Bοήθεια/Απορίες στη Φυσική Προσανατολισμού

ViPeRMiMiS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο FA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 257 μηνύματα.
https://www.omilosfr.gr/proteinomena/fysiki_kateythinsis06-04-2011 _2.pdf

Η άσκηση που λέω είναι το 1ο θέμα από το λινκ. :)

(1) Στην ασκηση που εβαλες το Α ειναι κολλημενο σε τοιχο; (αρθρωση) Γιατι δεν εξηγει, οποτε δεν ξερουμε αν πρεπει να βαλουμε την Fa στο παιχνιδι, ωπου Fa δυναμη αρθρωσης, και
(2) Γιατι ειναι 0 η δυναμη στον αξονα περιστροφης;

Και βασικα που ειναι οι λυσεις; :P

Επειδη τα νουμερα βγαινουν πολυ ακυρα και δεν εχω κανει κανα λαθος, π.χ *SPOILER* (:D :D) αγων τροχαλιας= 11,111111...... και αγων ραβδου 5,4/9,4...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

alexalchemist

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
να ρωτησω κατι στα στασιμα οταν δν ισχυει η εξισωση του σχολικου ... πως πρεπει να την φτιαξουμε για να ισχυει?? (την εχω βγαλει με εναν τροπο αλλα ειναι χρονοβορος)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,000 μηνύματα.
να ρωτησω κατι στα στασιμα οταν δν ισχυει η εξισωση του σχολικου ... πως πρεπει να την φτιαξουμε για να ισχυει??
Ασαφής η ερώτησή σου. Τι εννοείς? Εξήγησε για να σε βοηθήσουμε.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Νομίζω εννοεί αν τα άκρα είναι δεσμοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,000 μηνύματα.
να ρωτησω κατι στα στασιμα οταν δν ισχυει η εξισωση του σχολικου ... πως πρεπει να την φτιαξουμε για να ισχυει??
Νομίζω εννοεί αν τα άκρα είναι δεσμοί.
Αυτό είναι απλό:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexalchemist

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Νομίζω εννοεί αν τα άκρα είναι δεσμοί.

ακριβως ;)...και 2 πραγματακια ακομη...1) για μια χορδη μηκους Lμε ενα σταθερο σημειο και ενα ακλονητο την εξισωση του στασιμου y=2Aημ2π(L-x/λ)συν2π(t/T-L/λ) μπορω να την γραψω κατευθειαν χωρις να αποδειξω κατι?

2) ποια ειναι η διαφορα οταν κανουμε την γραφ παρασταση της ποσοτητας 2Ασυν(2πχ/λ) απο τη γραφ παρ του πλατους Α΄??? (εγω νομιζω οτι η διαφορα βρισκεται στο οτι το ενα εχει απολυτο ενω το αλλο οχι) ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,000 μηνύματα.
1) για μια χορδη μηκους Lμε ενα σταθερο σημειο και ενα ακλονητο την εξισωση του στασιμου y=2Aημ2π(L-x/λ)συν2π(t/T-L/λ) μπορω να την γραψω κατευθειαν χωρις να αποδειξω κατι?
2) ποια ειναι η διαφορα οταν κανουμε την γραφ παρασταση της ποσοτητας 2Ασυν(2πχ/λ) απο τη γραφ παρ του πλατους Α΄??? (εγω νομιζω οτι η διαφορα βρισκεται στο οτι το ενα εχει απολυτο ενω το αλλο οχι) ...
1) Είναι προφανές ότι αν χρησιμοποιείς κάποια εξίσωση που δεν υπάρχει στο βιβλίο, πρέπει οπωσδήποτε να την αποδεικνύεις. (Τη συγκεκριμένη που γράφεις δεν την ξέρω και δεν καταλαβαίνω τι σημαίνει "ενα σταθερο σημειο και ενα ακλονητο". Μάλλον είναι κομμάτι από κάποια άσκηση).
2) Αυτό που νομίζεις είναι σωστό. Το πλάτος είναι η απόλυτη τιμή γιατί δεν μπορεί να είναι αρνητικό.



