Cambridge CPE vs Michigan ECPE

~Melania~

Περιβόητο μέλος

Η Insomnia ♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,354 μηνύματα.
Μα δε μπορείς να γνωρίζεις αυτό. Γι αυτό υπάρχουν και αυτά τα δπλώματα, για να σου πιστοποιούν ότι όντως είσαι στο επίπεδο που νομίζεις.

Ναι δεν είπα εγώ αυτό... Αλλά υπάρχουν αντιλήψεις ότι άμα δώσεις το ένα ξέρεις ενώ άμα δώσεις το άλλο δεν ξέρεις... Μα τι στο καλό? Αφού όλα είναι στο ίδιο επίπεδο τι πάει να πει αυτό? Κάποια είναι πιο δύσκολα όντως, έχουν διαφορετικά επίπεδα δυσκολίας αλλά να μην αμφισβητείς τις γνώσεις του άλλου από το πτυχίο... Αυτό ήθελα να πω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Αφού όλα είναι στο ίδιο επίπεδο

Εδώ είναι το λάθος σου. Για λόγους που ανέπτυξα παραπάνω, υπάρχουν πτυχία που πιστοποιούν καλύτερη γνώστη Αγγλικών και ας βρίσκονται τυπικά στο ίδιο επίπεδο με άλλα.

να μην αμφισβητείς τις γνώσεις του άλλου από το πτυχίο.

αμφισβητώ αν κάποιοι κάτοχοι πτυχιών Γ2 είναι όντως άριστοι χρήστες της γλώσσας. Γιατί να μη το αμφισβητώ; Αφού πολλά πτυχία Γ2 δεν αντιστοιχούν σε αυτό το επίπεδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Melania~

Περιβόητο μέλος

Η Insomnia ♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,354 μηνύματα.
Εδώ είναι το λάθος σου. Για λόγους που ανέπτυξα παραπάνω, υπάρχουν πτυχία που πιστοποιούν καλύτερη γνώστη Αγγλικών και ας βρίσκονται τυπικά στο ίδιο επίπεδο με άλλα.



αμφισβητώ αν κάποιοι κάτοχοι πτυχιών Γ2 είναι όντως άριστοι χρήστες της γλώσσας. Γιατί να μη το αμφισβητώ; Αφού πολλά πτυχία Γ2 δεν αντιστοιχούν σε αυτό το επίπεδο.

Εντάξει όμως τυπικά το πτυχίο είναι ίδιο. Και εφόσον μετά σου αναγνωρίζεται η άριστη χρήση γλώσσας δεν φταις εσύ που το πτυχίο είχε λιγότερες απαιτήσεις από κάποιο άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Εντάξει όμως τυπικά το πτυχίο είναι ίδιο. Και εφόσον μετά σου αναγνωρίζεται η άριστη χρήση γλώσσας δεν φταις εσύ που το πτυχίο είχε λιγότερες απαιτήσεις από κάποιο άλλο.

Δεν έχει όμως σημασία, ξαναλέω, ο τύπος αλλά η ουσία. Και εν μέρει φταις που επέλεξες μόνο βάσει αναγνώρισης και όχι βάσει του πιο σου προσφέρει καλύτερες και ουσιαστικότερες γνώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Χμμμ ισως να εχεις και δικιο:hmm:Τωρα που το σκεφτομαι, ECPE παιρνουν και ατομα που στο CPE δεν θα εφταναν ουτε κοντα στη βαση. Ισως το CPE δεν ειναι "δυσκολο" απλα το ECPE υπερβολικα "ευκολο" για επιπεδο Proficiency :hmm:
Κάνεις ένα ΤΕΡΑΑΑΣΤΙΟ λάθος. Ας πούμε πως κάποιο άτομο πάει να δώσει ECPE και σε listening kai GCVR με τζοκερ παιρνάει... Αν στην έκθεση δεν χρησιμοποιείς πολύπλοκες structures και academical vocabulary στην καλύτερη περίπτωση αν ο εξεταστής έχει τα κέφια του να πάρεις ένα B.F (Borderline FAIL) τώρα πάμε στο speaking, αν δεν έχεις fluency και δεν έχεις κάποια γνώση πάνω στα business english και ο εξεταστής είναι στα κέφια του θα πάρεις άλλο ένα B.F. Δηλ LP + LP + BF + BF = FAIL απέτυχες και ας είσαι ο πιο τυχερός άνθρωπος! καλύτρα να πας να παιξεις τζοκερ :P

