Bοήθεια/Απορίες στη Φυσική Προσανατολισμού

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Έχω κι άλλη ασκησούλα που με έκανε να μην μπορώ να ξεκινήσω :/...

Σώμα είναι δεμένο στο ελεύθερο άκρο οριζοντίου ιδανικού ελατηρίου σταθεράς k=200N/m. Μετακινούμε το σώμα προς τα δεξιά κατά Χ1=0,2m από τη ΘΙ σου και στη θέση αυτή με μια ώθηση το σώμα αποκτά ταχύτητα U1=1m/s προς τα δεξιά. Να βρεθούν:
i) η περίοδος ταλάντωσης
ii) η ενέργεια ταλάντωσης
iii) ο πλάτος ταλάντωσης.

Όποις μπορεί παρακαλώ να μου δώσει μια υπόδειξη τουλάχιστον για το πως να ξεκινήσω... :/

μαζα??? Λοιπον αν ξεχασες να γραψεις την μαζα πρεπει να λυνετε ετσι

παιρνεις ΑΔΕΤ: Κ+U=Εολ
1/2 m* u^2 + 1/2 k*x^2=1/2 k*A^2 (1/2 φευγουν)
αντικατασταση και βρισκεις το Α

u= ω*A βρισκεις το ω μετα T=2π/ω βρισκεις την περιοδο

ενεργεια ταλαντωσης Ε=1/2 Κ*Α^2

Δια σωστη???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vasilina93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βασιλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 395 μηνύματα.
Δεν μου τη δίνει... :/ και εγώ δεν μπορώ να βγάλω άκρη!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Δεν μου τη δίνει... :/ και εγώ δεν μπορώ να βγάλω άκρη!!!
Μάλλον την ξέχασε...
Δια σωστη???
Αφού με ρωτάς πρέπει να σου απαντήσω....
1/2 m* u^2 + 1/2 k*x^2=1/2 k*A^2
½·mυ² + ½·kχ² = ½·kΑ²
Έλεος με αυτό το χ^2!!!!
Δες και πως βγαίνουν σύμβολα κατευθείαν από ελληνικό πληκτρολόγιο:
Δυνάμεις: ² :CTRL+ALT+2, ³ :CTRL+ALT+3, Μοίρες: ° :CTRL+ALT+0, ± : CTRL+ALT+"-", ½ : CTRL+ALT+"+".
Αυτό δεν νομίζω να ισχύει (είναι μόνο για την υmax)
Δια σωστη???
Εγώ θα έκανα τα εξής:
α) Τ = 2πm̅/̅k̅
β) Ε = ½·mυ² + ½·kχ²
γ) Ε = ½·kΑ² => Α = ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vasilina93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βασιλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 395 μηνύματα.
Να σας πω κι άλλη μία;

Το σώμα μάζας m=2kg του σχήματος είναι δεμένο στο ελεύθερο άκρο του κατακόρυφου ιδανικού ελατηρίου σταθεράς k=100N/m. Ανυψώνουμε το σώμα μέχρι τη θέση όπου το ελατήριο έχει το φυσικό του μήκος και στη συνέχεια το αφήνουμε ελεύθερο, οπότε κάνει ΑΑΤ. Να υπολογίσετε:
i) το πλάτος ταλάντωσης
ii) τη δυναμική και την κινητική ενέργεια της ταλάντωσης όταν το σώμα διέρχεται από τη Θ.Ι.
iii) την ενέργεια που προσφέραμε στο σώμα αυτό, ώστε να εκτελέσει ΑΑΤ

