B2 Goethe Institut

Guest 001921

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και εγώ πέρασα. Μπράβο nestgeor99! :-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Merendaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Merendaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 252 μηνύματα.
Παιδια να ρωτησω κατι...για ενα παιδι γυμνασιου που θελει να αρχισει γερμανικα ποσα χρόνια χρειαζονται για να παρει πτυχιο b2...σε ενα φροντιστήριο με νορμαλ ωρες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Να σας πω τη δική μου ιστορία...έκανα γερμανικά σε φροντιστήριο για 2 χρόνια...και πηγαίναμε ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΆ αργά..ήμουν Β γυμνασίου και η καθηγήτρια έλεγε πως θα δώσω Α-Β λυκείου...εε τα παρατάω λοιπόν και γω...ξεκινάω ιδιαίτερα και σε 7 μήνες είχα καλύψει όλη την ύλη μέχρι και το Β1...δίνω κρατικό και πιάνω Β2..και τελείωσα. Εκεί που θέλω να καταλήξω, είναι πως αν είσαι καλός, δεν χρειάζεται να πηγαίνεις 6 και 7 χρόνια φροντιστήριο για ένα κωλόχαρτο. Merendaki στα περισσότερα φροντιστήρια θα σου πουν ότι σε 3-4 χρόνια θα είσαι έτοιμος. Εγώ όμως βάζω το χέρι μου στη φωτιά, πως αν ξεκινούσα κατευθείαν φροντιστήριο, σε 2 χρόνια θα μπορούσα να δώσω β2 Goethe..(το κρατικο δε θα το ειχα στο τσεπακι). Ίσως να βοήθησε το γενονός ότι είχα prof στα αγγλικά. Βέβαια παίζει ρόλο και η επίδοση..εγώ π.χ. χωρίς να θέλω να το περιφανευτώ έχω έφεση στις ξένες γλώσσες (το μόνο καλό που έχω :p ) και μου το λένε πολλά άτομα αλλά εγώ δεν το παραδέχομαι μπροστά τους γιατί είναι απρεπές..αλλά μέσα μου το ξέρω..χαχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Merendaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Merendaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 252 μηνύματα.
Χαχα συγχαρητήρια και απο εμενα...αλλα επειδη τα ιδιαιτερα ειναι πιο τσιμπημενα σκεφτομασταν να γράψουμε τον αδερφο μου στο φροντιστήριο και θελω να μαθω περιπου σε ποσα χρόνια παιρνεις πτυχίο...να σημειωθει οτι είμαστε επαρχια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Χαχα συγχαρητήρια και απο εμενα...αλλα επειδη τα ιδιαιτερα ειναι πιο τσιμπημενα σκεφτομασταν να γράψουμε τον αδερφο μου στο φροντιστήριο και θελω να μαθω περιπου σε ποσα χρόνια παιρνεις πτυχίο...να σημειωθει οτι είμαστε επαρχια
Κοίταξε...και γω επαρχία είμαι...δεν έκανα ιδιαίτερα ακριβώς..πήγα σε φροντιστήριο αλλά δεν υπήρχαν παιδιά στο επίπεδό μου (Β) και έτσι έκανα ιδιαίτερα σε τάξη με τιμές φροντιστηρίου. Ήμουν αρκετά τυχερός η αλήθεια είναι. Όσον αφορά το ερώτημά σου, στα περισσότερα φροντιστήρια το τραβάνε πολύ...δηλαδή άμα πάρει τις τάξεις από την αρχή θα πάει 5 χρόνια πιστεύω. Φυσικά, κανένα φροντιστήριο δεν χάνει ευκαιρία να βγάλει παραπάνω χρήμα οπότε γίνεται ό,τι θες. Αν ζητήσετε να κάνει εντατικά μαθήματα, τα βασικά και όσο το δυνατόν πιο γρήγορη προετοιμασία για πτυχίο, σε 2-3 χρόνια θα τελειώσει. Ωστόσο, δεν ξέρω ποιοι είναι οι ρυθμοί του αδερφού και κατά πόσο θα ανταπεξέλθει στα εντατικά μαθήματα. Σημειωτέον, εφόσον είναι γυμνάσιο, καλό είναι μέχρι Α λυκείου το μάξιμουμ να τελειώνετε...γιατί μετά αρχίζουν σχολικά φροντιστήρια και δυσκολεύουν τα πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Merendaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Merendaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 252 μηνύματα.
Ευχαριστώ απλα θα ήταν καλο σε 3 χρονια να ειχε παρει το πτυχιο β2 στην αναγκη νς εκανε και κανενα καλοκαίρι...ξερεις ποιες αλλες ξενες γλωσσες είναι ευκολες και βγαινουν εε 3 χρονια πχ ιταλικα ισπανικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Εννοείται...ξέρω με σιγουριά από το φροντιστήριο που πήγαινα ότι τα Ιταλικά βγαίνουν σε 2 χρόνια από το 0...και μιλάω για επίπεδο Β2. Αλλά γενικά, να ξέρεις πως τα ιταλικά δεν είναι τόσο ισχυρό εφόδιο όσο τα γερμανικά ή έστω τα γαλλικά. Αυτό το λέω με βάση την κατάστασή μας. Ναι, εννοείται ότι και με τα ιταλικά θα πάρει μόρια, αλλά αν για τον χ,ψ λόγο θελήσει να φύγει έξω..δεν είναι πιο πιθανό να πάει γερμανία από ιταλία; όλοι οι έλληνες εκεί πάνε. Δεν ξέρω, ίσως βλέπω πολύ μακριά. Προτείνω να ενημερωθείτε σε πόσο χρονικό διάστημα μπορεί να δώσει για πτυχίο γερμανικών και από κει και πέρα να κινηθείτε αναλόγως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Χαχα συγχαρητήρια και απο εμενα...αλλα επειδη τα ιδιαιτερα ειναι πιο τσιμπημενα σκεφτομασταν να γράψουμε τον αδερφο μου στο φροντιστήριο και θελω να μαθω περιπου σε ποσα χρόνια παιρνεις πτυχίο...να σημειωθει οτι είμαστε επαρχια