Κοιτάξτε επειδή λέτε πολλά για το πιο πτυχίο προσφέρει πιο πολλά, προσωπικά για να δώω ECPE τον νοέμβριο κάνω: ανατομία, γενετική, ενέργεια και κλίμα, τεχνολογία και περιβολλοντισμό και πολλά άλλα. Από την άλλη βλέπω παιδιά που ετοιμάζονται για CPE και απλά κάνουν βιβλία βασισμένα σε ποιήμα και λογοτεχνία και ένα μικρό βιβλίο με ακαδημαικό λεξιλόγιο. Γι' αυτούς τους λόγους δεν νομίζω ότι μπορούμε να κρίνουμε ένα πτυχίο τόσο εύκολα για το αν προσφέρει, αυτό εξαρτάται κυρίως από καθηγητές και φροντιστήρια

Υ.Γ.: Αν το ECPE το κάνεις MELAB αναγνωρίζεται από αρκετά πανεπιστήμια της Βρετανίας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
τώρα πάμε στο speaking, αν δεν έχεις fluency και δεν έχεις κάποια γνώση πάνω στα business english
ς πούμε πως κάποιο άτομο πάει να δώσει ECPE και σε listening kai GCVR με τζοκερ παιρνάει...

Κάτι τέτοιο για κάποιο σοβαρό άτομο που πάει να δώσει είναι πρακτικά ανέφικτο, δε γίνεται να πηγαίνεις για να δώσεις πτυχίο τέτοιου επιπέδου (Γ2) και να μην έχεις κάνει εξάσκηση απο πριν, να τα βάζεις τζοκερ και να μη μπορείς να μιλάς με ευφράδεια. Αλλιώς κοροϊδεύεις τον εαυτό σου και τα λεφτά που δίνεις. Αμφισβητώ επίσης την τόση δυσκολία στο να μπουν βαθμοί στην έκθεση... Λες και περιμένουν να γράψεις διήγημα best-seller. Αντίθετα, είναι γεγονός ότι πολύ άνθρωποι αντιμετωπίζουν προβλήματα έκφρασης στην Ελληνική. Φαντάσου τι γίνεται στην Αγγλική...

Κοιτάξτε επειδή λέτε πολλά για το πιο πτυχίο προσφέρει πιο πολλά, προσωπικά για να δώω ECPE τον νοέμβριο κάνω: ανατομία, γενετική, ενέργεια και κλίμα, τεχνολογία και περιβολλοντισμό και πολλά άλλα. Από την άλλη βλέπω παιδιά που ετοιμάζονται για CPE και απλά κάνουν βιβλία βασισμένα σε ποιήμα και λογοτεχνία και ένα μικρό βιβλίο με ακαδημαικό λεξιλόγιο. Γι' αυτούς τους λόγους δεν νομίζω ότι μπορούμε να κρίνουμε ένα πτυχίο τόσο εύκολα για το αν προσφέρει, αυτό εξαρτάται κυρίως από καθηγητές και φροντιστήρια

1) Μικρό βιβλίο με ακαδημαϊκό λεξικό;;;
2) Μόνο λογοτεχνία;;
( δε ξέρω που τα είδες αυτά, αλλά το οτι είδες 5 παιδιά να διαβάζουν αυτά δε σημαίνει ότι όλοι που δίνουν για CPE πράττουν ομοίως.)
3) Στο CPE βασικά δεν υπάρχει αυτή η παπαγαλία του ECPE. Το είπες και μόνος σου, ξέρεις τι διαβάζεις και μαθαίνεις για διάφορους τομείς (ανατομία κλπ). Στο CPE κάτι τέτοιο δεν υφίσταται. Μπορεί να πέσει θέμα απο το οτιδήποτε. Και πώς συμπεραίνεις ότι μαθητές του CPE δεν ασχολούνται αντίστοιχα με αυτά τα θέματα, σε περίπτωση που πέσουν στην έκθεση; Όλοι μας έχουμε κάνει βιβλίο με ενότητες "genetics", "violence" κλπ ολα αυτά τα χρόνια που μαθαίνουμε αγγλικά.. Σε επίπεδο Γ2 απαιτείται εμβάθυνση στη γλώσσα. Εμβάθυνση, έστω και μικρή, δίχως λογοτεχνία δεν γίνεται. Βέβαια , και θέλω να επιμείνω σε αυτό, το Reading ΔΕΝ αποτελείται μόνο απο λογοτεχνικά κείμενα. Μόνο το 1/2 του είναι λογοτεχνία, το υπόλοιπο είναι αποσπάσματα απο περιοδικά, βιβλία γενικού περιεχομένου κλπ.
4) Γιατί τέτοια υποτίμηση για τη Λογοτεχνία; Προτιμώ να μου βάλουν ένα λογοτεχνικό κείμενο που θέλει ανάλυση επιπέδου Γ2 παρά να μου βάλουν ένα κείμενο για τη βία 20 γραμμών που το διαβάζει και παιδί του CAE.
Δεν επέλεξα μόνο βάση της αναγνώρισης αλλά πιστεύω ότι και αυτή παίζει μεγάλο ρόλο. Το ότι διάλεξα το cambridge οφειλόταν στο ότι σε όλες τις προηγούμενες τάξεις μάθαινα να λύνω ασκήσεις με βάση κυρίως αυτό και το michigan... Και επειδή στο michigan με τρομάζουν οι τόσες επιλογές προτίμησα κάτι πιο πρακτικό. Το Cambridge είναι μακράν από τα πιο δύσκολα lower (για proficiency τώρα κοιτάω δεν ξέρω ακόμα). Ποιό πιστεύεις δηλαδή ότι προσφέρει πιο πολλά? Με έχεις μπερδέψει