Ευχαριστώ πολύ!!! 10 ασκήσεις έχω για αύριο και σε αυτές τις δύο έχω σκαλώσει πάνω απο μία ώρα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Το σώμα μάζας m=2kg του σχήματος είναι δεμένο στο ελεύθερο άκρο του κατακόρυφου ιδανικού ελατηρίου σταθεράς k=100N/m. Ανυψώνουμε το σώμα μέχρι τη θέση όπου το ελατήριο έχει το φυσικό του μήκος και στη συνέχεια το αφήνουμε ελεύθερο, οπότε κάνει ΑΑΤ. Να υπολογίσετε:
i) το πλάτος ταλάντωσης
ii) τη δυναμική και την κινητική ενέργεια της ταλάντωσης όταν το σώμα διέρχεται από τη Θ.Ι.
iii) την ενέργεια που προσφέραμε στο σώμα αυτό, ώστε να εκτελέσει ΑΑΤ
ι) Το πλάτος είναι η επιμήκυνση του ελατηρίου στη Θ.Ι. γιατί στο Φ.Μ. είναι ακραία θέση
ιι) Στη Θ.Ι. U = 0 και K = Ε = ½kΑ²
ιιι) Πάλι Ε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vasilina93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βασιλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 395 μηνύματα.
Ευχαριστώ πάρα πολύ!!!! ;)
Θα σας ενημερώσω αύριο για την άλλη άσκηση και αν τελικά χρειαζόταν m!!!
Ευχαριστώώώώ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evi_Panay

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η evi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 163 μηνύματα.
εστω οτι μια ασκηση αναφερει οτι ενα σωμα διερχεται 6000 φορες απο την θ.Ι. ανα πεντε λεπτα τοτε η συχνοτητα της ταλαντωσης 8α ειναι f=20HZ???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lenbias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο lenbias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
f=N/t αρα 6000/300s αρα σωστά 20hz είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evi_Panay

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η evi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 163 μηνύματα.
ωραια ..ειχα σκεφτει ομως οτι δεν πρεπει καπου να χρησιμοποιησουμε και το γεγονος οτι απο την θ.ι διερχεται καθε Τ/2 το οποιο ειναι ισο με 5 λεπτα αρα βρηκα την περιοδο κ μπορω να βρω και την συχνοτητα?? η δεν ισχυει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evi_Panay

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η evi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 163 μηνύματα.
α και κατι αλλο που θυμηθηκα οταν μας λεει ποση επιπλεον ενεργεια πρεπει να προσφερουμε για να διπλασισθει το πλατος της ταλαντωσης εννοουμε ποση θα ειναι τελικα δηλαδη 5Ε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lenbias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο lenbias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
θα βρείς την αρχική ενέργεια.Μετά θα βρείς την τελική βάζοντας όπου Α=2Ααρχ και μετά θα αφαιρέσεις τις 2 ενέργειες για να βρεις πόση πρεπει να προσφερθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
εστω οτι μια ασκηση αναφερει οτι ενα σωμα διερχεται 6000 φορες απο την θ.Ι. ανα πεντε λεπτα τοτε η συχνοτητα της ταλαντωσης 8α ειναι f=20HZ???
Σε κάθε πλήρη ταλάντωση περνά 2 φορές από τη θέση ισορροπίας, άρα Ν = 3000 ταλαντώσεις και αφού t = 5min = 300s είναι: f = N/t = 10Hz
ποση επιπλεον ενεργεια πρεπει να προσφερουμε για να διπλασισθει το πλατος της ταλαντωσης
Aν αρχικά η ενέργεια είναι Ε, όταν το πλάτος διπλασιαστεί θα γίνει 4Ε (αφού Ε = ½DΑ²), άρα θα προσφερθεί 3Ε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
ωραια ..ειχα σκεφτει ομως οτι δεν πρεπει καπου να χρησιμοποιησουμε και το γεγονος οτι απο την θ.ι διερχεται καθε Τ/2 το οποιο ειναι ισο με 5 λεπτα αρα βρηκα την περιοδο κ μπορω να βρω και την συχνοτητα?? η δεν ισχυει?
Αν θυμάμαι καλά ισχύει f=1/T, όμως έτσι δεν αξιοποιείς τις στροφές...
Το 1ο είναι σωστό νομίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evi_Panay

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η evi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 163 μηνύματα.
ΓΙΑΤΙ δεν προσθετω τις ενεργειες??

