B2 Goethe Institut

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
:whistle: Γεια σας παιδια κι εγω εδωσα μ'αυτα τα θεματα. Ολα μου φανηκαν ευκολα εκτος απο την ακουστικη. Στο πρωτο μερος δεν τα πηγα καλα μονο ενα pro Teilnehmer εγραψα σιγουρα. Θυμαστε κανενας καμια απαντηση σας στο πρωτο?

Καλύτερα να μην πούμε απαντήσεις και αγχωθούμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hero1

Νεοφερμένος

Ο hero1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Έδινε κανείς σήμερα;Πώς σας φάνηκαν τα θέματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Έδινε κανείς σήμερα;Πώς σας φάνηκαν τα θέματα;

Μπορει να μην εδινα εγω... Παντως ακουσα απο διαφορους καθηγητες γερμανικων πως το ακουστικο ηταν απαισιο. Μαλλον πρεπει κατι να κανουμε για τις εξετασεις του Γκετε:hmm:. Πως σου φανηκε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hero1

Νεοφερμένος

Ο hero1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Μπορει να μην εδινα εγω... Παντως ακουσα απο διαφορους καθηγητες γερμανικων πως το ακουστικο ηταν απαισιο. Μαλλον πρεπει κατι να κανουμε για τις εξετασεις του Γκετε:hmm:. Πως σου φανηκε;

Η αλήθεια είναι πως δυσκολεύτηκα στο ακουστικό,αλλά γενικότερα ελπίζω ότι τα πήγα καλά.Πάντως δεν το μετάνιωσα που έδωσα το συγκεκριμένο πτυχίο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι πως δυσκολεύτηκα στο ακουστικό,αλλά γενικότερα ελπίζω ότι τα πήγα καλά.Πάντως δεν το μετάνιωσα που έδωσα το συγκεκριμένο πτυχίο...

Ωρολογιες περιεργες ε;:/:
*Φαντασου πως θα ειναι το επιπεδο C1-C2:rolleyes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hero1

Νεοφερμένος

Ο hero1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Ωρολογιες περιεργες ε;:/:
*Φαντασου πως θα ειναι το επιπεδο C1-C2:rolleyes:

Εγώ πάντως σου προτείνω να μην το απορρίψεις αμέσως.Μπορείς να κάνεις κάποια τεστ πρώτα για να δεις τη δομή και το επίπεδο της εξετάσης και μετά αποφασίζεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

S¡mos

Νεοφερμένος

Ο S¡mos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νοσηλευτικής Πελοποννήσου (Τρίπολη). Έχει γράψει 95 μηνύματα.
Έδινε κανείς σήμερα;Πώς σας φάνηκαν τα θέματα;

Εγώ έδωσα το Σάββατο...
Τα θέματα ήταν σχετικά εύκολα... Το ακουστικό όμως ήταν σκέτη απογοήτευση! Νομίζω πώς δεν ταίριαζε στο επίπεδο της εξέτασης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenaki99

Νεοφερμένος

Η Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Εγώ μάλλον Β2 θα δώσω τον Νοέμβριο.

Όσους έχω ρωτήσει,όλοι μου λένε ότι τα ακουστικά του β2 είναι δύσκολα:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Εγώ μάλλον Β2 θα δώσω τον Νοέμβριο.

Όσους έχω ρωτήσει,όλοι μου λένε ότι τα ακουστικά του β2 είναι δύσκολα:hmm:

Έβγαλαν Β2J επιτέλους :D. Να το προσπαθήσεις! Θα ειναι ευκολότερο απο το απλό αλλα με την ίδια ισχύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mary_lou thess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mary_lou thess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 263 μηνύματα.
Εγώ μάλλον Β2 θα δώσω τον Νοέμβριο.