Φυσικά το CPE. Προσφέρει γνώσεις γλωσσολογικές και δεν βασίζεται στη τύχη και στη παπαγαλία αλλά στη σκέψη και στην γλωσσολογική πληρότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Έχω την εντύπωση ότι αυτήν την συζήτηση την έχουμε ξανακάνει στο παρελθόν :P
Λοιπόν για να ξεκαθαρίσω την θέση μου, δεν είμαι εναντίον ενός πτυχίου σαν το CPE αντιθέτως το σέβομαι και το θεωρώ από τα πιο αξιόλογα πτυχία Αγγλικής σε Ελλάδα και εξωτερικό (δεν αποκλείεται και να το δώσω τον Δεκέμβριο). Είμαι αντίθετος στην άποψη ότι το CPE είναι ανώτερο, προφέρει πιο πολλά και αναγνωρίζεται πιο πολύ από το ECPE. Ανώτερο του ECPE δεν είναι σε καμία περίπτωση (άλλωστε και τα 2 πτυχία αν και αντιπροσωπεύουν ένα Γ2 επίπεδο είναι διαφορετικού περιεχομένου, το ένα είναι βασισμένο κυρίως στα business english και fluency ενώ το άλλο εμβαθύνει πιο πολύ στα Βρετανικά Αγγλικά). Όπως είπες και πιο πάνω "δεν μπορείς να κρίνεις από 5-10 παιδιά", συμφωνώ σε αυτό και ξαναλέω ότι το τι προσφέρει το κάθε πτυχίο είναι κυρίως θέμα προετοιμασίες (φροντιστηρίου, καθηγητών κλπ..), επίσης όπως είπα και πιο πάνω το κάθε πτυχίο έχει την δική του δομή , το CPE παρουσιάζει δυσκολία στις ερωτήσεις ανάπτυξης ενώ το ECPE κυρίως στο vocabulary, από προσωπική εμπειρία έχω κάνει practice και από τα 2 πτυχία και αν και ομολογώ ότι το CPE με δυσκόλεψε σε γενικές γραμμές περισσότερο μπορούσα να ακολουθήσω την ροή των κειμένων του με μεγαλύτερη σχετικά ευκολία από το ECPE λόγω vocabulary (δηλ ενώ διαβάζεις ένα passage στο ECPE σου βάζουν σχετικά δύσκολες λέξεις και αποσυντονίζεσαι π.χ αν δεις abduct πρέπει να ξέρεις ότι σημαίνει kidnap ή αν δεις repercussion πρέπει να ξέρεις ότι σημαίνει consequence αλλιώς χάνεις όλο το flow του κειμένου). Και για να μην πολυλογώ (που ήδη το έκανα:P) και στην αναγνωρισιμότητα και τα 2 πτυχία είναι τα κορυφαία της Ελλάδας αλλά και κάνουν επιτυχίες και στο εξωτερικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Κάποια πράγματα είναι αντικειμενικά. Το CPE πιστεύω οτι όντως προσφέρει περισσότερα και πως όντως είναι ανώτερο (παρόλο που δε με αντιπροσωπεύει αυτη η λέξη). Πρώτον , ποιός είπε οτι στο CPE δεν υπάρχει η ανάγκη για ευφράδεια (fluency); Δεύτερον, το οτι είναι στην ίδια βαθμίδα (Γ2) δε σημαίνει τιποτα.. Εμείς σχολιάζουμε το κατα πόσο αυτή η τοποθέτηση στο επίπεδο Γ2 είναι δίκαια και για τα δύο τπυχία. Όσον αφορά το Vocabulary τώρα. Στο CPE, ειδικότερα στο Reading, εμφανίζεται πληθώρα λογοτεχνικού λεξιλογίου, που δε το συναντάς άμεσα στη καθημερινότητα άλλα έιναι χρήσιμο να το ξέρεις. Ειδικά στο πρώτο παρτ του Reading, καθαρά λεξιλογικό, οι απαντήσεις δεν είναι καθόλου ξεκάθαρες. Το Vocabulary του Michigan μπορει να παίξει με ομόφωνα ή να βάλει και καμια άσχετη λέξη που να σε διευκολύνει στο να βρεις αυτή που είναι σωστή. Στο Cambridge αντίθετα, η εξέτασου του λεξιλογίου, πέρα απο το προηγούμενο παρτ στο οποίο αναφέρθηκα, γίνεται έμμεσα αλλά πολύ βαθύτερα. Όσον αφορά αυτό που είπες για τη ροή του κειμένου, σε πληροφορώ οτι αν ανατρέξεις σε Past Papers, θα παρατηρήσεις οτι υπάρχουν τόσες άγνωστες λέξεις που δε μπορείς να έχεις μια ροή. Και δεν είναι μόνο το λεξιλόγιο που δυσκολεύει τα κείμενα. Είναι και το νόημα των κειμένων. Ενώ στo ECPE θα σου βάλουν ένα κειμενο που μπορείς να το δεις σε κάποιο περιοδικό ή σε κάποια εφημερίδα και αφορά τη καθημερινότητα, στο CPE θα σου βάλουν έργο λογοτεχνίας που έχει πολλά κρυφά νοήματα (τα οποία ζητάει και να ανιχνεύσεις) και είναι πολύ δυσνόητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Περίπου τα ίδια πράγματα λέμε, αλλά θέλω να σταθώ λίγο σε αυτό που είπες γενικά για το Γ2 επίπεδο. Σύμφωνα με το Common European Framework of Reference for Languages το επίπεδο ένας κάτοχος ενός πτυχίου Γ2 μπορεί να κάνει τα παρακάτω (έχω βάλει σε κόκκινα γράμματα τα μέρη του ECPE όπου ο εξεταζόμενος κρίνεται πάνω σε αυτούς τους τομείς και σε μπλε σχόλια)

