Bοήθεια/Απορίες στη Φυσική Προσανατολισμού

liofagos

Νεοφερμένος

Ο liofagos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
ωραιος vimaproto, Δ4 Δ5 αλλα νταλων βρηκα εγω, τα αλλα 3 σωστα πρεπει να τα χω.. ποσο ειχες γραψει φυσικη αραγε ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mission possible

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο mission possible αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 826 μηνύματα.
που να θυμαμαι πια τι πηρα.αιωνες περασαν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

liofagos

Νεοφερμένος

Ο liofagos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
:eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Ασκηση:
Στην επιφάνεια ενός υγρού που ηρεμεί βρίσκονται δύο σύγχρονες σημειακές πηγές Π1,Π2 που δημιουργούν στην επιφάνεια του υγρού εγκάρσια αρμονικά κύματα ίσου πλάτους Οι πηγές αρχίζουν να ταλαντώνονται τη χρονική στιγμή t=0 ξεκινώντας από την θέση ισορροπίας τους και κινούμενες προς την ίδια κατεύθυνση, την οποία θεωρούμε θετική. Η χρονική εξίσωση της ταλάντωσης ενός σημείου Μ που βρίσκεται στη μεσοκάθετο του ευθύγραμμου τμήματος Π1Π2 μετά τη συμβολή των κυμάτων είναι η:
ψ=0,2ημ2π(5t-10)
H ταχύτητα διάδοσης των κυμάτων είναι V=2 m/s και η απόσταση μεταξύ των πηγών είναι 1 μέτρο.

Να βρείτε την απόσταση ΜΠ1.
Να βρείτε την διαφορά φάσης των σημείων Μ, Ο.

Εχω κολλήσει σε αυτά τα δύο ερωτήματα, και τα άλλα βγαίνουν από αυτά. :/:
Τι κάνω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
Ασκηση:
Στην επιφάνεια ενός υγρού που ηρεμεί βρίσκονται δύο σύγχρονες σημειακές πηγές Π1,Π2 που δημιουργούν στην επιφάνεια του υγρού εγκάρσια αρμονικά κύματα ίσου πλάτους Οι πηγές αρχίζουν να ταλαντώνονται τη χρονική στιγμή t=0 ξεκινώντας από την θέση ισορροπίας τους και κινούμενες προς την ίδια κατεύθυνση, την οποία θεωρούμε θετική. Η χρονική εξίσωση της ταλάντωσης ενός σημείου Μ που βρίσκεται στη μεσοκάθετο του ευθύγραμμου τμήματος Π1Π2 μετά τη συμβολή των κυμάτων είναι η:
ψ=0,2ημ2π(5t-10)
H ταχύτητα διάδοσης των κυμάτων είναι V=2 m/s και η απόσταση μεταξύ των πηγών είναι 1 μέτρο.

Να βρείτε την απόσταση ΜΠ1.
Να βρείτε την διαφορά φάσης των σημείων Μ, Ο.

Εχω κολλήσει σε αυτά τα δύο ερωτήματα, και τα άλλα βγαίνουν από αυτά. :/:
Τι κάνω?

Δεν χρειάζεται να κάνω σχήμα. Ενα ισοσκελές τρίγωνο με κορυφές τα σημεία Μ, Π1, Π2.
1)Για το σημείο Μ που ισαπέχει απόσταση x από τις δύο πηγές οι εξισώσεις είναι y1=Aημ2π(t/T-x/λ) και y2=Aημ2π(t/T-x/λ) Δηλ. ίδιες. Η πρόσθεση αυτών δίνει y=2Aημ2π(t/T-x/λ) και από την εξίσωση y=0,2ημ2π(5t-10) που μας δόθηκε βρίσκουμε ότι 2Α=0,2 ==> Α=0,1m, 1/T=5 ==>T=0,2s λ=υΤ=2.0,2=0,4m, x/λ=10 ==> x=4m δηλ. ΜΠ1=ΜΠ2=4m
2) Ποιο είναι το Ο?
Αν είναι ΜΟ η μεσοκάθετος στην Π1Π2 δηλ. ΟΠ1=ΟΠ2=0,5m τα δύο κύματα για το Ο δίνουν
y'=0,2ημ2π(5t-0,5/0,4)==> y'=0,2ημ2π(5t-1,25) και η διαφορά φάσης του Μ και του Ο είναι αφαιρώντας τις φάσεις
Δφ=2π(5t-1,25)-2π(5t-10)=2π.8,75=17,5π=8.2π+3π/2και κάνοντας αναγωγή σε γωνία μικρότερη των 2π , η διαφορά φάσης είναι 3π/2 ή 270°
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
.... =17,5π=8.2π+3π/2και κάνοντας αναγωγή σε γωνία μικρότερη των 2π , η διαφορά φάσης είναι 3π/2 ή 270°
Αφού ζητάει τη διαφορά φάσης, η απάντηση είναι Δφ = 17,5π και τέλος. Η αναγωγή σε γωνία μικρότερη των 2π όχι μόνον δεν έχει νόημα, αλλά είναι και λάθος. (Η άσκηση ήταν θέμα των πανελληνίων του 2011).

