Bοήθεια/Απορίες στη Φυσική Προσανατολισμού

yellowbutterfly

Νεοφερμένος

Η Ερωφίλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
τι να πρωτοκάνω το σαββατοκύριακο το έρμο δύο μέρες έχει!!!..........πιστεύω ότι με τόσες επαναλήψεις μέχρι το τέλος να τους έχω ξεμπερδέψει!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Αυτο που σου λέω, δε θα σου πάρει πανω από 1 τεταρτάκι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yellowbutterfly

Νεοφερμένος

Η Ερωφίλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
βασικά είναι οι τύποι των ταλαντώσεων που είναι λίγο δύσκολοι να τους ξεμπερδέψω........πάντως για τα μόνο μαθήματα που είμαι σίγουρη ότι θα γράψω είναι η οικονομία,ο προγραμματισμός και η φυσική.....για όλα τα άλλα άσ'το!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

liofagos

Νεοφερμένος

Ο liofagos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
εδω και 2 βδομαδες καναμε στη φυσικη φθινουσες εξαναγκασμενες και συνθεση αλλα δεν εχω δωσει πολυ βαση η αληθεια ειναι και εχω αρκετα κενα, με την απλη αρμονικη ταλαντωση βεβαια τα παω πολυ καλα μονο που δεν εχει και ιδιαιτερη σχεση μετα τα αλλα 3, μπορεις καποιος να μου πει περιληπτικα τι να κατσω να διαβασω και ουσιαστικα που να δωσω περισσοτερη προσοχη το ΣΚ που θα τα πιασω απ την αρχη ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yellowbutterfly

Νεοφερμένος

Η Ερωφίλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
εδω και 2 βδομαδες καναμε στη φυσικη φθινουσες εξαναγκασμενες και συνθεση αλλα δεν εχω δωσει πολυ βαση η αληθεια ειναι και εχω αρκετα κενα, με την απλη αρμονικη ταλαντωση βεβαια τα παω πολυ καλα μονο που δεν εχει και ιδιαιτερη σχεση μετα τα αλλα 3, μπορεις καποιος να μου πει περιληπτικα τι να κατσω να διαβασω και ουσιαστικα που να δωσω περισσοτερη προσοχη το ΣΚ που θα τα πιασω απ την αρχη ?

διάβασε απλή αρμονική ταλάντωση να την καταλάβεις!αν την καταλάβεις όλα μετά θα σου φαίνονται πιο εύκολα!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sophia<3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σοφία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 132 μηνύματα.
μπορει καποιος σας παρακαλω να μ πει την λυση τησ παρακατω ασκησης διοτι την ελυσα αλλα μ φανηκε πολυ ευκολη για Δ θεμα και λω μηπως εχω κανει λαθοσ
σωμα Αμε m=2kg με ταχυτητα μετρου v=5m/s κινειται προς τα δεξια συγκρουεται με σωμα Β m=3kg το οποιο κινειτα με ταχυτητα v΄=2m/s προς τα αριστερα η διαρκεια της κρουσης ειναι Δt=0.5 s και αμεσωσ μετα την κρουση το Α εχει ταχυτητα μετρου v''=3m/ s προσ τα αριστερα Να υπολογισεται
α)την επιταχυνση του Α κατα την διαρκεια τησ κρουσης νοουμενου οτι ειναι σταθερη
β)την δυναμη που δεχεται το σωμα Α απο το Β κατα την διαρκεια τησ κρουσης νοουμενου οτι ειναι σταθερη
γ) την επιταχυνση του Β κατα την διαρκρια της κρουσης νοουμενου οτι ειναι σταθερη
δ)την ταχυτητα που αποκτα το Β μετα την κρουση
μπορει καποιοσ να μ βοηθησει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
μπορει καποιος σας παρακαλω να μ πει την λυση τησ παρακατω ασκησης διοτι την ελυσα αλλα μ φανηκε πολυ ευκολη για Δ θεμα και λω μηπως εχω κανει λαθοσ
σωμα Αμε m=2kg με ταχυτητα μετρου v=5m/s κινειται προς τα δεξια συγκρουεται με σωμα Β m=3kg το οποιο κινειτα με ταχυτητα v΄=2m/s προς τα αριστερα η διαρκεια της κρουσης ειναι Δt=0.5 s και αμεσωσ μετα την κρουση το Α εχει ταχυτητα μετρου v''=3m/ s προσ τα αριστερα Να υπολογισεται
α)την επιταχυνση του Α κατα την διαρκεια τησ κρουσης νοουμενου οτι ειναι σταθερη
β)την δυναμη που δεχεται το σωμα Α απο το Β κατα την διαρκεια τησ κρουσης νοουμενου οτι ειναι σταθερη
γ) την επιταχυνση του Β κατα την διαρκρια της κρουσης νοουμενου οτι ειναι σταθερη
δ)την ταχυτητα που αποκτα το Β μετα την κρουση
μπορει καποιοσ να μ βοηθησει?
1) α1=16m/s²
2) F1=m1.α1=32Ν
3) F1=F2 ==> α2=32/3 m/s²
4) m1υ1+m2υ2=m1υ1'+m2υ2' ==> 2.5+3.(-3)=2.(-3)+3.υ2' ==>υ2'=10/3 m/s
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sophia<3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σοφία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 132 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ και εγω τοσο βρηκα απλα μ φανηκε λιγο ευκολη παγκυπρια ολυμπιαδα φυσικης;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

