Bοήθεια/Απορίες στη Φυσική Προσανατολισμού

spring day

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η spring day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Καλησπέρα, έχω μια απορία για την παρακάτω άσκηση συγκεκριμένα στο ερώτημα ε. Μπορώ να χρησιμοποιήσω την ΑΔΕ γράφοντας Κ (ολικη αρχικά) + Επροσφ = Κ(ράβδου) + Κ(m1) ή δεν στέκει αν το γράψω έτσι;
 

Συνημμένα

  • Screenshot_20220502-203640_Drive.jpg
    Screenshot_20220502-203640_Drive.jpg
    197.4 KB · Εμφανίσεις: 105

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,199 μηνύματα.
Καλησπέρα, έχω μια απορία για την παρακάτω άσκηση συγκεκριμένα στο ερώτημα ε. Μπορώ να χρησιμοποιήσω την ΑΔΕ γράφοντας Κ (ολικη αρχικά) + Επροσφ = Κ(ράβδου) + Κ(m1) ή δεν στέκει αν το γράψω έτσι;
Επειδή πρόκειται για έκρηξη, μπορείς να θεωρήσεις οτι οι εσωτερικές δυνάμεις του συστήματος είναι μεγάλες και οι μεταβολές ακαριαίες, οπότε το σύστημα είναι απομονωμένο. Επομένως ισχύει η αρχή διατήρησης της ορμής.

Τώρα υπάρχει το εξής θέμα...δεν θα έλεγα ακριβώς οτι λαμβάνεις υπόψιν την διατήρηση της ενέργειας. Διατήρηση ενέργειας θα ήταν να κάνεις track down και την θερμική ενέργεια. Και να πεις α ναι, η μηχανική που προσφέρθηκε στο σύστημα + την θερμική προς το περιβάλλον μας κάνουν την αρχική ενέργεια της έκρηξης. Δύο προβλήματα σε αυτό :

1ον δεν ξέρεις την αρχική ενέργεια της έκρηξης.
2ον δεν μπορείς να υπολογίσεις την θερμική ενέργεια που ενδεχομένως παράγεται.

Ούτως η άλλως δεν σου ζητάνε να παίξεις γενικά με ισοζύγια ενέργειας. Ζητάνε συγκεκριμένα να βρεις μόνο πόση μηχανική ενέργεια προσφέρθηκε στο σύστημα. Άρα ισχύει για το σύστημα όπου ΔΕ η μεταβολή της μηχανικής του ενέργειας οτι :

ΔΕ = Ετελ - Εαρχ

Επειδή το σύστημα την στιγμή που γίνεται η έκρηξη έχει μόνο κινητική ενέργεια(θεωρούμε οτι το φαινόμενο γίνεται τόσο γρήγορα που δεν "προλαβαίνει" να γίνει κατακόρυφη μετατόπιση της ράβδου, και πράγματι έτσι είναι) πως :

ΔΕ = Κτελ - Καρχ
ΔΕ = Κ'ραβ + Κ'σ - Κραβ - Κσ

Απο την αρχή της διατήρησης της ορμής μπορείς να βρεις την ταχύτητα της ράβδου εφόσον ξέρεις την ταχύτητα εκτόξευσης του σώματος. Επίσης με ΘΜΚΕ ή ΑΔΜΕ μπορείς να βρεις και τις ταχύτητες των σημειακών ή στερεών σωμάτων πριν την κρούση.

Ουσιαστικά είναι οτι έχεις γράψει και εσύ.
Απλά δεν είναι ΑΔΕ, για τον λόγο που εξήγησα παραπάνω. Στο φιλοσόφησα λίγο, ελπίζω να μην σε κούρασα αλλά υπάρχει διαφορά και νομίζω δεν βλάπτει να την έχεις υπόψιν. Στην πράξη όμως είσαι σωστή στο τι τύπο θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,555 μηνύματα.
Γειά!

