Emo

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ο,τι ξεφευγει απο τις κοινωνικες συνηθειες δεν ειναι καλοδεχουμενο κι αυτο ειναι φυσικο. Στην περιπτωση που ξεφευγει τοσο πολυ γινεται και αποκρουστικο. Δεν εκπροσωπω την κοινωνια, απλα τη διαισθανομαι. Δεν ειναι δα και τοσο δυσκολο να καταλαβεις τι πιστευει το πληθος, τουλαχιστον για μενα, κρινοντας απο το παρελθον.


Δεν θα έπρεπε να είναι φυσικό. Η ελληνική κοινωνία δυστυχώς είναι ακόμα τόσο συντηρητική σε τέτοια θέματα και το πιο λυπητερό είναι τα νέα παιδιά διαιωνίζουν αυτή την συντηρητικότητα. Συγγώμη αλλά ακριβώς αυτό που είπα κάνεις. Προσπαθείς να την εκπροσωπήσεις, μιλάς λες και έχεις κάνει δημοψήφισμα.

Διάβασα και τα ποστ που μεταφερθήκανε. Ο Kaf δεν σου επιτέθηκε παραπάνω απ'ότι κάνεις εσύ σε μένα αλλά χρησιμοποίησε ξεκάθαρο και ευθύ ύφος σε αντίθεση με το δικό σου υποκριτικό! Επίσης, επειδή κάποιος γνωρίζει πράγματα δε σημαίνει ότι τα ακολουθεί. Το ότι γνωρίζει τη μαρξιστική θεωρία σε καμία περίπτωση δε συνεπάγεται πως είναι κομμουνιστής. Αλλά δυστυχώς τέτοια συμπεράσματα προκύπτουν απλώς για να προσπαθήσεις "την πεις" σε κάποιον.
Κρίμα αλλά την πάτησες, το nick ακριβώς από εκεί προέρχεται!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Κι εγω σου λεω οτι αυτη η συντηρητικοτητα εχει σωσει απο πολλα. Οχι φυσικα οτι δεν εχει δημιουργησει και προβληματα. Αν δε σου αρεσει αυτη η χωρα προσπαθησε να ζησεις στις ΗΠΑ, το προοδο-μπαχαλο και μετα επεστρεψε να μου πεις που σου αρεσει καλυτερα. Οι στατιστικες δειχνουν οτι εκει που "κρατανε τα λουρια" η κοινωνια συμβιωνει καλυτερα.
Αυτα που λεει ο καφ δειχνουν απλα και μονο τη μισαλλοδοξια του. Τα "δικε μου", "φιλαρακο μου", "μαγκα μου", "καταλαβες τωρα" κι αλλες καγκουροεκφρασεις να παει να τις πει σε ατομα της συνομοταξιας του. Α, κι απο τη στιγμη που τολμησε να με πει "φασιστακο", ειναι απαραδεκτο εστω και να με ρωτας γιατι τον ειπα κομμουνιστη. Επειδη ειπα οτι δεν θα το συνεχισω, μη με αναγκασεις να ανακυκλωθω γυρω απο αυτο το θεμα.
Αυτο που προσπαθω να κανω ειναι να υποστηριξω αυτο που πιστευω κοπελια. Αν πιστευεις οτι προσπαθω να στην πω με οποιονδηποτε τροπο, μη μου απευθυνεις το λογο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Κι εγω σου λεω οτι αυτη η συντηρητικοτητα εχει σωσει απο πολλα. Οχι φυσικα οτι δεν εχει δημιουργησει και προβληματα. Αν δε σου αρεσει αυτη η χωρα προσπαθησε να ζησεις στις ΗΠΑ, το προοδο-μπαχαλο και μετα επεστρεψε να μου πεις που σου αρεσει καλυτερα. Οι στατιστικες δειχνουν οτι εκει που "κρατανε τα λουρια" η κοινωνια συμβιωνει καλυτερα.