τελικα εχουμε συχνοτητα 10 η 20?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
ΓΙΑΤΙ δεν προσθετω τις ενεργειες??
Αν χθες είχες 100 ευρά και σήμερα 400 ευρά, πόσα σου έδωσαν?
τελικα εχουμε συχνοτητα 10 η 20?
f = 10Hz. Η δεύτερη σκέψη σου είναι σε σωστή γραμμή.

.

ωραια ..ειχα σκεφτει ομως οτι δεν πρεπει καπου να χρησιμοποιησουμε και το γεγονος οτι απο την θ.ι διερχεται καθε Τ/2 το οποιο ειναι ισο με 5 λεπτα αρα βρηκα την περιοδο κ μπορω να βρω και την συχνοτητα?? η δεν ισχυει?
Η σκέψη σου είναι στη σωστή γραμμή, αλλά όχι και σωστή. Κοίτα:
Τα 5min είναι 6000 φορές το Τ/2. Δλδ. 300s = 6000.T/2 => T = 0,1s άρα f = 1/T = 10Hz.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Takis_Kal

Νεοφερμένος

Ο Takis_Kal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 63 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Οτι λεει ο Dias ακολουθησε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariophys

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 335 μηνύματα.
Στην εξίσωση απομάκρυνσης αναφέρομαι...Για το Vc=Vl παίζει ρόλο στη φυσική σημασία του προσήμου αν θες να βρεις το ρυθμό μεταβολής του ρεύματος...Θετικός ή αρνητικος μια χρονική στιγμη....Στο στάσιμο κύμα και εγώ δεν βάζω απόλυτο γιατι με το πρόσημο ερμηνεύεται και η διαφορά φάσης δύο σημείων έτσι?

Στο κύκλωμα LC δεν μπορεί να ενώνεται αρνητικός πόλος με θετικό, θα είχαμε βραχυκύκλωμα. Γενικώς σε κανένα κύκλωμα με ηλεκτρικά στοιχεία σε σειρά δεν γινεται, η παράλληλα σε γενικές γραμμές. Αν έχω και ηλεκτρονικά στοιχεία αυτό είναι μια άλλη υπόθεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

klepidas7

Νεοφερμένος

Ο Αντρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ασήμι (Ηράκλειο). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Μια ερώτηση και μια άσκηση παίδες που δεν μπορώ να λύσω αν μπορείτε να με βοηθήσετε.

1) Δυο σώματα (1) και (2) με ίσες μάζες εκτελούν Α.Α.Τ. με περίοδο Τ1=2 Τ2 και πλάτη Α1=4 Α2. Ποια από τις παρακάτω προτάσεις είναι σωστή και γιατί ?

α) Ε1 = Ε2
β) Ε1 = 2 * Ε2
γ) Ε2 - 2 * Ε1
δ) Ε1 = 4 * Ε2


2) Μικρός κύβος μάζας m είναι δεμένος στο ένα άκρο κατακόρυφου ιδανικού ελατηρίου σταθεράς Κ , το άλλο άκρο του οποίου είναι στερεωμένο στην οροφή. Ο κύβος εκτελεί Α.Α.Τ. με Α = 0,4 m και περίοδο Τ= 0,2π s και τη χρονική στιγμή τ=0 διέρχεται από την θέση χ1 έχοντας αρνητική επιτάχυνση. Την ίδια χρονική στιγμή η δυναμική ενέργεια της ταλάντωσης ισούτε με U1= 6J και αυξάνεται ενώ η κινητική ενέργεια του κύβου ισούται με K1 = 2J

α) Να υπολογίσετε την σταθερά Κ του ελατηρίου. ( Την έχω βρει 1200 δεν ξέρω αν είναι σωστό )

β) Να γράψετε τη χρονική εξίσωση της απομάκρυνσης του κύβου από την θέση ισσοροπίας του.

γ)Να υπολογίσετε την απόσταση μεταξύ των δύο διαφορετικών θέσεων ταλάντωσης του κύβου όπου η κινητική του ενέργεια ισούτε με το 1/3 της δυναμικής ενέργειας της ταλάντωσης του.

Έχω φάει γερό σκάλωμα και θα ήθελα την βοήθεια σας.