Cracks knuckles

Έχω μερικές απορίες σχετικά με τα διαγράμματα στις ταλαντώσεις. Συγκεκριμένα στην ΑΑΤ. Έχω κενάκια στην τριγωνομετρία, αλλά μας έδειξε ο καθηγητής έναν τρόπο για να μπορούμε, ανάλογα με το αν πρόκειται για απομάκρυνση (χ), επιτάχυνση (α) και ταχύτητα (υ) να σχηματίζουμε τις καμπύλες. Ας πούμε όταν αναφερόμαστε στην απομάκρυνση, με την προϋπόθεση ότι την χρονική στιγμή 0, βρισκόμαστε στην θέση ισορροπίας, χρησιμοποιούμε την σχέση χ=Αημωt, και αφού βλέπουμε ότι είναι ημιτονοειδής (νομίζω έτσι λέγεται; ) κάνουμε το εξής:

BF4BC813-262E-481D-B900-2D922876C558.jpeg

(Έχουν βγει λίγο ζαβά :cry_x:)
Και μετά από κάτω για την ταχύτητα σύμφωνα με το συνημίτονο κάνω το ίδιο αλλά ξεκινάω από το 1 αυτή τη φορά επειδή έχει και μέγιστη ταχύτητα στην ΘΙ. Γενικά έχω καταλάβει τον λόγο που είναι όπως είναι αλλά αυτό που κάνω από πάνω με τον τριγωνομετρικό δεν το έχω κατανοήσει σε βάθος και το κάνω μηχανικά.
 

BaSO4

Δραστήριο μέλος

Η BaSO4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ. Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Cracks knuckles

Έχω μερικές απορίες σχετικά με τα διαγράμματα στις ταλαντώσεις. Συγκεκριμένα στην ΑΑΤ. Έχω κενάκια στην τριγωνομετρία, αλλά μας έδειξε ο καθηγητής έναν τρόπο για να μπορούμε, ανάλογα με το αν πρόκειται για απομάκρυνση (χ), επιτάχυνση (α) και ταχύτητα (υ) να σχηματίζουμε τις καμπύλες. Ας πούμε όταν αναφερόμαστε στην απομάκρυνση, με την προϋπόθεση ότι την χρονική στιγμή 0, βρισκόμαστε στην θέση ισορροπίας, χρησιμοποιούμε την σχέση χ=Αημωt, και αφού βλέπουμε ότι είναι ημιτονοειδής (νομίζω έτσι λέγεται; ) κάνουμε το εξής:

View attachment 105114
(Έχουν βγει λίγο ζαβά :cry_x:)
Και μετά από κάτω για την ταχύτητα σύμφωνα με το συνημίτονο κάνω το ίδιο αλλά ξεκινάω από το 1 αυτή τη φορά επειδή έχει και μέγιστη ταχύτητα στην ΘΙ. Γενικά έχω καταλάβει τον λόγο που είναι όπως είναι αλλά αυτό που κάνω από πάνω με τον τριγωνομετρικό δεν το έχω κατανοήσει σε βάθος και το κάνω μηχανικά.
Η αλήθεια είναι ότι αυτό με το περιστρεφόμενο διάνυσμα απέφευγαν να μας το διδάξουν, επειδή το θεωρούν κάπως περιττό, οπότε δεν έχω ιδέα πώς το χρησιμοποιείς. Υποθέτω πως υπάρχει περισσότερο ως μνημονικός κανόνας, παρά ως μεθοδολογία.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,199 μηνύματα.
Γειά!