Αναφέρθηκα συγκεκριμένα σε συντηριτισμό ώς προς την έκφραση του άλλου μέσω της ενδυμασίας (αν δεν πρόσεξες). Και όχι, αυτός ο συντηρητισμός δεν οδηγεί πουθενά και μάλιστα προκαλεί προβλήματα όπως αυτά που ξέρουμε με τις επιθέσεις και τους τσακωμούς σώμα με σώμα. Δεν είναι του παρόντος για το αν και πως και ποτε βοηθάει ο συντηρητισμος γενικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

piou*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Αναφέρθηκα συγκεκριμένα σε συντηριτισμό ώς προς την έκφραση του άλλου μέσω της ενδυμασίας (αν δεν πρόσεξες). Και όχι, αυτός ο συντηρητισμός δεν οδηγεί πουθενά και μάλιστα προκαλεί προβλήματα όπως αυτά που ξέρουμε με τις επιθέσεις και τους τσακωμούς σώμα με σώμα.

++++10000000:no1:
Ο συντηριτισμός ως προς την εμφάνιση ενός ατόμου απλά δείχνει τον στενομυαλισμό που υπάρχει στο μέρος που ζούμε. Τίποτα παραπάνω.
Δεν πιστεύω ότι θα 'πρεπε να υπάρχουν κοινωνικά όρια όσον αφορά την
ενδυμασία και γενικότερα την εμφάνιση ενός ατόμου. Γιατί πολλές φορές
δεν πρόκειται για μία "περιστασιακή μόδα" όπως στην περίπτωση των emo.
Ποτέ δεν ξέρεις τον λόγο που μπορεί κάποιος να έχει μία συγκεκριμένη εμφάνιση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Τα παντα ειναι αλληλοσυνδεομενα. Δεν ειναι ΤΙΠΟΤΑ ανεξαρτητο. Κι απο την ενδυμασια πηγαζουν κι αλλα. Στη συγκεκριμενη περιπτωση η ενδυμασια των emo ειναι και το κυριοτερο χαρακτηριστικο της συμπεριφορας τους. Ειναι λαθος να διαχωριζετε τα πραγματα. Συντηρητισμος ειναι ενας, προοδευτισμος ειναι ενας. Δεν υπαρχει "συντηρητικος στα ρουχα", ή "συντηρητικος στα πολιτικα" κλπ. Ενας συντηρητικος ειναι παντα συντηρητικος. Κι οταν πηγαζουν οφελη απο το γενικο, πηγαζουν κι απο τα επιμερους. Το δεν θα επρεπε να υπαρχουν κοινωνικα ορια στο ντυσιμο ειναι το μεγαλυτερο σφαλμα που κανει ο δηθεν προοδευτισμος. Με την ιδια λογικη, αλλες ομαδες θα απαιτησουν οτι δεν θα επρεπε να υπαρχει κοινωνικα ορια σε τιποτα, γιατι στην τελικη το ντυσιμο ειναι τροπος εκφρασης και συμπεριφορας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

piou*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Το δεν θα επρεπε να υπαρχουν κοινωνικα ορια στο ντυσιμο ειναι το μεγαλυτερο σφαλμα που κανει ο δηθεν προοδευτισμος. Με την ιδια λογικη, αλλες ομαδες θα απαιτησουν οτι δεν θα επρεπε να υπαρχει κοινωνικα ορια σε τιποτα, γιατι στην τελικη το ντυσιμο ειναι τροπος εκφρασης και συμπεριφορας.