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexalchemist

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
1) Είναι προφανές ότι αν χρησιμοποιείς κάποια εξίσωση που δεν υπάρχει στο βιβλίο, πρέπει οπωσδήποτε να την αποδεικνύεις. (Τη συγκεκριμένη που γράφεις δεν την ξέρω και δεν καταλαβαίνω τι σημαίνει "ενα σταθερο σημειο και ενα ακλονητο". Μάλλον είναι κομμάτι από κάποια άσκηση).
2) Αυτό που νομίζεις είναι σωστό. Το πλάτος είναι η απόλυτη τιμή γιατί δεν μπορεί να είναι αρνητικό.



εχεις δικιο το διατυπωσα χαλια

so,για να μην σε ταλαιπωρω με τις διατυπωσεις μ ... το βρηκα απο εδω https://users.sch.gr//dmargaris/page/stasimo.htm αλλα δν ξερω αν υπαρχει πιο συντομος τροπος για να την αποδειξω αυτη τη σχεση γι αυτο και σε ρωτησα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,000 μηνύματα.
το βρηκα απο εδω https://users.sch.gr//dmargaris/page/stasimo.htm αλλα δν ξερω αν υπαρχει πιο συντομος τροπος για να την αποδειξω αυτη τη σχεση γι αυτο και σε ρωτησα
Κοίτα παληκάρι μου: Μην ασχολείσαι με τέτοια. Αυτά στα οποία παραπέμπεις είναι ψαξίματα καθηγητών και δεν αφορούν τους μαθητές και τις εξετάσεις. Το πνεύμα του σχολικού βιβλίου είναι εντελώς έξω από όλα αυτά. Όταν ήμουν μαθητής, είχα παρόμοιες απορίες. Σου γράφω τι μου απάντησε ο (καταπληκτικός) καθηγητής που είχα:
Για το στάσιμο κύμα θα βλέπεις τα δύο αρχικά κύματα να έρχονται με σκοπό τη συμβολή τους. Ύστερα θα κλείνεις τα μάτια. Δεν σε ενδιαφέρει πού είναι οι πηγές, πώς γίνεται η ανάκλαση, ούτε πώς ακριβώς γίνεται αυτή η συμβολή. Όταν ανοίγεις τα μάτια θα βλέπεις έτοιμο το "στάσιμο κύμα", δηλαδή θα βλέπεις μια ταλάντωση με τους δικούς της νόμους και θα ξεχνάς το παρελθόν της που ήταν δύο κύματα, καθώς δεν ισχύουν αυτά που ήξερες για τα τρέχοντα κύματα. Θα έχεις λοιπόν μια ταλάντωση με αρχή αξόνων μια οποιαδήποτε κοιλία, ώστε να ισχύει η εξίσωση του βιβλίου.
Άσε λοιπόν στην άκρη αυτά τα ψαξίματα γιατί έτσι κοιτάς το φύλλο και χάνεις το δάσος. Στις λίγες μέρες που έμειναν μέχρι τις εξετάσεις, δώσε βάρος στο να μάθεις πολύ καλά, όλη και με την παραμικρή λεπτομέρεια, τη θεωρία από το σχολικό βιβλίο. Καλή σου επιτυχία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexalchemist

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Κοίτα παληκάρι μου: Μην ασχολείσαι με τέτοια. Αυτά στα οποία παραπέμπεις είναι ψαξίματα καθηγητών και δεν αφορούν τους μαθητές και τις εξετάσεις. Το πνεύμα του σχολικού βιβλίου είναι εντελώς έξω από όλα αυτά. Όταν ήμουν μαθητής, είχα παρόμοιες απορίες. Σου γράφω τι μου απάντησε ο (καταπληκτικός) καθηγητής που είχα:
Για το στάσιμο κύμα θα βλέπεις τα δύο αρχικά κύματα να έρχονται με σκοπό τη συμβολή τους. Ύστερα θα κλείνεις τα μάτια. Δεν σε ενδιαφέρει πού είναι οι πηγές, πώς γίνεται η ανάκλαση, ούτε πώς ακριβώς γίνεται αυτή η συμβολή. Όταν ανοίγεις τα μάτια θα βλέπεις έτοιμο το "στάσιμο κύμα", δηλαδή θα βλέπεις μια ταλάντωση με τους δικούς της νόμους και θα ξεχνάς το παρελθόν της που ήταν δύο κύματα, καθώς δεν ισχύουν αυτά που ήξερες για τα τρέχοντα κύματα. Θα έχεις λοιπόν μια ταλάντωση με αρχή αξόνων μια οποιαδήποτε κοιλία, ώστε να ισχύει η εξίσωση του βιβλίου.
Άσε λοιπόν στην άκρη αυτά τα ψαξίματα γιατί έτσι κοιτάς το φύλλο και χάνεις το δάσος. Στις λίγες μέρες που έμειναν μέχρι τις εξετάσεις, δώσε βάρος στο να μάθεις πολύ καλά, όλη και με την παραμικρή λεπτομέρεια, τη θεωρία από το σχολικό βιβλίο. Καλή σου επιτυχία.