Εγώ Μερεντάκι ξεκίνησα επίσημα τα γερμανικά στην α γυμνασίου μέσα στο σχολείο. Στην 3η γυμνασίου έδωσα Β2 μέσω σχολείου. Χωρίς φροντιστήριο.
Το κακό με τα φροντιστήρια είναι πως προσπαθούν να παρατείνουν τον χρόνο για να κερδίσουν λεφτά.
Θα σου πρότεινα ιδιαίτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ Μερεντάκι ξεκίνησα επίσημα τα γερμανικά στην α γυμνασίου μέσα στο σχολείο. Στην 3η γυμνασίου έδωσα Β2 μέσω σχολείου. Χωρίς φροντιστήριο.
Το κακό με τα φροντιστήρια είναι πως προσπαθούν να παρατείνουν τον χρόνο για να κερδίσουν λεφτά.
Θα σου πρότεινα ιδιαίτερο.

΄Εχει σημασία και σε ποιο σχολείο πήγαινες. Αν πήγαινες στην Ελληνογερμανική ή στην Εράσμειο το θεωρώ απόλυτα φυσιολογικό. Στα δημόσια σχολεία πολύ σπάνια γίνεται σωστή δουλειά στις ξένες γλώσσες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
΄Εχει σημασία και σε ποιο σχολείο πήγαινες. Αν πήγαινες στην Ελληνογερμανική ή στην Εράσμειο το θεωρώ απόλυτα φυσιολογικό. Στα δημόσια σχολεία πολύ σπάνια γίνεται σωστή δουλειά στις ξένες γλώσσες.

