Bοήθεια/Απορίες στη Φυσική Προσανατολισμού

κατερω

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η κατερω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Πως συμπέρανε ότι θα είναι ανάλογες της απόστασης;Αφού μου λέει:

Σε κάθε σημείο Μ της τροχιάς του δέχεται από τα Α,Γ ελκτικές δυνάμεις με μέτρο: F1=8 (AM) kai F2=4 (MΓ) αντίστοιχα.

Άρα εγώ αντιλαμβάνομαι ότι σε κάθε σημείο Μ που θα κινείται στον άξωνα των χ ανάμεσα στα Α,Γ θα δέχεται δυνάμεις σταθερού μέτρου,isn't it? :/:

Μα λες και μονος σου F1 = 8 (AM), δηλαδή F1 = 8 * (AM)
αυτό το ΑΜ είναι απόσταση, είναι το d, το οποίο διαφέρει κάθε στιγμή!!
Όπως και το ΜΓ αντίστοιχα.. κάντο με σχήμα και δες τι σχέση έχουν αυτές οι αποστάσεις με το x (απομάκρυνση απο τη ΘΙ, το Ο, οπως θες πες το) και δείξε ότι ΣF = -(...)x

[Εκτος αν λεω βλακείες, ας περιμενουμε να πει και καποιος αλλος :clapup:]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Ααααα!!Αν το θέτεις έτσι ναι!!Έχεις δίκιο.Δε πήγε το μυαλό μου στο ότι οι αποστάσεις στις παρενθέσεις είναι πολλαπλασιασμός!Νόμιζα ότι έβαζε τις παρενθέσεις για να μας δείξει ότι το μέτρο θα είναι 8 για την απόσταση AM.Τhank you :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Ηλία έχεις μπερδευτεί! Όπως τα λέει η Κατέρω είναι. Αν προσέξεις δε σου λέει πχ F1=8 (AM) N ! Δεν λέει μονάδα μέτρησης!!! Είναι 8*(ΑΜ) κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κατερω

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η κατερω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Ααααα!!Αν το θέτεις έτσι ναι!!Έχεις δίκιο.Δε πήγε το μυαλό μου στο ότι οι αποστάσεις στις παρενθέσεις είναι πολλαπλασιασμός!Νόμιζα ότι έβαζε τις παρενθέσεις για να μας δείξει ότι το μέτρο θα είναι 8 για την απόσταση AM.Τhank you :D

Τιποτα Dr!! Σκαλωμα της στιγμης!
(αλλα γενικα να εχεις στο νου σου οτι στις ταλαντωσεις ό,τι παιζει με δυναμη θα εξαρταται απο απομακρυνση, απο Δl, η κατι.. Για να βγει το ΣF = - .... x!) Καλο σου βραδυ!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Επίσης για το άλλο που ρώτησες σου ζητάει μεταβολή κινητικής ενέργειας, όχι προς το χρόνο αν κατάλαβα καλά..όΧΙ ΡΥΘΜΌ. Άρα όχι dK/dt
Διόρθωσε με αν κατάλαβα λάθος:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Οκ βλακεία μου το 1ο :Ρ Το έλυσα,με k= D =12
Τώρα για το άλλο,οχι Stavri,μου ζητάει ρυθμό μεταβολής,σωστά το έκανα απλώς ξέχασα να γράψω το : Ρυθμός.Και βασικά παραμένει το ερώτημα της ερμήνευσης.Δε το ζητάει η άσκηση,εμένα μου φάνηκε παράξενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Επίσης ήθελα να σου πω πως το "κόλλημα" που αντιμετώπισες με τις αποστάσεις (ΑΜ) κλπ... ε, ακριβώς το ίδιο λάθος είχα κάνει και εγώ πέρυσι στην ίδια άσκηση!!! Δεν είχα παρατηρήσει καλά! Τυχαίο;; Δεν νομίζω:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Xαχαχα,δε νομίζω :Ρ
Κάνω ΣΥΝΕΧΕΙΑ τέτοιου είδους λάθη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Ρε παιδιά δε βγάζει νόημα η άσκηση.Κάνω προσομοίωση του πειράματος στο μυαλό μου και δε κάνει γ.α.τ.

Υλικό σημείο μάζας 30 gr κινείται σε ευθύγραμμη τροχιά πάνω στον άξονα των x μεταξύ 2 σημείων Α,Γ
Σε κάθε σημείο Μ της τροχιάς του δέχεται από τα Α,Γ ελκτικές δυνάμεις με μέτρο: F1=8 (AM) kai F2=4 (MΓ) αντίστοιχα.

Να δειχθεί ότι το υλικό σημείο κάνει γραμμική αρμονική ταλάντωση.
Να υπολογίσω τη περίοδο.

Μα δε θα κάνει όμως!Αφού το Μ θα κινείται και θα δέχεται πάντα δύναμη προς το Α ίση με 4 N τότε δε θα υπάρχει κάποια δύναμη να το αναγκάζει να γυρνάει προς το Γ.Δίκιο δεν έχω;

Ψιλοάσχετο με την απορία σου,αλλά στο ίδιο "πνεύμα".
Φαντάσου πως έχεις ένα σώμα που είναι ανάμεσα σε 2 ταλαντωτές(ελατήρια) με διαφορετική σταθερά k το καθένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Nαι έτσι το έλυσα.Ανήγαγα το πρόβλημα σε κατάσταση με 2 ελατήρια με διαφορετική σταθερά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
A.A.T :
Όταν για t=0 το σώμα βρίσκεται στην ακραία αρνητική(μου λέει ότι u>0),τότε το Φο μου βγαίνει ότι είναι π/2 ή - π/2. π/2 είναι στην ακραία θετική,άρα εγώ θα πάρω ως Φο τη -π/2 έτσι;

