Bοήθεια/Απορίες στη Φυσική Προσανατολισμού

georgakos

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ωραιόκαστρο (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Να'σαι καλα φιλε αμεση και γρηγορη απαντηση δεν το περιμενα ! :)

Σ'ευχαριστω και παλι ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Στις ακραίες θέσεις:
Η ταχύτητα είναι μηδέν
Η κινητική ενέργεια είναι μηδέν
Η δυναμική παίρνει τη μέγιστη τιμή της (Εολ=U)

Στη θέση ισορροπίας:
Η ταχύτητα είναι μέγιστη.
Η κινητική παίρνει τη μέγιστη τιμή της (Eολ=Κ)
Η δυναμική ενέργεια μηδενίζεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g!orgos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άργος (Αργολίδα). Έχει γράψει 218 μηνύματα.
Δεν κάνει τίποτα! Να σαι καλά! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgakos

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ωραιόκαστρο (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Στις ακραίες θέσεις:
Η ταχύτητα είναι μηδέν
Η κινητική ενέργεια είναι μηδέν
Η δυναμική παίρνει τη μέγιστη τιμή της (Εολ=U)

Στη θέση ισορροπίας:
Η ταχύτητα είναι μέγιστη.
Η κινητική παίρνει τη μέγιστη τιμή της (Eολ=Κ)
Η δυναμική ενέργεια μηδενίζεται.



Σας ευχαριστω ολους παιδια ! :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimos1995

Νεοφερμένος

Ο dimos1995 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
θα σας παρακαλουσα αν γινετε να μου πειτε τισ ασκησεις απο το βιβλιο σελιδα 29 ασκησεις 1,2,3. σασ ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stratos_man

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άλιμος (Αττική). Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Καποιος να με βοηθησει σε ενα απλο ερωτημα που απλα δεν κτλβ τι πρεπει να γραψω ειναι σε μια Εξαναγκασμενη ηλεκτρικη ταλαντωση δινει το C,L και στο 1 ερωτημα μου λεει να εξηγησω γιατι το κυκλωμα RLC θα κανει ηλεκτρικη ταλαντωση ολα τα υπολοιπα μου βγηκανε σε αυτο δεν μπορω να κτλβ τι να κανω HELPPPPPP..!!:D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ledzeppelinick

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,194 μηνύματα.
Καποιος να με βοηθησει σε ενα απλο ερωτημα που απλα δεν κτλβ τι πρεπει να γραψω ειναι σε μια Εξαναγκασμενη ηλεκτρικη ταλαντωση δινει το C,L και στο 1 ερωτημα μου λεει να εξηγησω γιατι το κυκλωμα RLC θα κανει ηλεκτρικη ταλαντωση ολα τα υπολοιπα μου βγηκανε σε αυτο δεν μπορω να κτλβ τι να κανω HELPPPPPP..!!:D:D:D
Λογικα σου λεει πως υπαρχει και πηγη εναλασσομενης τασης και αυτη αποτελει την αιτια της ταλαντωσης..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stratos_man

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άλιμος (Αττική). Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Λογικα σου λεει πως υπαρχει και πηγη εναλασσομενης τασης και αυτη αποτελει την αιτια της ταλαντωσης..


αα κτλβ θενξ :jumpy::jumpy::jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Ρε σεις εχω προβλημα με ασκηση στο συντονισμο στα κυματα. Μου δινει r1 ενος σημειου απο την Π1(πηγη 1) και μου λεει οτι το r2 ειναι αναμεσα σε 2 αλλες τιμες. Τι κανω; Εχω συχνοτητα και ταχυτητα διαδοσης κυματος.
Ψαχνω το r2 και μου λεει οτι το σημειο μενει ακινητο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris_m

Νεοφερμένος

Ο dimitris_m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
γεια παιδια μια ερωτηση στις εξαναγκασμενες ταλαντωσεις....οσο αυξανουμε την ιδιοσυχνοτητα αυξανεται το πλατος ή αν αυξησουμε τη συχνοτητα του διεγερτη αυξανεται???? με τις αποσβεσεις παντως μειωνεται....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Το πλατος αυξανεται οσο αυξανουμε την συχνοτητα του διεγερτη αλλα μονο μεχρι να φτασει στην τιμη της ιδιοσυχνοτητας, αν ξεπερασουμε αυτη την τιμη τοτε το πλατος πεφτει παλι.