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Polymnia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Polymnia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,253 μηνύματα.
Επειδή δεν έχω χρόνο θα σου περιγράψω τη λύση
Από τον τύπο της περιόδου βρίσκω τη χωρητικότητα C=0,2F
Από τον τύπο της ενέργειας πυκνωτή το μέγιστου φορτίο Q=0,04Cb που μένει αμετάβλητο (το σύστημα δεν συνδέεται με πηγή για να προσθέσει ή να αφαιρέσει φορτίο)
Η ενέργεια γίνεται 9mJ και από τον τύπο αυτής με γνωστό το φορτίο βρίσκω την νέα χωρητικότητα C'=0,8/9 F
Η νέα περίοδος γίνεται Τ'=80π/3 ms και τότε Ι'=ω'Q=3A
Από τον λόγο των χωρητικοτήτων C'/C=L/L' βρίσκω L'=9mm και ΔL=9-4=5mm
Τέλος από τον ορισμό της συχνότητας που εκφράζει τον αριθμό των επαναλήψεων σε ένα δευτερόλεπτο έχω Δf=f'-f=(3000/80π)-(1000/40π)=3,98 ταλαντώσεις στο δευτερόλεπτο
Νομίζω πως σε βοήθησα αρκετά. Οι πράξεις δικές σου.

Χίλια ευχαριστώ φίλτατε !!
Αλλά έχω σκαλώσει με το φορτίο .Νομίζω οτι μένει σταθερό μόνο για την χρονική στιγμή που απομακρύνουμε ακαριαία τους οπλισμούς του πυκνωτή.Απο κει και πέρα θα έχει μια νέα τιμή,εφόσον αυξάνεται η Ε της ταλάντωσης και η χωρητικότητα του πυκνωτή.Γενικά όλα παιζονται γύρω απο το ''ακαριαία'' .:hmm:Τελικά βρήκα τη νέα τιμή και ξεμπέρδεψα.Θαρρώ πως η εκφώνηση είναι προβληματική ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
Το "ακαριαία" κολλάει στο ότι με την αποσύνδεση δεν πρόλαβε το φορτίο του πυκνωτή να διαφοροποιηθεί. Από τη στιγμή δε που το σύστημα αποσυνδέθηκε από την πηγή, το φορτίο δεν αλλάζει.
Η ενέργεια του πυκνωτή αλλάζει γιατί επεμβαίνουμε εμείς εξωτερικά και απομακρύνουμε τους ελκόμενους οπλισμούς (φορτισμένοι ετερώνυμα) προσφέροντας εξωτερικά έργο, που αποθηκεύεται ως ενέργεια στον πυκνωτή. Επαναλαμβάνω, για να αλλάξει το φορτίο στον πυκνωτή πρέπει να παραμένει συνδεδεμένος με "πηγή" που δίνει ή απορροφά φορτία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
Αφού ζητάει τη διαφορά φάσης, η απάντηση είναι Δφ = 17,5π και τέλος. Η αναγωγή σε γωνία μικρότερη των 2π όχι μόνον δεν έχει νόημα, αλλά είναι και λάθος. (Η άσκηση ήταν θέμα των πανελληνίων του 2011).


