Bοήθεια/Απορίες στη Φυσική Προσανατολισμού

c.k

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
οκ ευχαριστω πολυ pizza 1993 και Δημο
(για τον ορισμό του μήκους κυματος μια απλη αναφορα φτανει?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimosgr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δήμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 195 μηνύματα.
οκ ευχαριστω πολυ pizza 1993 και Δημο
(για τον ορισμό του μήκους κυματος μια απλη αναφορα φτανει?)

Ναι αρκεί να είναι αυτός στην σελίδα 46 του σχολικού με την επισήμανση ότι το ίδιο συμβαίνει και για κάθε επόμενο σημείο που έχει την ίδια ιδιότητα κ.ο.κ. οπότε νοηματικά καταλήγεις στο Δχ=κλ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kbatsos

Νεοφερμένος

Ο kbatsos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
παιδια εχει κανενας ασκηση με τριπλη τροχαλια που κινειται σαν ενα σωμα?
Ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
παιδια εχει κανενας ασκηση με τριπλη τροχαλια που κινειται σαν ενα σωμα?
Τι εννοείς τριπλή τροχαλία?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kbatsos

Νεοφερμένος

Ο kbatsos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
κατι απ'ολα αυτα με μια ασκηση για ροπες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
κατι απ'ολα αυτα με μια ασκηση για ροπες...
Αυτή σου κάνει?
(Αν δεν φαίνεται: Δεξί κλίκ και "εμφάνιση" ή κάτι τέτοιο...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Έχω μια απορία πάνω σε μια άσκηση στις κρούσεις. Το αποτέλεσμα το βρήκα σωστό αλλά δεν είμαι 100% σίγουρος ότι ο τρόπος είναι σωστός. https://img535.imageshack.us/img535/9670/0001xav.jpg
Λοιπόν στο πρώτο ερώτημα είπα:
Η σανίδα κινείται προς τα δεξιά, άρα δέχεται από το σώμα m τριβή Τ2 προς τα αριστερά. Λόγω της δράσης-αντίδρασης, δέχεται και το σώμα m δύναμη τριβής Τ1 προς τα δεξιά. Άρα κινείται προς τα αριστερά ως προς τη σανίδα (η μετατόπιση είναι αντίθετη της τριβής).
Μετά για το δεύτερο ερώτημα με ΑΔΟ βρήκα V=9
Για το τρίτο ερώτημα:
Το σώμα m επιταχύνεται με επιτάχυνση α1 υπό την επίδραση της αντίδρασης της Τ2
Η σανίδα επιβραδύνεται με επιβράδυνση α2 υπό την επίδραση της τριβής Τ2
Τ1=T2=μΜg ή μMg=Mα2 ή α2 = 5
Τ1=mα1 ή μMg=mα1 ή α1=45m/s
μετά πήρα εξισώσεις κίνησης
V=a1*t1 ή t1=0,2
V=a2 *t2 ή t2=9/5
το σώμα m διένυσε ως προς το έδαφος διάστημα
χ1 = 1/2*α1*t1²=0,9m
η σανίδα διένυσε ως προς το έδαφος διάστημα
χ2=...9,9
Μήκος σανίδας ελάχιστο = χ2-χ1=9m

Αμφιβολίες έχω κυρίως αν η αιτιολόγηση στο πρώτο ερώτημα είναι σωστή. Γιατί πίσω οι λύσεις δίνουν 2 αιτιολογήσεις διαφορετικές από αυτή που σκέφτηκα εγώ: https://img708.imageshack.us/img708/1948/0002sdn.jpg
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Έχω μια απορία πάνω σε μια άσκηση στις κρούσεις. Το αποτέλεσμα το βρήκα σωστό αλλά δεν είμαι 100% σίγουρος ότι ο τρόπος είναι σωστός. https://img535.imageshack.us/img535/9670/0001xav.jpg
Λοιπόν στο πρώτο ερώτημα είπα:
Η σανίδα κινείται προς τα δεξιά, άρα δέχεται από το σώμα m τριβή Τ2 προς τα αριστερά. Λόγω της δράσης-αντίδρασης, δέχεται και το σώμα m δύναμη τριβής Τ1 προς τα δεξιά. Άρα κινείται προς τα αριστερά ως προς τη σανίδα (η μετατόπιση είναι αντίθετη της τριβής).
Μετά για το δεύτερο ερώτημα με ΑΔΟ βρήκα V=9
Για το τρίτο ερώτημα:
Το σώμα m επιταχύνεται με επιτάχυνση α1 υπό την επίδραση της αντίδρασης της Τ2
Η σανίδα επιβραδύνεται με επιβράδυνση α2 υπό την επίδραση της τριβής Τ2
Τ1=T2=μΜg ή μMg=Mα2 ή α2 = 5
Τ1=mα1 ή μMg=mα1 ή α1=45m/s
μετά πήρα εξισώσεις κίνησης
V=a1*t1 ή t1=0,2
V=a2 *t2 ή t2=9/5
το σώμα m διένυσε ως προς το έδαφος διάστημα
χ1 = 1/2*α1*t1²=0,9m
η σανίδα διένυσε ως προς το έδαφος διάστημα
χ2=...9,9
Μήκος σανίδας ελάχιστο = χ2-χ1=9m

