Bοήθεια/Απορίες στη Φυσική Προσανατολισμού

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,057 μηνύματα.
Δεν γνωριζω τι παιζει,αν μπουρουμε δηλ να τα ανεβασουμε εδω (τα θέματα ΟΕΦΕ) δημοσια..
Τίποτε απολύτως δεν παίζει. Απλά ο/η/το ΟΕΦΕ δεν δημοσιεύει αμέσως τα θέματα για να γίνεται συζήτηση, άρα και διαφήμιση.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fysikoss

Νεοφερμένος

Ο fysikoss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Τίποτε απολύτως δεν παίζει. Απλά ο/η/το ΟΕΦΕ δεν δημοσιεύει αμέσως τα θέματα για να γίνεται συζήτηση, άρα και διαφήμιση.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PiDefiner

Δραστήριο μέλος

Ο PiDefiner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 443 μηνύματα.
Οποιοσδήποτε έχει χρόνο και όρεξη να ασχοληθεί, θα ήθελα πολύ να μάθω τις απαντήσεις από το Β2 και το Β3. Ειδικά από το Β2, που με όσους έχω μιλήσει έως τώρα την πάτησαν και έβαλαν το γ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

unπαικτable

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Β2







Β3



Εφαρμοζω την ΑΔΕ. Στην αρχικη θεση εχω μονο ενεργεια απο την παραμορφωση του ελατηριου και στην τελικη θεση ενεργεια μονο λογω της κινησης, αρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαλαραα

Νεοφερμένος

Ο Χαλαραα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Στο Β2 την πατησαν οι περισσοτεροι διοτι δεν καταλαβαν την εκφωνηση που ελεγε "χρονικη καθυστερηση αναμεσα στη διαδοση με ταχυτητα u και τη ταχυτητα του φωτος" και νομισαν οτι το Δτ προκειται για το χρονο που κανει η ακτινα να διασχισει το υλικο μεσο με τη ταχυτητα u..

Στο Β3,οπως το κανε ο unπαικταble απλα εγω εχω μια απορια..
Εδω σου λεει οτι το ελατηριο ειναι επιμυκημενο κατα Χ. Αυτο το Χ ειναι το πλατος Α ετσι? Για να ειναι το πλατος Α πρεπει στη θεση φυσικου μηκους να ειναι και η Θεση Ισορροπιας στην οποια ομως πρεπει ΣΦ=Ο. Πως εξηγω οτι σε εκεινη τη θεση η Τστ (Τριβη στατικη) ειναι 0? Εγω δεν το εξηγησα γιατι δεν ηξερα πως και απλα το πηρα δεδομενο..αλλα θα ηθελα μια καλη εξηγηση σε περιπτωση πανελληνιων..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pb13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pb13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 125 μηνύματα.
στο β1 το [γ] βρηκατε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαλαραα

Νεοφερμένος

Ο Χαλαραα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 60 μηνύματα.

unπαικτable

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Στο Β3,οπως το κανε ο unπαικταble απλα εγω εχω μια απορια..
Εδω σου λεει οτι το ελατηριο ειναι επιμυκημενο κατα Χ. Αυτο το Χ ειναι το πλατος Α ετσι? Για να ειναι το πλατος Α πρεπει στη θεση φυσικου μηκους να ειναι και η Θεση Ισορροπιας στην οποια ομως πρεπει ΣΦ=Ο. Πως εξηγω οτι σε εκεινη τη θεση η Τστ (Τριβη στατικη) ειναι 0? Εγω δεν το εξηγησα γιατι δεν ηξερα πως και απλα το πηρα δεδομενο..αλλα θα ηθελα μια καλη εξηγηση σε περιπτωση πανελληνιων..

Για το συγκεκριμενο θεμα δεν ειναι αναγκη να μπεις σην διαδικασια της προσεγγισης μεσω ταλαντωσης. Αρκει μια μελετη μεσω ενεργειων.

Παρολαυτα στο ερωτημα σου. Πρεπει πρωτα να δειξεις οτι κανει ΑΑΤ(κατι το οποιο δεν αναφερεται εδω) με σημειο ισορροπιας την θεση φυσικου μηκους. Στην θεση φυσικου μηκους ξερεις οτι Fελ=0. Επισης, ΣF=0 στη θεση φυσικου μηκους γιατι ειναι και το σημειο ισορροπιας.
Απο τον ορισμο του κεντρου μαζας ΣF=Fελ-Tστ => Τστ=0
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PiDefiner

Δραστήριο μέλος

Ο PiDefiner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 443 μηνύματα.
Στο Γ Θέμα ΟΕΦΕ 2014, στο κύκλωμα β, μόλις κλείσει ο δ'2 και ανοίξει ο δ'1, το ρεύμα προς τα που θα "πάει"; Είχα βρει τρόπο να το καταλαβαίνω, αλλά το λύσαμε στο φροντιστήριο και μπερδεύτικα παραπάνω.
Εγώ πάντως θα έλεγα αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαλαραα

Νεοφερμένος

Ο Χαλαραα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Στο Γ Θέμα ΟΕΦΕ 2014, στο κύκλωμα β, μόλις κλείσει ο δ'2 και ανοίξει ο δ'1, το ρεύμα προς τα που θα "πάει"; Είχα βρει τρόπο να το καταλαβαίνω, αλλά το λύσαμε στο φροντιστήριο και μπερδεύτικα παραπάνω.
Εγώ πάντως θα έλεγα αυτό.

