Covid-19: Πότε θα ανοίξουν τα Πανεπιστήμια;

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,263 μηνύματα.
Εχω δει μια καταγγελια καθηγητη στα ιωαννινα για μεγαλη αντιγραφη( θεωρητικο μαθημα) εγω ομως στα θετικα εχω αντιθετη αποψη αποψη. Μου δινουν 3-4 θεματα και χρονο 1,15-1,30 Ω ,να τυπωσω, λυσω, γραψω, σκαναρω, ανεβασω. Ουτε 1,5 θεμα δεν προλαβαινω , ισα ισα να περασω το μαθημα ,ξερω δεν ξερω. Δεν ειμαι μηχανακι να και γραφω και να μπορω να προσεγγισω τα θεματα. Τα θεματα δεν ειναι ευκολοτερα απο οτι στο ανφιθεατρο ιδια ειναι .Που χρονος να ψαχτεις στο βιβλιο και που να επικοινωνησεις? Αυτο βεβαια φαινετε και στο excel των αποτελεσματων ,βροχη τα 3αρια και τα 4σαρια και οτι περασμενο ειναι χαμηλα.
Βεβαια σε κανενα θεωρητικο , αμμα βαλει πολλαπλης επιλογης ειναι πιο καλα , αλλα σε 20 λεπτα τι να επικοινωνησεις?

Γιάννη κακά τα ψέματα στην εξεταστική δεν πας με το σκεπτικό οτι έχεις χρόνο να σκεφτείς. Υποτίθεται οτι έχεις εξασκηθεί έντονα σε ότι συζητήθηκε μέσα στο εξάμηνο, οπότε βλέπεις τα θέματα και γράφεις κατευθείαν. Θέλω να πω οτι εαν χρειαστεί να ψάξεις το βιβλίο, μάλλον την έβαψες :P. Για αυτό καλό είναι να έχεις γράψει συγκεντρωμένα τα πολύ σημαντικά σε μια κόλλα, από την προηγούμενη κιόλας μέρα, που θα την έχεις μπροστά σου την ημέρα της εξέτασης. Γενική συμβουλή αυτή φυσικά.

Άδικο δεν έχεις. Ξέρουμε πολύ καλά οτι όποιος είναι να αντιγράψει θα το κάνει, και ο μειωμένος χρόνος δεν αλλάζει και πολύ αυτό το γεγονός. Ουσιαστικά αυτό που επιτυγχάνεται είναι απλώς το να ζοριστούν όσοι θέλουν να περάσουν τα μαθήματα τίμια. Δηλαδή με αυτό που έχουν κάνει, οι εξετάσεις έχουν αποκτήσει έναν καθαρά τιμωρητικό και ευκαιριακό χαρακτήρα ενάντια σε όποιον μπορεί να κολλήσει σε κάτι ή σε όποιον σταματήσει να γράφει νωρίς ώστε να έχει αρκετό χρόνο να ανεβάσει τις απαντήσεις του. Γιατί υπάρχει και το άγχος να μην συμβεί κάτι με το δίκτυο, ή μην κολλήσει κάνα eclass,ή μην ξεχάσεις τίποτα σημαντικό ή μην ξεχάσεις να ανεβάσεις πάνω στην βιασύνη σου όλες τις κόλλες ή οτιδήποτε άλλο....

Κοροϊδεύουν τον εαυτό τους. Ξέρουν πολύ καλά τι αντιγραφές πέφτουν από κοντά ούτως η άλλως για τις οποίες ποτέ δεν κάνουν τίποτα. Αντί να κάνουν χαλαρά τα πράγματα τώρα που δεν γίνεται εύκολα το μάθημα, τουλάχιστον να περάσουν ή/και να πάρουν βαθμό όσοι είναι τίμιοι τόσο δια ζώσης όσο και εξ αποστάσεως, πάνε και καλά να αποτρέψουν από το να αντιγράψουν όσους ξέρω'γω ούτε απο κοντά δεν μπορούν να πιάσουν.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γιάννη κακά τα ψέματα στην εξεταστική δεν πας με το σκεπτικό οτι έχεις χρόνο να σκεφτείς. Υποτίθεται οτι έχεις εξασκηθεί έντονα σε ότι συζητήθηκε μέσα στο εξάμηνο, οπότε βλέπεις τα θέματα και γράφεις κατευθείαν. Θέλω να πω οτι εαν χρειαστεί να ψάξεις το βιβλίο, μάλλον την έβαψες :P. Για αυτό καλό είναι να έχεις γράψει συγκεντρωμένα τα πολύ σημαντικά σε μια κόλλα, από την προηγούμενη κιόλας μέρα, που θα την έχεις μπροστά σου την ημέρα της εξέτασης. Γενική συμβουλή αυτή φυσικά.

