Bοήθεια/Απορίες στη Φυσική Προσανατολισμού

tarx_12

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tarx_12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
ρε μαγκες τι σας βάλανε τελικά?ευκολα?ή δύσκολα??τι είπαν στην τηλεόραση??ποια είναι η κοινή γνώμη?εγω εχω τελειωσει απο το 2006 και δεν θυμομουν τιποτα.....μου φανηκαν δυσκολα παντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsias1990

Νεοφερμένος

Ο tsias1990 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
ρε παιδια το εργο της δυναμης f το βρηκα με τον τυπο W=τθ..ειναι σωστο??το ιδιο αποτελεσμα βρηκα παντως..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zod

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 431 μηνύματα.
ρε παιδια το εργο της δυναμης f το βρηκα με τον τυπο W=τθ..ειναι σωστο??το ιδιο αποτελεσμα βρηκα παντως..

Ο τύπος αυτός δίνει το έργο της ροπής της F από όσο ξέρω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

UnSourCeR

Νεοφερμένος

Ο UnSourCeR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Τρίπολη (Αρκαδία). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
ρε μαγκες τι σας βάλανε τελικά?ευκολα?ή δύσκολα??τι είπαν στην τηλεόραση??ποια είναι η κοινή γνώμη?εγω εχω τελειωσει απο το 2006 και δεν θυμομουν τιποτα.....μου φανηκαν δυσκολα παντως.

Σε ανακοίνωσή της η Ένωση έκανε λόγο για «θέματα με ορθή διατύπωση και σαφήνεια κλιμακωτής διαβάθμισης δυσκολίας, χωρίς να απαιτούν ιδιαίτερη μαθηματική ικανότητα». «Ιδιαίτερα το 4ο θέμα, απαιτεί σε βάθος κατανόηση φυσικών εννοιών», προστίθεται στην ανακοίνωση.

Από τα www.tanea.gr ,https://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&ct=1&artid=4518541

Προσωπική άποψη : Εύκολα μέχρι το θέμα 3ο , και το θέμα 4ο ξεκινά από εύκολο και κλιμακωτά φτάνει μέχρι μέτριας δυσκολίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dragonver

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dragonver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
ρε παιδια το εργο της δυναμης f το βρηκα με τον τυπο W=τθ..ειναι σωστο??το ιδιο αποτελεσμα βρηκα παντως..

Και εγώ αυτό χρησιμοποίσα αφού η δύναμη είναι σταθέρη και οριζόντια. Το W=τθ είναι έργο δύναμης, τι έργο ροπής λές εσύ Zod. Το σχολικό το αναφέρει ξεκάθαρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bill12

Νεοφερμένος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Στρατώνιο (Χαλκιδική). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
ρε παιδια το εργο της δυναμης f το βρηκα με τον τυπο W=τθ..ειναι σωστο??το ιδιο αποτελεσμα βρηκα παντως..

Αν βρήκες την γωνία θ (10 rad) και βρήκες το W=τθ όπου τ= F2R είναι απόλυτα σωστό!!!!! Το έχει δώσει ως απάντηση το φροντιστήριο Προπύλαια..
-----------------------------------------
Και εγώ αυτό έκανα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natalelo

Νεοφερμένος

Η natalelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Στο Θέμα 2γ κόβονται μόρια αν όταν βρήκαμε το σωστο που στη περιπτωση μας ηταν το γ, αν δεν δικαιολογήσαμε μετα οτι τα υπολοιπα είναι λάθος? Αν ξέρει κάποιος(απο τον καθηγητη του,ή αν είναι ο ιδιος καθηγητης) ας μας πει.
Αφού είναι σωστό το γ τα άλλα είναι λάθος, δεν νομίζω να θέλει δικαιολόγηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

azzuro

Νεοφερμένος

Η azzuro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Αφού είναι σωστό το γ τα άλλα είναι λάθος, δεν νομίζω να θέλει δικαιολόγηση.

Ααα, φυσικα και πρεπει. Επισης πρεπει να πεις οτι: Ενα απο τα τρια ειναι σωστο. Βρηκαμε ενα σωστο. Δειχνουμε οτι τα αλλα δυο εινα λαθος. Δε γινεται να εχουμε πανω απο δυο σωστα γιατι το ενα ειναι σωστο. Τα δυο ειναι λαθος. 2+1=3 , αρα το γ ειναι σωστο. Αλλιως σου κοβουν ολη 2.γ και μπορει να σου κοψουν και απο τα αλλα 5-6 μορια.

Επισης το 2+1=3 πρεπει να πεις οτι ισχυει ως αξιωμα στην κλασσικη αλγεβρα. Αλλιως σου κοβουν 10 μορια....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zoolomania

Νεοφερμένος

Ο Marios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
ρε παιδια μηπος ξερετε το site που βγενουν τα θεματα, την ωρα 10 και 20, 10 και 30 ???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DK1991

Νεοφερμένος

Ο DK1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 77 μηνύματα.
azzuro πρέπει να είσαι πολύ αστεια! Χαραμιζεσαι μην δίνεις εξετασεις γίνε κωμικος.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsias1990

Νεοφερμένος

Ο tsias1990 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Σε ανακοίνωσή της η Ένωση έκανε λόγο για «θέματα με ορθή διατύπωση και σαφήνεια κλιμακωτής διαβάθμισης δυσκολίας, χωρίς να απαιτούν ιδιαίτερη μαθηματική ικανότητα». «Ιδιαίτερα το 4ο θέμα, απαιτεί σε βάθος κατανόηση φυσικών εννοιών», προστίθεται στην ανακοίνωση.

Από τα www.tanea.gr ,https://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&ct=1&artid=4518541

Προσωπική άποψη : Εύκολα μέχρι το θέμα 3ο , και το θέμα 4ο ξεκινά από εύκολο και κλιμακωτά φτάνει μέχρι μέτριας δυσκολίας.