C2 Can understand with ease virtually everything heard or read GCVRστο πιο πάνω ποστ λες πως τα κείμενα του ECPE είναι κείμενα που κυρίως βρίσκονται σε εφημερίδες περιοδικά κτλ.... Can summarise information from different spoken and written sources, reconstructing arguments and accounts in a coherent presentation SPEAKINGτο SPK συνδυάζει business english καθώς και αν δεν μπορείς να εκφραστείς έυκολα ο βαθμός πέφτει δραματικά. Can express him/herself spontaneously, very fluently and precisely, differentiating finer shades of meaning even in the most complex situations WRITING & SPEAKING.

Σύμφωνα με όλα τα παραπάνω (πηγή wikipedia) το ECPE ANTISTOIXEI στο Γ2 επίεπδο από όλους τους τομείς, τώρα αν το CPE είναι πιο πανω και από το Γ2 επίπεδο αυτό δεν το ξέρω :P

Και επειδή το threat λέει CPE vs ECPE, μπορεί το CPE σε κάποια μέρη να είναι πιο δύσκολο αλλά το ECPE έχει αυστηρότερη βαθμολογία, η βάση στο CPE είναι σταθερή 60% ενώ στο ECPE κυμαίνεται από 65-68%. Επιπλέον από ότι έχω ακούσει στο CPE μπορείς να έχεις weak κάπου και κάτι καλύτερο κάπου αλλού και να περάσεις, στο ECPE δεν ισχύει αυτό, έστω και 1 FAIL αν έχεις και όλα τα άλλα High Pass θα κοπείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
) το ECPE ANTISTOIXEI

Αυτό σου λέω, οτι αυτή η αντιστοιχία ΔΕΝ ισχύει. ΔΕΝ πιστεύω οτι κάποιος που έχει πάρει το ECPE ξέρει άριστα αγγλικά. Έχω αναφέρει παραπάνω πολλούς λόγους για τους οποίους δε το πιστεύω.