Άδικο δεν έχεις. Ξέρουμε πολύ καλά οτι όποιος είναι να αντιγράψει θα το κάνει, και ο μειωμένος χρόνος δεν αλλάζει και πολύ αυτό το γεγονός. Ουσιαστικά αυτό που επιτυγχάνεται είναι απλώς το να ζοριστούν όσοι θέλουν να περάσουν τα μαθήματα τίμια. Δηλαδή με αυτό που έχουν κάνει, οι εξετάσεις έχουν αποκτήσει έναν καθαρά τιμωρητικό και ευκαιριακό χαρακτήρα ενάντια σε όποιον μπορεί να κολλήσει σε κάτι ή σε όποιον σταματήσει να γράφει νωρίς ώστε να έχει αρκετό χρόνο να ανεβάσει τις απαντήσεις του. Γιατί υπάρχει και το άγχος να μην συμβεί κάτι με το δίκτυο, ή μην κολλήσει κάνα eclass ή οτιδήποτε άλλο....

Κοροϊδεύουν τον εαυτό τους. Ξέρουν πολύ καλά τι αντιγραφές πέφτουν από κοντά ούτως η άλλως για τις οποίες ποτέ δεν κάνουν τίποτα. Αντί να κάνουν χαλαρά τα πράγματα τώρα που δεν γίνεται εύκολα το μάθημα, τουλάχιστον να περάσουν ή/και να πάρουν βαθμό όσοι είναι τίμιοι τόσο δια ζώσης όσο και εξ αποστάσεως, πάνε και καλά να αποτρέψουν από το να αντιγράψουν όσους ξέρω'γω ούτε απο κοντά δεν μπορούν να πιάσουν.
samael να σου πω την αληθεια, δεν βλεπω να ανοιγουν μεσα στο 2021 τα πανεπιστημια γιατι πολυ απλα η πλειοψηφια του πληθυσμου δεν θα εχει εμβολιαστει μεχρι το 2021. Πιστευω θα το πανε και το χειμερινο εξαμηνο του 2021 εξ αποστάσεως, και μονον οταν εχουν ηρεμησει τα πραγματα, τοτε θα τα ανοίξουν. ΔΗλ του χρονου τετοιο καιρο το 2022. Μέχρι τότε κλαφτα
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,263 μηνύματα.
samael να σου πω την αληθεια, δεν βλεπω να ανοιγουν μεσα στο 2021 τα πανεπιστημια γιατι πολυ απλα η πλειοψηφια του πληθυσμου δεν θα εχει εμβολιαστει μεχρι το 2021. Πιστευω θα το πανε και το χειμερινο εξαμηνο του 2021 εξ αποστάσεως, και μονον οταν εχουν ηρεμησει τα πραγματα, τοτε θα τα ανοίξουν. ΔΗλ του χρονου τετοιο καιρο το 2022. Μέχρι τότε κλαφτα

Η ζημιά που έχει γίνει στα πανεπιστήμια είναι τεραστίων διαστάσεων, ειδικά για τις σχολές που έχουν εργαστήρια. Πολλοί αναρωτιόμαστε γιατί δεν ασχολείται το υπουργείο και με τα πανεπιστήμια αλλά μόνο με τα σχολεία. Πλέον νομίζω οτι η απάντηση είναι ξεκάθαρη. Είναι τόσο μπο@$$!λα που δηλώνουν με την αδιαφορία τους ανοικτά οτι δεν μπορούν να ελέγξουν τις καταστάσεις εντός αυτών(πέρα από το να στηρίζουν τα ανεγκέφαλα τσιράκια των νεολαίων τους,αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση). Οπότε ναι, το χειμερινό του 2021 να γίνει εξ αποστάσεως δεν είναι καθόλου απίθανο.
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,638 μηνύματα.
Η ζημιά που έχει γίνει στα πανεπιστήμια είναι τεραστίων διαστάσεων, ειδικά για τις σχολές που έχουν εργαστήρια. Πολλοί αναρωτιόμαστε γιατί δεν ασχολείται το υπουργείο και με τα πανεπιστήμια αλλά μόνο με τα σχολεία. Πλέον νομίζω οτι η απάντηση είναι ξεκάθαρη. Είναι τόσο μπο@$$!λα που δηλώνουν με την αδιαφορία τους ανοικτά οτι δεν μπορούν να ελέγξουν τις καταστάσεις εντός αυτών(πέρα από το να στηρίζουν τα ανεγκέφαλα τσιράκια των νεολαίων τους,αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση). Οπότε ναι, το χειμερινό του 2021 να γίνει εξ αποστάσεως δεν είναι καθόλου απίθανο.
Το κυμα αντιδρασεων ρε σαμ θα ειναι επισης και αυτο τεραστιων διαστασεων αν δεν ανοιξουν και τον οκτωβριο οι σχολες.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,263 μηνύματα.

