Bοήθεια/Απορίες στη Φυσική Προσανατολισμού

strsismos88

Νεοφερμένος

Ο strsismos88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Μαθηματικών Ιωαννίνων. Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Παιδια μια αποδειξη που λεει για γωνιες ανα δυο ομοιες σε κεκλιμενο επιπεδο που μπορω να τη βρω? Ή τελως παντων μπορει καποιος να τη δειξει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Παιδια μια αποδειξη που λεει για γωνιες ανα δυο ομοιες σε κεκλιμενο επιπεδο που μπορω να τη βρω? Ή τελως παντων μπορει καποιος να τη δειξει?
Δεν υπάρχουν "όμοιες γωνίες". Στο κεκλιμένο επίπεδο χρησιμοποιούμε το θεώρημα που λέει ότι "δύο οξείες γωνίες με κάθετες πλευρές είναι ίσες". Στο σχήμα φ = φ΄.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

strsismos88

Νεοφερμένος

Ο strsismos88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Μαθηματικών Ιωαννίνων. Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Οκ ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ναυσικά

Δραστήριο μέλος

Η Nαυσικά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Δεν είμαι σίγουρος. Ας με διορθώσει όποιος ξέρει καλύτερα. Νομίζω ότι:
Η εξίσωση του κύματος που ξέρουμε ισχύει για γραμμικό κύμα, δηλαδή που διαδίδεται σε μια διεύθυνση. Στη συμβολή το κύμα είναι επιφανειακό και μάλλον ισχύουν άλλα πράγματα. Εμείς για τη συμβολή δεν ξέρουμε εξίσωση κύματος, αλλά μόνον εξίσωση ταλάντωσης σημείων. Φαντάζομαι ότι αν έχουμε συμβολή μόνον σε μια διεύθυνση, μόνον τότε μπορούμε να βγάλουμε εξίσωση κύματος.


Δίκιο έχει ο Dias. ΟΙ διδαχθείσες στα κύματα εξισώσεις, αφορούν αποκλειστικά κύμα διαδιδόμενο σε μία διάσταση. Τα κανονικά κύματα που συμβάλλουν είναι σφαιρικά. Για αυτά, τα δεδομένα είναι τελείως διαφορετικά, καθώς εκτός των άλλων, η μεταφορά της ενέργειας από το ένα σωματίδιο στο άλλο δε γίνεται ομοιόμορφα. Στα σφαιρικά κύματα και λόγω γεωμετρίας, έχεις ότι η ένταση του κύματος I, είναι αντιστρόφως ανάλογη του τετραγώνου της απόστασης ενός κύματος από την πηγή. Και λέω ενός κύματος γιατί τα τρισδιάστατα κύματα καλό είναι να τα σκέφτεσαι ως σφαίρα κομμένη στη μέση, τα κύματα οι ομόκεντροι κύκλοι με κέντρο την πηγή. Το μόνο που παραμένει όπως το ξέρουμε στα τρισδιάστατα κύματα, είναι ο κανόνας της υπέρθεσης (αρχή της επαλληλίας), κι αυτός διανυσματικά ;)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
ΟΙ διδαχθείσες στα κύματα εξισώσεις, αφορούν αποκλειστικά κύμα διαδιδόμενο σε μία διάσταση. Τα κανονικά κύματα που συμβάλλουν είναι σφαιρικά. Για αυτά, τα δεδομένα είναι τελείως διαφορετικά, καθώς εκτός των άλλων, η μεταφορά της ενέργειας από το ένα σωματίδιο στο άλλο δε γίνεται ομοιόμορφα. Στα σφαιρικά κύματα και λόγω γεωμετρίας, έχεις ότι η ένταση του κύματος I, είναι αντιστρόφως ανάλογη του τετραγώνου της απόστασης ενός κύματος από την πηγή. Και λέω ενός κύματος γιατί τα τρισδιάστατα κύματα καλό είναι να τα σκέφτεσαι ως σφαίρα κομμένη στη μέση, τα κύματα οι ομόκεντροι κύκλοι με κέντρο την πηγή. Το μόνο που παραμένει όπως το ξέρουμε στα τρισδιάστατα κύματα, είναι ο κανόνας της υπέρθεσης (αρχή της επαλληλίας), κι αυτός διανυσματικά ;)

..........

