Cambridge CPE vs Michigan ECPE

wtf

Νεοφερμένος

Ο wtf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Όποιος καταλαβαίνει τι λένε κολλάει :fss::P

Ναι όντως είναι ένα θέμα κ αυτό... :P Τα πιο σπαστικά είναι αυτά με τις πολύ απλές επιλογές στις ερωτήσεις και από το κείμενο να μην καταλαβαίνεις χριστό...

Πάντως και του michigan τα κειμενάκια είναι ωραία απλά είναι πιο ενημερωτικά. μερικά βέβαια είναι πολύ βαρετά κ καθόλου ενδιαφέροντα, αλλά άμα πετύχεις κανά κείμενο με θέμα στο οποίο έχεις μια επαφή, τότε μπορεί να διευκολυνθείς πολύ στην επιλογή της απάντησης, ακόμα κ χωρίς να διαβάσεις το κείμενο..! το λιγότερο θα έχεις μια καλή διαίσθηση..

<offtopic>
τo statement of results του cpe σε τι διάστημα βγαίνουν?? ένας μήνας πέρασε.. έχουν βγει σε σας?
</offtopic>
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orestes

Δραστήριο μέλος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Ότι και να λέτε, εγώ πήγα και έδωσα το michigan και εκέι που πίστευα οτι είμαι 50-50 (λόγω vocabulary βασικά) βλέπω ένα honors pass μπροστά μου και δεν το πίστευα..Κατα την άποψη μου εξαρτάται απο το τι θέματα θα πέσουν και το πού εχεις αδυναμία...Τώρα ψήνομαι να παω να δώσω και το cambridge...Τι λέτε???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Ναι όντως είναι ένα θέμα κ αυτό... :P Τα πιο σπαστικά είναι αυτά με τις πολύ απλές επιλογές στις ερωτήσεις και από το κείμενο να μην καταλαβαίνεις χριστό...

Πάντως και του michigan τα κειμενάκια είναι ωραία απλά είναι πιο ενημερωτικά. μερικά βέβαια είναι πολύ βαρετά κ καθόλου ενδιαφέροντα, αλλά άμα πετύχεις κανά κείμενο με θέμα στο οποίο έχεις μια επαφή, τότε μπορεί να διευκολυνθείς πολύ στην επιλογή της απάντησης, ακόμα κ χωρίς να διαβάσεις το κείμενο..! το λιγότερο θα έχεις μια καλή διαίσθηση..

<offtopic>
τo statement of results του cpe σε τι διάστημα βγαίνουν?? ένας μήνας πέρασε.. έχουν βγει σε σας?
</offtopic>

Αν είσαι ανεξάρτητος θα έρθουν σε εσένα αλλά αν είσαι δηλωμένος σε φροντιστήριο, θα πάνε κατευθείαν στο φροντιστήριο. Και πρέπει να έχουν σταλθεί ήδη

Ότι και να λέτε, εγώ πήγα και έδωσα το michigan και εκέι που πίστευα οτι είμαι 50-50 (λόγω vocabulary βασικά) βλέπω ένα honors pass μπροστά μου και δεν το πίστευα..Κατα την άποψη μου εξαρτάται απο το τι θέματα θα πέσουν και το πού εχεις αδυναμία...Τώρα ψήνομαι να παω να δώσω και το cambridge...Τι λέτε???

Να πας να το δώσεις. Είναι ωραία εμπειρία:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chrischarmedfan

Νεοφερμένος

Ο Chris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Τύρναβος (Λάρισα). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Χρειαζομαι την βοηθεια σας!!!Δινω τον Νοεμβρη Michigan Proficiency και θελω να μου πειτε καποιο τιπ για τις εξετασεις η καποιο βιβλιο που θα με βοηθησει!!!Οτιδηποτε ξερετε ευπροσδεκτο!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Συμβουλή: ΟΧΙ ΑΓΧΟΣ... the rest are details:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chrischarmedfan

Νεοφερμένος

Ο Chris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Τύρναβος (Λάρισα). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Κανα Βιβλίο η κτ τετοιο δν εχεις να μου προτείνεις;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Michigan Proficiency Skills Builder:15 από τις 40 λέξεις του λεξιλογίου του Ecpe November 2007 ήταν στην ύλη του εν λογω βιβλίου:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Να πας να το δώσεις. Είναι ωραία εμπειρία:no1:
Τι να σου πω! Τελεια εμπειρια να δινεις εξετασεις και προπαντως καθολου αγχωτικη! Δηλαδη παρακαλαω ποτε θα ερθει η ωρα να δωσω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Τι να σου πω! Τελεια εμπειρια να δινεις εξετασεις και προπαντως καθολου αγχωτικη! Δηλαδη παρακαλαω ποτε θα ερθει η ωρα να δωσω...

