Cambridge CPE vs Michigan ECPE

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Εεε αν θες να πας σε βρετανικό πανεπιστήμιο, γιατί να δώσεις michigan? :P Γενικά, στο εξωτερικό προτιμούν ανώτερα πτυχία, τύπου ielts.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Στο εξωτερικό πλέον ζητάνε IELTS και TOEFL. Τα πανεπιστήμια που δέχονται το CPE και το ECPE είναι μετρημένα στα δάχτυλα. Τα Αμερικάνικα και τα Καναδέζικα πανεπιστήμια δέχονται το ECPE μόνον σε μορφή MELAB (πρέπει κανείς να κάνει μεγάλη υπομονή μέχρι να γίνει η μετατροπή).
Γ2 πτυχία παίρνει κανείς είτε για να γίνει πιο ισχυρός στο κυνήγι εργασίας είτε για αυτοεπιβεβαίωση.

Υ.Γ.: Είμαι μαθητής ECPE, κάνω και Practice και για CPE μόνο και μόνο επειδή μου αρέσουν τα αγγλικά..
Υ.Γ.2: Όλα αυτά ότι το ECPE το περνάνε και άσχετοι τα θεωρώ αρλούμπες! Βρέστε μου έναν άσχετο που να καταλαβαίνει Medical/Technical Passages, να γράφει για κοινωνικά θέματα και να ξέρει την σημασία των λέξεων ratify, condone, condemn, reprimand, dwindle κτλ... που αν και σας φαίνεται περίεργο σε normal επίπεδα συζητήσεων έτσι μιλάνε τα Αμερικανάκια (ετυχε να μιλήσω μέσω fb).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
? ? ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laraglou

Νεοφερμένος

Η laraglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Γνωρίζετε μήπως που θα βρω past papers προηγούμενων χρόνων για Proficiency Michigan?Θέλω να δώσω τον Μάιο!Και επίσης θέματα εκθέσεων?Μπορείτε να μου πείτε και για το Proficiency tou Michigan State Uni. που το δίνεις στο Deree?Τι ακριβώς είναι?Είναι εύκολο?Αξίζει?Μετράει?Πιάνει στο εξωτερικό ή είναι μούφα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cona14

Νεοφερμένος

Η Cona14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
εχω δωσει 2 φορες το cpe την πρωτη πηρα 53/100 και την δευτερη 57/100..το ecpe το περασα με B.. ποια ειναι η γνωμη σας..να ξαναδωσω cpe ή οχι? παρακαλω απαντηστε αμεσα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕλευθεριⒶκος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΕλευθεριⒶκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 392 μηνύματα.
Δε νομιζω οτι υπαρχει λογος να δωσεις και cpe εκτος αν θες να σπουδασεις ή να κανεις καποιο μεταπτυχιακο στην βρετανια και αν εχεις cpe θα προτιμηθεις. Τωρα αν εχεις τα λεφτα και θες να το δωσεις μονο και μονο για το "γαμωτο", καντο, δεν εχεις να χασεις κατι. Εγω δινω τον μαιο cpe, αντε να δουμε ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Filotheib

Νεοφερμένος

Ο Filotheib αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Αγγλικα εχω παρει το lower, σκεφτομαι να ξεκινησω για proficiency. Υπαρχει michigan και cambridge? ποιο να κανω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Να κάνεις του Michigan (ECPE). Καλή αρχή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Irene Exarchou

Νεοφερμένος

Η Irene Exarchou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
ECPE ή CPE τι να διαλεξω???? :/::/::/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Πόσο χρονών είσαι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Irene Exarchou

Νεοφερμένος

Η Irene Exarchou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
16
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

niek

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η niek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Όποιο σου φαίνεται λιγότερο περίπλοκο ή αν έχεις τη δυνατότητα και τα 2. Κάνε ένα τεστ να δοκιμάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Εγώ θα σου πρότεινα CPE (αν και εγώ ο ίδιος έχω δώσει ECPE)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thestral

Νεοφερμένος

Η Thestral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Εχω παρει Lower + Proficiency του Cambridge και σου προτεινω να δωσεις του Michigan :P
Το Lower καταφερα να το παρω με Α αλλα το Proficiency το πηρα με C και ειδα μετα τα στατιστικα και οι περισσοτεροι ειχαν αποτυχει ή ειχαν παρει C. Οποτε καλυτερα να δωσεις το Michigan και να το παρεις και με καλυτερο βαθμο. Ειναι πολυ πιο δυσκολο,εγω το εδωσα το Cambridge γιατι ειχα συνηθισει τον τροπο εξετασης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

