B2 Goethe Institut

yellowsoldier

Νεοφερμένος

Ο yellowsoldier αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Το περασα!!!!! εσεις παιδια πως τα πηγατε? πως σας φανηκε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hero1

Νεοφερμένος

Ο hero1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Το περασα!!!!! εσεις παιδια πως τα πηγατε? πως σας φανηκε?

Και εγώ το πέρασα!!!Με gut!Ήταν εύκολο σχετικά με μόνη εξαίρεση το hören...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
το παλιο b1 ενοοεις? γιατι το συγκεκριμενο ειναι πανευκολο:P

Ναι το παλιο...αλλα η βαθμολογια επεσε αρκετα λογω προφωρικων 50/75:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paul7100

Νεοφερμένος

Ο paul7100 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά σήμερα βγήκαν τα αποτελέσματα των γερμανικών

Πέρασα!!! :clapup:
Έβγαλα γενικό βαθμό 62,5 αλλά μπορώ να πώ ότι είμαι αρκετά ικανοποιημένος καθώς έκανα πολύ μικρή προετοιμασία δίνοντας κατευθείαν το β2 χωρίς α1,α2,β1 ( συνολικά 2 χρόνια, συγκεκριμένα 2 φορές την εβδομάδα στην α' λυκείου και 1 φορά την εβδομάδα στην β λυκείου ).

Υ.Γ. Όποιος ''δοκιμάσει'' σήμερα να δεί τα αποτελέσματα του να ξέρει ότι δεν θα τα δεί αμέσως),ίσως εμφανιστεί και ένα error(μάλλον επειδή επίσημα ανακοινώνονται αύριο,υποθέτω δηλαδή) . Εγώ προσωπικά παιδευόμουν κάνα τέταρτο(σιγά τα ωά)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sam11234

Νεοφερμένος

Ο sam11234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα!Έδινα για το Β2 στις 24-5 , Κυριακή , με το απογευματινό γκρουπ.Πώς σας φάνηκαν τα θέματα?Υπάρχει κανείς άλλος πρόθυμος να συγκρίνουμε απαντήσεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sjors

Νεοφερμένος

Ο Sjors αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Καλησπερα,
Παιδια σε μια βδομαδα απο τωρα δινω το β2 für Jugendliche goethe στην θεσσαλονικη και εχω τρομερο αγχος! Ακουω απο ολους οτι οσο παει βαζουν ολο και πιο δυσκολα , και απογοητευομαι... Κανενας καθηγητης ή καποιος που εχει δωσει την εξεταση προσφατα να με βοηθησει? νομιζω οτι το λεσεν ειναι το χειροτερο μου! Θυμαστε τιποτα θεματα? τι μπυ προτεινετε να ξανακοιταξω εστω και αυτη την τελευταια εβδομαδα ? νομιζω οτι προσπαθησα αρκετα αυτο το καλοκαιρι...ευχαριστω εκ των προτερων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 001921

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ λέω κάτσε, ηρέμησε και λύσε τα τεστ στην σελίδα του goethe. Υπομονή, κι εγώ μαζί σου δίνω σε έξι μερες. Αν είσαι πολύ αγχωμένος μπορεί να πας πολύ άσχημα, άρα μην το επιδιώκεις.

Αφού έχεις θέμα lesen, δώσε εκεί βαση. Κάνε καμία μετάφραση κειμένου από μέσα σου, βοηθάει.

Πάντως, κατ αρχήν χρειάζεται ηρεμία. Χωρίς αυτήν δεν θα πετύχεις πολλά. Καλή μας επιτυχία την Κυριακή :-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βασιλική1997

Νεοφερμένος

Η Βασιλική1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Γεια! Το Β2 είναι ένα πτυχίο που εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από την προετοιμασία που έχεις κάνει για το Β1! Προσπάθησε να ασχοληθείς λίγο περισσότερο άλλα τμήματα όπως με το Ηoren, καθώς το Lesen είναι κυρίως συνάρτηση κρίσης-γνώσης-τύχης και εμπειρίας! Σου το λέω γιατί μπορεί να βρίσκεσαι σε θέση που δεν ακούς τέλεια, και μέχρι να συντονιστείς θα σου πάρει λίγο χρόνο (μέσα στον οποίο θα έχεις ήδη χάσει κάποιες απαντήσεις...)
Γενικά μην αγχώνεσαι! Έδωσα πριν από τρια χρόνια και κατάφερα να περάσω (και μάλιστα με gut)..
Το Γ1 είναι αρκετά πιο δύσκολο και απαιτητικό! καλύτερα να ηρεμήσεις και να βάλεις τα δυνατά σου! Μπορείς να τα καταφέρεις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sjors

Νεοφερμένος

Ο Sjors αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Εγώ λέω κάτσε, ηρέμησε και λύσε τα τεστ στην σελίδα του goethe. Υπομονή, κι εγώ μαζί σου δίνω σε έξι μερες. Αν είσαι πολύ αγχωμένος μπορεί να πας πολύ άσχημα, άρα μην το επιδιώκεις.