Κοιτα να δεις,πριν ανοιξει ο δ'1 το ρευμα που ρεει στο κυκλωμα ειναι σταθερο και με φορα τετοια:


Με το που ανοιξει ο δ'1 και κλεισει ο δ'2 το πηνιο το οποιο ειναι φορτισμενο με ενεργεια θα προσπαθησει να "βοηθησει" το ρευμα να συνεχισει την πορεια/φορα που ειχε.Οποτε θα "δημιουργησει" ρευμα ιδιας φορας.Οποτε σωστα η φορα του ειναι αυτη που σημειωσες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PiDefiner

Δραστήριο μέλος

Ο PiDefiner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 443 μηνύματα.
Και η αρχική φάση είναι 3π/2, έτσι; Αν θεωρήσουμε τον τύπο του βιβλίου με το μείον...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Navarro1996

Νεοφερμένος

Ο Navarro1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Παιδια στο θεμα οεφε το φετινο (2ο15) που ανεβασατε παραπανω, στο β3 πριν εφαρμοσουμε ΑΔΕ, πρεπει να αποδειξουμε οτι ο δισκος εκτελει Α.Α.Τ, οποτε στην ΘΦΜ βρισκεται στην ΘΙ και ισχυει K=U? Θα χαρω πολυ αν μου λυσετε αυτην την απορια, ευχαριστω εκ τον προτερων!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

unπαικτable

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Παιδια στο θεμα οεφε το φετινο (2ο15) που ανεβασατε παραπανω, στο β3 πριν εφαρμοσουμε ΑΔΕ, πρεπει να αποδειξουμε οτι ο δισκος εκτελει Α.Α.Τ, οποτε στην ΘΦΜ βρισκεται στην ΘΙ και ισχυει K=U? Θα χαρω πολυ αν μου λυσετε αυτην την απορια, ευχαριστω εκ τον προτερων!!

Οχι δεν χρειαζεται. Αρκει μια ΑΔΕ, οπου στην μια θεση θα βαλεις μονο την δυναμικη ενεργεια του ελατηριου, την οποια την εχεις αφου εχεις την αποσταση απο την θεση φυσικου μηκους(x), και στην αλλη βαζεις μονο την κινητικη ενεργεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κωνσταντινος Σι

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντινος Σι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Μηπως υπαρχουν και οι λυσεις για ΘΕΜΑ Γ και ΘΕΜΑ Δ ???

Β2







Β3



Εφαρμοζω την ΑΔΕ. Στην αρχικη θεση εχω μονο ενεργεια απο την παραμορφωση του ελατηριου και στην τελικη θεση ενεργεια μονο λογω της κινησης, αρα...
Μηπως υπαρχουν και οι λυσεις για ΘΕΜΑ Γ και ΘΕΜΑ Δ ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

unπαικτable

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Μηπως υπαρχουν και οι λυσεις για ΘΕΜΑ Γ και ΘΕΜΑ Δ ?

Δεν τα κοιταξα καν. Αμα βρω λιγο χρονο θα ανεβασω λυση για καποιο θεμα(ή και για τα δυο, αναλογως).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PiDefiner

Δραστήριο μέλος

Ο PiDefiner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 443 μηνύματα.
Παίδες έχω τις επίσημες λύσεις μόνο για το Δ. Αλλά δεν προλαβαίνω να κάτσω να τις γράψω. Μόνο φωτογραφία, αν θέλετε, χαμηλής ανάλυσης :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pb13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pb13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 125 μηνύματα.
Παίδες έχω τις επίσημες λύσεις μόνο για το Δ. Αλλά δεν προλαβαίνω να κάτσω να τις γράψω. Μόνο φωτογραφία, αν θέλετε, χαμηλής ανάλυσης :worry:

δεν πειραζει ανεβασε την
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

poubas

Νεοφερμένος

Ο poubas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Παίδες έχω τις επίσημες λύσεις μόνο για το Δ. Αλλά δεν προλαβαίνω να κάτσω να τις γράψω. Μόνο φωτογραφία, αν θέλετε, χαμηλής ανάλυσης :worry:
ανεβηκαν οι λυσεις απο το 4 θεμα οεφε?

λυσεις του 4 θεματος οεφε κανεις?

λυσεις του 4 θεματος οεφε κανεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PiDefiner

Δραστήριο μέλος

Ο PiDefiner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 443 μηνύματα.
Τις έχω βγάλει φωτογραφία αλλά δεν φαίνεται κυριολεκτικά τίποτα. Τώρα το scanner θα μου φάω πολύ χρόνο να το συνδέσω, πόσο μάλλον να το κάνω να δουλέψει :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

poubas

Νεοφερμένος

Ο poubas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
στείλε μία τις φώτο δεν πειράζει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top