niek

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η niek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Έδωσα και τα δύο , αλλά πήρα μόνο το CPE. Στο ECPE ήθελε πάνω από 60( νομίζω) σε όλα (αν ισχύει ακόμα, δεν ξέρω) και κόπηκα στο listening για 0,5, ενώ στα άλλα μέρη είχα A. Η εμπειρία ήταν εντελώς διαφορετική. Στο ECPE ήταν γύρω στα 100 άτομα σε κάθε αίθουσα (κάτι σαν εστιατόριο-αίθουσα εκδηλώσεων) και είχε πολύ φασαρία γενικά από την αρχή μέχρι το τέλος. Αντιγραφές στο φουλ φυσικά και η εξέταση χωρίς διάλειμμα. Στο CPE ήμασταν 5, σε αίθουσα ξενοδοχείου με ηχομόνωση και τα θρανία ήταν πολύ μακριά. Η επιτήρηση αυστηρή και οι εξεταστές πιο ευγενικοί. Η εξέταση διαρκεί ώρες, αλλά έχει διάλειμμα. Αυτό που λέει η Thestral παραπάνω για τη βαθμολογία ισχύει όντως. Θυμάμαι ότι ένα 30% είχε περάσει CPE και οι περισσότεροι με C.
Δεν ξέρω αν ισχύουν ακόμα όλα τα παραπάνω. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos 7

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nikos 7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Η εξεταση του Cambridge κραταει αρκετες ωρες και θελει γερη προετοιμασια . Αν και το θεωρω δυσκολοτερο ( ξερω πολλα ατομα που εχουν δωσει και εχουν κοπει ) αν εχεις κανει καλη εξασκηση και εχεις συνηθισει τον τροπο εξετασης ισως να μην εχεις θεμα . Εγω το lower του cambridge το πηρα με την 3η και ειχα κοπει και τις 2 φορες για 1 % , όμως νομιζω πλεον αν δωσεις το proficiency και εχεις κοπει για λιγο συγκεντρώνοντας ένα ποσοστο σου δινουν το advanced .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Η επιλογή εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, αλλά...

Αν είσαι καλή στην έκθεση και γενικότερα στο χειρισμό της γλώσσας, CPE.

Αν είσαι καλή στο Listening, ECPE.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Hey.

Λόγω κάποιων προβλημάτων (οικονομικών προφανώς) σταμάτησα να κάνω φροντιστήριο για τα αγγλικά μου και έμπαινα στον δεύτερο χρόνο του Proficiency. Έχω κάνει ένα χρόνο αποκλειστικά γραμματική και ελάχιστο writing, οπότε δεν είχα καταλήξει απο τότε τι ακριβώς θα δώσω. Πλέον σκέφτομαι να συνεχίσω μόνη μου με tests και να πάω να δώσω τον Μάιο, απλά δεν ξέρω τι ακριβώς θέλω να δώσω.

Τι εννοώ;
Στο φροντιστήριο μου θα προετοιμαζόμουν (φέτος) για ECPE. Δεν είχα κάποιο πρόβλημα στη προετοιμασία με γραμματική και εκθέσεις, αλλά τώρα που το σκέφτομαι θα μπορούσα να το ρισκάρω και για CPE. Το θέμα είναι, πως φοβάμαι μην αποτύχω στο CPE και μετά πάει τσάμπα ο κόπος μου. Έχω κατεβάσει τα sample tests στον υπολογιστή και μου φαίνονται εντάξει, αλλά εξακολουθώ να φοβάμαι, παρόλο που όλοι με διαβεβαιούν πως τα αγγλικά μου είναι απολύτως εντάξει.

Οπότε, έχω βρεθεί σε αδιέξοδο, και δεν ξέρω τι να κάνω και ούτε πως να το χειριστώ.
Βοήθεια κανείς; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 545651

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αγγλικα εχω παρει το lower, σκεφτομαι να ξεκινησω για proficiency. Υπαρχει michigan και cambridge? ποιο να κανω?

του Cambridge ειναι πολυ δυσκολο,αλλα πιστευω αξιζει τον κοπο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Λόγω κάποιων προβλημάτων (οικονομικών προφανώς) σταμάτησα να κάνω φροντιστήριο για τα αγγλικά μου και έμπαινα στον δεύτερο χρόνο του Proficiency. Έχω κάνει ένα χρόνο αποκλειστικά γραμματική και ελάχιστο writing, οπότε δεν είχα καταλήξει απο τότε τι ακριβώς θα δώσω. Πλέον σκέφτομαι να συνεχίσω μόνη μου με tests και να πάω να δώσω τον Μάιο, απλά δεν ξέρω τι ακριβώς θέλω να δώσω.
Βρες κάποιον να σε κατευθύνει. ΟΚ δεν έχεις χρήματα για φροντιστήριο - αλλά μήπως έχεις αρκετά για μερικά μαθήματα έστω; Ίσως κάποια μαθήματα τώρα και ένα μήνα πριν τις εξετάσεις; Από αυτά που λες, νομίζω το ECPE θα ήταν καλύτερη επιλογή γιατί το writing είναι πιο βατό. Βέβαια πρέπει να είσαι σίγουρη ότι έχεις δυνατό listening και να προσέξεις λίγο τα προφορικά.

Γενικά θα έλεγα να μην πας τελείως απροετοίμαστη. Στο φροντιστήριο που δουλεύω κάνουμε "μικρές" προετοιμασίες για μαθητές που δεν έχουν την οικονομική δυνατότητα για κάτι παραπάνω. 10 ώρες, 20 ώρες, γενικά ό,τι βολεύει το μαθητή. Ίσως το κάνουν και άλλα φροντιστήρια. Δεν χάνεις τίποτα να ρωτήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top