Το πανελλήνιες γιατί το αναφέρεις?
Αυτό που λες θα ίσχυε αν έλεγε πόσα μήκη κύματος απέχουν τα δύο σημεία.
Οταν παγιώνεται μία κατάσταση τι προσέχω. Αν όλα τα σημεία που ταλαντούνται αποκτούν ταυτόχρονα την μέγιστη απομάκρυνση ή αντίθετη (εδώ) ή σε πόσο χρόνο , με βάση τη σχέση φ=ωt, το ένα θα βρεθεί στην ίδια (σχετική) θέση με το άλλο.
Αν ήταν έτσι όπως λες, στα στάσιμα κύματα θα λέγαμε ότι τα σημεία ταλάντωσης του στασίμου κύματος έχουν, όχι διαφορά φάσης 0 ή π , αλλά π, 2π+π, 4π+π κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faeton

Νεοφερμένος

Ο faeton αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω με τον Dias. Η διαφορά φάσης μεταξύ 2 σημείων δεν ανάγεται. Ήμουν βαθμολογητής το 2011 και σε όποιον το έκανε αφαιρούσαμε μία μονάδα από το ερώτημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μύγα

Νεοφερμένος

Η Μύγα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
απορια : οταν σε μια ασκηση μας λεει οτι εχουμε δυο κυκλωματα απο τα οποια αρχικα εκτελει ηλεκτρικες ταλαντωσεις το ενα ενω το αλλο ειναι αφορτιστο( και ο μεταγωγος ειναι στην θεση 1 ) και επειτα οταν το φορτιο του πρωτου πυκνωτη ειναι + 4*10 στην μειον 4 μετακινουμε ακαριαια το μεταγωγο στην θεση 2 οποτε αρχιζει να εκτελει ηλεκτρικες ταλαντωσεις το δευτερο κυκλωμα αυτο δεν σημαινει οτι Q(1)max = + 4*10 στην μειον 4 ?:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonisd95

Δραστήριο μέλος

Ο antonisd95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Όχι.
Αυτό σημαίνει ότι όταν το φορτίο του οπλισμού 1 είναι q= 4*10^(-4) αρχίζει ταλάντωση το κύκλωμα με τον άλλο πυκνωτή.Προφανώς από το δεδομένο σου βρίσκεις το ρεύμα που διαρρέει το πηνείο το οποίο θα είναι το μέγιστο της ηλεκτρικής ταλάντωσης με πυκνωτή το 2.(θα το βρεις με ΔΕΤ)
Αν ίσχυε αυτό που λες τότε δεν θα έκανε ταλάντωση το LC2.(αν κατάλαβα καλά την άσκηση αυτό πρέπει να είναι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vicky13

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 535 μηνύματα.
Έχω μια άσκηση στα κύματα που με έχει μπερδέψει.Μας δίνει ένα τρέχον κύμα που η συνάρτηση της απομάκρυνσης είναι y=0,08ημ2π(50t-x/2) (SI).
Και έχει ένα υποερώτημα που λέει να υπολογίσετε την ενέργεια ταλάντωσης στοιχειώδους τμήματος της χορδής μάζας 0,002Kg.
Πως το λύνω; Με ΑΔΕ;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Όλοι εδώ για κύματα ρωτάνε, τζάμπα μπήκα να βοηθήσω :P
Πίσω στις ταλαντώσεις μου :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Έχω μια άσκηση στα κύματα που με έχει μπερδέψει.Μας δίνει ένα τρέχον κύμα που η συνάρτηση της απομάκρυνσης είναι y=0,08ημ2π(50t-x/2) (SI).
Και έχει ένα υποερώτημα που λέει να υπολογίσετε την ενέργεια ταλάντωσης στοιχειώδους τμήματος της χορδής μάζας 0,002Kg.
Πως το λύνω; Με ΑΔΕ;:hmm:
D = mω² , Ε = ½ DA²
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Έχω μια άσκηση στα κύματα που με έχει μπερδέψει.Μας δίνει ένα τρέχον κύμα που η συνάρτηση της απομάκρυνσης είναι y=0,08ημ2π(50t-x/2) (SI).
Και έχει ένα υποερώτημα που λέει να υπολογίσετε την ενέργεια ταλάντωσης στοιχειώδους τμήματος της χορδής μάζας 0,002Kg.
Πως το λύνω; Με ΑΔΕ;:hmm:

Απο την εξίσωση:
άρα
Όπότε:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natalia2212

