Bοήθεια/Απορίες στη Φυσική Προσανατολισμού

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,338 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ Sam, που μου το εξήγησες και με τις καμπύλες! Είναι πολύ ενδιαφέρον αυτός ο τρόπος. Ειδικά εδώ:
Νομίζω με κάλυψες πλήρως.
Οι γεωμετρικές μεθόδοι έχουν πάντα να προσφέρουν ως προς το διαισθητικό κομμάτι και είναι και powerful in their own right στην επίλυση προβλημάτων ;) .
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,627 μηνύματα.
851F2CCF-1856-417B-B41F-95ACE92E49A3.jpeg

Αν πάρω το umax=ωΑ και διπλασιάσω το Α τότε η μέγιστη τιμή της ταχύτητας τετραπλασιάζεται, σωστά;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,629 μηνύματα.

Guest 586541

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
View attachment 105215
Αν πάρω το umax=ωΑ και διπλασιάσω το Α τότε η μέγιστη τιμή της ταχύτητας τετραπλασιάζεται, σωστά;
Όχι, διότι δεν επηρεάζεται η περίοδος της ταλάντωσης και συνεπώς το ω της από αλλαγή του πλάτους της ταλάντωσης!

Με βάση την σχέση που έγραψες διπλασιάζεται.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,627 μηνύματα.
Όχι, διότι δεν επηρεάζεται η περίοδος της ταλάντωσης και συνεπώς το ω της από αλλαγή του πλάτους της ταλάντωσης!

Με βάση την σχέση που έγραψες διπλασιάζεται.
Ευχαριστώ πολύ! Την σχέση αυτή δεν χρησιμοποιώ; Ή υπάρχει και άλλος τρόπος;

Επίσης εδώ, στο γ
52D9B0D4-381C-4A39-B787-181637287575.jpeg

Έγραψα:

Σωστό. Στο χρονικό διάστημα αυτό, το σώμα κινείται προς τα δεξιά από την ακραία αρνητική θέση (υ=0) στην ΘΙ (υmax). Άρα η ταχύτητα θα έχει θετική φορά και η επιτάχυνση, όπως ξέρουμε, έχει φορά πάντα προς την ΘΙ. Άρα έχουμε ομόρροπα διανύσματα.


 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,629 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ! Την σχέση αυτή δεν χρησιμοποιώ; Ή υπάρχει και άλλος τρόπος;

Επίσης εδώ, στο γ
View attachment 105216
Έγραψα:

Σωστό. Στο χρονικό διάστημα αυτό, το σώμα κινείται προς τα δεξιά από την ακραία αρνητική θέση (υ=0) στην ΘΙ (υmax). Άρα η ταχύτητα θα έχει θετική φορά και η επιτάχυνση, όπως ξέρουμε, έχει φορά πάντα προς την ΘΙ. Άρα έχουμε ομόρροπα διανύσματα.
σωστο
 

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 788 μηνύματα.
γίνεται να ναι ομόρροπα και μη συγγραμμικά ; :wacko:
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,629 μηνύματα.

Guest 586541

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ευχαριστώ πολύ! Την σχέση αυτή δεν χρησιμοποιώ; Ή υπάρχει και άλλος τρόπος;
Ναι και υπάρχουν διάφορες παραλλαγές αυτής, για παράδειγμα αν αντικαταστήσεις το ω με περίοδο. Ακόμα και το Α με την Ετ, αν και το τελευταίο είναι σχεδόν απίθανο να ζητηθεί ποτέ. Όποια σχέση και να πάρεις με κατάλληλες αντικαταστήσεις θα καταλήγεις πάντα σε αυτήν.

Δεν εννοώ να βάλεις όπου ω την T, αλλά με βάση τη γνωστή σχέση που τα συνδέει να λύσεις ως προς το ω και να αντικαταστήσεις.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,629 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ! Την σχέση αυτή δεν χρησιμοποιώ; Ή υπάρχει και άλλος τρόπος;

Επίσης εδώ, στο γ
View attachment 105216
Έγραψα:

Σωστό. Στο χρονικό διάστημα αυτό, το σώμα κινείται προς τα δεξιά από την ακραία αρνητική θέση (υ=0) στην ΘΙ (υmax). Άρα η ταχύτητα θα έχει θετική φορά και η επιτάχυνση, όπως ξέρουμε, έχει φορά πάντα προς την ΘΙ. Άρα έχουμε ομόρροπα διανύσματα.
η γνωστη σχεση που εχεις για την ταχυτητα αυτη παιζει οχι κατι αλλο
ξερεις βεβαια οτι η ω δεν επειραζεται απο το πλατος ταλαντωσης.