Ευχαριστώ προκαταβολικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
1) Δυο σώματα (1) και (2) με ίσες μάζες εκτελούν Α.Α.Τ. με περίοδο Τ1=2 Τ2 και πλάτη Α1=4 Α2. Ποια από τις παρακάτω προτάσεις είναι σωστή και γιατί ?
α) Ε1 = Ε2 , β) Ε1 = 2Ε2 , γ) Ε2 = 2Ε1 , δ) Ε1 = 4Ε2
T1 = 2T2 => ω2 = 2ω1
Ε1 = ½D1A1² = ½mω1²A1²
Ε2 = ½D2A2² = ½mω2²A2² = ½m(2ω1)²(Α1/4)² = ... = Ε1/4 (δ)
2) Μικρός κύβος μάζας m είναι δεμένος στο ένα άκρο κατακόρυφου ιδανικού ελατηρίου σταθεράς Κ , το άλλο άκρο του οποίου είναι στερεωμένο στην οροφή. Ο κύβος εκτελεί Α.Α.Τ. με Α = 0,4 m και περίοδο Τ= 0,2π s και τη χρονική στιγμή τ=0 διέρχεται από την θέση χ1 έχοντας αρνητική επιτάχυνση. Την ίδια χρονική στιγμή η δυναμική ενέργεια της ταλάντωσης ισούτε με U1= 6J και αυξάνεται ενώ η κινητική ενέργεια του κύβου ισούται με K1 = 2J
α) Να υπολογίσετε την σταθερά Κ του ελατηρίου.
β) Να γράψετε τη χρονική εξίσωση της απομάκρυνσης του κύβου από την θέση ισσοροπίας του.
γ)Να υπολογίσετε την απόσταση μεταξύ των δύο διαφορετικών θέσεων ταλάντωσης του κύβου όπου η κινητική του ενέργεια ισούτε με το 1/3 της δυναμικής ενέργειας της ταλάντωσης του.
α) Ε = U1 + K1 = 8J , E = ½kA² => k = 2E/A² = 100Ν/m
β) ω = 2π/Τ = 10r/s , α<0 => χ1>0 , U1=½kx1² => χ1 = 0,2m
x = Aημ(ωt+φο) => 0,2 = 0,4ημφο => ημφο = /2.
Αφού U αυξάνεται και χ>0 => χ αυξάνεται => υ>0 => συνφο>0 => φο = π/3, άρα χ = 0,4ημ(10t + π/3), S.I.
γ) Κ = U => E - U = U => U = 3/4 E => ½kχ² = 3/4½kΑ² => χ = ±/2Α = ±0,2 m ,
άρα d = 2|x| = 0,4 m
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

klepidas7

Νεοφερμένος

Ο Αντρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ασήμι (Ηράκλειο). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Ευχαριστώ φίλε Δια. Θα ήθελα και σε μια άκόμη βοήθεια αν μπορείτε

Σώμα μάζας m = 2kg εκτελει ΑΑΤ με κυκλικη συχόντητα ω=25r/s. Όταν το σώμα μεταβαίνει από την θέση χ1=0 στη θέση χ2=2Α το έργο της συνισταμένης των δυνάμεων που ενεργούν σε αυτό είναι W=-100J. Αν τη χρονική στιγμή τ=0 βρίσκεται στη θέση χ=+Α/2 κινούμενο κατά την αρχνητική φορά να βρείτε

α) την εξίσωση x=f(t) Το έχω λύση

β)Την κινητική ενέργεια του σώματον την τ=Τ/12 Tο έχω λύσει

γ) Τη χρονική στιγμή κατα την οποία η ταχ΄θτητα μηδενίζεται για πρώτη φορά. Ποια η μεταβολή της ορμής στο παραπάνω χρονικό διάστημα ?

δ) Για πόσο χρόνο στη διάρκεια μιας περιόδου το σώμα θα έχει απομάκρυνση μικρότερη από -Α3̅/2 ?

Δεν έχω λύση τα γ) και δ)

Anybody help ?


Άκυρο παίδες την πάλεψα και την έλυσα και τα γ , δ με κύκλο από τους τύπους Δφ =ωΔτ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top