Zukov

Διάσημο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,017 μηνύματα.
Εαν δεν ήταν μέχρι τώρα,γιατί να είναι τον Οκτώβριο όμως ;
Τωρα θεωρητικα ειναι ολα κλειστα. Λογικα απο Ιουνιο και μετα δε θα ξανακλεισουν εμποριο και εστιαση. Αρα αν περιορισεις μονο τους φοιτητες θα υπαρξει αντιδραση. Ασε που σε Βολο,Ξανθη για να κινηθει η εστιαση πρεπει να υπαρχει φοιτητοκοσμος
 

iminspain

Δραστήριο μέλος

Ο iminspain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 562 μηνύματα.
Από ότι ακούω κυκλοφορούν φήμες ότι μετά το Πάσχα θα μας ανοίξουν διότι θα ανοίξουν όλοι οι κλάδοι της οικονομίας... αν και το βλέπω λίγο δύσκολο στη χειρότερη περίπτωση θα ανοίξουμε το Σεπτέμβρη
Εγώ ελπίζω για δικούς μου λόγους να μην γίνει ακόμα αυτό, ιδανικά ακόμα καλύτερα η εξεταστική να ξαναγίνει εξ αποστάσεως και από Σεπτεμβριο, ώστε να μπορώ να μεταβώ στον τόπο σπουδών

(ΥΓ. Επειδή βλέπω πως κάποιοι γελάνε οικονομικά δεν έχω την δυνατότητα να πάω στον τόπο σπουδών, ειδικά εφόσον θα έχω αναπληρώσεις άπειρων εργαστηρίων και θα πρέπει να νοικιάσω σπίτι, κάτι που δεν μπορώ να το κάνω)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ ελπίζω για δικούς μου λόγους να μην γίνει ακόμα αυτό, ιδανικά ακόμα καλύτερα η εξεταστική να ξαναγίνει εξ αποστάσεως και από Σεπτεμβριο, ώστε να μπορώ να μεταβώ στον τόπο σπουδών

(ΥΓ. Επειδή βλέπω πως κάποιοι γελάνε οικονομικά δεν έχω την δυνατότητα να πάω στον τόπο σπουδών, ειδικά εφόσον θα έχω αναπληρώσεις άπειρων εργαστηρίων και θα πρέπει να νοικιάσω σπίτι, κάτι που δεν μπορώ να το κάνω)
σε κάποιο φιλο/συγγενη μήπως έχεις τη δυνατότητα να μείνεις?
 

iminspain

Δραστήριο μέλος

Ο iminspain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 562 μηνύματα.
σε κάποιο φιλο/συγγενη μήπως έχεις τη δυνατότητα να μείνεις?
Συγγενείς δεν έχω εκεί μιας και όλοι μας είμαστε στην ίδια πόλη, ενώ σε φίλους μου δύσκολα θα το ζητήσω, αν και μου έχουν προτείνει. Το θέμα είναι μετά και εργασίας γιατί δεν θα μπορώ να πάρω αβερτα ρεπό λόγω εργαστηρίων και τέτοια περίοδο δεν συμφέρει να παραιτηθώ, ειδικά εγώ που δεν βρίσκω εύκολα δουλειά. Το πιο πιθανό είναι να κάνω μόνο ένα από τα υποχρεωτικά εργαστήρια και τα υπόλοιπα να τα αφήσω για άλλη περίοδο, αν και θα προσπαθήσω να συννενοηθώ με τους καθηγητές μπας και γίνεται να τα κάνω όλα σε μια μέρα, κάτι που λογικά αποκλείεται.

Την Δευτέρα θα έχουν συνέλευση οπότε λογικά θα μάθω σύντομα το τι θα γίνει
 

annfire

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η annfire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 262 μηνύματα.
Εαν δεν ήταν μέχρι τώρα,γιατί να είναι τον Οκτώβριο όμως ;


Επειδή όσοι σπουδάζουμε παρατηρούμε πως πέρα απο την παράταση των μέτρων ανα εβδομάδα η κυβέρνηση δεν έχει φροντίσει για απαραίτητα αγαθά οπως υγεία και παιδεία.