ok...thnx ;)...θελω να σε ρωτησω κατι αλλο ομως που ειναι στο σχολικο και δν το εχω καταλαβει...η απορια λοιπον ειναι εκει με τις κεραιες σελ 58 (δν το εχω καταλαβει)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Εννοείς στην παράγραφο 2-7? Είναι στην ύλη; Εμάς πέρυσι εκτός ήταν:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,000 μηνύματα.
...θελω να σε ρωτησω κατι αλλο ομως που ειναι στο σχολικο και δν το εχω καταλαβει...η απορια λοιπον ειναι εκει με τις κεραιες σελ 58 (δν το εχω καταλαβει)
Χε. Νομίζω ότι κατάλαβα τι ρωτάς (και μου θυμίζεις τα ...νιάτα μου που είχα την ίδια απορία):
"Πώς γίνεται κοντά στην κεραία η ηλεκτρική και η μαγνητική συνιστώσα να έχουν διαφορά φάσης π/2, ενώ σε μαγάλη απόσταση η διαφορά φάσης να γίνεται μηδέν" ? (οέο?)
Δυστυχώς, εδώ η απάντηση είναι: "Θα το μάθεις όταν μεγαλώσεις". Δεν είναι δυνατόν αυτό να εξηγηθεί στα πλαίσια του σχολικού βιβλίου και με τις γνώσεις ενός μαθητή Γ λυκείου. Χρειάζονται πολλές γνώσεις ακόμα και Φυσικής και μαθηματικών, οι οποίες μόνο στο πανεπιστήμιο (και όχι στην αρχή του) μπορούν να δωθούν. Εγκυκλοπαιδικά, τις λένε εξισώσεις Maxwell. Οπότε δέξου προς το παρόν αυτό που γράφει το βιβλίο σου και αν πετύχεις σε σχολή όπως φυσικό, ΗΜΜΥ και άλλες, κάποια μέρα θα το μάθεις.
Για να μη σε αφήσω εντελώς παραπονεμένο, θα σου προτείνω ένα πείραμα που ίσως (άθελά σου) έχεις ήδη κάνει. Πήγαινε και στάσου ακριβώς κάτω από την κεραία κινητής τηλεφωνίας της εταιρίας σου. Θα δεις ότι το κινητό σου δεν θα εχει καθόλου σήμα. Προχώρα κάπου 100m και θα έχει σήμα-καμπάνα. Μπορείς να εξηγήσεις το γιατί?

Εννοείς στην παράγραφο 2-7? Είναι στην ύλη; Εμάς πέρυσι εκτός ήταν:confused:
Πάντα εκτός ήταν η 2.7 και εξακολουθεί να είναι εκτός.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Πάντα εκτός ήταν η 2.7 και εξακολουθεί να είναι εκτός.
Θεός! Πάντα μέσα στα πράγματα ο Δίας!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexalchemist

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Εννοείς στην παράγραφο 2-7? Είναι στην ύλη; Εμάς πέρυσι εκτός ήταν:confused:

