Bοήθεια/Απορίες στη Φυσική Προσανατολισμού

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,892 μηνύματα.
αλλά τελικά η συνισταμένη είναι μηδέν. Οπότε πως αποθηκεύεται το έργο της F' στο σώμα ως δυναμική ενέργεια, εφόσον και η δύναμη επαναφοράς παράγει (αρνητικό) έργο;;;
Ναι είναι όντως λίγο μπερδεμένη η λύση που έδωσα αν δεν ξέρεις ολοκληρώματα, αλλά σου εξηγεί 'μαθηματικά' το έργο της Fεπ. Σκέψου να κάνεις το άλλο. Πάρε μια τυχαία χρονική στιγμή t, 0<t<T/4, και εφάρμοσε για αυτή ΘΜΚΕ (
) και παρατήρησε την ποσότητα που προκύπτει.
Καταρχάς αυτό που βρήκες είναι το έργο που χρειάζεται το ελατήριο για να φτάσει μέχρι το άκρο. Η δυναμική ενέργεια θέλει και ένα πλην.
Προφανώς. Η συντηρητική Fεπαναφοράς (και άρα
) καταναλώνει έργο , συνεισφέροντας στην μείωση της ταχύτητας του σώματος μέχρι την Ακραία Θέση. Αυτό όμως ισούται κατ'απόλυτη τιμή με την Ενέργεια της Ταλάντωσης.
Επίσης, έκανες πολλές πράξει που ουσιαστικά δεν χρειάζονται.
Πες πως είμαι παιδί τρίτης λυκείου. Εξήγησέ μου γιατί τα όρια ολοκλήρωσης είναι διαφορετικά σε κάθε μέλος, και εξαρτώνται από την 'ποσότητα' που είναι στο διαφορικό. Μην ξεχνάς ότι στα μαθηματικά 3ης λυκ, και στα δύο μέλη τα όρια ολοκλήρωσης πρέπει να είναι τα ίδια. Βέβαια, δεν λέω πως εγώ το απέφυγα στην λύση μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

saktop

Νεοφερμένος

Ο saktop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο (exc και Ryuzaki)!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φρι

Διάσημο μέλος

Η φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,022 μηνύματα.
λοιπον εχω μια απορια..Οταν λεμε οτι η ολικη ενεργεια της ταλαντωσης ειναι σταθερη(Εολ) και ειναι αναλογη του τετραγωνου του πλατους της ταλαντωσης εννοουμε οτι εξαρταται ΜΟΝΟ απο αυτο; αν για πχ μας λεει η ασκηση οτι η μαζα διπλασιαζεται και δεν αναφερει τιποτα για το πλατος ,τοτε συμφωνα με τον τυπο Ε=1/2DA² ,οπου D=mω² ,θα διπλασιαστει και η Ε ή οχι; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
λοιπον εχω μια απορια..Οταν λεμε οτι η ολικη ενεργεια της ταλαντωσης ειναι σταθερη(Εολ) και ειναι αναλογη του τετραγωνου του πλατους της ταλαντωσης εννοουμε οτι εξαρταται ΜΟΝΟ απο αυτο; αν για πχ μας λεει η ασκηση οτι η μαζα διπλασιαζεται και δεν αναφερει τιποτα για το πλατος ,τοτε συμφωνα με τον τυπο Ε=1/2DA² ,οπου D=mω² ,θα διπλασιαστει και η Ε ή οχι; :confused:
Στα ελατήρια η D=k είναι σταθερή και ανεξάρτητη της μάζας του ταλαντώμενου σώματος, οπότε σε αυτή την περίπτωση η απάντηση είναι όχι. Αν ο ταλαντωτής δεν είναι ελατήριο, ενδεχομένως η D άρα και η ενέργεια να επηρεάζεται από τη μάζα και να διπαλσιαστεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ricky

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pericles αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 160 μηνύματα.
λοιπον εχω μια απορια..Οταν λεμε οτι η ολικη ενεργεια της ταλαντωσης ειναι σταθερη(Εολ) και ειναι αναλογη του τετραγωνου του πλατους της ταλαντωσης εννοουμε οτι εξαρταται ΜΟΝΟ απο αυτο; αν για πχ μας λεει η ασκηση οτι η μαζα διπλασιαζεται και δεν αναφερει τιποτα για το πλατος ,τοτε συμφωνα με τον τυπο Ε=1/2DA² ,οπου D=mω² ,θα διπλασιαστει και η Ε ή οχι; :confused:

Η ολικη ενεργεια της ταλαντωσης ειναι επισης Ε=1/2 m (Vmax)^2. Αρα αν δε δινει καμια αλλη πληροφορια, ο διπλασιασμος της μαζας θα δωσει διπλασιασμο της Ε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φρι

Διάσημο μέλος

Η φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,022 μηνύματα.
οκ,σας ευχαριστω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Η ολικη ενεργεια της ταλαντωσης ειναι επισης Ε=1/2 m (Vmax)^2. Αρα αν δε δινει καμια αλλη πληροφορια, ο διπλασιασμος της μαζας θα δωσει διπλασιασμο της Ε.

