Covid-19: Πότε θα ανοίξουν τα Πανεπιστήμια;

strsismos88

Νεοφερμένος

Ο strsismos88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Μαθηματικών Ιωαννίνων. Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Live δυσκολο. Μαγνητοσκοπημενο οκ, ομως θα επρεπε να γινεται edit του βιντεο καθε φορα. Ποιος θα το κανει αυτο, ο καθηγητης;; Μιλαμε για μια διαλεξη δυο ή τριων 45λεπτων. Πού το στηρίζω; Εχω δει λαιβ τσακωμο καθηγητη με φοιτητη, οχι μονο μία φορα, εχω ακουσει να φωναζει φοιτητης "σκαστε" για ησυχια και αλλα διαφορα. Ολα αυτα θα γινουν viral στο λεπτο (οπως εχουμε δει με τα εξ'αποστασεως και "ατυχες" στιγμες φοιτητων). Επισης, οι καθηγητες λενε και πραγματα ασχετα με το μαθημα, αστεια, παρατηρησεις, φτερνιζεται καποιος και γελαει ολη η αιθουσα ή το αμφιθεατρο κτλ. Φυσικα, υπαρχουν και οι στιγμες οπου μιλα καποιος φοιτητης/τρια (ερωτηση, σχολιασμος). Πρεπει να συμφωνησει να ακουγεται στο τελικο βιντεο, καθως υπαρχουν και τα προσωπικα δεδομενα με προσφατο νομο της ΕΕ. Δε βλεπω εφικτο αυτο σαν λυση, και αλλωστε (λεω τωρα), δε θα μπορουσε να ειχε εφαρμοστει ενα τετοιο συστημα εδω και αρκετα χρονια; Ανεξαρτητα απο την πανδημια. Ετσι απλα, επειδη το ιντερνετ εχει μια ικανοποιητικη ταχυτητα τουλαχιστον τα τελευταια 10 χρονια και προσβαση εχουν πολλοι πολιτες. Δλδ αντι να στειλεις 4-5 χρονια το παιδι σου σε αλλη πολη με τοσα εξοδα, απλα παρακολουθει διαδικτυακα, απλα με μια συνδεση στο διαδικτυο (απο 4mbps και πανω αρκει νομιζω). Η δικη μου σχολη που ηταν θεωρητικων μαθηματικων, μπορει να ολοκληρωθει απολυτα χωρις να πατησεις ποτε. Κι ομως δεν υπηρξε ποτε συζητηση για να εφαρμοστει κατι τετοιο.
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,405 μηνύματα.
η εξεταστικη του ιουνιου σε εμας τουλαχιστον εγινε δια ζωσης(και για πολλα αλλα τμηματα του εκπα) για τα παιδια της Αθηνας και εξ αποστασεως για οσους ειναι επαρχια.. με εξαιρεση ενα μαθημα το οποιο εγινε ηλεκτρονικα για ολους
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


ενας τετοιος αποκλεισμος παντως την σχολη κλειστη θα την κρατησει απο τις καταληψεις :P
Μολις διαβασα στο εθνος για υποχρεωτικο εμβολιασμο μεχρι τον οκτωμβριο.Μενει να το δουμε στην πραξη.
 

Guest 561241

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Μπορει τελικά να γινει κατι τετοιο;
Τέλεια ! Δεν πρόκειται να πατήσω ποτέ στο πανεπιστήμιο δηλαδή
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,405 μηνύματα.

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.
Μολις διαβασα στο εθνος για υποχρεωτικο εμβολιασμο μεχρι τον οκτωμβριο.Μενει να το δουμε στην πραξη.
οπως σου ειπα δεν υπαρχει περιπτωση να εφαρμοστει κατι τετοιο.. ας λενε οτι θελουν οι εφημεριδες τα λογια της κεραμεως αναπαραγουν,η εισοδος στα πανεπιστημια θα επιτρεπεται (αν βγει μια ξεκαθαρη αποφαση τελη αυγουστου) σε εμβολιασμενους και σε ατομα που εχουν κανει rapid test το οποιο ωστοσο να ειναι δωρεαν στους φοιτητες καθως δεν μπορει ο καθενας να πληρωνει καθε τρεις και λιγο
 

