Bοήθεια/Απορίες στη Φυσική Προσανατολισμού

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 788 μηνύματα.
Όμως το ποσοστό απώλειας της κινητικής ενέργειας στην πλαστική κρούση δεν εξαρτάται από τις ταχύτητες, μόνο απ' τις μάζες. Το δείξαμε και χθες αν θυμάσαι.

Πάντως αν θες στείλε τον δεύτερο τρόπο που την ελυσες, επειδή είναι σημαντικό να βλέπουμε τα λάθη μας, ιδίως στη φυσική
 
Τελευταία επεξεργασία:

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,588 μηνύματα.
Όμως το ποσοστό απώλειας της κινητικής ενέργειας στην πλαστική κρούση δεν εξαρτάται από τις ταχύτητες, μόνο απ' τις μάζες. Το δείξαμε και χθες αν θυμάσαι
Got it. Κοίτα, απλώς ζήτησα και από κάποιον άλλον να την λύσει και να μου πει τι βρήκε και βρήκε επίσης γ. Και λέω κατά 99% αυτό είναι τότε.

Εκτός και αν δεν χρειάζεται να λύσεις τίποτα και το πας με αυτό που είπες απευθείας.
 

Guest 586541

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ένας τρόπος υπάρχει (με λυκειακές γνώσεις τουλάχιστον). Ελπίζω να μην πήρες τους τύπους της ελαστικής. Αυτή η κρούση είναι πλαστική, μόνο με ΑΔΟ θα σου βγει.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,588 μηνύματα.
Ένας τρόπος υπάρχει. Ελπίζω να μην πήρες τους τύπους της ελαστικής. Αυτή η κρούση είναι πλαστική, μόνο με ΑΔΟ θα σου βγει.
Όχι όχι, δεν πήρα τύπους ελαστικής. Έλυσα πρώτα ως προς U συσσωματώματος (από ΑΔΟ) και έκανα στην ουσία Δκ/Κπριν.
 

Guest 586541

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όχι όχι, δεν πήρα τύπους ελαστικής. Έλυσα πρώτα ως προς U συσσωματώματος (από ΑΔΟ) και έκανα στην ουσία Δκ/Κπριν.
Απλά θα σου βεγει άλλο Vσυσ στην περίπτωση της της u και άλλο της 2u. Εσύ της 2u θες.

Άλλος τρόπος δεν υπάρχει, μήπως έκανες το λάθος να πάρεις το πρώτο Vσυσ και να το βάλεις σε ΔΚ με το 2u; Μήπως για αυτό έβγαλες δύο διαφορετικά αποτελέσματα;
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,588 μηνύματα.
Απλά θα σου βεγει άλλο Vσυσ στην περίπτωση της της u και άλλο της 2u. Εσύ της 2u θες.

Άλλος τρόπος δεν υπάρχει, μήπως έκανες το λάθος να πάρεις το πρώτο Vσυσ και να το βάλεις σε ΔΚ με το 2u; Μήπως για αυτό έβγαλες δύο διαφορετικά αποτελέσματα;
Βασικά είμαι σχεδόν σίγουρη ότι είναι αριθμητικό το πρόβλημα. Θα το δοκιμάσω άλλη μια σε λίγο και θα απαντήσω.
 

Magigi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Magigi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Χημείας Πατρών. Έχει γράψει 126 μηνύματα.

Συνημμένα

  • 20220812_171306.jpg
    7.6 MB · Εμφανίσεις: 99
Τελευταία επεξεργασία:

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,588 μηνύματα.
Βασικά είμαι σχεδόν σίγουρη ότι είναι αριθμητικό το πρόβλημα. Θα το δοκιμάσω άλλη μια σε λίγο και θα απαντήσω.
Update την προσπάθησα αρκετές φορές. Δεν μου βγαίνει για κάποιο λόγο και ειλικρινά έχω κουραστεί γιατί δεν μπορώ να εντοπίσω το λάθος μου. Την αφήνω για τώρα και δεν θα ρωτήσω κανέναν άλλον γιατί θα μπερδευτώ περισσότερο.
 