:iagree::iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Αν συμφωνεις κυριολεκτικα μαζι μου, τοτε μαλλον δεν εχεις αισθηση του αγχους! Εγω να φανταστεις εκανα 2 χρονια προετοιμασια για το Proficency του Cambridge και τελευταια στιγμη δεν πηγα στις εξετασεις γιατι ειχα παθει κριση αγχους μονο στην ιδεα! Ειλικρινα σιχαινομαι το ολο κλιμα των εξετασεων γενικως, ειναι ακρως ψυχοφθορο για μενα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Αν συμφωνεις κυριολεκτικα μαζι μου, τοτε μαλλον δεν εχεις αισθηση του αγχους! Εγω να φανταστεις εκανα 2 χρονια προετοιμασια για το Proficency του Cambridge και τελευταια στιγμη δεν πηγα στις εξετασεις γιατι ειχα παθει κριση αγχους μονο στην ιδεα! Ειλικρινα σιχαινομαι το ολο κλιμα των εξετασεων γενικως, ειναι ακρως ψυχοφθορο για μενα...

Aυτό ακριβώς.:iagree: Εγώ παρόλο που συνεχώς άκουγα ότι είμαι πολύ μικρός και ότι είναι δύσκολο και ότι 2 μήνες είναι πάρα πολύ λίγοι, ήμουν συνεχώς στο δικό μου κόσμο. Εντάξει αγχωνόμουνα λίγο αλλά την ημέρα των εξετάσεων πάντα ήμουν ψύχραιμος, σκεπτόμενος ότι το άγχος μόνο κακό θα μου κάνει. Αυτό ίσως να είναι και ο λόγος που πάντα πήγαινα καλά. Δεν το έβλεπα σαν αγκαρία, αλλά σαν πρόκληση:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Εγω στο Lower πηγα εντελως χαλαρος γιατι ημουν απολυτα σιγουρος οτι θα κοπω :P (ημουν ακριβως στην ηλικια σου τοτε). Ηταν η πρωτη και η τελευταια φορα στη ζωη μου που πηγα χαλαρος σε εξετασεις. Διαβαζα ελαχιστα και ειχα αποκλεισει και την παραμικρη πιθανοτητα για να το παρω. Πηγα καθαρα για την εμπειρια του πως ειναι να δινεις εξετασεις σε πιο "επισημο" επιπεδο. Εγραψα εντελως ο,τι να 'ναι και οταν με πηραν τηλεφωνο να μου πουν οτι το πηρα, νομιζα οτι μου εκαναν πλακα!

(Για να καταλαβεις ποσο καμμενος ειμαι απο εξετασεις, εχω κοπει 3 φορες για το πτυχιο των Ιταλικων και παω για 2η φορα πανελλαδικων :p)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki

Δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 732 μηνύματα.
Aυτό ακριβώς.:iagree: Εγώ παρόλο που συνεχώς άκουγα ότι είμαι πολύ μικρός και ότι είναι δύσκολο και ότι 2 μήνες είναι πάρα πολύ λίγοι, ήμουν συνεχώς στο δικό μου κόσμο. Εντάξει αγχωνόμουνα λίγο αλλά την ημέρα των εξετάσεων πάντα ήμουν ψύχραιμος, σκεπτόμενος ότι το άγχος μόνο κακό θα μου κάνει. Αυτό ίσως να είναι και ο λόγος που πάντα πήγαινα καλά. Δεν το έβλεπα σαν αγκαρία, αλλά σαν πρόκληση:D