Λυπάμαι αλλά πιστεύω ότι αυτά που λες σχετικά με την ενδυμασία δεν με αντιπροσωπεύουν. Θα σου δώσω ως παράδειγμα τον εαυτό μου. Ναι, η εμφάνιση μου μπορεί από πολλούς να θεωρηθεί εκκεντρική. Αλλά είναι πλήρως ανεξάρτητη από πολλά από τα πιστεύω μου. Όσο για τα κοινωνικά όρια που όπως λες αλληλεπιδρούν με την εμφάνιση του άλλου, ναι φυσικά, όταν έχουμε να κάνουμε με οπισθοδρομικά άτομα. Πάρε για παράδειγμα τα άτομα που με δείρανε. Ο μόνος λόγος που το κάναν ήταν ότι δεν γουστάραν την εμφάνισή μου. Ξεπεράσαν τα όρια με αυτό που έκαναν. Σωστά? Τα συγκεκριμένα άτομα ήταν φασιστοειδή, δίχως αμφιβολία για πολλούς λόγους. Όπως και φασισμός είναι το ξύλο και τα γιαούρτια και όλα τα σκηνικά στο σύνταγμα και όπου αλλού. Εδώ όμως, δεν μιλάμε για ομάδες που θέλουν κι αυτές με την σειρά τους να ξεπεράσουν κοινωνικά όρια. Μιλάμε για άτομα που θέλουν να δηλώσουν το "ε, υπάρχω κι εγώ εδώ!". Γι αυτό άλλωστε το θέμα πήρε τέτοιες διαστάσεις μετά τα δημοσιεύματα περί emo στον ταχυδρόμο, μετά τις δηλώσεις των "αντιπροσώπων των emo" στην tv και τα σχετικά. Επανερχόμενη στο θέμα της προσωπικής εμφάνισης του καθενός..εφόσον κανείς δεν αναγκάζει κανέναν να φορέσει κάτι που δεν γουστάρει το θέμα θα έπρεπε να λήγει εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Τα παντα ειναι αλληλοσυνδεομενα. Δεν ειναι ΤΙΠΟΤΑ ανεξαρτητο. Κι απο την ενδυμασια πηγαζουν κι αλλα. Στη συγκεκριμενη περιπτωση η ενδυμασια των emo ειναι και το κυριοτερο χαρακτηριστικο της συμπεριφορας τους. Ειναι λαθος να διαχωριζετε τα πραγματα. Συντηρητισμος ειναι ενας, προοδευτισμος ειναι ενας. Δεν υπαρχει "συντηρητικος στα ρουχα", ή "συντηρητικος στα πολιτικα" κλπ. Ενας συντηρητικος ειναι παντα συντηρητικος. Κι οταν πηγαζουν οφελη απο το γενικο, πηγαζουν κι απο τα επιμερους. Το δεν θα επρεπε να υπαρχουν κοινωνικα ορια στο ντυσιμο ειναι το μεγαλυτερο σφαλμα που κανει ο δηθεν προοδευτισμος. Με την ιδια λογικη, αλλες ομαδες θα απαιτησουν οτι δεν θα επρεπε να υπαρχει κοινωνικα ορια σε τιποτα, γιατι στην τελικη το ντυσιμο ειναι τροπος εκφρασης και συμπεριφορας.

Ωραία, σύμφωνοι για το ότι είναι αλληλοσυνδεόμενα. Είναι γνωστό πως τα όρια της ελευθερίας του ενός είναι εκεί που προσβάλεται η ελευθερία του άλλου και στο ντύσιμο δεν υπάρχει τέτοια προσβολή. Κάτι που πρόσεξα τώρα.

Δεν εχω προβλημα με την εμφανιση, εχω προβλημα με το προκλητικο στυλ.

