Eξετάσεις Cambridge FCE/CAE/CPE Μάιος 2010

Πως τα πήγατε στις εξετάσεις;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια. Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 22)
  • Μαλλον δεν περασα.

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Σιγουρα δεν περασα.

    Ψήφοι: 0 0.0%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Απο 15 Σεπτεμβρη.Δεν θα σταλλουν ολα μαζι.Μεχρι τις 10-15 Οκτωβρη θα τα λαβουν όλοι.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
το ίδιο ισχύει και για τα σχολεία , έτσι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
To ιδιο ακριβως ναι!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
To ιδιο ακριβως ναι!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Information security. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Tίποτα να σαι καλά!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Ευχαριστώ και εγώ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σοφιστής

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 779 μηνύματα.
Φυσικά και κάναμε! το CAE Gold plus(longman). Επίσης κάνω εδώ και καιρό το Proficiency Writing(longman) και το Voc and Grammar for Cambridge Advanced and Proficiency(longman) εκτός των Past Papers(betsis)..

Παιδιά έχει κάνει κανείς το βιβλίο που υπογράμμισα? Γιατί μου φαίνεται ότι οι γνώσεις που έχει είναι επιπέδου C2+.:worry:
Είναι πολύ απαιτητικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ceteris paribus

Νεοφερμένος

Ο ceteris paribus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
μια χαρα ειναι...

αν κι εγω προτεινω το destination για γραμματικη και λεξιλογιο, που εχει ισως τον υψηλοτερο δεικτη δυσκολιας απ'ολα τ'αλλα παρομοια βιβλια της γραμματικης...

ωστοσο και του longman ειναι αρκετα καλο (αν και καπως πυκνο)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Eγω το Balanced 3 του Hillside εκανα και το Advanced Grammar and Vocabulary by Express Publishing.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Information security. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
παιδια ποιο ευκολο ειναι το proficency του michigant ή του cambridge?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
παιδια ποιο ευκολο ειναι το proficency του michigant ή του cambridge?
Του michigan είναι πολλαπλών επιλογών, οπότε, αν δεν ξέρεις μια απάντηση, έχεις 25% πιθανότητες να απαντήσεις σωστά. Από την άλλη του Cambridge είναι πιο απαιτητικό, πρέπει να σκεφτείς τι να βάλεις στα κενά. Όμως το Cambridge αναγνωρίζεται σε περισσότερες χώρες από το Michigan,νομίζω:hmm::worry::worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σοφιστής

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 779 μηνύματα.
μια χαρα ειναι...

αν κι εγω προτεινω το destination για γραμματικη και λεξιλογιο, που εχει ισως τον υψηλοτερο δεικτη δυσκολιας απ'ολα τ'αλλα παρομοια βιβλια της γραμματικης...

ωστοσο και του longman ειναι αρκετα καλο (αν και καπως πυκνο)...

Όντως το Grammar & Vocabulary for Cambridge Advanced and Prof. είναι πολύ πυκνό γτ περιέχει σε μία σελίδα π.χ ύλη που βγαίνει με 2 μέρες μάθημα! Δεν είναι καθόλου προχειρογραμμένο απλώς πολύ 'γεμάτο' και για αυτό μερικές φορές αναρωτιέμαι γιατί κάνω αυτό το βιβλίο.Είναι και πολλές σελίδες.
Αυτό το Destination από πια άποψη είναι πιο δύσκολο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Kαι τα 2 πιστοποιητικα ειναι στο επιπεδο Γ2.Θεωρητικα εχουν την ιδια δυσκολια.Απλα το φορματ αλλαζει οπου ναι σιγουρα το CPE εχει πιο περιπλοκο φορματ και θελει πολυ βάθος γνώσης σε σχεση με το ECPE.Στο ECPE θα χεις 4 idioms και θα επιλεξεις το ενα.Στο CPE ομως πρεπει ΕΣΥ να σκεφτεις αυτο το idiom.Ετσι η πραγματικη δυσκολια του τεστ αλλαζει.Αλλα δεν ειναι και κατι δραματικο κατα τη γνωμη μου.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ceteris paribus

