ω=10 (οπως ειπες)
Εολ = Κ + U <=> 1/2 D * A^2 = 1/2 m* (u)^2 + 1/2 D * (x)^2 <=> (φευγουν τα 1/2)
m*(ω)^2 *(A)^2 = m*(u)^2 + m*(ω)^2 * (χ)^2 <=>(φευγουν και τα m )
A^2 =[ (u)^2 + (x)^2 * (ω)^2 ] / (ω)^2 <=> (βαζεις τους αριθμους και βγενει το αποτελεσμα)
Α^2= 0.16/100 <=>
Α= 0,04 (το Α μεσα σε απολυτο)
t=0 x=0.02m
x=Aημ(ωt+φo) <=>
0.02=0,04 * ημ(10 * 0 + φo ) <=>
1/2 = ημφο <=>
ημ π/6 =ημφο <=>
περνουμε 2 λυσεις
ι) φο=2κπ + π/6=π/6 (βαζουμε το κ=0)
ιι) φο=2κπ +π -π/6= 5π/6 βαζουμε το κ=0)
επειδη την t=0 u<0 θα ειναι φο=5π/6
αρα χ=0,04 ημ(10t + φο)
με τον τυπο της ταχυτητας
u=umax *συν(ωt +φο) <=>
u=o,4 *συν (10t +5π/6)
και το α με τον τυπο το βρισκεις α=-4 *ημ(10t +5π/6)