Κανονικότατα σε δημόσιο πήγαινα:P απλά δούλεψα πολύ μόνη μου, είχα άψογη καθηγήτρια και φυσικά κοιτούσα πέρα από το σχολικό βιβλίο...
Τίποτα δεν είναι ακατόρθωτο αν το θέλεις πολύ αρκεί να προσπαθήσεις γι αυτό.
Όπως και να έχει, το ιδιαίτερο για εμένα είναι πολύ καλύτερο από το φροντιστήριο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κανονικότατα σε δημόσιο πήγαινα:P απλά δούλεψα πολύ μόνη μου, είχα άψογη καθηγήτρια και φυσικά κοιτούσα πέρα από το σχολικό βιβλίο...
Τίποτα δεν είναι ακατόρθωτο αν το θέλεις πολύ αρκεί να προσπαθήσεις γι αυτό.
Όπως και να έχει, το ιδιαίτερο για εμένα είναι πολύ καλύτερο από το φροντιστήριο...

΄Επεσες στην ευτυχή εξαίρεση της "άψογης καθηγήτριας". Συμφωνώ απόλυτα για την προσωπική προσπάθεια και για το ιδιαίτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Η περίπτωσή σου είναι σπάνια. Θυμάμαι παλιότερα στα σχολεία, γίνονταν απόπειρες τα παιδιά από την Α γυμνασίου να κάνουν 3 ώρες τη βδομαδα σοβαρό, ποιοτικό μάθημα αγγλικών και στην Γ' γυμνασίου να δίνουν Β1/Β2 κρατικού...καλή προσπάθεια, αλλά όχι ιδιαίτερα πρακτική διότι αν θες να συνεχίσεις και σε ανώτερο επίπεδο θα πρέπει να πας σε φροντιστήριο πάλι και θα δυσκολευτείς πολύ. Επίσης με την ύλη των βιβλίων του υπουργείου (με το να ξεκινάς δηλαδή με τα ίδια κάθε χρονιά και άντε να μαθαίνεις 1-2 καινούρια πράγματα, δεν πας πουθενά)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
΄Επεσες στην ευτυχή εξαίρεση της "άψογης καθηγήτριας". Συμφωνώ απόλυτα για την προσωπική προσπάθεια και για το ιδιαίτερο.
Δόξα τω Θεώ!
Η περίπτωσή σου είναι σπάνια. Θυμάμαι παλιότερα στα σχολεία, γίνονταν απόπειρες τα παιδιά από την Α γυμνασίου να κάνουν 3 ώρες τη βδομαδα σοβαρό, ποιοτικό μάθημα αγγλικών και στην Γ' γυμνασίου να δίνουν Β1/Β2 κρατικού...καλή προσπάθεια, αλλά όχι ιδιαίτερα πρακτική διότι αν θες να συνεχίσεις και σε ανώτερο επίπεδο θα πρέπει να πας σε φροντιστήριο πάλι και θα δυσκολευτείς πολύ. Επίσης με την ύλη των βιβλίων του υπουργείου (με το να ξεκινάς δηλαδή με τα ίδια κάθε χρονιά και άντε να μαθαίνεις 1-2 καινούρια πράγματα, δεν πας πουθενά)