Νεοφερμένος

Ο ceteris paribus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
απ'το οτι ενας υποψηφιος εκτος του οτι μαθαινει την γραμματικη σε βαθος (που ετσι κι αλλιως ειναι πεπερασμενη) σε καθε μαθημα λεξιλογιου εχει να ασχοληθει με λεξεις-p.verbs-collocations-idioms-παραγωγα που στο τελος των 26 units (αν θυμαμαι καλα) αποτελουν μια τεραστια υλη που επαρκει τοσο για το ecpe οσο και για το cpe...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Information security. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
εσεις ομως που εχετε δωσει το proficency ποιο θεωρειτε οτι ειναι το πιο ευκολο και ποιο θεωρειτε οτι ειναι αναγνωρισμενο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Για μενα σε θεματα αναγνωρισης Cambridge.Σε θεμα ευκολιας παλι πανω κατω το ιδιο ειναι ολα.Αλλα αφου το θετεις ετσι Michigan.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Λοιπόν Μαρία, Κοίτα , στο θέμα της αναγνώρισης μπορώ να σου απαντήσω χωρίς να έχω δώσει το δίπλωμα , επειδή με ενδιαφέρει πολύ (κατα 50% να σπουδάσω στο εξωτερικό - και πρέπει του χρόνου να έχω αποφασίσει για το ΙΒ - μην σε απασχολεί τι είναι το ΙΒ :P ). Στην Ελλάδα, στον δημόσιο τομέα, αναγνωρίζονται τα δύο πτυχία ισάξια. Τώρα υπάρχουν διαφοροποιήσεις στον ιδιωτικό τομέα. Για παράδειγμα δεν μπορούν να σου ζητήσουν στο αμερικάνικο κολλέγιο CPE (που κατά μεγάλη έκπληξη μόλις έμαθα ότι γίνεται ευπρόσδεκτο!! :P) ούτε στην βρετανική σχολή ECPE. Τα ίδια ισχύουν πάνω κάτω και στις επιχειρήσεις. Για παράδειγμα, στην βρετανική PriceWaterhouseCoopers (που υπάρχει σαφώς στην Ελλάδα) θα θέλουν πιθανότατα CPE. Απο κει και πέρα και κάποιες ελληνικές εταιρίες ζητούν CPE επειδή το θεωρούν πτυχίο με περισσότερο κύρος...

Απο πλευράς σπουδών στο εξωτερικό, ούτε ζήτημα να τίθεται ότι το CPE είναι ανώτερο του ECPE. Στην Αγγλία και γενικότερα στην Ευρώπη, τα περισσότερα αγγλόφωνα πανεπιστήμια δέχονται το CPE. Στην Αμερική όμως, ζήτημα είναι να βρεις 5-6 πανεπιστήμια που να δέχονται ECPE...

Τώρα σε θέμα δυσκολίας και τα δύο αντιστοιχούν σε επίπεδο Γ2... δεν ξέρω παραπάνω... ελπίζω να βοήθησα!

Ας με διορθώσετε αν έχω κανένα λαθος :P Όλα τα σχόλια ευπρόσδεκτα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
https://cambridgeesol.org/what-we-do/newsroom/2010/french-education-ministry-chooses-esol.html

Και τουλαχιστον αλλοι 10.000+ φορεις/επιχειρησεις/πανεπιστημια κλπ αναγνωριζουν τα πιστοποιητικα του Cambridge παγκοσμίως.

Τα συμπεράσματα δικά σας!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Information security. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
Λοιπόν Μαρία, Κοίτα , στο θέμα της αναγνώρισης μπορώ να σου απαντήσω χωρίς να έχω δώσει το δίπλωμα , επειδή με ενδιαφέρει πολύ (κατα 50% να σπουδάσω στο εξωτερικό - και πρέπει του χρόνου να έχω αποφασίσει για το ΙΒ - μην σε απασχολεί τι είναι το ΙΒ :P ). Στην Ελλάδα, στον δημόσιο τομέα, αναγνωρίζονται τα δύο πτυχία ισάξια. Τώρα υπάρχουν διαφοροποιήσεις στον ιδιωτικό τομέα. Για παράδειγμα δεν μπορούν να σου ζητήσουν στο αμερικάνικο κολλέγιο CPE (που κατά μεγάλη έκπληξη μόλις έμαθα ότι γίνεται ευπρόσδεκτο!! :P) ούτε στην βρετανική σχολή ECPE. Τα ίδια ισχύουν πάνω κάτω και στις επιχειρήσεις. Για παράδειγμα, στην βρετανική PriceWaterhouseCoopers (που υπάρχει σαφώς στην Ελλάδα) θα θέλουν πιθανότατα CPE. Απο κει και πέρα και κάποιες ελληνικές εταιρίες ζητούν CPE επειδή το θεωρούν πτυχίο με περισσότερο κύρος...

Απο πλευράς σπουδών στο εξωτερικό, ούτε ζήτημα να τίθεται ότι το CPE είναι ανώτερο του ECPE. Στην Αγγλία και γενικότερα στην Ευρώπη, τα περισσότερα αγγλόφωνα πανεπιστήμια δέχονται το CPE. Στην Αμερική όμως, ζήτημα είναι να βρεις 5-6 πανεπιστήμια που να δέχονται ECPE...

Τώρα σε θέμα δυσκολίας και τα δύο αντιστοιχούν σε επίπεδο Γ2... δεν ξέρω παραπάνω... ελπίζω να βοήθησα!

Ας με διορθώσετε αν έχω κανένα λαθος :P Όλα τα σχόλια ευπρόσδεκτα :P
φυσικα και βοηθησες...:Pκαι σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου!!!:P
αλλα αφου λιγοι αναγνωριζουν το ecce γιατι πρεπει να το δωσουμε?:worry::worry::worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top