Magigi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Magigi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Χημείας Πατρών. Έχει γράψει 126 μηνύματα.
Update την προσπάθησα αρκετές φορές. Δεν μου βγαίνει για κάποιο λόγο και ειλικρινά έχω κουραστεί γιατί δεν μπορώ να εντοπίσω το λάθος μου. Την αφήνω για τώρα και δεν θα ρωτήσω κανέναν άλλον γιατί θα μπερδευτώ περισσότερο.
Αν θες στείλε τη λυση που έγραψες μήπως μπορέσω να βοηθησω
 

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 788 μηνύματα.
Update την προσπάθησα αρκετές φορές. Δεν μου βγαίνει για κάποιο λόγο και ειλικρινά έχω κουραστεί γιατί δεν μπορώ να εντοπίσω το λάθος μου. Την αφήνω για τώρα και δεν θα ρωτήσω κανέναν άλλον γιατί θα μπερδευτώ περισσότερο.
Ελα ρε don't give up. Στείλε καμία φωτο να δούμε τι έκανες
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,588 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πολύ και τους δυο. Επειδή έχω πονοκεφαλιάσει αυτή τη στιγμή, θα το στείλω αύριο. Απλά με πικάρει πολύ το γεγονός ότι ενώ ξέρω πως λύνεται, το χάνω από μαθηματικά. Με στεναχωρεί, αλλά τέλος πάντων, το έχω βάλει στόχο να γίνω καλύτερη οπότε no more complaining.
 

Magigi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Magigi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Χημείας Πατρών. Έχει γράψει 126 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πολύ και τους δυο. Επειδή έχω πονοκεφαλιάσει αυτή τη στιγμή, θα το στείλω αύριο. Απλά με πικάρει πολύ το γεγονός ότι ενώ ξέρω πως λύνεται, το χάνω από μαθηματικά. Με στεναχωρεί, αλλά τέλος πάντων, το έχω βάλει στόχο να γίνω καλύτερη οπότε no more complaining.
Μην πτοεισαι, απλά κουράστηκες πανω απο την άσκηση τόση ώρα, λογικό είναι! Θα την ξαναδουμε αυριο!
 

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 788 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πολύ και τους δυο. Επειδή έχω πονοκεφαλιάσει αυτή τη στιγμή, θα το στείλω αύριο. Απλά με πικάρει πολύ το γεγονός ότι ενώ ξέρω πως λύνεται, το χάνω από μαθηματικά. Με στεναχωρεί, αλλά τέλος πάντων, το έχω βάλει στόχο να γίνω καλύτερη οπότε no more complaining.
Δεν φαντάζεσαι πόσες φορές έχω ξενυχτήσει για να βρω λάθη μου σε ασκήσεις...σε καταλαβαίνω απόλυτα.
Nα ξέρεις πως practice makes perfect
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,588 μηνύματα.
Παιδιά… το βρήκα μόλις. Βρήκα το λάθος μου και έλυσα την άσκηση. Σας ευχαριστώ από καρδιάς ειλικρινά. Ίσως φανώ extra αλλά πήγα να πέσω για ύπνο και στριφογύρναγα συνέχεια. Σηκώθηκα την ξανά προσπάθησα και βγήκε. Και αυτή την στιγμή έχω βάλει τα κλάματα σαν χαζή στις 2 το ξημέρωμα :laugh:

Στο μυαλό μου εντωμεταξύ έπαιζαν πράξεις. Και το πήρα step by step.
 

BaSO4

Δραστήριο μέλος

Η BaSO4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ. Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Παιδιά… το βρήκα μόλις. Βρήκα το λάθος μου και έλυσα την άσκηση. Σας ευχαριστώ από καρδιάς ειλικρινά. Ίσως φανώ extra αλλά πήγα να πέσω για ύπνο και στριφογύρναγα συνέχεια. Σηκώθηκα την ξανά προσπάθησα και βγήκε. Και αυτή την στιγμή έχω βάλει τα κλάματα σαν χαζή στις 2 το ξημέρωμα :laugh:

Στο μυαλό μου εντωμεταξύ έπαιζαν πράξεις. Και το πήρα step by step.
Το καλύτερο συναίσθημα. :hehe:
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,588 μηνύματα.
Το καλύτερο συναίσθημα. :hehe:
Άσε… Νομίζω δεν έχω ξανά νιώσει τόσο proud. Το συζήταγα σήμερα με την αδερφή μου ότι έχω κολλήσει σε αυτή την άσκηση και μου λέει «Να ξέρεις εγώ όταν κόλλαγα έτσι, το έβλεπα και στον ύπνο μου και πεταγόμουν» και λέω «Ε όχι, όχι να το δω ΚΑΙ στον ύπνο, σαν να μην μου έφτανε στον ξύπνιο». Και την έλυσα.

Στην ουσία τις πράξεις δούλευα. Η φυσική έχει τελειώσει εδώ και ώρες.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,553 μηνύματα.
Άσε… Νομίζω δεν έχω ξανά νιώσει τόσο proud. Το συζήταγα σήμερα με την αδερφή μου ότι έχω κολλήσει σε αυτή την άσκηση και μου λέει «Να ξέρεις εγώ όταν κόλλαγα έτσι, το έβλεπα και στον ύπνο μου και πεταγόμουν» και λέω «Ε όχι, όχι να το δω ΚΑΙ στον ύπνο, σαν να μην μου έφτανε στον ξύπνιο». Και την έλυσα.