P@NT?LO$

Νεοφερμένος

Ο P@NT?LO$ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
γεια σας παιδια! μπορει καποιος να μου λυσει την ασκηση 18 σελ.87 εδω https://www.iliaskos.gr/Files/Corpus/G Lykeiou/Thetiki/Fysiki_G.pdf δεν μπορω να βγαλω τα δεδομενα απο αυτα που μου δινει!! help:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
γεια σας παιδια! μπορει καποιος να μου λυσει την ασκηση 18 σελ.87 εδω https://www.iliaskos.gr/Files/Corpus/G Lykeiou/Thetiki/Fysiki_G.pdf δεν μπορω να βγαλω τα δεδομενα απο αυτα που μου δινει!! help:/:
A)
α) Πρέπει να ξέρεις παραγώγους. Το ρεύμα είναι πρώτη παράγωγος του φορτίου ως προς τον χρόνο και ο ρυθμός μεταβολής του ρεύματος η δεύτερη. Συνεπώς σου δίνει Qω^2=1000 και Qω=0.2. Λύσε και βρες το Q.
β) Ίση με τη μέγιστη του ηλεκτρικού στον πυκνωτή.

Β)
α) Ό,τι απέμεινε στην μαγνητική του πηνίου εκείνη την χρονική στιγμή + την ηλεκτρική του πυκνωτή2.
β) Από την μέγιστη ενέργειαπου βρήκες στο Βα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

P@NT?LO$

Νεοφερμένος

Ο P@NT?LO$ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
αλλος τροπος δεν υπαρχει???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonisd95

Δραστήριο μέλος

Ο antonisd95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Υπάρχει.Σε 5 λεπτά σου ανεβάζω την λύση.

Το χαζό είναι ότι έλυσα την άσκηση, την σάρωσα, και δεν ξέρω πως να στην ανεβάσω...αν θες περίμενε λίγο μέχρι να το βρω, διαφορετικά αν ξέρεις πως να το κάνω πες μου.

την έχω σε pdf.Πες μου πως να ανεβάσω αρχείο pdf.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

P@NT?LO$

Νεοφερμένος

Ο P@NT?LO$ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
εκει που γραφεις το μηνυμα εχει ενα συνδετηρα!! πατα τον και θα το βρεις πιστευω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonisd95

Δραστήριο μέλος

Ο antonisd95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Τα έκανα λίγο άνω κάτω, αλλά το βρήκα...στην δεύτερη σελίδα θα χρειαστεί να γυρίσεις την οθόνη για να καταλάβεις :D
edit: ίσως να σου βγάλει ότι αυτός ο τύπος αρχείων ενδέχεται να βλάψει τον υπολογιστή.(εσύ κατέβασέ το)
Πες μου αν σου κάνει η λύση, αν και θα μπορούσα να αποφύγω την εύρεση του L.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
αλλος τροπος δεν υπαρχει???

i=Ioημωt και di/dt=Ιο.ω.συνωt
Τη χρονική στιγμή t=0 είναι 1000=0,2.ω.1 ==>ω=5000r/s

Τη νέα χρονική στιγμή η ένταση γίνεται:
Η ενέργεια στο δεύτερο κύκλωμα είναι αυτή του μαγνητικού πεδίου του ρεύματος στο πηνίο τη στιγμή της μετάλλαξης και το ρεύμα εκείνη τη στιγμή είναι το μέγιστο στο δεύτερο κύκλωμα. Ετσι:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kopsa

Νεοφερμένος

Ο kopsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
εχω προβλημα στο να βρισκω την πολικοτητα σε μια ασκηση ηλεκτρικης ταλαντωσης... μπορειται να μου εξηγησετε τον τροπο για να την βρισκω??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
εχω προβλημα στο να βρισκω την πολικοτητα σε μια ασκηση ηλεκτρικης ταλαντωσης... μπορειται να μου εξηγησετε τον τροπο για να την βρισκω??
Τι ακριβώς εννοείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kopsa

Νεοφερμένος

Ο kopsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
για το προσημο που θα εχουν οι 2 οπλισμοι του πυκνωτη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
για το προσημο που θα εχουν οι 2 οπλισμοι του πυκνωτη
Αν ξέρεις τα πρόσημα αρχικά, τότε από την εξίσωση της ταλάντωσης του φορτίου ξέρεις το πότε οι οπλισμοί θα αλλάζουν πρόσημο. Αν είσαι στον αρχικά θετικό θα έχεις μέγιστο φορτίο +Q, αν είσαι στον αρχικά αρνητικό θα έχεις μέγιστο φορτίο -Q και επομένως βάζοντάς τον την q=... ξέρεις τα πρόσημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonisd95

Δραστήριο μέλος

Ο antonisd95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
εχω προβλημα στο να βρισκω την πολικοτητα σε μια ασκηση ηλεκτρικης ταλαντωσης... μπορειται να μου εξηγησετε τον τροπο για να την βρισκω??

Εννοείς να βρίσκεις την πολικότητα σε ένα πυκνωτή όταν αυτός αρχικά δεν είναι φορτισμένος;(δηλαδή το πρόβλημά σου είναι η πολικότητα που θα αποκτήσει ο πυκνωτής στην εκκίνηση μιας ηλεκτρικής ταλάντωσης)
ή σε κάλυψε ο exc ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top