1658003431559.png
 
Τελευταία επεξεργασία:

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,627 μηνύματα.
Γειά σας! Λοιπόν, μπήκαμε Δυναμική προσέγγιση στις Ταλαντώσεις (about time) και θέλω διευκρίνιση σε μερικά πράγματα.

Λοιπόν αρχικά κατάλαβα ότι απορρέει από τον 2ο ΝΝ όπου ΣF=ma όπου α=-ω^2Αημωt και αφού χ=Αημωt έχουμε ΣF=-mω^2x… Έτσι συνδέεται η απομάκρυνση με την δύναμη. Οπότε η ΣF, είναι ανάλογη της απομάκρυνσης χ (που την μετράμε από την θέση ισορροπίας) αλλά έχει αντίθετη φορά από αυτή. Όταν περνάμε από το σημείο Ο βρισκόμαστε στην θέση 0 άρα όλα μηδενίζονται και ως αποτέλεσμα έχουμε ΣF=0. Γι’αυτό ονομάζεται και θέση ισορροπίας.

Τώρα, the question is, πως συνδέεται η Fεπαναφοράς με την Fελατηρίου;
 

BaSO4

Δραστήριο μέλος

Η BaSO4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ. Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Τώρα, the question is, πως συνδέεται η Fεπαναφοράς με την Fελατηρίου;
Η Fεπαναφοράς είναι η πρακτικά η συνισταμένη των δυνάμεων που ασκούνται κατά μήκος του άξονα στον όποιον γίνεται η ταλάντωση, δηλαδή ΣF=Fεπ. (Αν η ταλάντωση είναι απλή αρμονική ισχύει ΣF=Fεπ=-Dx όπου D είναι η σταθερά επαναφοράς και ισούται με D=mω^2) Άρα, η Fελατηρίου μπορεί να είναι μια από τις δυνάμεις που ασκούνται στο σώμα, όπως μπορεί να είναι και το βάρος w.
Πχ ΣF=Fεπ=Fελ-w, όταν (για θετική φορά προς τα πάνω) ένα σώμα, που είναι δεμένο με ελατήριο σε ταβάνι, εκτελεί απλή αρμονική ταλάντωση.
AB7FF7DE-30BF-4B9E-8BA6-1C4F593CA27B.jpeg

(Διορθώστε με, αν έκανα κάποιο λάθος)
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,627 μηνύματα.
Η Fεπαναφοράς είναι η πρακτικά η συνισταμένη των δυνάμεων που ασκούνται κατά μήκος του άξονα στον όποιον γίνεται η ταλάντωση, δηλαδή ΣF=Fεπ. (Αν η ταλάντωση είναι απλή αρμονική ισχύει ΣF=Fεπ=-Dx όπου D είναι η σταθερά επαναφοράς και ισούται με D=mω^2) Άρα, η Fελατηρίου μπορεί να είναι μια από τις δυνάμεις που ασκούνται στο σώμα, όπως μπορεί να είναι και το βάρος w.
Πχ ΣF=Fεπ=Fελ-w, όταν (για θετική φορά προς τα πάνω) ένα σώμα, που είναι δεμένο με ελατήριο σε ταβάνι, εκτελεί απλή αρμονική ταλάντωση. View attachment 105341
(Διορθώστε με, αν έκανα κάποιο λάθος)
Ευχαριστώ πολύ <3
 

2005

Νεοφερμένος

Η 2005 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Μπορεις καποιος να μου διασαφηνισει κάτι. Στις κρόυσης είναι μέσα οι ελαστικες κεντρικες αρα και ανελαστικες και τα συσωματα? και ειναι εξω οι πλάγιες και οι εκεντρες?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μπορεις καποιος να μου διασαφηνισει κάτι. Στις κρόυσης είναι μέσα οι ελαστικες κεντρικες αρα και ανελαστικες και τα συσωματα? και ειναι εξω οι πλάγιες και οι εκεντρες?
Ξερω την υλη την εχω κατεβασει αλλα στις τρεις πρωτες ενοτητες του κεφαλαιου που ειναι εντος μιλαει για ολες τις περιπτωσεις
 