προκλητικό στυλ = εμφάνιση. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Λυπάμαι αλλά πιστεύω ότι αυτά που λες σχετικά με την ενδυμασία δεν με αντιπροσωπεύουν. Θα σου δώσω ως παράδειγμα τον εαυτό μου. Ναι, η εμφάνιση μου μπορεί από πολλούς να θεωρηθεί εκκεντρική. Αλλά είναι πλήρως ανεξάρτητη από πολλά από τα πιστεύω μου. Όσο για τα κοινωνικά όρια που όπως λες αλληλεπιδρούν με την εμφάνιση του άλλου, ναι φυσικά, όταν έχουμε να κάνουμε με οπισθοδρομικά άτομα. Πάρε για παράδειγμα τα άτομα που με δείρανε. Ο μόνος λόγος που το κάναν ήταν ότι δεν γουστάραν την εμφάνισή μου. Ξεπεράσαν τα όρια με αυτό που έκαναν. Σωστά? Τα συγκεκριμένα άτομα ήταν φασιστοειδή, δίχως αμφιβολία για πολλούς λόγους. Όπως και φασισμός είναι το ξύλο και τα γιαούρτια και όλα τα σκηνικά στο σύνταγμα και όπου αλλού. Εδώ όμως, δεν μιλάμε για ομάδες που θέλουν κι αυτές με την σειρά τους να ξεπεράσουν κοινωνικά όρια. Μιλάμε για άτομα που θέλουν να δηλώσουν το "ε, υπάρχω κι εγώ εδώ!". Γι αυτό άλλωστε το θέμα πήρε τέτοιες διαστάσεις μετά τα δημοσιεύματα περί emo στον ταχυδρόμο, μετά τις δηλώσεις των "αντιπροσώπων των emo" στην tv και τα σχετικά. Επανερχόμενη στο θέμα της προσωπικής εμφάνισης του καθενός..εφόσον κανείς δεν αναγκάζει κανέναν να φορέσει κάτι που δεν γουστάρει το θέμα θα έπρεπε να λήγει εκεί.

Δε διαφωνω μαζι σου σχετικα με τους γυφτοκαγκουρες που σε δειρανε. Ειναι φυσικα κατακριτεοι και απο μενα και θελω να πιστευω απο το συνολο των υπευθυνων πολιτων.
Δεν ειναι ομως αυτοι συντηρητικοι με την εννοια του υποστηρικτη των παραδοσεων, των πατροπαραδοτων αξιων και της προοδου με μετρο, οπως ειμαι εγω προσωπικα. Δεν ειναι καν συντηρητικοι. Ουτε και προοδευτικοι. Ο συντηρητισμος και ο προοδευτισμος ειναι πολιτικες ιδεολογιες, μαλιστα εχω στοιχεια κι απο τις δυο, και κανενας ιδεολογος δεν δερνει αυτον που δε γουσταρει. Αυτοι ειναι κοινοι εγκληματιες που πιστευουν σε λαθος αξιες, ειναι κοινοι τραμπουκοι που βρισκονται στους πολιτικους χωρους και της δεξιας και της αριστερας, στον αθλητισμο, την εκκλησια και τις μειονοτητες. Επικαλουνται πολλες αξιες για να καλυψουν οσα κανουν, δε σημαινει οτι τις ασπαζονται κιολας και πολυ δε περισσοτερο οτι επειδη καποιοι αμαυρωνουν τις ιδεολογιες πρεπει εμεις να το δεχομαστε. Στην πολιτικη γλωσσα ειναι οι λεγομενοι προβοκατορες. Επειδη δηλαδη επικαλουνται τη συντηρηση, σημαινει οτι ολοι οσοι τη χρησιμοποιουν ειναι σαν τα μουτρα τους? Το ιδιο βεβαια, οσοι ψευτοιδεαλιστες επικαλουνται την προοδο, συνηθως δεν την υπηρετουν ουτε στο ελαχιστο. Ειναι απο τις μεγαλυτερες αρετες του πολιτη να ξεχωριζει τον προβοκατορα απο τον ιδεολογο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

piou*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Δεν διαφωνώ, τυχαίνει να ξέρω την κλίκα των συγκεκριμένων ατόμων.Δεν γνωρίζουν τι πραγματικά σημαίνει η ιδεολογία την οποία προσπαθούν να πείσουν τον εαυτούλη τους ότι έχουν. Βάζουν ως πρόσχημα την υποτιθέμενη ιδεολογία τους για να δείρουν και να τραμπουκίσουν. Σκοπός τους είναι απλά να τραβήξουν προσοχή. Ως εδώ ΟΚ.