Cracks knuckles

Έχω μερικές απορίες σχετικά με τα διαγράμματα στις ταλαντώσεις. Συγκεκριμένα στην ΑΑΤ. Έχω κενάκια στην τριγωνομετρία, αλλά μας έδειξε ο καθηγητής έναν τρόπο για να μπορούμε, ανάλογα με το αν πρόκειται για απομάκρυνση (χ), επιτάχυνση (α) και ταχύτητα (υ) να σχηματίζουμε τις καμπύλες. Ας πούμε όταν αναφερόμαστε στην απομάκρυνση, με την προϋπόθεση ότι την χρονική στιγμή 0, βρισκόμαστε στην θέση ισορροπίας, χρησιμοποιούμε την σχέση χ=Αημωt, και αφού βλέπουμε ότι είναι ημιτονοειδής (νομίζω έτσι λέγεται; ) κάνουμε το εξής:

View attachment 105114
(Έχουν βγει λίγο ζαβά :cry_x:)
Και μετά από κάτω για την ταχύτητα σύμφωνα με το συνημίτονο κάνω το ίδιο αλλά ξεκινάω από το 1 αυτή τη φορά επειδή έχει και μέγιστη ταχύτητα στην ΘΙ. Γενικά έχω καταλάβει τον λόγο που είναι όπως είναι αλλά αυτό που κάνω από πάνω με τον τριγωνομετρικό δεν το έχω κατανοήσει σε βάθος και το κάνω μηχανικά.
Κακώς σας έδειξε το στρεφόμενο διάνυσμα διότι είναι η αναπαράσταση της ταλάντωσης με χρήση μιγάδα στο επίπεδο argand. Δυστυχώς δεν είναι εύκολο να εξηγηθεί η κατάσταση χωρίς χρήση μπακαλικής εαν αποφύγουμε την μιγαδική άλγεβρα.

Ωστόσο για να αποφύγουμε την μπακαλική αλλά να μην μείνει και νέφος μυστηρίου, φαντάσου ένα διάνυσμα σταθερού μήκους Α να περιστρέφεται με γωνιακή ταχύτητα ω, διαγράφοντας την περιφέρεια του κύκλου μοναδιαίας ακτίνας. Η προβολή του διανύσματος αυτού ανά πάσα στιγμή στον κατακόρυφο άξονα σου δίνει την θέση του κινητού εαν η εξίσωση κίνησης είναι η x(t) = Asin(ωt)

Συνήθως δεν ασχολούμαστε με την περιστροφή και σχεδιάζουμε ένα διάνυσμα με πλάτος Α και γωνία φ ως προς τον οριζόντια άξονα, που σχετίζεται με την αρχική φάση. Εαν έχεις πολλές ταλαντώσεις με διαφορετικά πλάτη και αρχικές φάσεις μπορείς να τις αναπαραστήσεις με τα διανύσματα τους,να τις προσθέσεις μετά διανυσματικά και το συνιστάμενο διάνυσμα αντιστοιχεί στην τελική κίνηση. Φυσικά αυτά επιτρέπονται με την προυπόθεση οτι όλες οι ταλαντώσεις γίνονται με την ίδια συχνότητα. Τέλος πάντων όπως είπα κακώς σας το έδειξε, μόνο μπερδεύει χωρίς τα απαραίτητα μαθηματικά αυτό, θα σου πρότεινα να το αποφύγεις.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,555 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ Sam… Η αλήθεια είναι ότι με έχει μπερδέψει πάρα πολύ το περιστρεφόμενο διάνυσμα. Δεν ξέρω, ένα χάος όλα στο μυαλό μου, δεν ξέρω από που να αρχίσω, που να τελειώσω. Και το χειρότερο ότι δεν ξέρω που ακριβώς έχω κενά για να πάω και να βάλω τουβλάκια σιγά σιγά να το χτίσω. Για να μπορώ να συνεχίσω.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,199 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ Sam… Η αλήθεια είναι ότι με έχει μπερδέψει πάρα πολύ το περιστρεφόμενο διάνυσμα. Δεν ξέρω, ένα χάος όλα στο μυαλό μου, δεν ξέρω από που να αρχίσω, που να τελειώσω. Και το χειρότερο ότι δεν ξέρω που ακριβώς έχω κενά για να πάω και να βάλω τουβλάκια σιγά σιγά να το χτίσω. Για να μπορώ να συνεχίσω.
Απλά αγνόησε/ξέχασε το. Δεν το χρειάζεσαι για να κάνεις την δουλειά σου και δεν προσφέρει σημαντικό insight για τα δεδομένα του λυκείου.