Όσους έχω ρωτήσει,όλοι μου λένε ότι τα ακουστικά του β2 είναι δύσκολα:hmm:


Αυτο νομιζω ισχυει σε ολες τις βαθμιδες. Μεχρι και στο καινουργιο Zertikat b1 οι περισσοτεροι κοβονται στα ακουστικα.:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Εγώ μάλλον Β2 θα δώσω τον Νοέμβριο.
Όσους έχω ρωτήσει,όλοι μου λένε ότι τα ακουστικά του β2 είναι δύσκολα:hmm:
Γενικά το Β2 σαν πτυχίο είναι πολύ δυσκολότερο του Β1 και γενικά πτυχίο με μεγάλα ποσοστά αποτυχίας. Ωστόσο,όχι κάτι ακατόρθωτο,εγώ δίνω το Σεπτέμβρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mary_lou thess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mary_lou thess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 263 μηνύματα.
συμφωνω,το β2 εχει μεγαλυτερα ποσοστα αποτυχιας απ'οτι το C1. To καινουργιο b1 δεν ειναι τοσο ευκολο οπως ολοι νομιζουν οσο το παλιο.(το παλιο ηταν γελοιο)
Πρεπει να μαθεις πολυ περισσοτερο λεξιλογιο,να εξασκηθεις στην κατανοηση των αυστριακων και ελβετικων και πολλα αλλα! εριξα πολυ διαβασμα για να το περασω:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
συμφωνω,το β2 εχει μεγαλυτερα ποσοστα αποτυχιας απ'οτι το C1. To καινουργιο b1 δεν ειναι τοσο ευκολο οπως ολοι νομιζουν οσο το παλιο.(το παλιο ηταν γελοιο)
Πρεπει να μαθεις πολυ περισσοτερο λεξιλογιο,να εξασκηθεις στην κατανοηση των αυστριακων και ελβετικων και πολλα αλλα! εριξα πολυ διαβασμα για να το περασω:)
Το Β1 είναι όντως υποτιμημένο στη νέα εκδοχή. Αν και δεν μπορώ να εκφέρω ολοκληρωμένη άποψη ούτε για τη προηγούμενη του μορφη ούτε για την παρούσα γιατί δεν το΄δωσα και προχώρησα στο Β2.:P
Γενικά,αν κατεφέρεις και περάσεις το Β2,το C1 δεν είναι κάτι τόσο τρομερό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hero1

Νεοφερμένος

Ο hero1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Βγήκαν τα αποτελέσματα του Β2(Θεσσαλονίκη)!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

artemis1996

Νεοφερμένος

Η Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
παιδια η αδερφη μου θα παει Β λυκειου και θελει να δηλωσει και τη γερμανικη φιλολογια... ωστοσο δεν εχει κανει ποτε αλλα μαθηματα γερμανικων εκτος απο τις λιγες ωρες στο γυμνασιο... πιστευεται πως αν αρχισει μαθηματα απο τωρα προλαβαινει να προετοιμαστει καταλληλα ή δεν αξιζει τον κοπο?

Υ.Σ.: Συγχαρητηρια σε ολους/ολες σας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

apostolis_z6_32

Νεοφερμένος

Ο apostolis_z6_32 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
αν δεν έχει κάνει μαθήματα πέραν του γυμνασίου τότε λογικά το επίπεδό της (αντε με το ζόρι )θα είναι Α1 . Για το ειδικό μάθημα πιστεύω πως ένα Β2 ή και ένα καλό Β1+ αρκει (ειδικά αν αναλογιστούμε τα φετινά θέματα που ήταν αρκετά εύκολα) . Αν αρχίσει από τώρα εντατικά μαθήματα προλαβαίνει άνετα ..όμως εντατικά μαθήματα σε συνδυασμό με τη Β λυκείου δεν είναι και το πιο εύκολο πράγμα αλλα όχι και το πιο απίθανο.. θέληση να υπάρχει.... και κάτι ακόμα ..κατα την άποψη μου να μη χάσει χρόνο για προετοιμασία εξετάσεων δλδ να παρακολουθεί κανονικά μαθήματα αλλα να μη δώσει εξετάσεις για κάποιο πιστοποιητικό .όταν έρθει η ώρα θα προετοιμαστεί για το ειδικό μάθημα και όλα καλά ...Κακά τα ψέματα όμως για να μπορέσει να αντεπεξέλθει κάποιος στις σπουδές γερμανικής φιλολογίας απαιτείται στην πραγματικότητα επίπεδο Γ2 γιατί το μάθημα θα γίνεται στα γερμανικά και ένα άλλο κακό της σχολής είναι πως δεν έχει βιβλία και για να μπορέσει κάποιος να τα βγάλει πέρα με τις σημειώσεις το γλωσσικό επίπεδο πρέπει να είναι ισάξιο τής μητρικής γλώσσας ..ειδικά στη λογοτεχνία ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
παιδια η αδερφη μου θα παει Β λυκειου και θελει να δηλωσει και τη γερμανικη φιλολογια... ωστοσο δεν εχει κανει ποτε αλλα μαθηματα γερμανικων εκτος απο τις λιγες ωρες στο γυμνασιο... πιστευεται πως αν αρχισει μαθηματα απο τωρα προλαβαινει να προετοιμαστει καταλληλα ή δεν αξιζει τον κοπο?