Αλλά, δεν θεωρώ ότι έχω καταλάβει ακόμη γιατί σε ενοχλεί η προκλητική ή εκκεντρική εμφάνιση κάποιου. Δεν δέχομαι ως άτομο θέμα "συμβιβασμού" στον συγκεκριμένο τομέα. Το βρίσκω άστοχο. Εξήγησε μου τι θέτεις ως κοινωνικά όρια στην εμφάνιση ενός ατόμου. Θεωρείς ας πούμε ότι υπάρχει κάποιος που μπορεί να κρίνει ποια εμφάνιση είναι απαράδεκτη ή προκλητική? Θεωρείς προκλητικά τα piercing? το έντονο βάψιμο? γίνε πιο συγκεκριμένος. Γιατί εκεί ναι, πιστεύω τίθεται θέμα συντηριτισμού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Δε διαφωνω μαζι σου σχετικα με τους γυφτοκαγκουρες που σε δειρανε. Ειναι φυσικα κατακριτεοι και απο μενα και θελω να πιστευω απο το συνολο των υπευθυνων πολιτων.
Δεν ειναι ομως αυτοι συντηρητικοι με την εννοια του υποστηρικτη των παραδοσεων, των πατροπαραδοτων αξιων και της προοδου με μετρο, οπως ειμαι εγω προσωπικα. Δεν ειναι καν συντηρητικοι. Ουτε και προοδευτικοι. Ο συντηρητισμος και ο προοδευτισμος ειναι πολιτικες ιδεολογιες, μαλιστα εχω στοιχεια κι απο τις δυο, και κανενας ιδεολογος δεν δερνει αυτον που δε γουσταρει. Αυτοι ειναι κοινοι εγκληματιες που πιστευουν σε λαθος αξιες, ειναι κοινοι τραμπουκοι που βρισκονται στους πολιτικους χωρους και της δεξιας και της αριστερας, στον αθλητισμο, την εκκλησια και τις μειονοτητες. Επικαλουνται πολλες αξιες για να καλυψουν οσα κανουν, δε σημαινει οτι τις ασπαζονται κιολας και πολυ δε περισσοτερο οτι επειδη καποιοι αμαυρωνουν τις ιδεολογιες πρεπει εμεις να το δεχομαστε. Στην πολιτικη γλωσσα ειναι οι λεγομενοι προβοκατορες. Επειδη δηλαδη επικαλουνται τη συντηρηση, σημαινει οτι ολοι οσοι τη χρησιμοποιουν ειναι σαν τα μουτρα τους? Το ιδιο βεβαια, οσοι ψευτοιδεαλιστες επικαλουνται την προοδο, συνηθως δεν την υπηρετουν ουτε στο ελαχιστο. Ειναι απο τις μεγαλυτερες αρετες του πολιτη να ξεχωριζει τον προβοκατορα απο τον ιδεολογο.


Κανείς δεν είπε εδώ τουλάχιστον πως αυτοί δηλώνουν ή επικαλούνται το συντηρητισμό. ίσως συμβαίνει, ίσως όχι. Η κοινωνία στην πλειοψηφία της είναι ακόμη συντηρητική, δεν δέχεται ότι ο καθένας πρέπει να εκφράζεται ελεύθερα στο ντύσιμο του και αυτό έχει περάσει προφανώς στα άτομα που τραμπουκίζουν έτσι και με τον επιπρόσθετο φασισμό που τα διακατέχει καταλήγουμε στις επιθέσεις. Πολύ πιθανό τα άτομα αυτά να μη γνωρίζουν καν ότι δρουν φασιστικά και πως δεν αντέχει η ψυχούλα τους τα άτομα που διαφέρουν αισθητικά από αυτούς. Αυτή είναι η γνώμη μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν διαφωνώ, τυχαίνει να ξέρω την κλίκα των συγκεκριμένων ατόμων.Δεν γνωρίζουν τι πραγματικά σημαίνει η ιδεολογία την οποία προσπαθούν να πείσουν τον εαυτούλη τους ότι έχουν. Βάζουν ως πρόσχημα την υποτιθέμενη ιδεολογία τους για να δείρουν και να τραμπουκίσουν. Σκοπός τους είναι απλά να τραβήξουν προσοχή. Ως εδώ ΟΚ.