Αχ!!!!Μακάρι να ήμουν και εγώ έτσι!!!!!Μακάρι να μην είχα τόσο άγχος...εγώ είμαι σε χειρότερη κατάσταση από τον chris..αγχώνομαι και για το πιο ασήμαντο πράγμα(μην αργήσω,μην με εξετάσει ο καθηγητής και ξεχάσω κτ,είμαι σε συνδυασμό και απαισιόδοξή και λέω δν ξέρω τπτ,δν κάνω,δε ράνω.δε θα πάρω τπτ)...έλεος...στο fce είχα πάει και γράφαμε πρώτα το writing...είχα πεθάνει στο άγχος και μόλις είχα τελειώσει έτρεμα κυριολεκτικά και μου λέει ένα κοριτσάκι σκέψου ότι γράφεις ένα τεστ ή ένα διαγώνισμα στο σχολείο και με άγχωσε πιο πλ...της λέω κλ για καλό μου το είπες αυτό..άμα δεις πως κάνω στο σχολείο θα καταλάβεις...:(Βέβαια αυτό δν είναι καθόλου καλό και το ξέρω και μακάρι να μην ήμουν τόσο αγχώδης γτ δν αγχώνομαι μόνο σε εξετάσεις αλλά με το παραμικρό...:(

Υ.Γ:Βέβαια προσπαθώ τώρα τελευταία να το περιορίσω αυτό όσο μπορώ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Εγώ παιδιά τις μέρες πριν από αυτήν της εξέτασης με πιάνει αρκετό άγχος (όχι τόσο ώστε να με εμποδίσει να διαβάσω), και τη μέρα της εξέτασης νταν παθαίνω ανοσία. Δεν ξέρω πως να το εξηγήσω. Είναι τόσο απλό. Πάω, δίνω φεύγω.
Όταν είχα πάει να δώσω το Lower, κάποιοι στην τάξη κόντευαν να βάλουν τα κλάματα... Σάμπως είχε έρθει η συντέλεια του κόσμου... ΞΥΠΝΑΤΕ!!! :PΕξετάσεις είναι, δεν είναι κάνας δήμιος. Αν δε θέλετε το άγχος, αποβάλετέ το. Πώς; Σκίστε κάμποσα χαρτόνια, πετάξτε με όλη σας τη δύναμη τα άχρηστα αντικείμενα που είναι στην κατοχή σας, ή ακούστε μουσική, περπατήστε λίγο... Είμαι της γνώμης ότι το άγχος προπαρασκευάζεται. Δηλαδή, αν διαβάζεις όλη την ώρα πριν την εξέταση (και τις προηγούμενες μέρες διάβαζες πάλι χωρίς σταματημό ή πιέζοντας υπερβολικά τον εαυτό σου), τότε έχεις εξασφαλισμένο το άγχος κατά τη διάρκεια της εξέτασης. Κι αυτό γιατί αυτά τα βιαστικά διαβάσματα και τα "πιεσμένα" διαβάσματα χωλαίνουν όσον αφορά την ποιότητά τους. Επομένως δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για το τί ξέρεις. Εκτός αυτού, έχουν ήδη συσσωρευθεί ένα σωρό μιλιγκράμ ορμονών στο σώμα σου που θα προκαλέσουν μια έκρηξη άγχους και νεύρων με το κατάλληλο ερέθισμα. Το καλύτερο απ' όλα είναι να προσπαθείτε να κρατάτε ένα μέτρο, και πάντα να προσπαθείτε να κατανείμετε το διάβασμα σε ίσες "μερίδες". Πρόγραμμα και πάλι πρόγραμμα. Και μην αφήνετε κανένα να σας το διαταράξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sonia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sonia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Επίσης θα ήθελα να επισημάνω πως δεν δαγκώνουμε, τα δόντια μας τα αφήνουμε σπίτι πριν το μάθημα. Οι εξεταστές και οι διορθωτές και οι καθηγητές, είναι δίποδα όντα με τα ίδια ακριβώς χαρακτηριστικά που έχετε κι εσείς.
Ποιος είπε πως δεν κοπήκαμε ποτέ σε εξετάσεις εμείς; Αλλά να που τα καταφέραμε όπως θα τα καταφερετε κι εσείς (Μην το πειτε πουθενά αλλά είχα δολοφονήσει τη παθητική φωνή στις τελικές εξετάσεις του σχολείου μου :P)
Αλλά κι από τα λάθη μαθαίνουμε. Και τι έγινε αν κοπούμε σε κάποια εξέταση. Σημασία έχει να κάνουμε τη προσπάθειά μας σωστά, τουλάχιστον να μη λέμε πως δεν το παλέψαμε. Αν κοπούμε θα ξαναδώσουμε, δεν είναι το τέλος του κόσμου. Ούτε σημαίνει πως δεν είστε ικανοί. Συμβαίνουν αυτά.
Οπότε μην τρελαίνεστε και μη σας πιάνουν κρίσεις πανικού. Ολα θα γίνουν :no1:Το αγχος είναι κακός σύμβουλος :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aC3

