Covid-19: Πότε θα ανοίξουν τα Πανεπιστήμια;

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.
Kai περυσι τα ιδια ελεγαν και ετρεχε κοσμος να νοικιασει και εν τελει δεν ανοιξαν. Ειναι ρισκο το ξερω, διοτι θα νοικιασουν και αυτοι που περασαν πρωτη φορα και αυτοι που ειχαν ξενοικιασει λογω κοβιντ και θα γινει χαμος. Ο κακος χαμος.

Η γνώμη μου ειναι να περιμενεις τα αποτελεσματα και να το συνδυασεις με τις εξελιξεις. παντως τα πανεπιστημια ανακοινωσαν τα περισσοτερα οτι η εξεταστικη σεπτεμβριου παει για δια ζωσης . Οποτε...
καλα και σε εμας περυσι ολη η εξεταστικη εγινε δια ζωσης του σεπτεμβριου ωστοσο τελικα τα μαθηματα τα εκαναν εξ αποστασεως.. γενικα εχουν κουρασει και πρεπει να βγει ΜΙΑ ΑΠΟΦΑΣΗ ΠΟΥ ΘΑ ΙΣΧΥΣΕΙ ΣΙΓΟΥΡΑ και να μην επαναλειφθουν τα περσινα φαινομενα :)
 

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Δημόσιας & Κοινοτικής Υγείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Προσωπικά αμφιβάλλω για την διεξαγωγή όλων των μαθημάτων δια ζώσης. Μιας και πέρσι σε εμάς στο χειμερινό μας ελεγαν για διάζωσης εργαστήρια και είχαν βγει και μέρες και ομάδες για τη διεξαγωγή τους και εν τέλει δεν έγινε ούτε ένα και πήγαν όλα διαδικτυακα.Ίσως ξεκινήσουν κάποια εργαστήρια διαζωσης με τη προοπτική του καθολικου εμβολιασμού αλλά και πάλι είναι σχετικά νωρίς (για τα δεδομένα της πανδημίας) για το εάν όντως θα ανοίξουν οι σχολές και θα ξεκινήσουν τα διάζωσης κανονικά .
Για την εξεταστική του Σεπτεμβρίου έχω ακούσει αλλα πανεπιστήμια και τμήματα για διάζωσης αλλα εξ αποστάσεως....ένα μπέρδεμα με λίγα λόγια.
Και είναι και άσχημο αυτό ειδικά για τα παιδιά που μένουν εκτός του τόπου σπουδών.
Μακάρι να επανέλθουμε όλοι όπως ήταν πριν την πανδημία αλλα δύσκολο το κόβω.
 

Shade17

Νεοφερμένος

Ο Shade17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά πιστεύω οτι θα ξεκινήσουν όλα τα μαθήματα των πανεπιστημίων δια ζωσης και απλα αν κλείσουμε γενικευμένα θα συνεχίσουν δια ζωσης τα έργαστηρία. Λόγω των εμβολίων το μεγαλυτερο ποσοστο πληθυσμού αρχές οκτωβρη θα είναι προστατευμένο απο διασωληνωση αρα και απο θάνατο επομένως δεν βλέπω τον λογο να μην ανοιξουμε φέτος
 

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά πιστεύω οτι θα ξεκινήσουν όλα τα μαθήματα των πανεπιστημίων δια ζωσης και απλα αν κλείσουμε γενικευμένα θα συνεχίσουν δια ζωσης τα έργαστηρία. Λόγω των εμβολίων το μεγαλυτερο ποσοστο πληθυσμού αρχές οκτωβρη θα είναι προστατευμένο απο διασωληνωση αρα και απο θάνατο επομένως δεν βλέπω τον λογο να μην ανοιξουμε φέτος
και οσοι ειμαστε απο επαρχια θα πληρωνουμε ενοικια τζαμπα? αν δεν μπορει να τα ανοιξει για ολο το ακαδημαικο ετος να μην τα ανοιξει καθολου.. απλα πραγματα
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,616 μηνύματα.
και οσοι ειμαστε απο επαρχια θα πληρωνουμε ενοικια τζαμπα? αν δεν μπορει να τα ανοιξει για ολο το ακαδημαικο ετος να μην τα ανοιξει καθολου.. απλα πραγματα
Θα εισαι για τα εργαστηρια αγορινα μου.Και εγω σπουδαζω σε αλλη πολη τι να κανουμε.
 