Αλλά, δεν θεωρώ ότι έχω καταλάβει ακόμη γιατί σε ενοχλεί η προκλητική ή εκκεντρική εμφάνιση κάποιου. Δεν δέχομαι ως άτομο θέμα "συμβιβασμού" στον συγκεκριμένο τομέα. Το βρίσκω άστοχο. Εξήγησε μου τι θέτεις ως κοινωνικά όρια στην εμφάνιση ενός ατόμου. Θεωρείς ας πούμε ότι υπάρχει κάποιος που μπορεί να κρίνει ποια εμφάνιση είναι απαράδεκτη ή προκλητική? Θεωρείς προκλητικά τα piercing? το έντονο βάψιμο? γίνε πιο συγκεκριμένος.
Γιατί εκεί ναι, πιστεύω τίθεται θέμα συντηριτισμού.
,

Οριζω σαν απαραδεκτο ολοκληρο το σετακι της εμφανισης τους. Αυτα που τα κοινωνικα ορια αποδεχονται ειναι αυτα που φορανε οι φυσιολογικοι, καθημερινοι ανθρωποι. Με ενοχλει γιατι αναγαγουν τη μοδα και την ψευτικη συμπεριφορα τους σε ιδεολογια, ενω φυσικα και δεν ειναι. Με ενοχλει γιατι αποπροσανατολιζουν την κοινωνια απο την πραγματικη κατευθυνση του αγωνα που πρεπει να κανει για να γινει καλυτερη. Με ενοχλει γιατι αμερικανοποιει τη χωρα μου και πιστευω οτι η μεγαλυτερη καταστροφη σε μια χωρα ειναι οταν αυτη χανει την ταυτοτητα της που ναι, ειναι και οι ηθικες και οι πατριωτικες αξιες.
Και για αλλους πολλους λογους που δεν θυμαμαι τωρα, αλλα και ανακαλυπτω καθημερινα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Κανείς δεν είπε εδώ τουλάχιστον πως αυτοί δηλώνουν ή επικαλούνται το συντηρητισμό. ίσως συμβαίνει, ίσως όχι. Η κοινωνία στην πλειοψηφία της είναι ακόμη συντηρητική, δεν δέχεται ότι ο καθένας πρέπει να εκφράζεται ελεύθερα στο ντύσιμο του και αυτό έχει περάσει προφανώς στα άτομα που τραμπουκίζουν έτσι και με τον επιπρόσθετο φασισμό που τα διακατέχει καταλήγουμε στις επιθέσεις. Πολύ πιθανό τα άτομα αυτά να μη γνωρίζουν καν ότι δρουν φασιστικά και πως δεν αντέχει η ψυχούλα τους τα άτομα που διαφέρουν αισθητικά από αυτούς. Αυτή είναι η γνώμη μου.