Αμφιβολίες έχω κυρίως αν η αιτιολόγηση στο πρώτο ερώτημα είναι σωστή. Γιατί πίσω οι λύσεις δίνουν 2 αιτιολογήσεις διαφορετικές από αυτή που σκέφτηκα εγώ: https://img708.imageshack.us/img708/1948/0002sdn.jpg
Η λύση σου είναι αυτή που υπονοεί και το βοήθημα (Σαββάλας; ), αλλά στην αιτιολόγηση τα κάνει λίγο σαλάτα. Είναι κλασσική άσκηση εφαρμογής της αδράνειας πάντως, αρκεί μια απλή αναφορά σε αυτήν. :)



Ps: Για δημοσίευση των εικόνων απευθείας στο post, αντιγράφουμε ανάμεσα στα
το link της εικόνας.
;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Ναι, Σαββάλας είναι. Ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
Έχω μια απορία . Λες ότι η σανίδα κάνει επιβραδυνόμενη κίνηση και παίρνεις τις εξισώσεις της επιβραδυνόμενης. Υπάρχει επιβραδυνόμενη κίνηση χωρίς αρχική ταχύτητα?
Οταν τοποθετήθηκε το σώμα η ταχύτητα της σανίδας και του σώματος (οριζοντίως) άλλαξαν. ΑΔΟ , ΑΔΚΕ
Τη στιγμή που ήρθαν σε επαφή , απόκτησε το καθένα την ταχύτητά του που αποτελεί την αρχική του για την παραπέρα μελέτη. Η συνέχεια δική σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Η σανίδα κινείται με αρχική ταχύτητα u=10m/s:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
Τη γράφεις στις εξισώσεις που πήρες?

Το αποτέλεσμα μάλλον τυχαία είναι σωστό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
x2=U*t2-1/2*a2*t2²
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
x2=U*t2-1/2*a2*t2²
Δεν θα βρεις τις ταχύτητες αμέσως μετά την επαφή? Δεν είναι κρούση στο κατακόρυφο άξονα? Δεν διατηρείται η ορμή και η κινητική ενέργεια στον οριζόντιο άξονα? με πρόχειρους υπολογισμούς βρίσκω ότι μετά την επαφή η σανίδα αποκτά στιγμιαία ταχύτητα 8m/s και το σώμα 18m/s.
Εγώ δεν καταλαβαίνω πως γίνεται να είναι το σώμα στη σανίδα έχοντας ταχύτητα 10m/s και ξαφνικά του ήρθε η επιθυμία να γλιστρήσει.
Ψάξτο καλύτερα!
Πως να στείλω τη λύση με συνημμένο? Εν τάξη Το βρήκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • ΑΣΚ ΦΥΣΙΚΗΣ.jpg
    ΑΣΚ ΦΥΣΙΚΗΣ.jpg
    167 KB · Εμφανίσεις: 155
Τελευταία επεξεργασία:

