα μου ειναι μονο τα επιχειρηματα, που αλλοι αποδεχονται κι αλλοι οχι, κι αλιμονο αν ποτε υποστηριζαμε την αποψη μας με το να βιαιοπραγουμε. Ποτε δεν ειπα οτι υποστηριζω τους καγκουρες, που οντως δεν καταλαβαινω ποιο ειναι το προβλημα τους. Κι αν εχουν καποιο με τη μοδα των emo, ας μας αφησουν να το ξερουμε. Εγω εχω προβλημα με τη μοδα αυτη και το αιτιολογησα. Δεν θα δεχτω ενα κινημα που μηδενιζει τα παντα και θα κανω ο,τι περναει απο το χερι μου για να καταλαβουν αυτα τα ατομα οτι οι ιδιοι προκαλουν την αποστροφη της κοινωνιας και το τρεντ τους ειναι χρησιμο μονο για να τρωνε καποιες πολυεθνικες, γιατι ετσι ειναι. Αν προκαλουσαν καποια ανησυχια στην κοινωνια τοτε ναι, θα αποδεχομουν οτι ειναι ωφελιμη ιδεολογια, οπως πολλες αλλες ιδεολογιες με τις οποιες δεν συμφωνω. Με το να μηδενιζουν τα παντα και να θελουν να ξεχωρισουν μεσα απο την αποκρουστικοτητα δεν καταφερνουν τιποτα και καμια κοινωνια δε χρωσταει ουτε καν να βλεπει αυτο το χαλι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Αν φανηκε οτι υποστηριζω τους τραμπουκους, θελω να διασαφηνισω οτι τους θεωρω κοινους εγκληματιες. Εγω δεν ειμαι πολεμιος των emo (ξερω και σοβαρους emo, και τους εκτιμω κιολας), ειμαι πολεμιος της μοδας τους. Τα οπλα μου ειναι μονο τα επιχειρηματα, που αλλοι αποδεχονται κι αλλοι οχι, κι αλιμονο αν ποτε υποστηριζαμε την αποψη μας με το να βιαιοπραγουμε. Ποτε δεν ειπα οτι υποστηριζω τους καγκουρες, που οντως δεν καταλαβαινω ποιο ειναι το προβλημα τους. Κι αν εχουν καποιο με τη μοδα των emo, ας μας αφησουν να το ξερουμε. Εγω εχω προβλημα με τη μοδα αυτη και το αιτιολογησα. Δεν θα δεχτω ενα κινημα που μηδενιζει τα παντα και θα κανω ο,τι περναει απο το χερι μου για να καταλαβουν αυτα τα ατομα οτι οι ιδιοι προκαλουν την αποστροφη της κοινωνιας και το τρεντ τους ειναι χρησιμο μονο για να τρωνε καποιες πολυεθνικες, γιατι ετσι ειναι. Αν προκαλουσαν καποια ανησυχια στην κοινωνια τοτε ναι, θα αποδεχομουν οτι ειναι ωφελιμη ιδεολογια, οπως πολλες αλλες ιδεολογιες με τις οποιες δεν συμφωνω. Με το να μηδενιζουν τα παντα και να θελουν να ξεχωρισουν μεσα απο την αποκρουστικοτητα δεν καταφερνουν τιποτα και καμια κοινωνια δε χρωσταει ουτε καν να βλεπει αυτο το χαλι.


Άλλη φορά να διαβάζεις πιο προσεκτικά τα ποστ των άλλων όμως. Και όχι, δεν είναι αποκρουστικοί για όλους. Η άποψή σου και άλλων είναι αυτή, όμως δεν ισχύει για όλους. Με ποια δικαιοδωσία έρχεσαι και εκπροσωπείς την κοινωνία σε τόσα ποστς λοιπόν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ο,τι ξεφευγει απο τις κοινωνικες συνηθειες δεν ειναι καλοδεχουμενο κι αυτο ειναι φυσικο. Στην περιπτωση που ξεφευγει τοσο πολυ γινεται και αποκρουστικο. Δεν εκπροσωπω την κοινωνια, απλα τη διαισθανομαι. Δεν ειναι δα και τοσο δυσκολο να καταλαβεις τι πιστευει το πληθος, τουλαχιστον για μενα, κρινοντας απο το παρελθον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top