Ισως να εχει περασει ο συντηρητισμος σε ορισμενους απο αυτους τους τραμπουκους. Δεν θα κατηγορησουμε ομως το συντηρητισμο, αλλα αυτους που τον χρησιμοποιουνε λαθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Οριζω σαν απαραδεκτο ολοκληρο το σετακι της εμφανισης τους. Αυτα που τα κοινωνικα ορια αποδεχονται ειναι αυτα που φορανε οι φυσιολογικοι, καθημερινοι ανθρωποι. Με ενοχλει γιατι αναγαγουν τη μοδα και την ψευτικη συμπεριφορα τους σε ιδεολογια, ενω φυσικα και δεν ειναι. Με ενοχλει γιατι αποπροσανατολιζουν την κοινωνια απο την πραγματικη κατευθυνση του αγωνα που πρεπει να κανει για να γινει καλυτερη. Με ενοχλει γιατι αμερικανοποιει τη χωρα μου και πιστευω οτι η μεγαλυτερη καταστροφη σε μια χωρα ειναι οταν αυτη χανει την ταυτοτητα της που ναι, ειναι και οι ηθικες και οι πατριωτικες αξιες.
Και για αλλους πολλους λογους που δεν θυμαμαι τωρα, αλλα και ανακαλυπτω καθημερινα.

Συγγνώμη, αλλά δε γίνεται να είμαστε όλοι ίδιοι, καθημερινοί άνθρωποι από τη στιγμή που ο καθένας, ειδικά στην εφηβεία θέλει να πειραματίζεται, να προκαλεί, να επαναστατεί. Επίσης, ποιος θα κρίνει το αν αυτό είναι ιδεολογία; Αυτοί μπορεί να πιστεύουν πως είναι, εσύ όχι, ποιος είναι σωστός; Εξάλλου, και το punk, rock, metal, gothic στυλ ήταν κάποτε μόδες, όμως εξελίχθηκαν σε ιδεολογίες.
Σκέφτεσαι συνεχώς το σύνολο και ποτέ το άτομο, είναι υποκειμενικό το τι θα κάνει την κοινωνία καλύτερη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Φυσικα και σκεφτομαι το συνολο. Δεν υπηρξα ποτε κονφορμιστης, αλλα μπροστα στο συνολο το ατομο δε μου λεει τιποτα. Δεν αποδεχομαι τις νεοφιλελευθερες τασεις. Το ατομο εχει το ρολο του υπηρετη του συνολου και ο,τι κανει, το κανει για καλο του συνολου. Η απαθεια καταρρακωνει την κοινωνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Φυσικα και σκεφτομαι το συνολο. Δεν υπηρξα ποτε κονφορμιστης, αλλα μπροστα στο συνολο το ατομο δε μου λεει τιποτα. Δεν αποδεχομαι τις νεοφιλελευθερες τασεις. Το ατομο εχει το ρολο του υπηρετη του συνολου και ο,τι κανει, το κανει για καλο του συνολου. Η απαθεια καταρρακωνει την κοινωνια.

Γελάω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Αν δεν αντεχεις τις αντιπαραθεσεις, τοτε μη συμμετεχεις σε σοβαρες συζητησεις.
Γελας μαζι μου και θες να σε παρω στα σοβαρα? Ρε ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ, που λεει κι ενας φιλος μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Αν δεν αντεχεις τις αντιπαραθεσεις, τοτε μη συμμετεχεις σε σοβαρες συζητησεις.
Γελας μαζι μου και θες να σε παρω στα σοβαρα? Ρε ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ, που λεει κι ενας φιλος μου.

Προσπάθησα να βρω λέξεις να σου απαντήσω αλλά μόνο γέλια βγήκαν. Αν είχα πρόβλημα με τις αντιπαραθέσεις θα το είχα σταματήσει εδώ και αρκετές σελίδες. Κυρίως με αυτό γέλασα:

Το ατομο εχει το ρολο του υπηρετη του συνολου και ο,τι κανει, το κανει για καλο του συνολου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

piou*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 369 μηνύματα.
,

Οριζω σαν απαραδεκτο ολοκληρο το σετακι της εμφανισης τους. Αυτα που τα κοινωνικα ορια αποδεχονται ειναι αυτα που φορανε οι φυσιολογικοι, καθημερινοι ανθρωποι.

συγγνώμη που θα παρέμβω με αυτόν τον τρόπο αλλά ποιος ακριβώς ορίζει τον φυσιολογικό άνθρωπο? γιατί αν κρίνεις ποιος είναι φυσιολογικός και ποιος όχι από την εμφάνιση, να πάω να κάνω χαρακίρι, γιατί προφανώς υπερβαίνω τα κοινωνικά όρια.