funny_girl!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η funny_girl! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αμύνταιο (Φλώρινα). Έχει γράψει 188 μηνύματα.
κατα μηκοσ ευθειασ χ'χ βρισκονται στισ θεσεισ Κ και Λ δυο σημειακεσ πηγεσ Π1 και Π2 παραγωγησ μηχανικων κυματων.η εξισωση που περιγραφει τισ απομακρυνσεισ τουσ απο την θεση ισορροπιασ με τον χρονο ειναι y=Aημωt.η αποσταση (ΚΛ) ειναι 6cm.το μηκοσ κυματοσ των παραγωμενων κυματων ειναι 4 cm.σε σημειο Σ τησ ευθειασ χ΄χ το οποιο δεν ανηκει στο ευθυγραμμο τμημα ΚΛ και δεν βρισκεται κοντα στισ πηγεσ το πλατοσ τησ ταλαντωσησ θα ειναι:
a. A=2A'
b.A'=0
c.0<A'<2A
????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
κατα μηκοσ ευθειασ χ'χ βρισκονται στισ θεσεισ Κ και Λ δυο σημειακεσ πηγεσ Π1 και Π2 παραγωγησ μηχανικων κυματων.η εξισωση που περιγραφει τισ απομακρυνσεισ τουσ απο την θεση ισορροπιασ με τον χρονο ειναι y=Aημωt.η αποσταση (ΚΛ) ειναι 6cm.το μηκοσ κυματοσ των παραγωμενων κυματων ειναι 4 cm.σε σημειο Σ τησ ευθειασ χ΄χ το οποιο δεν ανηκει στο ευθυγραμμο τμημα ΚΛ και δεν βρισκεται κοντα στισ πηγεσ το πλατοσ τησ ταλαντωσησ θα ειναι:
a. A=2A'
b.A'=0
c.0<A'<2A
????
Η απόσταση του Σ από τις πηγές είναι χ και 6+χ. Αρα Δx=6cm. Το πλάτος του Σ είναι Α'=2Ασυν2π(Δχ/2λ)=2Ασυν2π.6/2.4= =2Ασυν3π/2=2Α.0=0
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

funny_girl!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η funny_girl! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αμύνταιο (Φλώρινα). Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Η απόσταση του Σ από τις πηγές είναι χ και 6+χ. Αρα Δx=6cm. Το πλάτος του Σ είναι Α'=2Ασυν2π(Δχ/2λ)=2Ασυν2π.6/2.4= =2Ασυν3π/2=2Α.0=0

ευχαριστω πολυ!! εχω μια ακομα απορια
δυο συγχρονεσ πηγεσ Π1 και Π2 δημιουργουν στην επφανεια υγρου αρμονικα κυματα με πλατοσ Α=3mm,περιοδο Τ=0,4s και ταχυτητα υ=5m/s.ενα μικρο κομματι φελλου ακτινασ r=3cm βρισκεται σε καποιο σημειο Α τησ επιφανειασ σε αποσταση ΑΠ1=6m και ΑΠ2=5,5m απο τισ πηγεσ Π1 και Π2 αντιστοιχα.να υπολογισετε:
α.την ταχυτητα του φελλου και την κινητικη του ενεργεια την χρονικη στιγμη t=2s
εχω βρει την ταχυτητα με τον τυπο υ=ω2Ασυν(Δχ/λ .π)ημ2π(t/T-χ1+χ2/2λ)
αλλα πωσ θα βρω την κινητικη ενεργεια χωρισ να εχω την μαζα???
β.ενα δευτερο σημειο Β απεχει απο τισ πηγεσ αποστασεισ ΒΠ1=11m και ΒΠ2=20m ανιστοιχα,ενω ενα σημειο Γ απεχει απο τισ πηγεσ αποστασεισ ΓΠ1=15m και ΓΠ2=18m.ποσεσ υπερβολεσ αποσβεσεισ υπαρχουν αναμεσα στα σημεια Β και Γ?ποια ειναι η διαφορα φασησ τουσ??

ευχαριστω πολυ!! εχω μια ακομα απορια
δυο συγχρονεσ πηγεσ Π1 και Π2 δημιουργουν στην επφανεια υγρου αρμονικα κυματα με πλατοσ Α=3mm,περιοδο Τ=0,4s και ταχυτητα υ=5m/s.ενα μικρο κομματι φελλου ακτινασ r=3cm βρισκεται σε καποιο σημειο Α τησ επιφανειασ σε αποσταση ΑΠ1=6m και ΑΠ2=5,5m απο τισ πηγεσ Π1 και Π2 αντιστοιχα.να υπολογισετε:
α.την ταχυτητα του φελλου και την κινητικη του ενεργεια την χρονικη στιγμη t=2s
εχω βρει την ταχυτητα με τον τυπο υ=ω2Ασυν(Δχ/λ .π)ημ2π(t/T-χ1+χ2/2λ)
αλλα πωσ θα βρω την κινητικη ενεργεια χωρισ να εχω την μαζα???
β.ενα δευτερο σημειο Β απεχει απο τισ πηγεσ αποστασεισ ΒΠ1=11m και ΒΠ2=20m ανιστοιχα,ενω ενα σημειο Γ απεχει απο τισ πηγεσ αποστασεισ ΓΠ1=15m και ΓΠ2=18m.ποσεσ υπερβολεσ αποσβεσεισ υπαρχουν αναμεσα στα σημεια Β και Γ?ποια ειναι η διαφορα φασησ τουσ??