Και επειδή η διαμαρτυρία και αντιδραστικότητα έχει μαζικοποιηθεί και μετέχει σε αυτήν ακόμα και κόσμος που παλαιότερα αδιαφορούσε για παθογένειες στις σχολές /στα εργαστηρια.

Αλλα ποσο ονειρικορομαντικά μιλαω ε;
εδώ ενα χρόνο τώρα αντί να επιμεληθούν τις ανάγκες μαθητων και φοιτητών ΕΣΤΩ για τα μέσα της εξ αποστάσεως παρακολούθησης εφαρμόζουν και πληρώνουν μονο για μέτρα αστυνομοκρατία σε άδειες σχολές την ίδια στιγμή που ένας αριθμός ανθρώπων δεν έχει μεσα να παρακολουθησει μια διάλεξη.

Αν κρίνω απ τα παραπάνω ,α ν τους πήρε ενα χρόνο σχεδόν να επιδοτήσουν με voucher τα παιδιά, θα περάσουν 2 χρόνια για να ανακοινώσουν σοβαρά μέτρα για δια ζώσης ( πέρα από την παράταση απο 20 Μάρτιου-27Μαρτίου-05Απριλίου).

Δε λέω πάντως ενα χόμπι να γελάμε το προσθεσαμε στις.μίζερες καραντίνες μας.
 

iminspain

Δραστήριο μέλος

Ο iminspain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 562 μηνύματα.
Επίσης, τώρα λένε να τα ανοίξουν τα πανεπιστήμια ενώ πάρα πολλοί έχουν ξενοικιάσει. Δηλαδή κ*λ*τούμπα στην κ*λ*τούμπα οι αποφάσεις της κυβέρνησης. Καλύτερο είναι να πουν πως δεν θα πραγματοποιηθεί τίποτα δια ζώσης οριστικά για συγκεκριμένο αριθμό εξαμήνων παρά να είμαστε κάθε εβδομάδα με την απορία αν θα γίνει τίποτα δια ζώσης ή όχι, ειδικά σε σχολές με εργαστήρια, που τώρα για πολλούς είναι αδύνατον να μεταβούν στον τόπο σπουδών.

Τώρα για τις κλινικές και τις πρακτικές ασκήσεις αυτές δεν θα έπρεπε ποτέ να σταματήσουν και για κανέναν λόγο. Θα μπορούσαν να πραγματοποιούνταν κάλλιστα εφόσον οι φορείς λειτουργούν κανονικά.
 

annfire

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η annfire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 262 μηνύματα.
Να μην ξεχνάμε κιόλας πως οι φορείς και οι υποδομές της Υγείας της χώρας υπολειτουργούν εν οψει υγιειονομικής κρισης.

Πιστεύετε η προσθήκη κλινικων ασκησεων κτλ θα επιδρούσε θετικά ή αρνητικά στο ήδη υπαρχον πρόβλημα;
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,802 μηνύματα.
Πάλι και σε αυτό το εξάμηνο θα μας έρθουν με κούριερ τα συγγράμματα. Πόση ταλαιπωρία ακόμα; Όχι άλλο κάρβουνοοοοοοοο.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,263 μηνύματα.
Επειδή όσοι σπουδάζουμε παρατηρούμε πως πέρα απο την παράταση των μέτρων ανα εβδομάδα η κυβέρνηση δεν έχει φροντίσει για απαραίτητα αγαθά οπως υγεία και παιδεία.

Και επειδή η διαμαρτυρία και αντιδραστικότητα έχει μαζικοποιηθεί και μετέχει σε αυτήν ακόμα και κόσμος που παλαιότερα αδιαφορούσε για παθογένειες στις σχολές /στα εργαστηρια.

Αλλα ποσο ονειρικορομαντικά μιλαω ε;
εδώ ενα χρόνο τώρα αντί να επιμεληθούν τις ανάγκες μαθητων και φοιτητών ΕΣΤΩ για τα μέσα της εξ αποστάσεως παρακολούθησης εφαρμόζουν και πληρώνουν μονο για μέτρα αστυνομοκρατία σε άδειες σχολές την ίδια στιγμή που ένας αριθμός ανθρώπων δεν έχει μεσα να παρακολουθησει μια διάλεξη.