Έτσι νομίζω ότι είναι τα πράγματα. Ακόμα, όταν μιλάμε για συμβολή κυμάτων στην επιφάνεια υγρού, για να απλουστεύσουμε το φαινόμενο, κάνουμε σκόπιμα ένα λάθος: Θεωρούμε ότι το πλάτος της ταλάντωσης των κυμάτων παραμένει σταθερό. Αυτό είναι αδύνατον να συμβαίνει, ακόμα και αν δεν υπάρχουν απώλειες ενέργειας, γιατί η αρχική ενέργεια (να το πούμε απλά) απλώνεται ή (όπως έγραψες) η ένταση του κύματος, είναι αντιστρόφως ανάλογη του τετραγώνου της απόστασης ενός κύματος από την πηγή και η ένταση του κύματος περιέχει και το πλάτος του. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
Από αυτά που διαβάζω με κάνετε να πιστευω ότι δεν καταλάβατε το κύμα. Για φέρτε την εικόνα που οι παίκτες μιας ομάδας μετά την επιτυχία σηκώνουν τον προπονητή τους. Αυτός είναι το σημείο και οι παίκτες τα γραμμικά κύματα (ταλαντώσεις), τα οποία ως σύνολο, ανάλογα με την κατεύθυνση ορίζουν τα επιφανειακά ή σφαιρικά. Οι πηγές των κυμάνσεων είναι σημειακές και αυτό που δέχεται τη δράση τους είναι σημείο που κάνει την κίνηση της πηγής ή των πηγών διαδοχικά.(Αρχή ανεξαρτησίας των κινήσεων-Συμβολή. Αφού παίρνετε y=y1 + y2 + ... που είναι σε διεύθυνση κάθετο προς τη διάδοση. Στα επιφανειακά η διάδοση ορίζει επιφάνεια και η κίνηση των σημείων γίνεται κάθετα στην επιφάνεια.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Από αυτά που διαβάζω με κάνετε να πιστευω ότι δεν καταλάβατε το κύμα. ........ Οι πηγές των κυμάνσεων είναι σημειακές και αυτό που δέχεται τη δράση τους είναι σημείο που κάνει την κίνηση της πηγής ή των πηγών διαδοχικά.(Αρχή ανεξαρτησίας των κινήσεων-Συμβολή. Αφού παίρνετε y=y1 + y2 + ... που είναι σε διεύθυνση κάθετο προς τη διάδοση. Στα επιφανειακά η διάδοση ορίζει επιφάνεια και η κίνηση των σημείων γίνεται κάθετα στην επιφάνεια.)
Δεν νομίζω ότι είπαμε κάτι αντίθετο από όσα έγραψες. Αν θέλεις, εξήγησε μας σε ποιο σημείο έχουμε λάθος. Σίγουρα, ξέρεις πιο πολλά από εμάς και το να μας επισημάνεις τα λάθη μας θα μας είναι ωφέλιμο. :)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
Πρώτο Dia να σου αναγνωρίσω την ικανότητά σου να μετατρέπεις την περιγραφή του άλλου σε εικόνα. Αλλά Δίας είναι αυτός, δεν είναι εγώ και συ.
Να σοβαρευτούμε τώρα. Ποιες είναι αυτές οι εξισώσεις που ψάχνετε να βρείτε, για την επιφάνεια, το χώρο. Το υλικό κύμα (αλλά και το ηλεκτρομαγνητικό) ας μιλήσουμε γιαυτό για να μας είναι πιο χειροπιαστό, έχει μια πηγή που επιρρεάζει τα γειτονικά μόρια τα οποία με τη σειρά τους γίνονται δευτερογενείς πηγές (Θεωρία Huygens) και αυτές με τη σειρά τους, τις γειτονικές κτλ. Αρα η εξίσωση κύματος είναι μία η γνωστή y=Aημ(.......) και από τη σύνθεση αυτής ανάλογα με τον προσανατολισμό, παίρνουμε διάφορες μαθηματικές εκφράσεις. Το λέω αυτό γιατί από αυτά που διάβασα (μπορεί και να κατάλαβα λάθος, συγχωρέστε με) πρέπει να υπάρχουν και άλλες εξισώσεις. Δεν υπάρχουν . Μόνο μαθηματικά υπάρχουν.