βασικα βρηα τισ υπερβολεσ στο β οποτε μονο την φαση πωσ βρισκω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
βασικα βρηα τισ υπερβολεσ στο β οποτε μονο την φαση πωσ βρισκω
Επειδή δεν έχω χρόνο, να σου πω εν τάχει τι θα κάνεις.
1) Για τον φελλό πρέπει να δίνει τη μάζα ή το σχήμα του και την πυκνότητα. Είναι σίγουρα αυτά που γράφεις?
2) Θα βρεις το χρόνο που κάνει να φτάσει το κύμα στο πιο απομακρυσμένο σημείο και να τον συγκρίνεις με το 2sec διότι στον χρόνο των 2se να μη προλάβει να φτάσει κάποιο κύμα. Να βρεις την απομάκρυνση του Α λόγω των δύο πηγών (που είναι μία) και των Β και Γ, σε χρόνο όχι 2sec αλλά σε χρόνο 2-χρονος άφοιξεις των κυμάτων (να το προσέξεις) και στη συνέχεια η διαφορά απομακρύνσεων θα σου δώσει τη διαφορά φάσης από τη σχέση Δφ=2π(Δy/2Α) (Από τον τριγωνομετρικό κύκλο. δεν ξέρω αν τον χειρίζεσαι. Αν δεν τα καταφέρεις, τότε αύριο αναλυτικά)
Γεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

funny_girl!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η funny_girl! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αμύνταιο (Φλώρινα). Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Επειδή δεν έχω χρόνο, να σου πω εν τάχει τι θα κάνεις.
1) Για τον φελλό πρέπει να δίνει τη μάζα ή το σχήμα του και την πυκνότητα. Είναι σίγουρα αυτά που γράφεις?
2) Θα βρεις το χρόνο που κάνει να φτάσει το κύμα στο πιο απομακρυσμένο σημείο και να τον συγκρίνεις με το 2sec διότι στον χρόνο των 2se να μη προλάβει να φτάσει κάποιο κύμα. Να βρεις την απομάκρυνση του Α λόγω των δύο πηγών και του Β, σε χρόνο όχι 2sec αλλά σε χρόνο 2-χρονος άφοιξεις των κυμάτων και στη συνέχεια η διαφορά απομακρύνσεων θα σου δώσει τη διαφορά φάσης από τη σχέση Δφ=2π(Δy/2Α) (Από τον τριγωνομετρικό κύκλο. δεν ξέρω αν τον χειρίζεσαι. Αν δεν τα καταφέρεις, τότε αύριο αναλυτικά)
Γεια

σευχαριστω πολυ!!στο α ερωτημα μονο αυτα που σου ειπα μου λεει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
σευχαριστω πολυ!!στο α ερωτημα μονο αυτα που σου ειπα μου λεει
Χωρίς τη μάζα ούτε εγώ μπορώ να βρω κινητική ενέργεια. Στην ταχύτητα στο συνημίτονο σου λείπει ένα π.
Λοιπόν στο σημείο Α το κύμα φτάνει από την Π1 σε 1,2sec και από την Π2 σε 1,1sec. Αρα μετά 2sec το Α πάλλεται από το κύμα της Π1. και προσδίδει ταχύτητα υ1=ωAσυν2π(2/0,4-6/2)=(5π)3ημ2π.2=15π.ημ4π=0 mm/sec.
Η Π2 του δίνει ταχύτητα υ2=ωAσυν2π(2/0,4-5,5/2)=(5π)3ημ2π.2,25=15π.ημ4,5π=15π mm/sec.
Από την αρχή της επαλληλίας βρίσκω υ=υ1 + υ2=0=15π mm/s
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top