Αν κρίνω απ τα παραπάνω ,α ν τους πήρε ενα χρόνο σχεδόν να επιδοτήσουν με voucher τα παιδιά, θα περάσουν 2 χρόνια για να ανακοινώσουν σοβαρά μέτρα για δια ζώσης ( πέρα από την παράταση απο 20 Μάρτιου-27Μαρτίου-05Απριλίου).

Δε λέω πάντως ενα χόμπι να γελάμε το προσθεσαμε στις.μίζερες καραντίνες μας.

Αμφιβάλλω οτι ο μέσος φοιτητής θα κατέβει σε πορείες να διαμαρτυρηθεί, ειδικά όταν υπάρχει ο φόβος να τον συλλάβουν στην καλύτερη, ή να φάει ξύλο στην χειρότερη :P. Θεωρώ οτι η Ελλάδα είναι μια χώρα που έχει πολύ κακομαθημένους πολίτες με την έννοια οτι έχουν πολλά να χάσουν. Και σε τέτοιες χώρες είναι εξαιρετικά απίθανο να υπάρχουν αντιδράσεις. Και αντιδράσεις εννοώ απο πραγματικούς φοιτητές και πολίτες όχι απο αναρχικούς. Τώρα εαν συνεχιστεί όλο αυτό μακάρι να αποδειχθώ λάθος,ειλικρινά.

Θα έπρεπε να υπάρχουν πρωτόκολλα για τέτοιες καταστάσεις. Όσο απίθανα και εαν φαντάζουν να τελικά που τέτοια πράγματα συμβαίνουν.Και αποδεικνύεται έμπρακτα οτι δεν υπάρχει κανένας ουσιαστικός σχεδιασμός. Και δεν μιλάω καν για εκπαίδευση και εστίαση. Εαν τα πράγματα ήταν χειρότερα και μιλούσαμε για έναν πιο θανατηφόρο και μεταδοτικό ιο τι θα συνέβαινε δηλαδή ; Το απόλυτο χάος ;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Πιστευετε οτι αν δεν ανοιξουν τα πανεπιστημια τον οκτωβριο δεν θα υπαρξει ΤΕΡΑΣΤΙΟ κυμα αντιδρασεων απο φοιτητες?
Και να υπάρξει,πιστεύεις θα αλλάξει κάτι;Γραμμένους μας έχουν,πληρώνουμε τα ενοίκια τζάμπα για σπίτια άδεια.Δεν τους ενδιαφέρει καν.Ακόμα και να βγούμε έξω και να κινητοποιήθουμε δεν θα γίνει απολύτως τίποτα.Και στο ΑΠΘ έγιναν πορείες,καταλήψεις και στα Ιωάννινα επίσης.Τι έγινε;Έφεραν τα ΜΑΤ και έληξε το θέμα.
Τωρα θεωρητικα ειναι ολα κλειστα. Λογικα απο Ιουνιο και μετα δε θα ξανακλεισουν εμποριο και εστιαση. Αρα αν περιορισεις μονο τους φοιτητες θα υπαρξει αντιδραση. Ασε που σε Βολο,Ξανθη για να κινηθει η εστιαση πρεπει να υπαρχει φοιτητοκοσμος
Έτσι έλεγα κι εγώ,ότι δε θα θελήσουν να κλείσουν την εστίαση στα Ιωάννινα επειδή θα έχει πρόβλημα η οικονομία της πόλης.Όπως καταλαβαίνεις,γραμμένους τους έχουν και τους Γιαννιώτες και τους Βολιώτες και τους Ξανθιώτες και τους Πατρινούς κτλ κτλ.Πέρυσι το καλοκαίρι,μετά το λοκνταουν,πραγματοποιήθηκαν τα εργαστήρια του έτους μου σε ένα μήνα και η εστίαση είχε ανοίξει.Πέρυσι όμως τα κρούσματα το καλοκαίρι ήταν σχεδόν τίποτα μπροστά σε αυτά που έχουμε τώρα.Άσε που κάθε φορά που πήγαινες να καθήσεις να πιεις ενα ποτηράκι κρασί σου έλεγαν,ελάχιστη παραγγελία 4 ευρώ το άτομο.Άρα ή έπρεπε να πιεις τον κ@λο σου ή απλά να φέρεις μεγάλη παρέα(που επίσης δεν επιτρεπόταν,τουλάχιστον στην αρχή :) )
Φέτος γίνεται της πουτ@ν@ς το κάγκελο.Το εξάμηνο μου πήρε παράταση μέχρι 31/8.Που σημαίνει δύο πράγματα.Ή θα γίνουν τα εργαστήρια όλο τον Ιούλη και τον Αύγουστο μέσα στον ήλιο και θα δίνουμε μαθήματα εξ αποστάσεως μαζί με το κλιματιστικό με το φόβο μη πέσει το ρεύμα(λόγω υπερφόρτωσης) ή το ίντερνετ(μιας και δε ξέρω κι εγώ πόσοι θα δίνουν εκείνες τις μέρες) ή θα δώσουμε τα μαθήματα κανονικά και θα πάμε τον Αύγουστο μέσα στον ντάλα ήλιο να κάνουμε τις εργαστηριακές ασκήσεις.Τώρα σχετικά με την εστίαση και τον φοιτητόκοσμο φέτος,αν συνεχιστεί το "ελάχιστη παραγγελία 10 ευρώ(γιατί θα αυξηθεί το ποσό,6 μήνες κλειστοί είναι)",πόσες φορές να βγει ο φοιτητής;Να χαλάει 10αρικο συνέχεια;Δε βγαίνει.Γενικά τα έχουν κάνει μπάχαλο όλα.Υπομονή να έχουμε και όλα καλά.
Εχω δει μια καταγγελια καθηγητη στα ιωαννινα για μεγαλη αντιγραφη( θεωρητικο μαθημα) εγω ομως στα θετικα εχω αντιθετη αποψη . Μου δινουν 3-4 θεματα και χρονο 1,15-1,30 Ω ,να τυπωσω, λυσω, γραψω, σκαναρω, ανεβασω. Ουτε 1,5 θεμα δεν προλαβαινω , ισα ισα να περασω το μαθημα ,ξερω δεν ξερω. Δεν ειμαι μηχανακι και να γραφω και να μπορω να προσεγγισω τα θεματα. Τα θεματα δεν ειναι ευκολοτερα απο οτι στο αμφιθεατρο ιδια ειναι .Που χρονος να ψαχτεις στο βιβλιο και που να επικοινωνησεις? Αυτο βεβαια φαινετε και στο excel των αποτελεσματων ,βροχη τα 3αρια και τα 4σαρια και οτι περασμενο ειναι χαμηλα.
Βεβαια σε κανενα θεωρητικο , αμα βαλει πολλαπλης επιλογης ειναι πιο καλα , αλλα σε 20 λεπτα τι να επικοινωνησεις? Εγω παντως εχω καταστρεψει τον μεσο ορο μου
Μου έτυχε το ίδιο σε ένα μάθημα ευτυχώς όμως.Μας έδιναν για την ακρίβεια 20 λεπτά για το κάθε θέμα.Και μέσα στο 20λεπτο έπρεπε να το λύσουμε,να το βγάλουμε ευκρινή φωτογραφία να το κάνουμε pdf και μετά να το στείλουμε στο email των καθηγητών.Αν τύχαινε και καθυστερούσε το email 2-3 λεπτά μας απειλούσαν ότι θα μας κόψουν και οτι θα φάμε και προφορική εξέταση μαζί με την γραπτή.Το ίδιο σχεδόν έγινε και σε ένα άλλο μάθημα,όπου ο καθηγητής είπε οτι καθυστέρηση 2 λεπτών σημαίνει αποτυχία.Μπάτε σκύλοι αλέστε.