Αφού έχεις θέμα lesen, δώσε εκεί βαση. Κάνε καμία μετάφραση κειμένου από μέσα σου, βοηθάει.

Πάντως, κατ αρχήν χρειάζεται ηρεμία. Χωρίς αυτήν δεν θα πετύχεις πολλά. Καλή μας επιτυχία την Κυριακή :-)

Βαγγελη ,εσυ ποια βιβλια εχεις κανει ρε συ? και τι ποσοστα βγαζεις? εγω χωρις την εκθεση(χωρις το aufgabe 1) φτανω απο 39-44 (μια φορα ειχα πιασει και 36) στο projekt και λιγο πιο κατω στο zertifikat b2 . Τα τεστ στην σελιδα του goethe μου φανηκαν καλουτσικα! Ευχαριστω και παλι παιδια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 001921

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τα ίδια με εσένα, project b2 και zertifikat b2. Ως προς τα ποσοστά, ακουστικό γύρω στο 16-17 μο, έκθεση τουλάχιστον 21-22, με ρίχνει το κείμενο πολλές φορές, μπορεί να έχω και είκοσι, κείμενα γύρω στο 20 με 21.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sjors

Νεοφερμένος

Ο Sjors αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Τα ίδια με εσένα, project b2 και zertifikat b2. Ως προς τα ποσοστά, ακουστικό γύρω στο 16-17 μο, έκθεση τουλάχιστον 21-22, με ρίχνει το κείμενο πολλές φορές, μπορεί να έχω και είκοσι, κείμενα γύρω στο 20 με 21.
Πως σου φανηκαν τα θεματα? εγω να μην πω μεγαλα λογια αλλα νομιζω το περναω στο lesen και στο schreiben ειμαι σχεδον βεβαιως πως εχω πανω απο 20 ! Στο hören παλι τα εκανα θαλασσσα αλλα μαζι με τα αλλα δυο το 45 νομιζω μπορω να το φτασω ! Θυμασαι τιποτα απαντησεις? ευχαριστω εκ των προτερων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eleanna pappa

Νεοφερμένος

Η eleanna pappa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Συγγνωμη που ενοχλω παιδια αλλα στα γερμανικα ποσα πτυχια υπαρχουν εαν θελω να δωσω εξετασεις? Δηλαδη ειναι οπως τα αγγλικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sjors

Νεοφερμένος

Ο Sjors αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Συγγνωμη που ενοχλω παιδια αλλα στα γερμανικα ποσα πτυχια υπαρχουν εαν θελω να δωσω εξετασεις? Δηλαδη ειναι οπως τα αγγλικα

Χμμμ.. Καλη ερωτηση ! Στα γερμανικα υπαρχουν τα A1 A2 B1 B2 C1 C2 ! Δεν εχουν ομως καμια σχεση με τα αγγλικα! Για να εργαστεις ή να ειδικευτεις σε κατι στην Γερμανια χρειαζεσαι τυπικα το Β2 και βεβαια την ικανοτητα να συνεννοησε ! Βεβαια εχω ακουσει πως εαν θελεις να σπουδασεις απαιτειται C1( για goethe μιλαμε παντα) ή αλλα πτυχια ομως testdaf κλπ! Το C2 ξεφευγει πολυ ! Σε βαθμο δυσκολιας δεν συνγκρινονται με αυτα στα αγγλικα! Το b2 οπως και το c1 ειναι αρκετα απαιτητικα! Με ενα b2 στα γερμανικα θεωρω πως ξερω περισσοτερα απο οτι με ενα b2 (lower michigan ) στα αγγλικα! Αλλα αυτο εξαρταται ! Σιγουρα ομως το proficiency michigan, c2 δηλαδη , δεν φτανει σε καμια περιπτωση το αντιστοιχο c2 των γερμανικων! Παντως σιγουρα θα σου προτεινα τα πτυχεια του goethe και οχι ösd ή κρατικα! Για β2 εχω χρειαστηκα 2,5 χρονιαα αλλα με αρκετο διαβασμα! Ελπιδω να σε βοηθησα ! Εχει αλλες ερωτησεις? Αντε και καλη αρχη :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Ε ενταξει, οχι και απαιτητικο τοσο πολυ το Β2. Αν ασχολεισαι σοβαρα και εχεις κανει καλη προετοιμασια βγαινει αερας. Το C1 το δυσκολευει πιο πολυ η μορφη των ασκησεων. Γενικα το βασικο επιπεδο γνωσεων για να επιβιωσεις ειναι το Β2, πολλα πανεπιστημια βεβαια αναγνωριζουν το πτυχιο σου μονο αν ειναι προσφατο. Τελος σε αρκετα γερμανικα πανεπιστημια και στα ελβετοαυστριακα αναγνωριζεται κανονικα το Αυστριακο πτυχιο. (Μεταξυ αυτων των πανεπιστημιων ειναι και το ΕΤΗ, ενα απο τα καλυτερα του κοσμου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eleanna pappa