αυτο που ρωταω ειναι στην 2.6

Χε. Νομίζω ότι κατάλαβα τι ρωτάς (και μου θυμίζεις τα ...νιάτα μου που είχα την ίδια απορία):
"Πώς γίνεται κοντά στην κεραία η ηλεκτρική και η μαγνητική συνιστώσα να έχουν διαφορά φάσης π/2, ενώ σε μαγάλη απόσταση η διαφορά φάσης να γίνεται μηδέν" ? (οέο?)
Δυστυχώς, εδώ η απάντηση είναι: "Θα το μάθεις όταν μεγαλώσεις". Δεν είναι δυνατόν αυτό να εξηγηθεί στα πλαίσια του σχολικού βιβλίου και με τις γνώσεις ενός μαθητή Γ λυκείου. Χρειάζονται πολλές γνώσεις ακόμα και Φυσικής και μαθηματικών, οι οποίες μόνο στο πανεπιστήμιο (και όχι στην αρχή του) μπορούν να δωθούν. Εγκυκλοπαιδικά, τις λένε εξισώσεις Maxwell. Οπότε δέξου προς το παρόν αυτό που γράφει το βιβλίο σου και αν πετύχεις σε σχολή όπως φυσικό, ΗΜΜΥ και άλλες, κάποια μέρα θα το μάθεις.
Για να μη σε αφήσω εντελώς παραπονεμένο, θα σου προτείνω ένα πείραμα που ίσως (άθελά σου) έχεις ήδη κάνει. Πήγαινε και στάσου ακριβώς κάτω από την κεραία κινητής τηλεφωνίας της εταιρίας σου. Θα δεις ότι το κινητό σου δεν θα εχει καθόλου σήμα. Προχώρα κάπου 100m και θα έχει σήμα-καμπάνα. Μπορείς να εξηγήσεις το γιατί?


Πάντα εκτός ήταν η 2.7 και εξακολουθεί να είναι εκτός.



ακριβως αυτη ειναι η απορια... σ ευχαριστω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Frwws

Νεοφερμένος

Η Frwws αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Μπορεί κανείς να μου στείλει τις μονάδες μέτρησης στους ρυθμούς μεταβολής που μπορούμε να συναντήσουμε γιατί το χάνω λίγο κάπου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,000 μηνύματα.
Μπορεί κανείς να μου στείλει τις μονάδες μέτρησης στους ρυθμούς μεταβολής που μπορούμε να συναντήσουμε γιατί το χάνω λίγο κάπου;
Μπορείς να τις βρίσκεις πολύ εύκολα, αρκεί να διαιρείς τη μονάδα του μεταβαλλόμενου μεγέδους με το sec.
Π.χ. di/dt --> 1A/s , dL/dt --> (1kg.m²/s)/s = 1kg.m²/s² = 1N.m .


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Spock

Νεοφερμένος

Ο Spock αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Να ρωτησω κατι γενικης Φυσικης; Πως σχεδιαζουμε ενα ηλεκτρικο κυκλωμα; Τι βαζουμε στανταρ, τι μπορουμε να βαλουμε κλπ. Γινεται καποιος να μου πει διοτι εχω φτασει στις ηλεκτρικες ταλαντωσεις και δεν καταλαβαινω πολλα. :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ARHITEK

Νεοφερμένος

Ο ARHITEK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γωνιακη Ταχυτητα (ω2) : ΑΔΣ : (Μ*L^2/12 + 2*m*(L/2)^2 )*ω2= ( Μ*L^2/12 + 2*m*(L/4)^2 )*ω1 =>............ ?.... ω2=???
με ω1=2r/s.


Ταχυτητα (v2) : ΔΙΑΤΗΡΗΣΗ Κ.Ε. : K2=K1 => 1/2*{M*L^2/12 + 2*m*(L/2)}^2*ω2 + 1/2*2*m*v2γρ^2=
1/2*{Μ*L^2/12+2*m*(L/4)^2}*ω1 + 1/2*2*m*v2γρ^2 =>..............???......v2γρ=4m/s

v1=ριζα7m/s
L=4m
m=M/12
(απο ιδια ασκηση)
με ενδιαφερουν τα βηματα επιλυσης οχι η καθεαυτο ακριβης λυση αλλα η απλοποιηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgosklou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο giorgosklou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 213 μηνύματα.
παιδια που μπορω να βρω ολα τα βασικα για τη φυσικη?
ξερετε κανενα σιτε η μπλογκ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ViPeRMiMiS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο FA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 257 μηνύματα.
bump
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top