Τώρα για να πούμε την αλήθεια γενικά.Δε θα ανοίξει τίποτα.Τα εργαστήρια στις θετικές σχολές και οι κλινικές ίσως ανοίξουν γιατί δε δύναται να μη γίνουν δια ζώσης.(Στο χημικό στο ΑΠΘ είναι 3ο έτος και δε ξέρουν να χρησιμοποιούν πουάρ,είναι δυνατόν; " .Σχολές όμως χωρίς εργαστήρια και θεωρητικές σχολές,θα έλεγα εαρινό του '22 ,μην πω και Σεπτέμβρη του '22.Μην ακούτε τι λέει η Κεραμέως,έτσι έλεγε και το φθινόπωρο και εννοούσε μαθήματα επιλογής με 20 άτομα.Απλά πρέπει να αποδεχτούμε ότι η φοιτητική ζωή μας σταμάτησε.Ας κάνουμε ο,τι μπόρουμε τουλάχιστον,ίσως κερδίσουμε κανένα 6μηνο.
 

annfire

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η annfire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 262 μηνύματα.
Αμφιβάλλω οτι ο μέσος φοιτητής θα κατέβει σε πορείες να διαμαρτυρηθεί, ειδικά όταν υπάρχει ο φόβος να τον συλλάβουν στην καλύτερη, ή να φάει ξύλο στην χειρότερη :P. Θεωρώ οτι η Ελλάδα είναι μια χώρα που έχει πολύ κακομαθημένους πολίτες με την έννοια οτι έχουν πολλά να χάσουν. Και σε τέτοιες χώρες είναι εξαιρετικά απίθανο να υπάρχουν αντιδράσεις. Και αντιδράσεις εννοώ απο πραγματικούς φοιτητές και πολίτες όχι απο αναρχικούς. Τώρα εαν συνεχιστεί όλο αυτό μακάρι να αποδειχθώ λάθος,ειλικρινά.