Shade17

Νεοφερμένος

Ο Shade17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
και οσοι ειμαστε απο επαρχια θα πληρωνουμε ενοικια τζαμπα? αν δεν μπορει να τα ανοιξει για ολο το ακαδημαικο ετος να μην τα ανοιξει καθολου.. απλα πραγματα
Αν θες νοίκιασε αν δεν θες μην νοικιαζεις η επιλογή είναι δικια σου. Επίσης δεν μπορούν να γνωρίζουν απο τώρα για το πως θα είναι η κατασταση τον δεκεμβριο Ιανουάριο για να σου πουν οτι θα μείνουν ανοικτα όλο το ετος. Μπορούν κάπως να προβλέψουν μέχρι τον Οκτώβριο τι θα γίνει.
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,616 μηνύματα.
Αν θες νοίκιασε αν δεν θες μην νοικιαζεις η επιλογή είναι δικια σου. Επίσης δεν μπορούν να γνωρίζουν απο τώρα για το πως θα είναι η κατασταση τον δεκεμβριο Ιανουάριο για να σου πουν οτι θα μείνουν ανοικτα όλο το ετος. Μπορούν κάπως να προβλέψουν μέχρι τον Οκτώβριο τι θα γίνει.
Γυρω στις 400-700 θα ειναι οι διασωληνωσεις μαξ.Διαχειρισιμες δηλαδη.
 

Shade17

Νεοφερμένος

Ο Shade17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 29 μηνύματα.

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.
Αν θες νοίκιασε αν δεν θες μην νοικιαζεις η επιλογή είναι δικια σου. Επίσης δεν μπορούν να γνωρίζουν απο τώρα για το πως θα είναι η κατασταση τον δεκεμβριο Ιανουάριο για να σου πουν οτι θα μείνουν ανοικτα όλο το ετος. Μπορούν κάπως να προβλέψουν μέχρι τον Οκτώβριο τι θα γίνει
ε ας ανοιξουν τον ιανουαριο οταν θα ειναι σιγουροι :)
 

Shade17

Νεοφερμένος

Ο Shade17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 29 μηνύματα.

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,616 μηνύματα.

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.
το θεμα ειναι οικονομικο .. δεν εχω την δυνατοτητα να πληρωνω ενα σπιτι και να καθεται αδειο για μηνες..
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Καλο.Σε πολυτεχνικη σχολη ειμαι.Απο τα 11 μαθηματα τους ετους τα 6-7 τα περναγες χωρις να ανοιξεις βιβλιο.Για εργαστηρια μη μιλησω.
σε πολυ καλη σχολη εισαι για να γινεται αυτο ..
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εγώ λέω να μην ανοίξουν ποτε. Θα αποφοιτησουμε όλοι με 9 και θα κάνουμε την ζωαρα μας🙃
ειπα εγω τιποτα τετοιο? εσυ με 9 με τετοιο μυαλο δεν νομιζω :)
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όσο κρατήσατε τα σπίτια σας 2 χρόνια εν καιρό πανδημίας νοικιασμένα κακώς το κάνατε. θα μου πειτε τωρα θα πεσουν μαζεμένοι και θα νοικιάζουν αβέρτα, αλλά δυστυχώς, άντε το πρώτο χρόνο το καταλαβαίνω, το δεύτερο κακώς
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,616 μηνύματα.
Όσο κρατήσατε τα σπίτια σας 2 χρόνια εν καιρό πανδημίας νοικιασμένα κακώς το κάνατε. θα μου πειτε τωρα θα πεσουν μαζεμένοι και θα νοικιάζουν αβέρτα, αλλά δυστυχώς, άντε το πρώτο χρόνο το καταλαβαίνω, το δεύτερο κακώς
Ετσι ακριβως .Εγω ευτυχως επειδη ειχα μυριστει τη φαση δεν νοικιασα καν.Αλλα τωρα δευτερο ετος θα νοικιασω γτ βλεπω εργαστηρια να ανοιγουν σιγουρα.Και να μην ανοιξουν βασικα στα αρχιδια μου ας περασω καλα :D
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ετσι ακριβως .Εγω ευτυχως επειδη ειχα μυριστει τη φαση δεν νοικιασα καν.Αλλα τωρα δευτερο ετος θα νοικιασω γτ βλεπω εργαστηρια να ανοιγουν σιγουρα.Και να μην ανοιξουν βασικα στα αρχιδια μου ας περασω καλα :D
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Ναι μια τρυπα θα νοικιασω και γενικα δεν χαλαω πολλα ουτε καπνιζω,πινω κτλ.
Kala Μην ακους πολλα. Η Κεραμεως σημερα ειναι αυριο δεν ειναι. Υπαρχει γενικα ενα τεταμενο κλιμα απεναντι της, και δεν τη βλεπω για πολυ στη θεση της. Θα μπει αλλος υπουργος-υφυπουργος και μπορει να το παρουν πισω για φετος. Πολλοι λοιμωξιολογοι αναφερουν οτι στις αρχες του 2022 θα ειναι ολα ετοιμα να ανοιξουν και θα εχουμε ξεμπερεψει με το κοβιντ
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,616 μηνύματα.
Kala Μην ακους πολλα. Η Κεραμεως σημερα ειναι αυριο δεν ειναι. Υπαρχει γενικα ενα τεταμενο κλιμα απεναντι της, και δεν τη βλεπω για πολυ στη θεση της. Θα μπει αλλος υπουργος-υφυπουργος και μπορει να το παρουν πισω για φετος. Πολλοι λοιμωξιολογοι αναφερουν οτι στις αρχες του 2022 θα ειναι ολα ετοιμα να ανοιξουν και θα εχουμε ξεμπερεψει με το κοβιντ
Ε για εργαστηρια μιλησα μονο οχι για θεωρια που λεει η Νικη.Θα δουμε... Αμα ανοιξουν οπως λες ανοιξη του 22 για 4-5 μηνες δεν εγινε και τιποτα.
 