Για το πλάτος ότι μειώνεται, στα βιβλία Φυσικής της Γ Λυκείου αναφέρεται η εκθετική μείωση του πλάτους της πηγής(απόσβεση) Βλάχος-Ζάχος-Κόκκοτας-Τιμοθέου σελ. 386 Μα , όπως είπε ο Huygens , κάθε σημείο είναι πηγή που παίρνει ενέργεια από άλλο , με υστέρηση. Να μη μακρυγορώ, όσα είπα ήταν καλοπροαίρετα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Ποιες είναι αυτές οι εξισώσεις που ψάχνετε να βρείτε, για την επιφάνεια, το χώρο. Το υλικό κύμα (αλλά και το ηλεκτρομαγνητικό) ας μιλήσουμε γιαυτό για να μας είναι πιο χειροπιαστό, έχει μια πηγή που επιρρεάζει τα γειτονικά μόρια τα οποία με τη σειρά τους γίνονται δευτερογενείς πηγές (Θεωρία Huygens) και αυτές με τη σειρά τους, τις γειτονικές κτλ. Αρα η εξίσωση κύματος είναι μία η γνωστή y=Aημ(.......) και από τη σύνθεση αυτής ανάλογα με τον προσανατολισμό, παίρνουμε διάφορες μαθηματικές εκφράσεις. Το λέω αυτό γιατί από αυτά που διάβασα (μπορεί και να κατάλαβα λάθος, συγχωρέστε με) πρέπει να υπάρχουν και άλλες εξισώσεις. Δεν υπάρχουν . Μόνο μαθηματικά υπάρχουν.
Για το πλάτος ότι μειώνεται, στα βιβλία Φυσικής της Γ Λυκείου αναφέρεται η εκθετική μείωση του πλάτους της πηγής(απόσβεση) Βλάχος-Ζάχος-Κόκκοτας-Τιμοθέου σελ. 386 Μα , όπως είπε ο Huygens , κάθε σημείο είναι πηγή που παίρνει ενέργεια από άλλο , με υστέρηση. Να μη μακρυγορώ, όσα είπα ήταν καλοπροαίρετα.
1) Η εξίσωση κύματος που μαθαίνουμε στο λύκειο είναι για γραμμικό κύμα, δηλαδή για κύμα που διαδίδεται σε μια διεύθυνση. Βρήκα στο internet εξισώσεις για επιφανειακό και σφαιρικό κύμα, αλλά (προφανώς) δεν μπόρεσα να καταλάβω ούτε τα μαθηματικά τους σύμβολα.
2) Το βιβλίο που γράφεις είναι αυτό που είχαν παλιά στις δέσμες και το έχω. Στη σελίδα που λες, αναφέρει για την εκθετική μείωση του πλάτους φθίνουσας ταλάντωσης, που νομίζω ότι είναι άσχετο με αυτό που συζητάμε.
3) Εκείνο που θέλω να πω, είναι ότι ακόμα και στην περίπτωση που δεν υπάρχουν απώλειες ενέργειας, το πλάτος ενός κύματος που είναι κύμα επιφάνειας ή χώρου (δηλαδή όχι γραμμικό) το πλάτος δεν μπορεί να παραμένει σταθερό, αλλά μειώνεται με την απόσταση από την πηγή, καθώς η ίδια ενέργεια απλώνεται σε μεγαλύτερη έκταση και μοιράζεται σε περισσότερα μόρια. Στο βιβλίο των δεσμών που ανέφερες στη σελίδα 430 γράφει ότι η ένταση του κύματος είναι αντίστροφα ανάλογη με το τετράγωνο της απόστασης από την πηγή.
4) Δεν διαφωνώ ασφαλώς με την αρχή του Huygens, αλλά νομίζω ότι καθώς κάποιο μόριο γίνεται δευτερογενής πηγή, (αν δεν είναι το κύμα γραμμικό),δεν δίνει την ενέργεια του σε ένα μόνο μόριο, αλλά την μοιράζει σε περισσότερα.
5) Βρήκα σε παλιό πανεπιστημιακό βιβλίο, πώς μεταβάλεται το πλάτος επιφανειακού και σφαιρικού κύματος κύματος με την απόσταση από την πηγή:

6) Έτσι όταν μελατάμε τη συμβολή κυμάτων στην επιφάνεια υγρού (όπως λέει το βιβλίο), αγνοούμε τη μείωση του πλάτους, δηλαδή θεωρούμε ότι απλά συμβάλουν δύο γραμμικά κύματα. (Βρήκα κάπου την κανονική εξίσωση, αλλά με τις σχολικές μόνον γνώσεις που έχω μου φάνηκε εξωγήινη).
7) Αυτές είναι οι σκέψεις μου (και νομίζω στο ίδιο λ εκπέμπει και η φίλη Ναυσικάααααααα), αν κάπου κάνω λάθος, θα ήθελα να μου το εξηγήσεις.
8.) Ούτε στιγμή δεν πέρασε από το μυαλό μου, ότι όσα γράφεις δεν είναι καλοπροαίρετα. :)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikoslykos

Νεοφερμένος

Ο nikoslykos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Κανω ιδιαιτερο και εχω τελειωσει την υλη.Ροπες τα βρηκα μπαστουνια...τι μου προτεινετε να κανω? να κανω τα αλλα και απο 4ο να μαθω καλα 1ο - 2ο ερωτημα??... και κατι αλλο,3ο θεμα τι πιστευετε θα πεσει φετος? εγω λεω κυματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
Τώρα Δία με μπέρδεψες περισσότερο. Από την πρώτη σας γραφή είχα καταλάβει (εκτός αν κατάλαβα λάθος) ότι ψάχνετε , εκτός από την εξίσωση γραμμικού κύματος, να βρείτε εξίσωση επιφανειακού και σφαιρικού και μετά μπήκε μέσα και η μείωση του πλάτους. Είπα ότι μία είναι η εξίσωση και η συμβολή κυμάτων (όχι μόνο δύο αλλά και περισσοτέρων που ο αριθμός μπορεί να μεγαλώσει απεριόριστα- παρατήρησε την ρητιδιασμένη επιφάνεια της θάλασσας, περιμένω εικόνα ) είναι θέμα μαθηματικών. Το λες και συ ότι αυτό που βρήκες στο internet σε ζάλισε από τη μαθηματική ανάλυση που έχει. Τελικά φαίνεται πως , συμφωνούμε διαφωνώντας .
ΥΓ. Την εξίσωση του στάσιμου κύματος αν την θεωρείς ξεχωριστή τότε καταλαβαίνω το πνεύμα της γραφής σου. Εγώ τη βλέπω σαν μαθηματική επεξεργασία της γνωστής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
...ψάχνετε , εκτός από την εξίσωση γραμμικού κύματος, να βρείτε εξίσωση επιφανειακού και σφαιρικού και μετά μπήκε μέσα και η μείωση του πλάτους. Είπα ότι μία είναι η εξίσωση και η συμβολή κυμάτων (όχι μόνο δύο αλλά και περισσοτέρων που ο αριθμός μπορεί να μεγαλώσει απεριόριστα- παρατήρησε την ρητιδιασμένη επιφάνεια της θάλασσας, περιμένω εικόνα ) είναι θέμα μαθηματικών. Το λες και συ ότι αυτό που βρήκες στο internet σε ζάλισε από τη μαθηματική ανάλυση που έχει. Τελικά φαίνεται πως , συμφωνούμε διαφωνώντας .
ΥΓ. Την εξίσωση του στάσιμου κύματος αν την θεωρείς ξεχωριστή τότε καταλαβαίνω το πνεύμα της γραφής σου. Εγώ τη βλέπω σαν μαθηματική επεξεργασία της γνωστής.
Τελικά τα ίδια λέμε. Όχι, δεν θεωρώ την εξίσωση του στάσιμου ξεχωριστή, είναι μαθηματική επεξεργασία της εξίσωσης γραμμικού κύματος. Για τα επιφανειακά και τα σφαιρικά κύματα όμως, υπάρχουν ξεχωριστές εξισώσεις, άσχετα αν δεν είμαι σε θέση να τις καταλάβω. Και στη συμβολή, διαφωνείς στο ότι κανονικά θα έπρεπε να υπήρχε μείωση του αρχικού πλάτους αν γινόταν στην επιφάνεια υγρού και ότι εμείς στο σχολείο μελατάμε συμβολή 2 γραμμικών κυμάτων?
Αυτή την εικόνα ζήτησες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
Να αρχίσω από το τέλος. Ναι αυτήν την εικόνα. (Καλά δεν πιάνεσαι) λοιπόν αυτή η εικόνα , όπως και άλλες δεν είναι εύκολο να μελετηθούν λόγω των απείρων παραγόντων που συμμετέχουν. Τι κάνουμε λοιπόν? Δημιουργούμε εγώ ένα μοντέλο, εσύ ένα άλλο και βρίσκουμε πιο από όλα αποδίδει καλύτερα αυτήν την εικόνα. Τι σημαίνει φτιάχνω ένα μοντέλο? δέχομαι ότι υπάρχουν κάποιοι παράγοντες τους οποίους προσδιορίζω και οι οποίοι συμβάλλουν στο αποτέλεσμα κλπ κλπ ..
Θα έχεις υπ΄ όψη ή ακουστά τη διαφορική εξίσωση Schrodinger (αν όχι , δεν έχει σημασία) στην οποία υπάρχει μία συνάρτηση και με την οποία προσπαθούμε να αποδώσουμε καλύτερα την ενεργειακή δομή της ύλης. και η οποία διαφοροποιείται στις διάφορες φυσικές καταστάσεις. Ποια είναι αυτή η συνάρτηση? Ιδού η απορία. Ο κάθε μελετητής φτιάχνει τη δική του κλπ κλπ Τη σχέση έχουν όλα αυτά με τα κύματα που συζητούμε. Μα οι αλληλοεπιδράσεις είναι κυματικής μορφής και όχι μόνο.
Λοιπόν για να το κλείσω από τη μεριά μου το θέμα, όπως σωστά είπες , στο σχολείο ασχολείστε το πολύ με την συμβολή δύο πηγών που δημιουργούν αμείωτα κύματα και ως εκ τούτου δεν έχουν νόημα στην παρούσα στιγμή αυτά. Εύχομαι στο μέλλον να συμμετάσχεις ενεργά σε τέτοιου είδους προβλήματα και γιατί όχι να ακούσω (μη με παρεξηγήσεις) "σύμφωνα με το μοντέλο του Δία ..."
Γεια και χαρά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