Το ατομο εχει το ρολο του υπηρετη του συνολου και ο,τι κανει, το κανει για καλο του συνολου

Όχι, όχι. Το σωστό είναι ότι πολλά άτομα έχουν τον ρόλο αυτό. Άλλα όχι.
Αυτό που λες για μένα σημαίνει ότι ζωή=ένας κύκλος συμβιβασμών. Σε κάποια πράγματα βάζεις τα δικά σου όρια, σε κάποια όχι. Τώρα εάν δεν πιστεύεις στην ατομικότητα, δικαίωμα σου. Αλλά σόρυ κιόλας, αυτό λέγεται μιζέρια και ματαιοδοξία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Κριμα που το παιζεις και ιδεαλιστρια. Τελικα σε αυτη τη χωρα οσοι κατηγορουν την υποκρισια ειναι οι ιδιοι που τη χρησιμοποιουν οταν δεν εχουν τι να πουνε. Τελος παντων, επειδη καποιος απο τους τρεις μας διαχειριστες θα μας κραξει (και θα εχει και πολυ δικιο) δεν συνεχιζω την προσωπικη κοντρα. Αυτο στην Κρου...

Στην piou:
Φυσικα και η ζωη ειναι κυκλος συμβιβασμων. Διαφορετικα θα ειχε πιασει ο καθενας μας μια κορφη καποιου βουνου και θα ζουσε μονος του. Δε μπορει να υπαρξει κοινωνια αν δεν υπαρχουν κοινοι παραγοντες. Στην ατομικοτητα πιστευω, αλλα δεν τη βαζω πανω απο τη συλλογικοτητα. Ενα ατομο μπορει, πρεπει και ειναι καλο να ξεχωριζει, αλλα αν ξεχωριζει για την παρτη του και μονο, δε μου λεει τιποτα. Δεν καταλαβαινω που τη βλεπεις τη μιζερια σε μια κοινωνια που καθενας θα παλευει να φτιαχτει η κοινωνια, ενω παραλληλα θα παλευει να ανεβει αυτος ετσι ωστε να βοηθησει ακομη περισσοτερο την κοινωνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Κριμα που το παιζεις και ιδεαλιστρια. Τελικα σε αυτη τη χωρα οσοι κατηγορουν την υποκρισια ειναι οι ιδιοι που τη χρησιμοποιουν οταν δεν εχουν τι να πουνε. Τελος παντων, επειδη καποιος απο τους τρεις μας διαχειριστες θα μας κραξει (και θα εχει και πολυ δικιο) δεν συνεχιζω την προσωπικη κοντρα.

Δεν το παίζω τίποτα ούτε είπα πουθενά πως είμαι ιδεαλίστρια. Αν με κρίνεις ως ιδεαλίστρια από αυτά που λέω δεν ευθύνομαι για το αν άλλαξε η στάση σου επειδή το μόνο που μπόρεσα να γράψω όταν είδα τη φράση αυτη ήταν πως γέλασα. Εντάξει, δε φημίζομαι στο ότι εκφράζω εύκολα τα συναισθήματα σε λόγια, τι να κάνουμε! Αλλά μιας και το καταφέρνει καλά η Μαρίνα θα παραθέσω την άποψή της στο ποστ μου μιας και συμφωνώ 100% μαζί της.

"Γελάω.

Αυτό που λες για μένα σημαίνει ότι ζωή=ένας κύκλος συμβιβασμών. Σε κάποια πράγματα βάζεις τα δικά σου όρια, σε κάποια όχι. Τώρα εάν δεν πιστεύεις στην ατομικότητα, δικαίωμα σου. Αλλά σόρυ κιόλας, αυτό λέγεται μιζέρια και ματαιοδοξία. "
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top