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.
ουτε εγω γουσταρω να χαλαω 5-6κ το χρονο αλλα τι να κανουμε? Να περναγες σε σχολη της πολης σου.
6k ουτε το ενοικιο δεν βγαινει στην αθηνα ας μην μιλησουμε για τα υπολοιπα(ρευμα,νερο,ιντερνετ,κοινοχρηστα..)
Ας μιλησουμε ηρεμα, δηλαδη λεω κατι παραλογο.. ποιο το νοημα να ανοιξει ενα πανεπιστημιο για 1 μηνα δοκιμαστηκα και μετα λογο πανδημιας να ξανακλεισει .. κατι οπως εγινε περυσι μονο που το ανοιγμα εμεινε στα λογια μεχρι τον σεπτεμβριο,νοικιασε κοσμος και μετα εγιναν τελικα τα παντα εξ αποστασεως.. Αν ειναι να ανοιξουν να ανοιξουν μονιμα με βαση καποια μετρα.. αν ειναι να κλεισουν τα παντα τι στο διαολο εμβολιαστηκαμε..
Αν δεν ειναι σιγουροι για την εξελιξη της πανδημιας ας ανοιξουν για εργαστηρια τα οποια ειναι αδυνατον να γινουν ηλεκτρονικα.. πχ εγω εχω εργαστηρια τα οποια φετος εγιναν πολυ ευκολα ηλεκτρονικα λογω της φυσης τους..
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
6k ουτε το ενοικιο δεν βγαινει στην αθηνα ας μην μιλησουμε για τα υπολοιπα(ρευμα,νερο,ιντερνετ,κοινοχρηστα..)
Ας μιλησουμε ηρεμα, δηλαδη λεω κατι παραλογο.. ποιο το νοημα να ανοιξει ενα πανεπιστημιο για 1 μηνα δοκιμαστηκα και μετα λογο πανδημιας να ξανακλεισει .. κατι οπως εγινε περυσι μονο που το ανοιγμα εμεινε στα λογια μεχρι τον σεπτεμβριο,νοικιασε κοσμος και μετα εγιναν τελικα τα παντα εξ αποστασεως.. Αν ειναι να ανοιξουν να ανοιξουν μονιμα με βαση καποια μετρα.. αν ειναι να κλεισουν τα παντα τι στο διαολο εμβολιαστηκαμε..
Αν δεν ειναι σιγουροι για την εξελιξη της πανδημιας ας ανοιξουν για εργαστηρια τα οποια ειναι αδυνατον να γινουν ηλεκτρονικα.. πχ εγω εχω εργαστηρια τα οποια φετος εγιναν πολυ ευκολα ηλεκτρονικα λογω της φυσης τους..
300 ευρω ενοικιο το μηνα, 150 ευρω λογαριασμοι στο συνολο παει 450 ευρω. Βαλε οτι οταν νοικιαζεις αγοραζεις και πραγματα για το σπιτι, η φαση ειναι στο συνολο μονο για το πρωτο ετος 8κ ευρώ. Το δευτερο τοσα που αναφερθηκαν. Δεν ειναι λιγα λεφτα. Πιστευω ομως μπροστα στην ανασφαλεια, καλο ειναι να υπαρχει ενα σπιτι για φετος
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Πάντως οι συνθήκες δεν ειναι ίδιες με πέρσυ.
Περσυ έλεγαν ρομαντικά λογάκια του τυπου "οι φοιτητές να βρεθουν στο φυσικο τους περιβάλλον" και οτι μικρά τμηματα θα γίνουν απο κοντα ( μη διευκρινίζοντας οτι εξ ορισμού οι περισσότερες σχολές δεν έχουν τέτοια τμηματα και δη για πρωτοετείς) .

Τωρα διατυπώνεται πολυ πιο έντονα οτι θα ανοίξουν απο πολλες διαφορετικές πλευρές.

Επίσης σε ολες τις χωρες τα μετρα για τους ανεμβολιαστους και μη νοσησαντες γινονται ολο και πιο αυστηρά αρα δεν αποκλείεται να θελουν αρνητικό ραπιντ σε καθε μαθημα( κατι που ειναι απολυτα συνταγματικό οσο και αν επιμένουν κάποιοι)

Δεν ειμαι αφελης, δεν πιστεύω ότι τελειωσε η πανδημία και πραγματικά κάνεις δεν ξερει τι θα γίνει σε ενα δυο μηνες καθώς τα δεδομένα αλλάζουν Ραγδαία.

Ομως,με τις τωρινές συνθήκες, και βλέποντας πάντα τι ανακοινώνεται και σε άλλες χωρες καλο θα ηταν καποιος να νοικιάσει.
Τωρα, αν βρισκεται σε μεγάλη οικονομική ανασφάλεια σαφεσαστα να περιμένει.

:)
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top