strsismos88

Νεοφερμένος

Ο strsismos88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Μαθηματικών Ιωαννίνων. Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Παιδια, οταν ψαχνουμε για δυο υλικα σημεια στα οποια διαδιδεται ενα γραμμικο αρμονικο κυμα την ιδια χρονικη στιγμη ποιο ειναι πιο κοντα στην πηγη του κυματος, παιζει ρολο προς ποια κατευθυνση διαδιδεται το κυμα? (ολα με βαση την υλη της γ λυκειου φυσικα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
Αυτό που έχει την πιο μικρή διαφορά φάσης από την πηγή
ή φΑ -φβ>0 => χΑ - χΒ <0 => χΑ < χΒ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

strsismos88

Νεοφερμένος

Ο strsismos88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Μαθηματικών Ιωαννίνων. Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Ok, thanx!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Superhuman

Δραστήριο μέλος

Ο Νικηφόρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 797 μηνύματα.
Η δύναμη επαναφοράς σε ένα σύστημα μάζας-ελατηρίου,δεν είναι η συνισταμένη των δυνάμεων |Βάρος-Fελ|;
Αν ναι,σ'ένα σώμα που ταλαντώνεται χωρίς να είναι δεμένο σε ελατήριο,ποια είναι η δύναμη επαναφοράς; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
σ'ένα σώμα που ταλαντώνεται χωρίς να είναι δεμένο σε ελατήριο,ποια είναι η δύναμη επαναφοράς;
Και πάλι η συνισταμένη των δυνάμεων που ασκούνται. Π.χ. στο εκκρεμές η συνισταμένη βάρους και τάσης νήματος, σε ένα σώμα που επιπλέει η συνισταμένη βάρους και άνωσης κλπ.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Superhuman

Δραστήριο μέλος

Ο Νικηφόρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 797 μηνύματα.
Σ'ένα σώμα που κάνει Γ.Α.Τ. σ'ενα λείο οριζόντιο επίπεδο(χωρίς να είναι δεμένο σε ελατήριο);
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Σ'ένα σώμα που κάνει Γ.Α.Τ. σ'ενα λείο οριζόντιο επίπεδο(χωρίς να είναι δεμένο σε ελατήριο);
Από μόνο του πώς να κάνει ΑΑΤ ? Στις ασκήσεις που λέει κάτι τέτοιο, μάλλον να φανταζόμαστε ότι ο συγραφέας με το χέρι του ασκεί την κατάλληλη δύναμη στο σώμα και αυτο κάνει ΑΑΤ (:whatever:).

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top