Νεοφερμένος

Η eleanna pappa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Ευχαριστω πολυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 001921

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πως σου φανηκαν τα θεματα? εγω να μην πω μεγαλα λογια αλλα νομιζω το περναω στο lesen και στο schreiben ειμαι σχεδον βεβαιως πως εχω πανω απο 20 ! Στο hören παλι τα εκανα θαλασσσα αλλα μαζι με τα αλλα δυο το 45 νομιζω μπορω να το φτασω ! Θυμασαι τιποτα απαντησεις? ευχαριστω εκ των προτερων!


Λοιπόν, lesen πολύ καλά, πλην του μέρους 3, το άρθρο με την μόδα.
Hören, η καθηγήτρια μου μού είπε ότι στους περισσότερους που ρώτησε τους φάνηκε δύσκολο το μέρος 1, εμένα μου φάνηκε γελοίο. Το δεύτερο ήταν μέτριο, αν πρόσεχες έβγαινε.
Schreiben, αυτό είναι το δυνατό μου χαρτί. Πήρα πρώτο θέμα, που μιλούσε για τα μελλοντικά σχέδια των γερμανών. Πιστεύω το εικοσι το έπιασα σίγουρα.
Sprechen, πέρασα, αλλά είχα και κάποια κολλήματα, το πόσο δεν είμαι σίγουρος.

Απαντήσεις σε τί θέλεις; Αν θυμάμαι να σου πω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sjors

Νεοφερμένος

Ο Sjors αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Λοιπόν, lesen πολύ καλά, πλην του μέρους 3, το άρθρο με την μόδα.
Hören, η καθηγήτρια μου μού είπε ότι στους περισσότερους που ρώτησε τους φάνηκε δύσκολο το μέρος 1, εμένα μου φάνηκε γελοίο. Το δεύτερο ήταν μέτριο, αν πρόσεχες έβγαινε.
Schreiben, αυτό είναι το δυνατό μου χαρτί. Πήρα πρώτο θέμα, που μιλούσε για τα μελλοντικά σχέδια των γερμανών. Πιστεύω το εικοσι το έπιασα σίγουρα.
Sprechen, πέρασα, αλλά είχα και κάποια κολλήματα, το πόσο δεν είμαι σίγουρος.

Απαντήσεις σε τί θέλεις; Αν θυμάμαι να σου πω.

Στο λεσεν τειλ 1 που ελεγε πως θελει να ειναι σε γκρουπ και να κανει πεζοπορια εβαλες h ή b ηταν το τελευταιο εαν θυμαμαι καλα! Και στο χöρεν στο τειλ 1 θυμαμαι ενα 12-14 και ενα komicszeichnen! Θυμασαι τιποτα τετοιο? σε ευχαριστω πολυ και παλι !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yellowsoldier

Νεοφερμένος

Ο yellowsoldier αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Παιδια μην αγχωνεστε για 1-2 απαντησεις. Φυσικα μπορει να καθορισουν το αποτελεσμα αλλα αν η γενικη εικονα σας ηταν καλη τοτε δεν εχετε κανενα προβλημα για 1-2 teils εγω το πηρα τον μαιο του 14 με χορεν 11/25 αλλα ειχα 22/25 λεζεν. μην ανησυχειτε αν κανατε σωστη δουλεια θα ανταμειφθητε
viel Erfolg ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 001921

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Στο λεσεν τειλ 1 που ελεγε πως θελει να ειναι σε γκρουπ και να κανει πεζοπορια εβαλες h ή b ηταν το τελευταιο εαν θυμαμαι καλα! Και στο χöρεν στο τειλ 1 θυμαμαι ενα 12-14 και ενα komicszeichnen! Θυμασαι τιποτα τετοιο? σε ευχαριστω πολυ και παλι !

Έβαλα εκείνο που μιλούσε για ομαδική πολυήμερη πεζοπορία στην Νορβηγία, νομίζω ήταν το τελευταίο.
Τα άλλα δύο ναι, αλλά έβαλα Komikzeichen, και αυτό με επιφύλαξη όμως, δεν είμαι 100% σίγουρος. Επίσης, το άλλο ήταν 12-14. Στην αρχή είπε 12-16, αλλά υποτίθεται έκανε λάθος και το διόρθωσε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sjors

Νεοφερμένος

Ο Sjors αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Βγηκαν τα αποτελεσματα ! ΤΟ ΠΕΡΑΣΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ με gut !! Μπραβο σε ολους ! Ευχαριστω για την σας παιδια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top