Νεοφερμένος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Προσωπικα πηρα το Proficiency του Michigan περσι το Μάιο και να σου ήταν αρκετά εύκολο... Του Cambridge είναι εξίσου εύκολο (μιλάμε για κάποιον που διαβάζει και θέλει να πάρει το δίπλωμα, όχι κάποιον που λουφάρει) μιας και έκανα και για εκείνο past papers. Το θέμα (και γι αυτό λένε ότι είναι πιο εύκολο το Michigan) είναι ότι στο Michigan οι περισσότερες ερωτήσεις είναι πολλαπλής επιλογής. Έτσι ακόμα και να μην ξέρεις κάτι μπορείς να το βάλεις στην τύχη ή αν δεν είσαι σίγουρος μπορείς να αποκλείσεις κάποια, κάτι που δεν συμβαίνει στο Cambridge... Για έκθεση πάντως θα σου πω ότι είναι ακριβώς το ίδιο, ίσως και λίγο δυσκολότερη του Michigan... Προφορικά στο Cambridge επειδή έχουν και British Accent αν δεν είσαι και εξοικοιομένος μπορεί να δυσκολευτείς λίγο. Πάντως πιστεύω ότι αν δεν είσαι σίγουρος για το Cambridge δώσε καλύτερα Michigan. Βαθμός δυσκολίας = ίδιος, τρόπος εξέτασης = Διαφορετικός. Διαφορετικός δεν σημαίνει πιο εύκολος όμως... εξαρτάται τι έχεις συνηθήσει ;-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Προσωπικα πηρα το Proficiency του Michigan περσι το Μάιο και να σου ήταν αρκετά εύκολο... Του Cambridge είναι εξίσου εύκολο (μιλάμε για κάποιον που διαβάζει και θέλει να πάρει το δίπλωμα, όχι κάποιον που λουφάρει) μιας και έκανα και για εκείνο past papers. Το θέμα (και γι αυτό λένε ότι είναι πιο εύκολο το Michigan) είναι ότι στο Michigan οι περισσότερες ερωτήσεις είναι πολλαπλής επιλογής. Έτσι ακόμα και να μην ξέρεις κάτι μπορείς να το βάλεις στην τύχη ή αν δεν είσαι σίγουρος μπορείς να αποκλείσεις κάποια, κάτι που δεν συμβαίνει στο Cambridge... Για έκθεση πάντως θα σου πω ότι είναι ακριβώς το ίδιο, ίσως και λίγο δυσκολότερη του Michigan... Προφορικά στο Cambridge επειδή έχουν και British Accent αν δεν είσαι και εξοικοιομένος μπορεί να δυσκολευτείς λίγο. Πάντως πιστεύω ότι αν δεν είσαι σίγουρος για το Cambridge δώσε καλύτερα Michigan. Βαθμός δυσκολίας = ίδιος, τρόπος εξέτασης = Διαφορετικός. Διαφορετικός δεν σημαίνει πιο εύκολος όμως... εξαρτάται τι έχεις συνηθήσει ;-)

Συμφωνω.
Δυστυχως εχει επικτρατήσει η αντίληψη πως το ενα ειναι πιο δυσκολο απο το αλλο.Αυτο παιδιά δεν ισχυει.