Θα έπρεπε να υπάρχουν πρωτόκολλα για τέτοιες καταστάσεις. Όσο απίθανα και εαν φαντάζουν να τελικά που τέτοια πράγματα.Και αποδεικνύεται έμπρακτα οτι δεν υπάρχει κανένας ουσιαστικός σχεδιασμός. Και δεν μιλάω καν για εκπαίδευση και εστίαση. Εαν τα πράγματα ήταν χειρότερα και μιλούσαμε για έναν πιο θανατηφόρο και μεταδοτικό ιο τι θα συνέβαινε δηλαδή ; Το απόλυτο χάος ;


Μια και αναφέρεσαι σε "κακομαθημένους" νέους, φοιτητές κ πολίτες εν γενει ας ξεκινήσουμε απο το οτι ζούμε στη χώρα του"ωχαδερφισμου" οπότε αν έχουμε αυτό σαν βάση τα υπόλοιπα έπονται.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,263 μηνύματα.
Μια και αναφέρεσαι σε "κακομαθημένους" νέους, φοιτητές κ πολίτες εν γενει ας ξεκινήσουμε απο το οτι ζούμε στη χώρα του"ωχαδερφισμου" οπότε αν έχουμε αυτό σαν βάση τα υπόλοιπα έπονται.

Θα έπρεπε να υπήρχαν ειδικά πρωτόκολλα που να προέβλεπαν τέτοιες καταστάσεις. Αλλά τι να περιμένει κανείς, όταν δεν μπορούν να αντιμετωπίσουν άμεσα και αποδοτικά πλημμύρες και πυρκαγίες. Θα τα καταφέρουν ενάντια σε μια πανδημία; Δεν νομίζω... Να λέμε πάλι καλά δηλαδή που ο ιός δεν είναι πιο μεταδοτικός γιατί εαν περιμέναμε απο αυτούς να ελέγξουν αποτελεσματικά την κατάσταση και να αναλάβουν υπεύθυνα την ενημέρωση, όχι εστίαση δεν θα είχαμε αλλά θα είχαμε ψοφήσει κιόλας :P .
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,802 μηνύματα.
Όλος ο πλανήτης απέτυχε. Είτε ανεπτυγμένες είτε αναπτυσσόμενες είτε υπανάπτυκτες χώρες, όλοι απέτυχαν και έδειξαν ότι ποτέ και καμία χώρα δεν ήταν και είναι έτοιμη για μία πανδημία. Ευτυχώς να λέμε που η συγκεκριμένη πανδημία δεν επηρεάζει τους νέους όπως τις ευπαθείς ομάδες γιατί με τέτοια συστήματα υγείας στους δρόμους θα πέθαινε ο κόσμος παγκοσμίως. Ειδικά πρωτόκολλα δεν υπήρχαν πουθενά και σχεδόν παντού τα πανεπιστήμια είναι κλειστά.

Μέχρι και η Αγγλία που το πήρε αρκετά πιο χαλαρά από την Ελλάδα το όλο θέμα και άργησε στα πάντα πολλά από τα εκεί περίφημα πανεπιστήμια είχαν ήδη από τον Μάρτιο του 2020 ανακοινώσει πως η εξ αποστάσεως διδασκαλία θα είναι ενεργή μέχρι και το καλοκαίρι του 2021 ( όσο σε εμάς εδώ έπαιζαν με τις δύο βδομάδες ).