Ελπιζω να στο λεω σωστα εχω καιρο να ασχοληθω με το συγκεκριμενο :P
-----------------------------------------
Βασικα οταν λεω να φτασει εννοω να ειναι κοντα, γιατι αν θυμαμαι καλα αν γινει ιδια τοτε το πλατος αυξανεται απειρα (θεωρητικα τουλαχιστον-πρακτικα μαλλον καταστρεφεται το αντικειμενο σου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dnoss

Νεοφερμένος

Ο Ntinos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
απ οτι ξερω ΔΕΝ ισχυει !!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avatar

Νεοφερμένος

Ο Avatar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Δυο πηγες Π1 και Π2 παραγωγης κυματων εκτελουν ΑΑΤ με το ιδιο πλατος Α=2cm και την ιδια συχνοτητα f=2Hz,χωρις αρχικη φαση.Τα κυματα που παραγονται διαδιδονται σε ελαστικο μεσο.Σε ενα σημειο Μ του ελαστικου μεσου το κυμα απ την πηγη Π1 φτανει σε χρονο t1=0.5s ενω το κυμα απ την πηγη Π2 φτανει στο σημειο Μ σε χρονο t2=2/3 s.
α)Να υπολογισθει το πλατος των ταλαντωσεων του σημειου Μ καθως και η μεγιστη ταχυτητα ταλαντωσης του.
β)Να βρεθει η εξισωση της ΑΑΤ που εκτελει το Μ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZOZETSAK

Νεοφερμένος

Ο ZOZETSAK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
thanks!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Renita <3

Νεοφερμένος

Η Ρενυτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Που το βρηκες ρε ΘΗΡΙΟ !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ledzeppelinick

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,194 μηνύματα.
Δυο πηγες Π1 και Π2 παραγωγης κυματων εκτελουν ΑΑΤ με το ιδιο πλατος Α=2cm και την ιδια συχνοτητα f=2Hz,χωρις αρχικη φαση.Τα κυματα που παραγονται διαδιδονται σε ελαστικο μεσο.Σε ενα σημειο Μ του ελαστικου μεσου το κυμα απ την πηγη Π1 φτανει σε χρονο t1=0.5s ενω το κυμα απ την πηγη Π2 φτανει στο σημειο Μ σε χρονο t2=2/3 s.
α)Να υπολογισθει το πλατος των ταλαντωσεων του σημειου Μ καθως και η μεγιστη ταχυτητα ταλαντωσης του.
β)Να βρεθει η εξισωση της ΑΑΤ που εκτελει το Μ.
Eιναι κλασσικη ασκησουλα συμβολης οποτε κανε μια προσπαθεια μονος σου!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stroumfita

Νεοφερμένος

Η Κρυσταλλένια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Η ασκηση 2, ειναι σελ.32 στο σχολικο βιβλιο φυσικης και λεει τα εξης:

Τα κεντρα δυο μικρων φορτισμενων σφαιρων απεχουν 24cm. Οι σφαιρες ελκονται με δυμανη της οποιας το μετρο ειναι 0,036Ν. Σε ποση αποσταση πρεπει να τοποθετηθουν οι σφαιρες ωστε η δυναμη με την οποια ελκονται να γινει 0,004Ν?


Βοηθηστε με γιατι μου την εχει αναθεσει η ξαδερφη μου η μικρη την συγκεκριμενη ασκηση και αν κ τριτη λυκειου που ειμαι δεν θυμαμαι καθολου πως να την λυσω!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
με δυναμεις coulomb..
θα παρεις την 1η φορα τν τυπο και θα βρεις το γινομενο των φορτιων ποσο ειναι,και μετα ξανα παιρνεις τον τυπο εχοντας ως αγνωστο την αποσταση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Η ασκηση 2, ειναι σελ.32 στο σχολικο βιβλιο φυσικης και λεει τα εξης:

Τα κεντρα δυο μικρων φορτισμενων σφαιρων απεχουν 24cm. Οι σφαιρες ελκονται με δυμανη της οποιας το μετρο ειναι 0,036Ν. Σε ποση αποσταση πρεπει να τοποθετηθουν οι σφαιρες ωστε η δυναμη με την οποια ελκονται να γινει 0,004Ν?


Βοηθηστε με γιατι μου την εχει αναθεσει η ξαδερφη μου η μικρη την συγκεκριμενη ασκηση και αν κ τριτη λυκειου που ειμαι δεν θυμαμαι καθολου πως να την λυσω!!!


Είναι πολύ απλό (αν και φαινομενικά δύσκολο). Η δύναμη υπoεννιαπλασιάζεται, άρα η απόσταση πρέπει να τριπλασιαστεί (αφού είναι ,) , δηλ. .
-----------------------------------------
με δυναμεις coulomb..
θα παρεις την 1η φορα τν τυπο και θα βρεις το γινομενο των φορτιων ποσο ειναι,και μετα ξανα παιρνεις τον τυπο εχοντας ως αγνωστο την αποσταση

Θεοδώρα βγαίνει κι έτσι, αλλά δεν σου δίνει τη σταθερά K. Βγαίνουν επίσης κάτι τρομακτικά νούμερα όπως ...οπότε καλύτερα να το δουν από πλευρά λογικής και μετά με τον τύπο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stroumfita

Νεοφερμένος

Η Κρυσταλλένια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Ευχαριστω πολυ αν και ντρεπομαι λιγακι που στην ηλικια μου και της τεχνολογικης δεν μπορω να λυσω μια τετοια ασκηση!:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top