Kαι επειδη ειδα ενα πολυ αξιολογο ποστ στο Internet σχετικα με αυτο,σας το παραθετω:
Ρε ηρεμήστε!
Εκανα μαθήματα και Cambridge αλλα και Michigan. Ήταν να δώσω και τα 2 διπλόματα. Επομένως ξέρω την κατάσταση:
Έχω να πώ τα εξής:
Πραγματι το Cambridge στο Speaking , Reading και UOE ήταν πιο δύσκολο (εξαιρείται το Vocabulary και Close). Η έκθεση είναι πιο εύκολη. Οχι οτι τα θέματα είναι πιο εύκολα, αλλα επειδή είχες περισσοτερη άνεση χρονου. Στην εκθεση του michgan (μίσιγκαν προφερεται και οχι μιτσιγαν οπως επαναλαμβάνεται συνεχως) έχεις μονο 30 λεπτά (απο τη στιγμή που ανοίγονται τα τετραδια) στην διαθεση σου. Αρα έχουμε: 3 λεπτα να αποφασισουμε ποιο απο τα 2 θέματα να επιλέξουμε και αλλα 5 λεπτά να σκεφτούμε πως θα το αναπτύξουμε. Επομένως ο ελεύθερος χρόνος για να την γράψουμε είναι περίπου 20 λεπτα.
Πρέπει να είναι περίπου 300λέξεις. Εγώ δεν πρόλαβα να την ξαναδιαβάσω οταν την είχα γράψει (αναρωτιέμαι πως με πέρασαν). Στη συνέχεια έχουμε το Listening! Εκεί κόβονται οι περισσοτεροι: Δεν έχεις χρόνο να σκεφτείς! Τα λένε το ένα μετα το άλλο και δεν προλαβαίνεις ούτε να δείς τις πιθανές απαντήσεις! Είχα φρικάρει ασε που έπρεπε να γυρνας το τετράδιο όταν τελείωνε η σελίδα και να μεταφέρεις τις απαντήσεις στο answer sheet
! Οποιοι έδωσαν με καταλαβαίνουν απόλυτα. Τέλος έρχεται το GVRC. Το μονο εύκολο είναι το Reading. Διοτι ξέρουν να βάζουν ενδιαφέροντα κείμενα (αποψη μου). Οταν έδωσα, τα περισσότερα ήταν του National Geographic. Επομένως τα διάβασα με μεγάλο ενδιαφέρον (ακόμα τα θυμάμαι). Και πάλι σε πιέζει ασφυκτικά ο χρόνος. Close και Vocabulary, δεν το συζητάμε: Πολύ πιο δύσκολα απο του Cambridge. Σαν να μην έφτανε αυτο έχουμε και τα παρακάτω: για να περάσεις χρειάζεσαι τουλάχιστον 13/20. Μπορεί να μην φαντάζει μεγάλη η διαφορα απο του Cambridge (12/20) αλλα είναι! Είναι διοτι τα ερωτήματα μπορεί να φτάνουν και τα 130! Ετσι η κλίμακα αλλάζει. Όμως το χειρότερο απ'ολα είναι οτι τίποτα δεν συμψηφίζεται. Δηλαδή έστω οτι έχετε πάρει: Έκθεση 18, Speaking 19,GVRC 18.5, Listening 12. Αποτέλεσμα: Κόβεστε!
Απεναντίας άν είχατε τέτοιες βαθμολογίες στο Cambridge θα το περνούσσατε με "Α"!!

Που θέλω να καταλήξω; Και τα 2 διπλόματα είναι ισάξια και δύσκολα.
Α τέλος, το δίπλομα όταν πάρεις το Μισιγκαν είναι πανέμορφο! Αντιθέτως του Cambridge είναι αγγλική κιτσαρια!

----------

πηγη:https://www.pcmaster.gr/forum/forum_posts.asp?TID=389&PN=1&TPN=2

;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!PaNoS!

Νεοφερμένος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Το Michigan καταρχάς είναι πολύ πιο εύκολο από το Cambridge λόγο του "Multiple choice", εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις το Cambridge γιατι συνήθως αυτό διαλέγουν οι ξένοι ΕΑΝ πρέπει να διαλέξουν ανάμεσα από ένας/μια που έχει το Michigan και ένας που έχει το Cambridge... :bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Mύθος.Εξαρτάται τι είναι αυτό που χρειάζεται:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Oταν λες ξενοι αναφερεσαι σε πανεπιστημια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top