Στην ουσία τις πράξεις δούλευα. Η φυσική έχει τελειώσει εδώ και ώρες.
Μπραβω
μονο αμα λυνεις κανεις μονος του ασκησεις μαθαινει.
-αρχιζουμε διαβαζοντας και κατανοοντας λυμενες ασκησεις
-λυνουμε μετα τις λυμενες χωρις να τις βλεπουμε
-λυνουμε αλυτες εφαρμοζοντας την μεθοδολογια που ειδαμε στις λυμενες.
αφου τις λυσουμε μελεταμε αν το αποτελεσμα ειναι λογικο και μελεταμε την δυναμη των θεωρηματων που εχουμε μαθει και κυκλοφορουν μεσα στην ασκηση.
 

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.
Γεια σας, έχω μια ερώτηση να θέσω. Όχι που θα μου ξέφευγε κι αυτό το θρεντ. :P Στα χρόνια μου, θυμάμαι ότι στη φυσική κάποιες σχέσεις (στις ταλαντώσεις αν θυμάμαι καλά) έπρεπε να τις αποδεικνύουμε για να τις χρησιμοποιήσουμε. Ισχύει ακόμη αυτό; Γενικά, σε όλη την ύλη, ποιες σχέσεις πρέπει να αποδεικνύουμε ώστε να τις χρησιμοποιήσουμε;
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,240 μηνύματα.
Γεια σας, έχω μια ερώτηση να θέσω. Όχι που θα μου ξέφευγε κι αυτό το θρεντ. :P Στα χρόνια μου, θυμάμαι ότι στη φυσική κάποιες σχέσεις (στις ταλαντώσεις αν θυμάμαι καλά) έπρεπε να τις αποδεικνύουμε για να τις χρησιμοποιήσουμε. Ισχύει ακόμη αυτό; Γενικά, σε όλη την ύλη, ποιες σχέσεις πρέπει να αποδεικνύουμε ώστε να τις χρησιμοποιήσουμε;
Εφόσον μια σχέση υπάρχει μέσα στο βιβλίο δικαιούσαι να την χρησιμοποιήσεις χωρίς απόδειξη σε κάποιο πρόβλημα. Εαν σου ζητάνε να δείξεις τώρα κάτι...αυτό είναι άλλη υπόθεση. Συνήθως αυτούσιες αποδεικτικές ασκήσεις δεν θυμάμαι να πέφτουν παρά μόνο αρκετά σπάνια και συγκεκριμένα στο κεφάλαιο των ταλαντώσεων, που ίσως σου ζητηθεί να αποδείξεις οτι ένα σώμα θα κάνει απλή αρμονική ταλάντωση.

Έπειτα υπήρχαν κάποιες σχέσεις στο υποκεφάλαιο με τα beats και την σύνθεση ταλαντώσεων.
Στον ηλεκτρομαγνητισμό δεν νομίζω να υπάρχει κάτι σχετικό καθώς είναι εντελώς αξιωματικά θεμελιωμένος και οι ασκήσεις πολύ απλές. Πάλι θα μπορούσαν θεωρητικά να βάλουν ερώτημα περί αρμονικής ταλάντωσης του ρεύματος αλλά το κόβω χλωμό ή μάλλον αδύνατο καθώς δεν διδάσκονται άλλα στοιχεία πέρα απο την αντίσταση, τα οποία θα μπορούσαν να προκαλέσουν την ταλάντωση.
 

fractal

Νεοφερμένος

Ο fractal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φυσικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Γεια σας, έχω μια ερώτηση να θέσω. Όχι που θα μου ξέφευγε κι αυτό το θρεντ. :P Στα χρόνια μου, θυμάμαι ότι στη φυσική κάποιες σχέσεις (στις ταλαντώσεις αν θυμάμαι καλά) έπρεπε να τις αποδεικνύουμε για να τις χρησιμοποιήσουμε. Ισχύει ακόμη αυτό; Γενικά, σε όλη την ύλη, ποιες σχέσεις πρέπει να αποδεικνύουμε ώστε να τις χρησιμοποιήσουμε;
Στον ηλεκτρομαγνητισμό δεν νομίζω να υπάρχει κάτι σχετικό
Στον ηλεκτρομαγνητισμό υπάρχει ο τύπος υπολογισμού της ΗΕΔ από επαγωγή Εεπ = Βυl που πρέπει να αποδεικνύεται στις ασκήσεις μέσω του νόμου του Faraday
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top