nicole1982

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nicole1982 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Γαλλικής Γλώσσας & Φιλολογίας (Αθήνα). Έχει γράψει 299 μηνύματα.
Σκέφτομαι να περάσω με ένα μηχανάκι να εμβολιάζω με το ζόρι κόσμο.
Σκέφτομαι να περάσω με ένα μηχανάκι να εμβολιάζω με το ζόρι κόσμο. :hehe: Θα ξεκινήσω με ψέκες όπου θα τους κάνω 4πλη δόση με μια ένεση. Πέρα από την μπλάκα, η κατάσταση έχει αρχίσει και γίνεται κω-μωδία σαν την Πέγκυ με τις ταραχές του Μάνθου στην Ινδία. Φοβάμαι ότι απλά οι αρνητές και οι διάφοροι "ανθρωπιστές-σωτήρες" που μάχονται εναντίον του εμβολιασμού, θα πάρουν όλη την κοινωνία στο λαιμό τους με διαρκείς καραντίνες. Δεν θα ήθελα να σκεφτώ την επιβολή στρατιωτικού νόμου για τον εμβολιασμό ως έσχατη λύση. Το θέμα έχει ξεφύγει καθαρά από θέμα υγείας και έγινε θέμα πολιτικής. Σηκώνω τα χέρια ψηλά. Να μας δίνει η επιστήμη μια λύση για την συγκεκριμένη ίωση και εμείς να πολεμάμε τον ιο με μέσα χαβαλέ. Πιστεύω ότι όσοι είναι αρνητές μάλλον δεν έχουν οικονομικές συνέπειες από την κρίση.
Και στη Μύκονο οι ανεμβολίαστοι φταίνε;
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 5,444 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,388 μηνύματα.
Βλεπω δικαιωμα επιλογης φοιτητων να παρακολουθουν οπως θελουν και με οποια μεθοδο θελουν .Δηλαδη να γινονται δια ζωσης και να μεταδιδεται και σε livestreaming το μαθημα
Aυτο δεν γινεται δεν το δεχονται οι καθηγητες.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Δεν είναι εφικτό να ελέγχουν στην είσοδο των ελληνικών πανεπιστημίων ποιος μπαίνει και ποιος βγαίνει.
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,405 μηνύματα.
Ανακοινωθηκε ηδη δημιουργια εμβολιαστικων κεντρων σε καθε αει.Μαλωστε εσεις για τα εμβολια.
 

johnpap123

Νεοφερμένος

Ο johnpap123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Συζητάνε να γίνει και υποχρεωτικός για τους φοιτητές.... Πρέπει να πάμε στις σχολές μας..... Η εξ αποστάσεως μόνο εκπαίδευση δεν χαρακτηρίζεται
 

aggelosst9

Νεοφερμένος

Ο aggelosst9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής Επιστήμης Ο.Π.Α. (Αθήνα). Έχει γράψει 115 μηνύματα.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 5,444 μηνύματα.

Leukosrinokeros

Νεοφερμένος

Η Leukosrinokeros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Γεια σας θα ηθελα να μ πειτε οντας φοιτητρια θεωρητικου τμηματος αν πρεπει να νοικιασω απο τωρα για τον οκτωβρη δεδομενου οτι δε γνωριζω πως θα εξελιχθει η πανδημια ή να περιμενω επισημη αποφαση για το τι θα γινει κ μερα νοικιαζω με το ρισκο να βρω με δυσκολια σπιτι;; Ακουω πολλα οτι θα ναι εξ αποστασεεως λοκνταουν τον αυγουστο εαρινο του 22 θα λειτουργησουν ιοκα οτι αφορα μονο πρακτικα κ εργαστηριακα μαθηματα ο οκτωβρης κλπ. Οποιος μπορει ας με διαφωτισει εχω απελπιστει.....
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,388 μηνύματα.
Γεια σας θα ηθελα να μ πειτε οντας φοιτητρια θεωρητικου τμηματος αν πρεπει να νοικιασω απο τωρα για τον οκτωβρη δεδομενου οτι δε γνωριζω πως θα εξελιχθει η πανδημια ή να περιμενω επισημη αποφαση για το τι θα γινει κ μερα νοικιαζω με το ρισκο να βρω με δυσκολια σπιτι;; Ακουω πολλα οτι θα ναι εξ αποστασεεως λοκνταουν τον αυγουστο εαρινο του 22 θα λειτουργησουν ιοκα οτι αφορα μονο πρακτικα κ εργαστηριακα μαθηματα ο οκτωβρης κλπ. Οποιος μπορει ας με διαφωτισει εχω απελπιστει.....
Ολοι οι μαστερς λενε δια ζωσης με εμβολιο, καπου νομιζω η υπουργος ειπε αν ειδα καλα , με εμβολιο ή σελφ τεστ. Οποτε μαλλον ανοιγουν οκτωβρη. Η εξεταστικη σεπτεμβρη μαλλον εξ αποστασεως για να προλαβουν να εντεινουν την προπαγανδα.
Ο Συριγος ειπε οτι θα κανει εμβολιαστικα κεντρα σε καθε πανεπιστημιο. Τι να τα κανει τα κεντρα αν εσυ εισαι σπιτι?
 