Ωστόσο δούλεψε την τριγωνομετρία σου, αυτή θα χρειαστεί.
 

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 788 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ Sam… Η αλήθεια είναι ότι με έχει μπερδέψει πάρα πολύ το περιστρεφόμενο διάνυσμα. Δεν ξέρω, ένα χάος όλα στο μυαλό μου, δεν ξέρω από που να αρχίσω, που να τελειώσω. Και το χειρότερο ότι δεν ξέρω που ακριβώς έχω κενά για να πάω και να βάλω τουβλάκια σιγά σιγά να το χτίσω. Για να μπορώ να συνεχίσω.
Δεν χρειάζεται να μάθεις το περιστρεφόμενο διάνυσμα ούτε να το θυμάσαι απ' έξω. Συγκεκριμένα για το σχεδιασμό γραφικών παραστάσεων απλώς θυμισου κάποιες βασικές συναρτήσεις της άλγεβρας Β λυκείου που πρέπει να γνωρίζεις και δεν θα χεις θεμα.
---
Είσαι 2ο ή 3ο πεδίο;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,555 μηνύματα.
Ευχαριστώ Cade!

Έχω μια απορία, και επειδή μου αρέσει να μου λύνουν τις απορίες, το βάζω εδώ.

221F0F9E-B276-403C-B919-4B5200E8D1D9.jpeg

Οι αρχικές φάσεις εδώ από που προκύπτουν (τις δείχνω με βελάκι); Και τι εννοεί με το «Η επιτάχυνση προηγείται της ταχύτητας κατά π/2 και της απομάκρυνσης κατά π rad;»
 

Guest 586541

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ευχαριστώ Cade!

Έχω μια απορία, και επειδή μου αρέσει να μου λύνουν τις απορίες, το βάζω εδώ.

View attachment 105119
Οι αρχικές φάσεις εδώ από που προκύπτουν (τις δείχνω με βελάκι); Και τι εννοεί με το «Η επιτάχυνση προηγείται της ταχύτητας κατά π/2 και της απομάκρυνσης κατά π rad;»
Με το μάτι, φαίνεται να βγαίνει αν μετατρέψεις την επιτάχυνση σε συνάρτηση του ημιτόνου (τώρα έχει πλην, πρέπει να το βγάλεις) και σε συνημιτόνου για να κάνεις σύγκριση αρχικών φάσεων.

Οι μετατροπές αυτές με βάση τον τριγωνομετρικό κύκλο ή συμβουλέψου τις ταυτότητες με τα 90-ω και 180+ω και το πώς αλλάζουν τα πρόσημα στους τριγωνομετρικούς αριθμούς.
 

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 788 μηνύματα.
Ευχαριστώ Cade!

Έχω μια απορία, και επειδή μου αρέσει να μου λύνουν τις απορίες, το βάζω εδώ.

View attachment 105119
Οι αρχικές φάσεις εδώ από που προκύπτουν (τις δείχνω με βελάκι);
Για την αρχική φάση, αν δεις απ' το διάγραμμα, η επιτάχυνση την χρονική στιγμή t=0 παίρνει τη μέγιστη τιμή της που σημαίνει πως το σώμα βρίσκεται σε ακραία θέση (φο=π/2 ή 3π/2) και επειδή είναι θετική η αρχική φάση τελικά είναι 3π/2 rad.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,555 μηνύματα.
Πω πω σας ευχαριστώ και τους δυο τόσο πολύ. @Cade να φανταστώ αν ξεκινάμε από την ΘΙ έχουμε 0 rad, η ακραία θέση στα θετικά είναι π/2 rad, μετά όταν ξαναγυρνάμε στην ΘΙ έχουμε π rad και όταν φτάνουμε στην αρνητική ακραία θέση έχουμε 3π/2; Μόνο με τον τριγωνομετρικό κύκλο μπορώ να το σκεφτώ αυτό.
 