Δεν είμαι σίγουρος αν αυτό που λες είναι σωστό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Πράγματι κάνει λάθος ο Ricky. Για συγκεκριμένο ελατήριο επειδή η σταθερά του είναι... σταθερή, η αλλαγή της μάζας θα αλλάξει τη συχνότητα της ταλάντωσης. Δεδομένης της εξάρτησης της ταχύτητας από τη συχνότητα, τελικά πάλι σταθερή θα μένει η ενέργεια για δεδομένο πλάτος.
Άλλωστε θα ήταν παράλογο να βγάζουμε άλλο αποτέλεσμα χρησιμοποιώντας σχέσεις μεταξύ διαφορετικών μεγεθών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Πρώτο διαγώνισμα Φυσική Κατεύθυνσεις στην ΑΑΤ και στα Ελατήρια --> 95%. Νιώθω πολύ χαρούμενος. Τα θέματα τα έχω όποιος θέλει μου στέλνει pm να του τα δώσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
Πρώτο διαγώνισμα Φυσική Κατεύθυνσεις στην ΑΑΤ και στα Ελατήρια --> 95%. Νιώθω πολύ χαρούμενος. Τα θέματα τα έχω όποιος θέλει μου στέλνει pm να του τα δώσω.
μπραβο ρε:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

debbieduck

Νεοφερμένος

Η debbieduck αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Μια χαρά σε κόβω Ιορδάνη πάντα τέτοια!Θα το εκτιμούσα πολύ αν μου έστελνες τα θέματα προκειμένου να τεστάρω και εγώ τις γνώσεις μου στις ταλαντώσεις!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.Blonde

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Πρώτο διαγώνισμα Φυσική Κατεύθυνσεις στην ΑΑΤ και στα Ελατήρια --> 95%. Νιώθω πολύ χαρούμενος. Τα θέματα τα έχω όποιος θέλει μου στέλνει pm να του τα δώσω.
Συγχαρητηρια,απλως μην επαναπαυεσαι γιατι εγω στο πρωτο διαγωνισμα φυσικης ειχα γραψει 100,αλλα δεν τα πηγα καλα στο τελος,τουλαχιστον οσο ηθελα.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Συγχαρητηρια,απλως μην επαναπαυεσαι γιατι εγω στο πρωτο διαγωνισμα φυσικης ειχα γραψει 100,αλλα δεν τα πηγα καλα στο τελος,τουλαχιστον οσο ηθελα.:/:

Ναι το γνωρίζω ότι δεν πρέπει να επαναπάβομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jane anto

Νεοφερμένος

Η jane anto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Πρώτο διαγώνισμα Φυσική Κατεύθυνσεις στην ΑΑΤ και στα Ελατήρια --> 95%. Νιώθω πολύ χαρούμενος. Τα θέματα τα έχω όποιος θέλει μου στέλνει pm να του τα δώσω.

μπορεις να μου τα στειλεις για να παρω μια ιδεεα???:/: γραφω την δευτερα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marr12309

Νεοφερμένος

Η marr12309 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Πρώτο διαγώνισμα Φυσική Κατεύθυνσεις στην ΑΑΤ και στα Ελατήρια --> 95%. Νιώθω πολύ χαρούμενος. Τα θέματα τα έχω όποιος θέλει μου στέλνει pm να του τα δώσω.
στειλτα και σε μενα αν μπορεις :D γιατι κανω ηλεκτρικες και αμειωτες και νομιζω τα εχω ξεχασει ολα απ'τις μηχανικες:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrictian

Νεοφερμένος

Η xrictian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Κι εγω τα θελω εννοειται!!!!!πλιιιιιιιζ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maniavas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μάνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
Και εγω τα θελω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natalia2212

Νεοφερμένος

Η natalia2212 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Υλικό σημείο εκτελεί αατ πλάτους 0.2 μ και περιόδου π.να βρεθεί το ελάχιστο χρονικό διάστημα για να πάει το υλικό σημείο από την χ1=0.1 μ στην χ2=-0.1 μ αν δίνεται ότι το σημείο περνάει από την χ1 κινούμενο κατά την αρνητική κατεύθυνση



Όταν πάει προς την χ2 η ταχύτητα γιατί είναιαρνητική????!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fretoe

Δραστήριο μέλος

Ο fretoe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 692 μηνύματα.
Υλικό σημείο εκτελεί αατ πλάτους 0.2 μ και περιόδου π.να βρεθεί το ελάχιστο χρονικό διάστημα για να πάει το υλικό σημείο από την χ1=0.1 μ στην χ2=-0.1 μ αν δίνεται ότι το σημείο περνάει από την χ1 κινούμενο κατά την αρνητική κατεύθυνση



Όταν πάει προς την χ2 η ταχύτητα γιατί είναιαρνητική????!

Δεν ειναι υπαρχει αρνητικη ταχυτητα, Το προσημο δηλωνει απλα προς τα που κινειται το κινητο. Και αφου λοιπον κατευθυνεται προς μια αρνητικη φορα, η ταχυτητα ειναι αρνητικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top