Συμφωνώ. Τα βιβλία του υπουργείου είναι άκρως απαίσια:mad: ... Ήταν πολύ ωραία που πριν βγουν ( τουλάχιστον στην β ξένη γλώσσα, για τα αγγλικά δεν γνωρίζω) ο καθηγητής επέλεγε από μια λίστα βιβλίων...
Βέβαια πιστεύω πως αν έχεις καθηγητή με όρεξη, γνώσεις και είναι και τα παιδιά συνεργάσιμα και διατεθημένα να διαβάσουν πολύ μόνα τους καταφέρνουν να πάρουν πτυχίο... Το Β2 δεν είναι μικρό επίπεδο... Στα φροντιστήρια, για να πάρεις λόουερ στα αγγλικά κάνεις 6-7 χρόνια σίγουρα ( a-b junior, a-b-c-d senior, pre lower, lower) εγώ έκανα 8:whistle: και μετά άλλον 1.5 για το προφίσενσυ.
Πολλά καλά θα είχε το σχολείο να προσφέρει αν στο υπουργείο έμπαιναν άνθρωποι που να ήξεραν πως μια ξένη γλώσσα δεν φτάνουν 2 διδακτικές την βδομάδα:/: ( συνήθως 1η ή τελευταία ώρα) και πολλές φορές και οι 2 ώρες σε μια μέρα με αποτέλεσμα τις υπόλοιπες μέρες τα παιδιά να χάνουν κάθε επαφή με την γλώσσα αν δεν δουλέψουν μόνα στο σπίτι:/:
Εμάς στο σχολείο κάθε χρόνο, όσα παιδιά από την γ γυμνασίου ήθελαν/θέλουν δουλεύουν και δίνουν ή Α ΚΠγ ή Α2 Goethe χωρίς ιδιαίτερη δουλειά στο σπίτι... Αν κάποιος θέλει να δουλέψει δίνει Β1 και αν κάποιος ξεσκιστεί δοκιμάζει να δώσει Β2 ( σπανίως οι περισσότεροι δίνουν Α ΚΠγ) και φυσικά επειδή τα γερμανικά υπάρχουν και στο λύκειο ( η Α λυκείου φέτος είναι μόνο γερμανόφωνη, η Β έχει και γερμανικά και αγγλικά) συνεχίζουν και εκεί.. Αν κάποιος δώσει στην Γ γυμνασίου δηλαδή για Α2 μπορεί στην Β λυκείου να προσπαθήσει είτε για Β1 είτε για Β2...
Είμαστε η εξαίρεση της εξαίρεσης ω εξαίρεση ξέρω:whistle::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Με το σύστημα παιδείας που έχουμε δε γίνεται και ούτε θα γίνει ποτέ τίποτα. Μια ζωή στα φροντιστήρια θα είμαστε. Και για το σχολείο και για τις ξένες γλώσσες. Εγώ είμαι Α' λυκείου και τελείωσα τα αγγλικά σε επίπεδο Γ2 πριν 1,5 χρόνο..5 χρόνια συνολικά..και τα Γερμανικά σε επίπεδο Β2 σε 3 χρόνια. Και τώρα βασανίζομαι με τα σχολικά..ΑΧΧ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Steftos

Νεοφερμένος

Ο Steftos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Χμμμ.. Καλη ερωτηση ! Στα γερμανικα υπαρχουν τα A1 A2 B1 B2 C1 C2 ! Δεν εχουν ομως καμια σχεση με τα αγγλικα! Για να εργαστεις ή να ειδικευτεις σε κατι στην Γερμανια χρειαζεσαι τυπικα το Β2 και βεβαια την ικανοτητα να συνεννοησε ! Βεβαια εχω ακουσει πως εαν θελεις να σπουδασεις απαιτειται C1( για goethe μιλαμε παντα) ή αλλα πτυχια ομως testdaf κλπ! Το C2 ξεφευγει πολυ ! Σε βαθμο δυσκολιας δεν συνγκρινονται με αυτα στα αγγλικα! Το b2 οπως και το c1 ειναι αρκετα απαιτητικα! Με ενα b2 στα γερμανικα θεωρω πως ξερω περισσοτερα απο οτι με ενα b2 (lower michigan ) στα αγγλικα! Αλλα αυτο εξαρταται ! Σιγουρα ομως το proficiency michigan, c2 δηλαδη , δεν φτανει σε καμια περιπτωση το αντιστοιχο c2 των γερμανικων! Παντως σιγουρα θα σου προτεινα τα πτυχεια του goethe και οχι ösd ή κρατικα! Για β2 εχω χρειαστηκα 2,5 χρονιαα αλλα με αρκετο διαβασμα! Ελπιδω να σε βοηθησα ! Εχει αλλες ερωτησεις? Αντε και καλη αρχη :D