το ECPE έχει αυστηρότερη βαθμολογία,

Από που το συμπεραίνεις αυτό; Έχεις περάσει απο τη βαθμολογική διαδικασία και των δύο διπλωμάτων;

η βάση στο CPE είναι σταθερή 60% ενώ στο ECPE κυμαίνεται από 65-68%.

Πήγαινε στο cambridgeesol και θα δεις που λεει οτι η βαση δεν ειναι σταθερή. Στο ΕCPE λογικό η βάση να είναι ανώτερη, αφού εξετάζονται ακόμα και τα πιο απλά πράγματα (βλ grammar(!!!)), λες και είναι ο υποψήφιος πρώτη προκαταρκτική.

Επιπλέον από ότι έχω ακούσει στο CPE μπορείς να έχεις weak κάπου και κάτι καλύτερο κάπου αλλού και να περάσεις, στο ECPE δεν ισχύει αυτό, έστω και 1 FAIL αν έχεις και όλα τα άλλα High Pass θα κοπείς.

Στο CPE δεν γίνεται αυτό το σύστημα σύμφωνα με το οποίο αν έχεις 1 Fail κόβεσαι. Αλλά αν όντως έχεις ένα Weak, είναι πολύ δύσκολο να το πάρεις το δίπλωμα γιατί τα υπόλοιπα παρτ είναι δύσκολα και το κάθε παρτ πρέπει να το εκμεταλλευτείς πλήρως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Αναμφισβήτητα καλύτερο είναι όλα.
Το ίδιο είναι, την ίδια αναγνώριση έχουν.
Δηλαδή καμία.

Δεν λέω ότι ο κάτοχος City & Guilds έχει το ίδιο κύρος με τον κάτοχο Cambridge (σε όλα τα πτυχία), αλλά τώρα πια άμα δεν ξέρεις να μιλάς και να γράφεις σωστά, όλα να τα έχεις, σε διαολοστέλνουν.
Δεν θα σε βοηθήσει κάποιο από αυτά παραπάνω, και κατά τη γνώμη μου είναι το ίδιο δύσκολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Μα το θέμα δεν είναι μόνο η αναγνώριση. Ναι μεν παίζει σημαντικό παράγοντα στην επιλογή του ποιο πτυχίο θα δώσεις αλλά τελικά δεν έχει νόημα ως εκεί. Το μετέπειτα μας ενδιαφέρει. Ντάξει, οκ, σε δέχονται. Μετά; Υπάρχει κάποιος λόγος που ζητάνε να έχεις επίπεδο Γ2. Και ο λόγος αυτός δεν είναι η επίδειξη του στυλ "αα ειμαι τρομερός επειδή εχω το CPE". Ο λόγος είναι οτι θα χρειαστείς πολλές φορές να χρησιμοποιήσεις την αγγλική και πρέπει να μιλάς με ευφράδεια και ορθότητα, το τελικό ζητούμενο απο την γλωσσομάθεια.
Και το να ξέρεις να γράφεις και να μιλάς σωστά είναι επίπεδο Β2, είναι άλλο να είσαι άριστος στη γλώσσα από το να μπορείς να γράφεις και να μιλάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Όχι, επειδή έχω C2/CPE δεν σημαίνει ότι μπορώ να γράψω μυθιστόρημα ή να αναλύσω λέξη να βρω τις ρίζες της.
Η αριστεία σε μια γλώσσα δεν είναι υποκειμενικό πράγμα, αν ξέρεις να σκέφτεσαι σε αυτή, και να μιλάς και να γράφεις άνετα, γρήγορα, αποτελεσματικά, σημαίνει ότι είσαι άριστος στη γλώσσα, και ας μην ξέρεις όλη τη γραμματική απ' έξω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
δεν σημαίνει ότι μπορώ να γράψω μυθιστόρημα ή να αναλύσω λέξη να βρω τις ρίζες της.