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 788 μηνύματα.
Ευχαριστώ Cade!

Έχω μια απορία, και επειδή μου αρέσει να μου λύνουν τις απορίες, το βάζω εδώ.

View attachment 105119
Και τι εννοεί με το «Η επιτάχυνση προηγείται της ταχύτητας κατά π/2 και της απομάκρυνσης κατά π rad;»
Εννοεί πως αν για παράδειγμα η επιτάχυνση παίρνει τη μέγιστη θετική της τιμή, η απομάκρυνση θα πάρει και αυτή τη μέγιστη θετική της τιμή μετά από χρόνο Δt που αντιστοιχεί σε διαφορά φάσης π rad. Δηλαδή Δφ= ω*Δt=> Δφ= 2π*Δt/T => Δt = Δφ*Τ/2π => Δt= Τ/2 (σε χρόνο μισής περιόδου)
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πω πω σας ευχαριστώ και τους δυο τόσο πολύ. @Cade να φανταστώ αν ξεκινάμε από την ΘΙ έχουμε 0 rad, η ακραία θέση στα θετικά είναι π/2 rad, μετά όταν ξαναγυρνάμε στην ΘΙ έχουμε π rad και όταν φτάνουμε στην αρνητική ακραία θέση έχουμε 3π/2; Μόνο με τον τριγωνομετρικό κύκλο μπορώ να το σκεφτώ αυτό.
Σωστά, προσωπικά το σκέφτομαι με το σχήμα της ευθείας που έχει πάνω τις ακραίες θέσεις αλλά και ο κύκλος μας κανει
 
Τελευταία επεξεργασία:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,199 μηνύματα.
Εννοεί πως αν για παράδειγμα η επιτάχυνση παίρνει τη μέγιστη θετική της τιμή, η απομάκρυνση θα πάρει και αυτή τη μέγιστη θετική της τιμή μετά από χρόνο Δt που αντιστοιχεί σε διάφορα φάσης π rad. Δηλαδή Δφ= ω*Δt=> Δφ= 2π*Δt/T => Δt = Δφ*Τ/2π => Δt= Τ/2 (σε χρόνο μισής περιόδου)
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Σωστά, προσωπικά το σκέφτομαι με το σχήμα της ευθείας που έχει πάνω τις ακραίες θέσεις αλλά και ο κύκλος μας κανει
Σωστός .
Ειδικά για διαφορά π/2 είναι χρήσιμο να έχει κανείς στο νου του οτι σημαίνει απο φυσικής σκοπιάς πως όταν το ένα μέγεθος φτάνει στην μέγιστη τιμή του, το άλλο μηδενίζεται. Και διαφορά π σημαίνει οτι όταν το ένα μέγεθος παίρνει την μέγιστη τιμή του, το άλλο παίρνει την ελάχιστη τιμή του.

Γενικά μετατόπιση φάσης και καθυστέρηση είναι το ίδιο πράγμα στις ταλαντώσεις.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,555 μηνύματα.
Ευχαριστώ x17263628. Δεν θέλω να σας κουράζω. Έχω μια τελευταία ερώτηση. Σε μια ΑΑΤ η απομάκρυνση και η επιτάχυνση, την ίδια χρονική στιγμή, τι πρόσημα έχουν η κάθε μια; Δεν αλλάζουν κατά την διάρκεια της ταλάντωσης;
 