Υ.Σ.: Συγχαρητηρια σε ολους/ολες σας!

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Αποστολή. Κι εγω πιστεύω πως αν έχει τον χρόνο μπορεί με εντατικά μαθήματα και όρεξη να τα καταφέρει. Τα θέματα των πανελληνίων όπως και τα φετινά αλλα και τα περσινά ήταν βατά όπως και τα θέματα των εκθέσεων σχετικά εύκολα. Ομως ένα Β2 μπορεί να ειναι ικανοποιητικό για να ανταπεξέλθει στις εξετάσεις ομως νομιζω πως ειναι αρκετά χαμηλό για να ανταπεξέλθει στα της σχολής μετά... Τα μαθήματα γίνονται στα γερμανικά οπότε για να μην έχει πολλές απορίες και για να μπορεί να παρακολουθεί μαθήματα άνετα θέλει ένα Γ1 σίγουρα. Επίσης μαθήματα όπως την λογοτεχνία θέλουν πολυ πλούσιο λεξιλόγιο, όρους κλπ και οι γνώσεις της πρέπει να ειναι αν όχι το ίδιο σχεδόν ίδιες με αυτές της μητρικής της... Συνεπώς Γ1-Γ2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leuki kataigida

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η leuki kataigida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 368 μηνύματα.
Συμφωνώ με τα παιδιά.Το να τα καταφέρει στο ειδικό μάθημα και να περάσει στο τμήμα είναι το εύκολο κομμάτι.Το δύσκολο έρχεται μετά που θα πρέπει να κατέχει την γλώσσα σχεδόν σε άριστο επίπεδο για να ανταπεξέλθει στα της σχολής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 588 μηνύματα.
συμφωνω,το β2 εχει μεγαλυτερα ποσοστα αποτυχιας απ'οτι το c1


Γενικά,αν κατεφέρεις και περάσεις το Β2,το C1 δεν είναι κάτι τόσο τρομερό.

Εχοντας περασει και το b2αυτο φαινεται και και το c1 θα διαφωνησω.το c1 ειναι το πιο δυσκολο πτυχιο στα γερμανικα.(εξαιρώ το c2).συγκεκριμένα στο b1 ειχα παρει 80%,στο β2 85%και στο c1 65% διαβαζονας πολυ περισσοτερο . μην κοιτατε μονο τα ποσοστα αποτυχιας.να κοιτατε και τι ατομα δινουν.στο β2 υπηρχαν πολλοι με το σκεπτικο "ας δωσω και αμα περασω περασα" ενω στο c1 υπηρχαν πολλοι γερμανοι και γενικως πιο συνηδειτοποιημενα ατομα.οποτε τα ποσοστα ειναι λιγο πλασματικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mary_lou thess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mary_lou thess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 263 μηνύματα.
Εχοντας περασει και το b2αυτο φαινεται και και το c1 θα διαφωνησω.το c1 ειναι το πιο δυσκολο πτυχιο στα γερμανικα.(εξαιρώ το c2).συγκεκριμένα στο b1 ειχα παρει 80%,στο β2 85%και στο c1 65% διαβαζονας πολυ περισσοτερο . μην κοιτατε μονο τα ποσοστα αποτυχιας.να κοιτατε και τι ατομα δινουν.στο β2 υπηρχαν πολλοι με το σκεπτικο "ας δωσω και αμα περασω περασα" ενω στο c1 υπηρχαν πολλοι γερμανοι και γενικως πιο συνηδειτοποιημενα ατομα.οποτε τα ποσοστα ειναι λιγο πλασματικα.

το παλιο b1 ενοοεις? γιατι το συγκεκριμενο ειναι πανευκολο:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top