Άκυρο...ξέχασα να βάλω και το 2κπ :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Μας έχει σε άσκηση ότι Δt είναι 10 ms.Αν είναι δυνατόν :Ρ
Πόσα second είναι αυτά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alan

Δραστήριο μέλος

Ο Alan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 696 μηνύματα.
sec :P.Πολλά ,πολλά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
...κοίτα να δεις.Σα διάολος θα πηγαίνει αυτό με περίοδο 0,02 (τελικά) second!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
A.A.T : Όταν για t=0 το σώμα βρίσκεται στην ακραία αρνητική (μου λέει ότι u>0), τότε το Φο μου βγαίνει ότι είναι π/2 ή - π/2.
1) Στις ακραιες θεσεις υ = 0
2) Καλυτερα να θεωρεις την αρχικη φαση απο 0 ως 2π (και δεν χρειαζεσαι 2κπ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Αυτό με ενδιαφέρει...εγώ μέχρι στιγμής κάνω το εξής:
Βάζω τον άγνωστο από αριστερά με όλο το τραίνο του,και δεξιά βάζω το άλλο μέρος ανεπεξέργαστο ακόμα.Μετά κοιτάω το συνημίτονο της γωνίας στα δεξιά για να δω ποιά λύση θα πάρω ,και μετά λύνω τη συγκεκριμένη ως προς τον άγνωστο,με 2κπ μέσα.Εσύ λες αντί σε αυτή τη φάση να έχω 2κπ,να έχω ορίσει απλά ότι θα είναι 0 εώς 2π για την αρχική φάση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Ελατήριο σταθερά k=100 N/m εξαρτάται από τη κορυφή και στο άλλο άκρο του είναι ενσωματωμένο ένα σώμα .Το σώμα ισορροπεί με το ελατήριο παραμορφωμένο κατά Δl=0,1 m. Φέρουμε το σώμα στη θέση φυσικού μήκους και το αφήνουμε.Να αποδείξω ότι κάνει α.α.τ

Λοιπόν συμπεραίνω ότι Δl=Α.Άλλα όταν το σώμα θα είναι στη θέση φυσικού μήκους,η μόνη δύναμη που ασκείται είναι το βάρος το οποίο έχει αρνητικό πρόσημο αφού παίρνω θετική φορά προς τη φορά απομάκρυνσης. Fελ=0 άρα ΣF= -mg.
Τι κάνω λάθος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Ελατήριο σταθερά k=100 N/m εξαρτάται από τη κορυφή και στο άλλο άκρο του είναι ενσωματωμένο ένα σώμα .Το σώμα ισορροπεί με το ελατήριο παραμορφωμένο κατά Δl=0,1 m. Φέρουμε το σώμα στη θέση φυσικού μήκους και το αφήνουμε.Να αποδείξω ότι κάνει α.α.τ

Λοιπόν συμπεραίνω ότι Δl=Α.Άλλα όταν το σώμα θα είναι στη θέση φυσικού μήκους,η μόνη δύναμη που ασκείται είναι το βάρος το οποίο έχει αρνητικό πρόσημο αφού παίρνω θετική φορά προς τη φορά απομάκρυνσης. Fελ=0 άρα ΣF= -mg.
Τι κάνω λάθος;

Εφαρμόζεις Συνθήκη Ισορροπίας (ΣF=0) για την θέση ισορροπίας του σώματος.


Τυχαία θέση:


A.A.T :
Όταν για t=0 το σώμα βρίσκεται στην ακραία αρνητική(μου λέει ότι u>0),τότε το Φο μου βγαίνει ότι είναι π/2 ή - π/2. π/2 είναι στην ακραία θετική,άρα εγώ θα πάρω ως Φο τη -π/2 έτσι;

Άκυρο...ξέχασα να βάλω και το 2κπ :Ρ
Αν το u είναι μεγαλύτερο του μηδέν,τότε δεν βρίσκεται σε κάποια ακραία θέση,αλλά κάπου ενδιάμεσα.
πληροφοριακά,όταν για t=0 είναι σε κάποια ακραία θέση,η αρχική φάση είναι είτε π/2 για +Α είτε 3π/2 για -Α.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Δε μπορώ να βρω το πλάτος ταλάντωσης.Δοκίμασα με ενέργειες άλλα καταλήγω ότι Α=0,1 που νομίζω δεν ισχύει,κάτι θα κάνω λάθος

Στο σχήμα η σταθερά ελατηρίου είναι k=200 N/m και στο σώμα m1 που ισσοροπεί εξαρτάται και 2ο σώμα m2. m1=m2=1kg

Nα βρεθούν:
1.Η περίοδος
2.Να γράψετε την εξίσωση που δίνει την τάση του νήματος που συνδέει m1,m2 με το χρόνο
3.Το ρυθμό μεταβολής της βαρυτικής δυναμικής ενέργειας του συστήματος m1,m2 όταν περνούν από τη θέση ισορροπίας.

Σχήμα: |-/|/|/|/|/|/|/|Ο---Ο όπου Ο είναι τα σώματα και /|/| το ελατήριο.Όλο αυτό άλλα φανταστείτε το κάθετο,να κρέμεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Θες να βρεις το πλάτος της ταλάντωσης αφού κόψεις το νήμα που συνδέει τα δύο σώματα αν κατάλαβα καλά;;; Αν λες αυτό ,βγαίνει Α= 0,05 m
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top