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 788 μηνύματα.
Ευχαριστώ x17263628. Δεν θέλω να σας κουράζω. Έχω μια τελευταία ερώτηση. Σε μια ΑΑΤ η απομάκρυνση και η επιτάχυνση, την ίδια χρονική στιγμή, τι πρόσημα έχουν η κάθε μια; Δεν αλλάζουν κατά την διάρκεια της ταλάντωσης;
Υπάρχει σχέση που συνδέει αυτά τα 2 μεγέθη : α=-ω^2 * x. Νομίζω από δω μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,555 μηνύματα.
Υπάρχει σχέση που συνδέει αυτά τα 2 μεγέθη : α=-ω^2 * x. Νομίζω από δω μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα
Ότι πάντα είναι αντίθετα; Αυτή η σχέση συνδέει την επιτάχυνση με την απομάκρυνση λόγω του ότι το Αημωt είναι στην ουσία το χ. Προσπάθησα πριν, να βρω σε κάθε κίνηση που θα κάνει το σώμα προς την θετική αρχικά ακραία θέση, που θα κοιτάει η επιτάχυνση. Αν πάμε από την ΘΙ στην ακραία θετική, η ταχύτητα θα μειώνεται άρα η επιτάχυνση επίσης θα μειώνεται άρα θα κοιτάει προς τα πίσω, αντίθετα δηλαδή από την απομάκρυνση. Αν πάμε πίσω τώρα από την ακραία θετική στην ΘΙ, η απομάκρυνση δεν θα έχει αρνητικό πρόσημο; Η ταχύτητα αυξάνεται, άρα και η επιτάχυνση αποκτά θετικό πρόσημο. Μισό… Όντως έχουν αντίθετα πρόσημα κάθε χρονική στιγμή τώρα που το σκέφτομαι :hehe: Πριν δεν ξέρω γιατί δεν μου έβγαινε.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,199 μηνύματα.
Ευχαριστώ x17263628. Δεν θέλω να σας κουράζω. Έχω μια τελευταία ερώτηση. Σε μια ΑΑΤ η απομάκρυνση και η επιτάχυνση, την ίδια χρονική στιγμή, τι πρόσημα έχουν η κάθε μια; Δεν αλλάζουν κατά την διάρκεια της ταλάντωσης;
Να'σαι καλά!
Λοιπόν...είναι καλή στιγμή να συζητήσουμε πάλι αυτό που λέγαμε και παλιότερα.
Η σωστή ερώτηση είναι τι σχέση έχουν οι κατευθύνσεις τους.

Τα πρόσημα όπως έχουμε ήδη πει είναι απλά μαθηματικά κατασκευάσματα για να μπορούμε να κάνουμε άλγεβρα, δηλαδή υπολογισμούς με ακρίβεια και συνέπεια.

Στην ΑΑΤ ισχύει απο τον δεύτερο νόμο του Νεύτωνα(για ένα σώμα δεμένο σε ένα ελατήριο) οτι :
F = mα = -kx

Οπότε :
mα = -kx

Το μείον αυτό καθεαυτό δεν έχει κάποια φυσική σημασία. Διότι μπορείς να ορίσεις αυθαίρετα οποιαδήποτε θετική και αρνητική φορά θες. Δηλαδή δεξιά + και αριστερά - ή αντίστροφα δεξιά - και αριστερά + . Όλα θα δούλευαν τέλεια ότι και να επέλεγες. Το μείον σε μια διανυσματική σχέση όμως όπως αυτή παραπάνω έχει φυσική σημασία.

Σου δηλώνει πως ανά πάσα χρονική στιγμή(και αυτή είναι η σημαντική λεπτομέρεια), η επιτάχυνση θα είναι αντίθετη απο την απομάκρυνση.

Να το θέσω διαφορετικά. Ένα σώμα σε ένα ελατήριο που ταλαντώνεται συνεχώς νιώθει δύναμη που προσπαθεί να το επαναφέρει στην θέση ισορροπίας του. Επειδή : F = mα , η επιτάχυνση κοιτάζει πάντα προς την θέση ισορροπίας, εφόσον αυτό κάνει και η δύναμη. Αυτή είναι η πληροφορία που σε ενδιαφέρει απο φυσικής σκοπιάς σε πρώτη φάση.