Τελευταία επεξεργασία:

Leukosrinokeros

Νεοφερμένος

Η Leukosrinokeros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Ολοι οι μαστερς λενε δια ζωσης με εμβολιο, καπου νομιζω η υπουργος ειπε αν ειδα καλα , με εμβολιο ή σελφ τεστ. Οποτε μαλλον ανοιγουν οκτωβρη. Η εξεταστικη σεπτεμβρη μαλλον εξ αποστασεως για να προλαβουν να εντεινουν την προπαγανδα.
Ο Συριγος ειπε οτι θα κανει εμβολιαστικα κεντρα σε καθε πανεπιστημιο. Τι να τα κανει τα κεντρα αν εσυ εισαι σπιτι?
Ναι σωστα αυτα που λες τα εχω διαβασει κι εγω αλλα κατι επισημο δεν εχει βγει πχ υπουργικη αποφαση ή φεκ. Ολα ειναι αερολογιες εν ολιγοις κ δεν δινουν λυση στο διλλημα μου που θεωρω οτι ειναι διλλημα κι αλλων φοιτητων που θελιυν να νοικιασουν σε αστικα κεντρα ενω ειναι στην επαρχια οπως κι εγω
 

Eustace

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eustace αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Ναι σωστα αυτα που λες τα εχω διαβασει κι εγω αλλα κατι επισημο δεν εχει βγει πχ υπουργικη αποφαση ή φεκ. Ολα ειναι αερολογιες εν ολιγοις κ δεν δινουν λυση στο διλλημα μου που θεωρω οτι ειναι διλλημα κι αλλων φοιτητων που θελιυν να νοικιασουν σε αστικα κεντρα ενω ειναι στην επαρχια οπως κι εγω
Η αληθεια ειναι οτι κανεις δεν ξερει. Που θα σπουδασεις;
 

aggelosst9

Νεοφερμένος

Ο aggelosst9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής Επιστήμης Ο.Π.Α. (Αθήνα). Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Μην κάνεις κίνηση ακόμα, ούτως η άλλως πριν ανακοινωθούν οι βάσεις δύσκολα θα υπάρξει κάποια μεγάλη αύξηση της ζήτησης.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,388 μηνύματα.
Ναι σωστα αυτα που λες τα εχω διαβασει κι εγω αλλα κατι επισημο δεν εχει βγει πχ υπουργικη αποφαση ή φεκ. Ολα ειναι αερολογιες εν ολιγοις κ δεν δινουν λυση στο διλλημα μου που θεωρω οτι ειναι διλλημα κι αλλων φοιτητων που θελιυν να νοικιασουν σε αστικα κεντρα ενω ειναι στην επαρχια οπως κι εγω
Τωρα πως να στο πω, το φεκ τι νοημα θα ειχε ? Βλεπεις καμια συνεχεια στις αποφασεις τις κυβερνησης αυτης .
Σημερα λεει ανοιγουμε και τον αλλο μηνα κλεινουμε. Ετσι δεν μας εχει συνηθίσει?
Εγω θα σου ελεγα να προχωρησεις τωρα , δυο μιση χρονιες φοιτητων θα ψαχνουν αργοτερα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Kai περυσι τα ιδια ελεγαν και ετρεχε κοσμος να νοικιασει και εν τελει δεν ανοιξαν. Ειναι ρισκο το ξερω, διοτι θα νοικιασουν και αυτοι που περασαν πρωτη φορα και αυτοι που ειχαν ξενοικιασει λογω κοβιντ και θα γινει χαμος. Ο κακος χαμος.

Η γνώμη μου ειναι να περιμενεις τα αποτελεσματα και να το συνδυασεις με τις εξελιξεις. παντως τα πανεπιστημια ανακοινωσαν τα περισσοτερα οτι η εξεταστικη σεπτεμβριου παει για δια ζωσης . Οποτε...
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top