είπε κανείς κάτι τέτοιο;

Η αριστεία σε μία γλώσσα δεν είναι απλά θέμα γρήγορου, άνετου, αποτελεσματικού λόγου. Το επίπεδο C2 χαρακτηρίζεται σαν παραπλήσιο ενός native-speaker. Προϋποθέτει την εις βάθος (πολλές φορές υποσεινήδητη) εμπέδωση γλωσσολογικών εννοιών και τη σχετική εμβάθυνση σε γραμματικοσυνακτικά φαινόμενα, έτσι ώστε ο λόγος να είναι αυθόρμητος, ποιοτικός και παράλληλα ορθός γλωσσολογικά (έστω κι αν δε το καταλαβαίνεις συνειδητά).. Αυτές είναι οι βάσεις, οι κολώνες, τα στηρίγματα. Αυτό προσπαθώ να δείξω εδώ, ότι δεν υπάρχει αυτή η βάση σε όλα τα πτυχία. Στοχεύουν κατευθείαν στο αποτέλεσμα. Στο FCE μπορούσα να κάνω όλα όσα λες, δεν με καθιστά αυτό άριστο χρήστη. Η γλώσσα δεν αποτελείται μόνο απο το σκέλος "έκφραση" αλλά και απο το σκέλος "κατανόηση". Η πρώτη έρχεται ως αποτέλεσμα της δεύτερης. Τέλος πάντων, βγαίνουμε :offtopic: off , το θέμα δεν είναι τί είναι η γλωσσική αριστεία. Και φυσικά δε μπορούμε εμείς να κρίνουμε αν ένας ομιλητής ξέρει άριστα αγγλικά ή όχι, γι αυτό υπάρχουν και τα certifications, διπλώματα που επιβεβαιώνουν το επίπεδο δλδ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Όπως σε όλα τα πράγματα, παπάρια επιβεβαιώνουν τα certificates αλλά τέσπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Αυτό σου λέω, οτι αυτή η αντιστοιχία ΔΕΝ ισχύει. ΔΕΝ πιστεύω οτι κάποιος που έχει πάρει το ECPE ξέρει άριστα αγγλικά. Έχω αναφέρει παραπάνω πολλούς λόγους για τους οποίους δε το πιστεύω.



Από που το συμπεραίνεις αυτό; Έχεις περάσει απο τη βαθμολογική διαδικασία και των δύο διπλωμάτων;



Πήγαινε στο cambridgeesol και θα δεις που λεει οτι η βαση δεν ειναι σταθερή. Στο ΕCPE λογικό η βάση να είναι ανώτερη, αφού εξετάζονται ακόμα και τα πιο απλά πράγματα (βλ grammar(!!!)), λες και είναι ο υποψήφιος πρώτη προκαταρκτική.



Στο CPE δεν γίνεται αυτό το σύστημα σύμφωνα με το οποίο αν έχεις 1 Fail κόβεσαι. Αλλά αν όντως έχεις ένα Weak, είναι πολύ δύσκολο να το πάρεις το δίπλωμα γιατί τα υπόλοιπα παρτ είναι δύσκολα και το κάθε παρτ πρέπει να το εκμεταλλευτείς πλήρως.

Κοίτα στο post #74, σου δίνω ξανά την ίδια απάντηση....

Πιο κάτω λες ότι το C2 level αντιστοιχεί στο επίπεδο ενός native speaker, αν και αυτό δεν αναγράφεται πουθενά θα συμφωνήσω, εγώ αυτήν την στιγμή είμαι native speaker ελληνικών, αν μου δώσουν ένα τεστ επιπέδου "Γ2" και μου ζητήσουν την σαρα και την μαρα και κοπώ αυτό τι θα σημαίνει? ότι δεν ξέρω ελληνικά? ή ότι δεν είμαι σε ένα επίπεδο Native Speaking για τα ελληνικά??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Πρώτον , είπα ΠΑΡΑΠΛΗΣΙΟ του native-speaker, όλες οι λέξεις έχουν ξεχωριστή σημασία. Δεύτερον, αυτά που εμείς θεωρούμε σάρα και μάρα στα διπλώματα, οι native speakers τα χουν για τη πλάκα. Ακόμα και τα λογοτεχνικά κείμενα, επειδή τουλάχιστον στο εξωτερικό δίνουν ιδιαίτερη σημασία στη γραμματεία. Δε πρόκειται να κοπείς αν κάνεις κάτι τέτοιο. Αν κοπείς θα σημαίνει ότι έχει πρόβλημα το δίπλωμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
εκανα τεστ του ECPE που υπαρχει στο σαιτ και εκανα στη γραμματικη 9 λαθη, καλο ειναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Καλό είναι το σκορ σου, αλλά επέλεξες λίγο άσχετο θέμα για να μας ρωτήσεις. Αν θες περισσότερες απαντήσεις πήγαινε στη προετοιμασία για proficiency ή στο θέμα για τις φετινές εξετάσεις του Cambridge.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
αα οκ αν μπορει καποιος μοντ να μεταφερει το ποστ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top