Σε δεύτερη φάση για να κάνεις τους υπολογισμούς θα ορίσεις θετική φορά προς τα δεξιά ή τα αριστερά ώστα να αντικαταστήσεις αλγεβρικές τιμές και να ξεφορτωθείς τα διανύσματα απο τις εξισώσεις. Αλλά είναι σημαντικό να αντιληφθείς οτι η γεωμετρική δομή υπάρχει ανεξάρτητα απο οποιοδήποτε σύστημα αναφοράς επιλέξει κανείς. Γιατί οι φυσικοί νόμοι και τα φυσικά φαινόμενα υπάρχουν ανεξάρτητα τις μαθηματικές μας παραδοχές.

Εαν λοιπόν έχεις ένα σώμα που έχει κινηθεί προς τα δεξιά απο την θέση ισορροπίας, η επιτάχυνση θα κοιτάζει προς τα αριστερά. Προς την θέση ισορροπίας δηλαδή. Θα την αντικαταστήσεις με + ή - ; Η απάντηση είναι και τα δύο κάνουν...ΑΡΚΕΙ, να έχεις συνέπεια. Εαν βάφτισες την αριστερή φορά + θα πρέπει να την κρατήσεις έτσι σε όλους τους υπολογισμούς. Εαν βάφτισες την αριστερή φορά - πάλι μπορείς να κάνεις σωστά υπολογισμούς ΑΡΚΕΙ να έχεις συνέπεια και να διατηρήσεις αυτή την σύμβαση σε όλους τους υπολογισμούς.

Η γεωμετρική όμως δομή δεν αλλάζει. Το σώμα είναι δεξιά και η επιτάχυνση θα κοιτάζει αριστερά, ότι βαφτίσεις + ή - και ότι σύστημα αναφοράς χρησιμοποιήσεις.
 

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 788 μηνύματα.
Ότι πάντα είναι αντίθετα; Αυτή η σχέση συνδέει την επιτάχυνση με την απομάκρυνση λόγω του ότι το Αημωt είναι στην ουσία το χ. Προσπάθησα πριν, να βρω σε κάθε κίνηση που θα κάνει το σώμα προς την θετική αρχικά ακραία θέση, που θα κοιτάει η επιτάχυνση. Αν πάμε από την ΘΙ στην ακραία θετική, η ταχύτητα θα μειώνεται άρα η επιτάχυνση επίσης θα μειώνεται άρα θα κοιτάει προς τα πίσω, αντίθετα δηλαδή από την απομάκρυνση. Αν πάμε πίσω τώρα από την ακραία θετική στην ΘΙ, η απομάκρυνση δεν θα έχει αρνητικό πρόσημο; Η ταχύτητα αυξάνεται, άρα και η επιτάχυνση αποκτά θετικό πρόσημο. Μισό… Όντως έχουν αντίθετα πρόσημα κάθε χρονική στιγμή τώρα που το σκέφτομαι :hehe: Πριν δεν ξέρω γιατί δεν μου έβγαινε.
Κοίτα, δεν έχει σχέση αν μειώνεται ή αυξάνεται, η επιτάχυνση έχει πάντα τη φορά της συνισταμένης των δυνάμεων (2ος Ν.Ν. ΣF(->) = ma(->)) αρα εδώ έχει πάντα φορά προς τη ΘΙ.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,555 μηνύματα.
Ααα! Εγώ το σκέφτηκα και σύμφωνα με την ταχύτητα, όχι από δυναμικής απόψεως τόσο πολύ. Δεν έκανα την σύνδεση στο μυαλό μου της α με τον 2ο ΝΝ. Μάλλον επειδή δεν έχουμε μπει ακόμη στην δυναμική προσέγγιση. Σας ευχαριστώ απίστευτα. Άγαλμα πρέπει να σας κάνω.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top