Θέλω να ελπίζω ότι οι εμβολιασμοί θα φτάσουν μέσα στο καλοκαίρι και στην δικιά μας ηλικιακή ομάδα και έτσι ώστε τον Οκτώβρη να επιστρέψουμε στις αίθουσες ασφαλείς και χωρίς άγχος.
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,638 μηνύματα.
Αμφιβάλλω οτι ο μέσος φοιτητής θα κατέβει σε πορείες να διαμαρτυρηθεί, ειδικά όταν υπάρχει ο φόβος να τον συλλάβουν στην καλύτερη, ή να φάει ξύλο στην χειρότερη :P. Θεωρώ οτι η Ελλάδα είναι μια χώρα που έχει πολύ κακομαθημένους πολίτες με την έννοια οτι έχουν πολλά να χάσουν. Και σε τέτοιες χώρες είναι εξαιρετικά απίθανο να υπάρχουν αντιδράσεις. Και αντιδράσεις εννοώ απο πραγματικούς φοιτητές και πολίτες όχι απο αναρχικούς. Τώρα εαν συνεχιστεί όλο αυτό μακάρι να αποδειχθώ λάθος,ειλικρινά.

Θα έπρεπε να υπάρχουν πρωτόκολλα για τέτοιες καταστάσεις. Όσο απίθανα και εαν φαντάζουν να τελικά που τέτοια πράγματα συμβαίνουν.Και αποδεικνύεται έμπρακτα οτι δεν υπάρχει κανένας ουσιαστικός σχεδιασμός. Και δεν μιλάω καν για εκπαίδευση και εστίαση. Εαν τα πράγματα ήταν χειρότερα και μιλούσαμε για έναν πιο θανατηφόρο και μεταδοτικό ιο τι θα συνέβαινε δηλαδή ; Το απόλυτο χάος ;
Εγω αμφιβαλλω αν οι φοιτητες θα δεχτουμε την υποτιμηση των σπουδων μας για αρκετο καιρο ακομα.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.
Εγω αμφιβαλλω αν οι φοιτητες θα δεχτουμε την υποτιμηση των σπουδων μας για αρκετο καιρο ακομα.

Γιατί πότε ήταν υψηλού επιπέδου για να υποτιμηθούν; Συγγνώμη αλλά εδώ και 30 χρόνια αυτό το "φοιτητικό" κίνημα μιλάει για υποτίμηση σπουδών αλλά ο καθένας στο τέλος κάπου βολεύεται, ε; ;)

Όλος ο πλανήτης απέτυχε. Είτε ανεπτυγμένες είτε αναπτυσσόμενες είτε υπανάπτυκτες χώρες, όλοι απέτυχαν και έδειξαν ότι ποτέ και καμία χώρα δεν ήταν και είναι έτοιμη για μία πανδημία. Ευτυχώς να λέμε που η συγκεκριμένη πανδημία δεν επηρεάζει τους νέους όπως τις ευπαθείς ομάδες γιατί με τέτοια συστήματα υγείας στους δρόμους θα πέθαινε ο κόσμος παγκοσμίως. Ειδικά πρωτόκολλα δεν υπήρχαν πουθενά και σχεδόν παντού τα πανεπιστήμια είναι κλειστά.

Μέχρι και η Αγγλία που το πήρε αρκετά πιο χαλαρά από την Ελλάδα το όλο θέμα και άργησε στα πάντα πολλά από τα εκεί περίφημα πανεπιστήμια είχαν ήδη από τον Μάρτιο του 2020 ανακοινώσει πως η εξ αποστάσεως διδασκαλία θα είναι ενεργή μέχρι και το καλοκαίρι του 2021 ( όσο σε εμάς εδώ έπαιζαν με τις δύο βδομάδες ).

Θέλω να ελπίζω ότι οι εμβολιασμοί θα φτάσουν μέσα στο καλοκαίρι και στην δικιά μας ηλικιακή ομάδα και έτσι ώστε τον Οκτώβρη να επιστρέψουμε στις αίθουσες ασφαλείς και χωρίς άγχος.

1617005065909.png
1617005335269.png
1617005373875.png
1617005467267.png
1617005527649.png


1617005566672.png
1617005716471.png
1617005856342.png
1617005899861.png


O κύριος αυτός που είναι ο ιδρυτής του Παγκόσμιου Οικονομικού Φόρουμ, λέει ωμά ότι μετά την "κρίση" δεν θα επανέλθουμε ποτέ στην ζωή που ξέραμε πριν. Άρα για αποτυχία μιλάς; Λες και πριν ξέρω γω ήμασταν μια ευτυχισμένη κοινωνία ανθρώπων, με ισότητα, δικαιοσύνη και αλτρουισμό. Η πρώτη συμβουλή όταν γεννήθηκα ήταν ότι ο καθένας κοιτάζει την πάρτη του. Είναι μια από τις αρετές του ανθρώπινου είδους. Δεν πιστεύω ότι στην πολιτική υπάρχουν αποτυχίες καθώς τα λάθη δεν γίνονται με την κοινή σημασία της λέξης.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top