Για πανεπιστήμια ζητάνε το C2 του goethe αλλιώς μπορείς να δώσεις το TestDaF επίπεδο TDN 4 είναι μεταξύ C1, C1/2 και C2, μετά το DSH παρόμοιο με το TestDaF και τέλος το Telc C1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,251 μηνύματα.
Για πανεπιστήμια ζητάνε το C2 του goethe αλλιώς μπορείς να δώσεις το TestDaF επίπεδο TDN 4 είναι μεταξύ C1, C1/2 και C2, μετά το DSH παρόμοιο με το TestDaF και τέλος το Telc C1
Αν κάποιος έχει το C1 και όχι το C2, ξέρετε ποιο απ' όλα αυτά συμφέρει να δώσει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Steftos

Νεοφερμένος

Ο Steftos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Αν κάποιος έχει το C1 και όχι το C2, ξέρετε ποιο απ' όλα αυτά συμφέρει να δώσει;


Τι εννοείς; Καλύτερα συμφέρει για να μπεις σε πανεπιστήμιο το TestDaf που είναι κάτι αντίστοιχο με το Αγγλικό IELTS περιγράφεις διαγράμματα κλπ. ή αλλιώς το DSH πρέπει να περάσεις το DSH 2 έχουν επίπεδα DSH 1, DSH 2, DSH 3. Καλό είναι όταν θέλει κανείς να σπουδάσει Γερμανία να το φτάσει μέχρι τέρμα και φυσικά να έρθει ένα χρόνο να δουλέψει Γερμανία, γιατί αλλιώς τα Γερμανικά τα διδάσκουν στην Ελλάδα, αλλιώς είναι στην Γερμανία. Δεν είναι το ίδιο πράγμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,251 μηνύματα.
Το TestDaf, απ΄ό,τι έχω διαβάσει, είναι επιπέδου B2-C1. Γι' αυτό μου φάνηκε περίεργο να μη γίνεσαι δεκτός σε γερμανικό πανεπιστήμιο με το C1. Θαρρώ, πάντως, ότι είναι ένα πολύ καλό επίπεδο για να αντεπεξέλθεις σιγά σιγά στη Γερμανία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Steftos

Νεοφερμένος

Ο Steftos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Το TestDaf, απ΄ό,τι έχω διαβάσει, είναι επιπέδου B2-C1. Γι' αυτό μου φάνηκε περίεργο να μη γίνεσαι δεκτός σε γερμανικό πανεπιστήμιο με το C1. Θαρρώ, πάντως, ότι είναι ένα πολύ καλό επίπεδο για να αντεπεξέλθεις σιγά σιγά στη Γερμανία...


Οχι έχει 3 επίπεδα, TND 3, 4 και 5 για να μπεις σε πανεπιστήμιο χρειάζεσαι ΤΝD 4 δηλαδή C1. Γενικά όμως επειδή μένω Γερμανία, σου λέω και C2 να πάρεις από την Ελλάδα, δεν θα φτάσει εάν δεν κλείσεις 1 χρόνο Γερμανία. Τα πράγματα στο πανεπιστήμιο είναι ακόμη πιο σκληρά και γενικότερα δεν έχουν την κατανόηση των αγγλικών. Είναι δύσκολη γλώσσα να την μιλήσεις κυρίως, να την γράψεις είναι πιο εύκολη. Και επειδή κατέχω 5 γλώσσες η πιο δυσκολότερη μου φάνηκε η γαλλική. Αλλά στην κατανόηση και στην ομιλία είναι λίγο περισσότερο τα γερμανικά.

Δεν θα καταλαβαίνεις τι λένε οι Γερμανοί στην Γερμανία, θα ακούς συνεχώς διαφορετικές ομιλίες, προφορές και πολλές φορές δεν θα καταλαβαίνεις, ακόμη και C2 να έχεις.

Γενικά αν θέλει κάποιος να σπουδάσει καλύτερα να κατέχει το C2, τώρα δίνω το B2 και θα το φτάσω μέχρι το C2. Πιο εύκολο είναι να γράφεις Γερμανικά παρά να τα μιλάς. Μπορείς να βρεις και ένα καλό φόρουμ να κάνεις εξάσκηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,251 μηνύματα.
Σ' ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Τώρα που θα έρθω για erasmus εκεί, είναι καλή ευκαιρία για μια ομαλή πορεία στην εξάσκηση της γλώσσας! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top