Νεοφερμένος

Η natalia2212 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Παιδιά είναι μια άσκηση στις ηλεκτρικές ταλαντωσεις που έχει δύο διακόπτες και καθετα ανάμεσα τους ένα πηνιο και λέει αρχικά ο Δ1(ο αριστερά) είναι κλειστός και ο Δ2 ανοιχτός.ηένταση του ρεύματος που διαρρέει το πηνιο έχει σταθεροποιηθει.την t=0 ανοίγουμε τον Δ1 και κλείνουμε ταυτόχρονα τον Δ2 οπότε το κύκλωμα εκτελεί Η.Τ η απορία μου είναι γιατί μετά το την χρονική στιγμή t το ρεύμα αλλαζει φορά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Παιδιά είναι μια άσκηση στις ηλεκτρικές ταλαντωσεις που έχει δύο διακόπτες και καθετα ανάμεσα τους ένα πηνιο και λέει αρχικά ο Δ1(ο αριστερά) είναι κλειστός και ο Δ2 ανοιχτός.ηένταση του ρεύματος που διαρρέει το πηνιο έχει σταθεροποιηθει.την t=0 ανοίγουμε τον Δ1 και κλείνουμε ταυτόχρονα τον Δ2 οπότε το κύκλωμα εκτελεί Η.Τ η απορία μου είναι γιατί μετά το την χρονική στιγμή t το ρεύμα αλλαζει φορά;
Το ρεύμα στην ΗΤ τη στιγμή t=0 έχει στο πηνίο τη φορά που είχε πριν. Έτσι στο αρχικό κύκλωμα είχε τη φορά του ρολογιού και στο κύκλωμα LC τη στιγμή t=0 έχει αντίθετη φορά από το ρολόι.

Υ.Γ. Δεν είναι ανάγκη να γράφεις την απορία σου σε πολλά θέματα. Πάλι καλά που δεν την έβαλες και στις ερωτικές σχέσεις.​
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vicky13

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 535 μηνύματα.
Έχω ακόμα κάποιες απορίες.
Σε μια άσκηση μου δίνει την συνάρτηση του στάσιμου κύματος
y=0,1συν(5πx/2)ημ(80πt) (SI)
και ζητάει α)αν στη χορδή σχηματίζονται 4 δεσμοί, να βρείτε το μήκος της χορδής (δουλεύω με τον τύπο χ=(2κ+1)λ/4 ;:/)
β)Με ποια συχνότητα πρέπει να ταλαντώνεται η χορδή , ώστε κατά μήκος της να υπάρχουν 11 δεσμοί.

Και σε μια άλλη άσκηση πάλι μου δίνει y=0,04συν(πχ)ημ(10πt)
α)Αν το μήκος της χορδής είναι 4m ποια σημεία είναι δεσμοί και ποια κοιλίες;

Και αν μπορείτε μου εξηγείτε πως φτιάχνουμε το στιγμιότυπο στα στάσιμα; Δηλαδή για π.χ.
Μου δίνει να φτιάξω το στιγμιότυπο την t=0,5s πως θα βρω την σχέση του t με το Τ;

Συγγνώμη εαν κούρασα :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demlogic

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Demlogic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 978 μηνύματα.
Έχω ακόμα κάποιες απορίες.
Σε μια άσκηση μου δίνει την συνάρτηση του στάσιμου κύματος
y=0,1συν(5πx/2)ημ(80πt) (SI)
και ζητάει α)αν στη χορδή σχηματίζονται 4 δεσμοί, να βρείτε το μήκος της χορδής (δουλεύω με τον τύπο χ=(2κ+1)λ/4 ;:/)
β)Με ποια συχνότητα πρέπει να ταλαντώνεται η χορδή , ώστε κατά μήκος της να υπάρχουν 11 δεσμοί.

Και σε μια άλλη άσκηση πάλι μου δίνει y=0,04συν(πχ)ημ(10πt)
α)Αν το μήκος της χορδής είναι 4m ποια σημεία είναι δεσμοί και ποια κοιλίες;

Και αν μπορείτε μου εξηγείτε πως φτιάχνουμε το στιγμιότυπο στα στάσιμα; Δηλαδή για π.χ.
Μου δίνει να φτιάξω το στιγμιότυπο την t=0,5s πως θα βρω την σχέση του t με το Τ;

Συγγνώμη εαν κούρασα :/

δε κουραζεις, απλα αυτες οι ασκησεις ειναι πολυ βασικες....δε θεωρεις οτι μια καλη ιδεα θα ηταν να παρεις ενα βοηθημα και να δεις λυμενες αυτες τις ασκησεις και με βαση τις λυμενες να λυσεις ασκησεις που κινουνται στο ιδιο μοτιβο;

θα σου προτεινα του παναγιωτακακη και μαθιουδοπουλο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top