θα ηθελα γρηγορα βοηθεια στις παρακατω 2 ασκησεις ταλαντωσεων !!!!!
1)

Εχει πολύ δουλειά
Προς τα κάτω λαμβάνω + . Στην ισορροπία είναι -ΚΔl+mgημ30°=0 ==> Δl=0,05m
Εκτρέπω κατά χ και ισχύει ΣF=-k(x+Δl)+mgημ30°=-kx Αρα κάνει ΑΑΤ
β) Η μεταβολή της ορμής είναι η συνολική δύναμη που ασκείται στο σώμα και τη λαμβάνουμε στη θέση μεγίστης απομάκρυνσης και είναι (αν δεν κάνω λάθος) 10ν=15-5 (κάτω0 ή 5+5(άνω)
γ) Απομάκρυνση κατά 0,3m και με την συσπείρωση στη Θ.Ι. κατά 0,05m θα κάνουν ταλάντωση πλάτους Α=0,3-0,05=0,25m με την ίδια περίοδο. Είναι Κ2=m2ω² και Κ=(m1+m2)ω² Διαιρώ κατά μέλη και Κ2=50Ν/m
δ) Το Σ2 το κινεί η -Ν+mgημ30°=-Κ2.χ. Οταν τα σώματα χάσουν την μεταξύ τους επαφή Ν=0 και 1.10.0,5=50.χ ==> χ=-0,1m
(Για τυχόν λάθη αιτία είναι η ώρα)
2)
Δινεται επισης σε αυτη g=10m/s²