Bοήθεια/Απορίες στη Φυσική Προσανατολισμού

natalia2212

Νεοφερμένος

Η natalia2212 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Αφού κινείται προς τα αρνητικά όταν πάει στη χ1 μετά όταν πάει στην χ2 εφόσον έχει πλην μπροστά δεν πάει προς τα θετικά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fretoe

Δραστήριο μέλος

Ο fretoe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 692 μηνύματα.
Αφού κινείται προς τα αρνητικά όταν πάει στη χ1 μετά όταν πάει στην χ2 εφόσον έχει πλην μπροστά δεν πάει προς τα θετικά?

Οταν κατευθυνεται προς την Χ1 εχει θετικο προσημο, και οταν κατευθυνεται προς την Χ2 εχει αρνητικο. Το δηλωνουν εξαλλου, και τα προσημα των θεσεων Χ1 Χ2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natalia2212

Νεοφερμένος

Η natalia2212 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Αφού πάει προς τα αρνητικά όταν πάει στο χ1,τότε δεν θα έχει αρνητικό πρόσημο όταν πάει στο χ και θετικό στο χ2???!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fretoe

Δραστήριο μέλος

Ο fretoe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 692 μηνύματα.
Αφού πάει προς τα αρνητικά όταν πάει στο χ1,τότε δεν θα έχει αρνητικό πρόσημο όταν πάει στο χ και θετικό στο χ2???!

Κανεις λαθος. Αφου η ιδια η ασκηση εχει επιλεξει ως θετικη φορα την φορα προς το Χ1(+ 0,1 μ). Επομενως οταν κατευθυνεται προς αυτο εχει θετικο προσημο.

Ομως η ακηση λεει οτι περναει απο το Χ1 κινουμενο προς την αρνητικη κατευθυνση(απομακρυνεται απο το Χ1), δηλαδη προς το Χ2 (- 0,1 μ), αρα η ταχυτητα ειναι αρνητικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natalia2212

Νεοφερμένος

Η natalia2212 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Αα μπερδεύτηκα :(
δηλαδή στο χ1 έχει θετικό και στο χ2 αρνητικό?

κι αν μου έλεγε ότι περνάει κατά την θετική κατεύθυνση?
μπερδεύτηκα γιατί στο φροντιστήριο μας είπε ότι και στο χ1 και στο χ2 έχει αρνητικό πρόσημο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fretoe

Δραστήριο μέλος

Ο fretoe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 692 μηνύματα.
Αα μπερδεύτηκα :(
δηλαδή στο χ1 έχει θετικό και στο χ2 αρνητικό?

κι αν μου έλεγε ότι περνάει κατά την θετική κατεύθυνση?
μπερδεύτηκα γιατί στο φροντιστήριο μας είπε ότι και στο χ1 και στο χ2 έχει αρνητικό πρόσημο

Η ΦΟΡΑ προς το χ1 ειναι θετικη, και η φορα προς το Χ2 ειναι ανητικη. Αυτο ειναι που μετραει.
Αν σου ελεγε οτι περναει κατα την θετικη κατευθυνση η ταχυτητα θα ταν θετικη για αυτο ακριβως το λογο. Το προσημο αυτο το πραγμα υποδηλωνει.
Η επιλογη της θετικης φορας ειναι μια αυθαιρετη διαδικασια και μπορεις να επιλεξεις οποια θες εσυ γενικα. Ομως εδω η ακηση λεει ποια ειναι η θετικη φορα, με τα προσημα που εχει στο Χ1 και Χ2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
Αφού πάει προς τα αρνητικά όταν πάει στο χ1,τότε δεν θα έχει αρνητικό πρόσημο όταν πάει στο χ και θετικό στο χ2???!
Ισως έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • talant.pdf
    54.5 KB · Εμφανίσεις: 130

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Σώμα μάζας m1 κινούμενο σε οριζόντιο επίπεδο συγκρούεται με ταχύτητα V1=15 m/s κεντρικά και ελαστικά με ακίνητο σώμα μάζας m2 . Αμέσως μετά την κρούση το σώμα μάζας m1 κινείται αντίρροπα με ταχύτηα μέτρου V1'=9 m/s. Να προσδιορίσετε το λόγο των μαζων m1/m2.
Πώς στην ευχή λύνεται αυτό???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Σώμα μάζας m1 κινούμενο σε οριζόντιο επίπεδο συγκρούεται με ταχύτητα V1=15 m/s κεντρικά και ελαστικά με ακίνητο σώμα μάζας m2 . Αμέσως μετά την κρούση το σώμα μάζας m1 κινείται αντίρροπα με ταχύτηα μέτρου V1'=9 m/s. Να προσδιορίσετε το λόγο των μαζων m1/m2.
Πώς στην ευχή λύνεται αυτό???