Magigi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Magigi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Χημείας Πατρών. Έχει γράψει 126 μηνύματα.
Μπορεις καποιος να μου διασαφηνισει κάτι. Στις κρόυσης είναι μέσα οι ελαστικες κεντρικες αρα και ανελαστικες και τα συσωματα? και ειναι εξω οι πλάγιες και οι εκεντρες?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μπορεις καποιος να μου διασαφηνισει κάτι. Στις κρόυσης είναι μέσα οι ελαστικες κεντρικες αρα και ανελαστικες και τα συσωματα? και ειναι εξω οι πλάγιες και οι εκεντρες?
Ξερω την υλη την εχω κατεβασει αλλα στις τρεις πρωτες ενοτητες του κεφαλαιου που ειναι εντος μιλαει για ολες τις περιπτωσεις
Νομίζω είναι όλες μέσα
 

2005

Νεοφερμένος

Η 2005 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Γιατι καποιος πιοπάνω εγραψε οτι εκεντρες και πλαγιες ειναι εκτος
 

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 788 μηνύματα.
Μπορεις καποιος να μου διασαφηνισει κάτι. Στις κρόυσης είναι μέσα οι ελαστικες κεντρικες αρα και ανελαστικες και τα συσωματα? και ειναι εξω οι πλάγιες και οι εκεντρες?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μπορεις καποιος να μου διασαφηνισει κάτι. Στις κρόυσης είναι μέσα οι ελαστικες κεντρικες αρα και ανελαστικες και τα συσωματα? και ειναι εξω οι πλάγιες και οι εκεντρες?
Ξερω την υλη την εχω κατεβασει αλλα στις τρεις πρωτες ενοτητες του κεφαλαιου που ειναι εντος μιλαει για ολες τις περιπτωσεις
αν παρατηρήσεις και την ύλη του έτους 21-22 γράφει τα ίδια οπότε όλα τα είδη κρούσεων είναι μέσα κανονικά.
 

2005

Νεοφερμένος

Η 2005 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 29 μηνύματα.

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,627 μηνύματα.
Λοιπόν, γειά σας! Θα ήθελα όσοι ήσασταν 2ο ή 3ο πεδίο και δουλεύατε το βοήθημα κρούσεων-ταλαντώσεων του Μαθιουδάκη να μου πείτε τους αριθμούς ασκήσεων με τις οποίες έχετε ασχοληθεί/σας έχουν βάλει οι καθηγητές. Έχω ήδη σημειωμένες όσες έχει κάνει η αδερφή μου (γιατί δεν έσβηνε τα χ σε όσες ολοκλήρωνε) τις οποίες της είχαν πει φίλοι που έκαναν ιδιαίτερα, αλλά θα ήθελα και εσείς να μου πείτε, αν σας είναι εύκολο, για να τις μαζέψω όλες και να αρχίσω να λύνω. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Guest 586541

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λοιπόν, γειά σας! Θα ήθελα όσοι ήσασταν 2ο ή 3ο πεδίο και δουλεύατε το βοήθημα κρούσεων-ταλαντώσεων του Μαθιουδάκη να μου πείτε τους αριθμούς ασκήσεων με τις οποίες έχετε ασχοληθεί/σας έχουν βάλει οι καθηγητές. Έχω ήδη σημειωμένες όσες έχει κάνει η αδερφή μου (γιατί δεν έσβηνε τα χ σε όσες ολοκλήρωνε) τις οποίες της είχαν πει φίλοι που έκαναν ιδιαίτερα, αλλά θα ήθελα και εσείς να μου πείτε, αν σας είναι εύκολο, για να τις μαζέψω όλες και να αρχίσω να λύνω. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Εμάς μας έλεγε να τα κάνουμε όλα από την πρόταση μελέτης, εκτός από τα Β εμβάθυνσης.

Μην το κάνεις αυτό, θα φας πολύ χρόνο χωρίς λόγο, εγώ πάντως υπομονή δεν είχα να τις λύσω όλες, έκανα αρκετές λίγο-πολύ στην τύχη, ειδικά στο τέλος που είχε εμβάθυνσης έλυνα όσες μου φαίνονταν ενδιαφέρουσες με το μάτι.

Λύσε αρκετά απο Παναγιωτακόπουλο και μετά στην επανάληψη βρες και άλλο υλικό από διαφορετικούς συγγραφείς ή ιστοσελίδες, είναι σημαντικό να δεις και οπτικές άλλων φυσικών ή και πιο τσιμπημένα θέματα για να είσαι προετοιμασμένη για τα πάντα. Αλλά αυτά αφότου ολοκληρώσεις την ύλη.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top