παιρνεις τις σχεσεις του βιβλιου για την ελαστικη κρουση , καθως και την ΑΔΕ , κανεις συστημα ,και λυνεις ως προς το ζητουμενο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
παιρνεις τις σχεσεις του βιβλιου για την ελαστικη κρουση , καθως και την ΑΔΕ , κανεις συστημα ,και λυνεις ως προς το ζητουμενο
σχεσεις του βιβλιου? :redface::(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Σώμα μάζας m1 κινούμενο σε οριζόντιο επίπεδο συγκρούεται με ταχύτητα V1=15 m/s κεντρικά και ελαστικά με ακίνητο σώμα μάζας m2 . Αμέσως μετά την κρούση το σώμα μάζας m1 κινείται αντίρροπα με ταχύτηα μέτρου V1'=9 m/s. Να προσδιορίσετε το λόγο των μαζων m1/m2. Πώς στην ευχή λύνεται αυτό???
Απλή εφαρμογή τύπου είναι. Μάλιστα στο σχολικό βιβλίο υπάρχει παρόμοια άσκηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Απλή εφαρμογή τύπου είναι. Μάλιστα στο σχολικό βιβλίο υπάρχει παρόμοια άσκηση.
Εγώ αυτό τον τύπο γιατί δεν τον έχω ξαναδει? :redface:
Υπάρχει στο κεφάλαιο των ταλαντώσεων? Λάθος βιβλίο έχω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Εγώ αυτό τον τύπο γιατί δεν τον έχω ξαναδει? :redface:
Υπάρχει στο κεφάλαιο των ταλαντώσεων? Λάθος βιβλίο έχω?
Eιναι στο κεφαλαιο των κρουσεων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Eιναι στο κεφαλαιο των κρουσεων...
Δεν το 'εχω κάνει. :(Μόνο κάποια βασικά πράγματα για τις ασκήσεις ταλάντωσης με κρούση. Αυριο θα τον βάλω να μου το εξηγήσει.:D
Ευχαριστώ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris001

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7,608 μηνύματα.
Δεν το 'εχω κάνει. :(Μόνο κάποια βασικά πράγματα για τις ασκήσεις ταλάντωσης με κρούση. Αυριο θα τον βάλω να μου το εξηγήσει.:D
Ευχαριστώ! :)
Όχι αυτός ο τύπος δεν ειναι στις ταλαντώσεις με κρουσεις....αλλά μετα απο το κεφαλαιο στερεο και πριν απο το φαινόμενο doppler δλδ θατο κάνεις περίπου κατα τον Φεβρουάριο-Μάρτιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paokara123

Νεοφερμένος

Ο paokara123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΙΑ ΚΡΟΥΣΗ ΠΛΑΣΤΙΚΗ ΚΑΘΕΤΑ; ενα σωμα κινηται οριζοντια και καποια στιγμη αφηνεται ενα σωμα αλλο απο υψος ταδε και συγκουεται πλαστικα με το σωμα που κινηται οριζοντια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SiMoS43710

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σίμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 303 μηνύματα.
Θα πάρεις απλά την ΑΔΟ στους άξονες αλλά θα προσέξεις οτι θα ισχύει:

Px=Px'=>m1v1=(m1+m2)Vx
Py=Py'=>m2V2=(m1+m2)Vy

όπου V1 η ταχύτητα του πρώτου σώματος (το οποίο υπέθεσα οτι κινείται οριζόντια) και V2 η ταχύτητα του δευτέρου.
Α, και οι ταχύτητες αυτές αναφέρονται στη στιγμή λίγο πριν την κρούση.

Έπειτα κάνεις σύνθεση των ταχυτήτων Vx και Vy για να βρεις με ποια ταχύτητα κινείται αμέσως μετά την κρούση.

Σόρυ, δεν ξέρω να γράφω στο latex :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paokara123

Νεοφερμένος

Ο paokara123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ σιμο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
ενα σωμα κινειται οριζοντια και καποια στιγμη αφηνεται ενα σωμα αλλο απο υψος ταδε και συγκουεται πλαστικα με το σωμα που κινειται οριζοντια


Αυτά που έγραψε ο Σίμος γενικά ισχύουν. Όμως προσοχή! Στην περίπτωση που το πρώτο σώμα κινείται σε μια οριζόντια επιφάνεια, όπως στο σχήμα, η ορμή διατηρείται ΜΟΝΟΝ στον οριζόντιο άξονα, καθώς στον κατακόρυφο άξονα το σύστημα ΔΕΝ είναι μονωμένο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris001

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7,608 μηνύματα.
Θα πάρεις απλά την ΑΔΟ στους άξονες αλλά θα προσέξεις οτι θα ισχύει:

Px=Px'=>m1v1=(m1+m2)Vx
Py=Py'=>m2V2=(m1+m2)Vy

όπου V1 η ταχύτητα του πρώτου σώματος (το οποίο υπέθεσα οτι κινείται οριζόντια) και V2 η ταχύτητα του δευτέρου.
Α, και οι ταχύτητες αυτές αναφέρονται στη στιγμή λίγο πριν την κρούση.

Έπειτα κάνεις σύνθεση των ταχυτήτων Vx και Vy για να βρεις με ποια ταχύτητα κινείται αμέσως μετά την κρούση.

Σόρυ, δεν ξέρω να γράφω στο latex :P
Σίμο...η ΑΔΟ ΔΕΝ ισχύει στον κατακόρυφο άξονα....αλλα ΜΟΝΟ στον οριζόντιο
Ένας τρόπος να το καταλάβεις ειναι οτι η ορμη ειναι μεγεθος διανυσματικο....άρα όταν ισχύει η ΑΔΟ η ορμή του συστήματος θα διατηρείται και σε μέτρο και σε φορά/κατευθυνση...;)
εδώ κατι τετοιο δν ισχυει όπως φαινεται και στο παρακατω σχημα....

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top