εγω πιστευω οτι ενας διαβασμενος μαθητης εφτανε με σχετικη ανεση στο 17,απο εκει και περα ηταν αν ειχες δει παρομοι ασκηση..γενικα παντως,το 4ο θεμα,ηταν αν οχι παλουκι,''περιεργο''
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasna

Νεοφερμένος

Ο kwstasna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
χαχαχαχαχαχαχα

ρε παιδια πλακα κανετε τωρα ετσι?

χαχαχαχαχα

πρωτη φορα το ακουω αυτο!
δικεολογεις μια ασκηση και αμεσος μετα δικεολογεις ΓΙΑΤΙ ειναι λαθος οι υπολοιπες πιθανες απαντησεις...

lol...

αν ειναι δυνατον...!

και ελα ας ειμαστε ειλικρινεις..!
τα θεματα μεχρι το 4ο δ) ηταν ΓΕΛΟΙΑ!!!!

αμα δν καθοσουν να διαβαζες τι περιμενες να βαλει?
α.α.τ. xD
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
ρε παιδια το εργο της δυναμης f το βρηκα με τον τυπο W=τθ..ειναι σωστο??το ιδιο αποτελεσμα βρηκα παντως..

Ο τύπος W=τθ χρησιμοποιείται για να υπολογιστεί το έργο της ροπής μιας δύναμης. Ο τύπος W΄=Fx χρησιμοποιείται για τον υπολογισμό του έργου μιας δύναμης.

Στην συγκεκεριμένη περίπτωση η ροπή της δύναμης F ως προς τον άξονα περιστροφής Ο΄Ο του στερεού Π, είναι τ=F*2R=2FR.

Η επίκεντρη γωνία θ και το τόξο του κύκλου (ακτίνας 2R) στο οποίο βαίνει η γωνία θ (σε rad) συνδέονται με την σχέση: s=θ*2R=2θR => θ=s/(2R).

Η μετατόπιση όμως του σημείου Α του σχοινιού ισούται με το μήκος s του τόξου του κύκλου του σκοινιού που ξετυλίγεται. Άρα x=s, οπότε W΄=Fs

Αν στην πρώτη σχέση αντικαταστήσεις τα τ και θ προκύπτει:

W=τθ=(2FR)[s/(2R)]=Fs=W΄

Άρα το έργο της ροπής τ της δύναμης F ισούται με το έργο της δύναμης F σε κάθε χρονικό διάστημα Δt.

Ο τύπος αυτός δίνει το έργο της ροπής της δύναμης F και όχι το έργο της δύναμης, αλλά επειδή είναι ίσα κατέληξες σε σωστό αποτέλεσμα. Μάλλον θα σου κόψουν λίγα μόρια γιατί σαν σκέψη είναι εσφαλμένη.

Τα έργα προέκυψαν ίσα γιατί το σκοινί είναι απαραμόρφωτο και δεν ολισθαίνει στον περιστρεφόμενο κύλινδρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gatoulinho

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Gatoulinho αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 300 μηνύματα.
Ααα, φυσικα και πρεπει. Επισης πρεπει να πεις οτι: Ενα απο τα τρια ειναι σωστο. Βρηκαμε ενα σωστο. Δειχνουμε οτι τα αλλα δυο εινα λαθος. Δε γινεται να εχουμε πανω απο δυο σωστα γιατι το ενα ειναι σωστο. Τα δυο ειναι λαθος. 2+1=3 , αρα το γ ειναι σωστο. Αλλιως σου κοβουν ολη 2.γ και μπορει να σου κοψουν και απο τα αλλα 5-6 μορια.

Επισης το 2+1=3 πρεπει να πεις οτι ισχυει ως αξιωμα στην κλασσικη αλγεβρα. Αλλιως σου κοβουν 10 μορια....
υποκλίνομαι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bill12

Νεοφερμένος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Στρατώνιο (Χαλκιδική). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Ο τύπος W=τθ χρησιμοποιείται για να υπολογιστεί το έργο της ροπής μιας δύναμης. Ο τύπος W΄=Fx χρησιμοποιείται για τον υπολογισμό του έργου μιας δύναμης.

Στην συγκεκεριμένη περίπτωση η ροπή της δύναμης F ως προς τον άξονα περιστροφής Ο΄Ο του στερεού Π, είναι τ=F*2R=2FR.

Η επίκεντρη γωνία θ και το τόξο του κύκλου (ακτίνας 2R) στο οποίο βαίνει η γωνία θ (σε rad) συνδέονται με την σχέση: s=θ*2R=2θR => θ=s/(2R).

Η μετατόπιση όμως του σημείου Α του σχοινιού ισούται με το μήκος s του τόξου του κύκλου του σκοινιού που ξετυλίγεται. Άρα x=s, οπότε W΄=Fs

Αν στην πρώτη σχέση αντικαταστήσεις τα τ και θ προκύπτει:

W=τθ=(2FR)[s/(2R)]=Fs=W΄

Άρα το έργο της ροπής τ της δύναμης F ισούται με το έργο της δύναμης F σε κάθε χρονικό διάστημα Δt.

Ο τύπος αυτός δίνει το έργο της ροπής της δύναμης F και όχι το έργο της δύναμης, αλλά επειδή είναι ίσα κατέληξες σε σωστό αποτέλεσμα. Μάλλον θα σου κόψουν λίγα μόρια γιατί σαν σκέψη είναι εσφαλμένη.

Τα έργα προέκυψαν ίσα γιατί το σκοινί είναι απαραμόρφωτο και δεν ολισθαίνει στον περιστρεφόμενο κύλινδρο.

Tο έχουν δώσει ως σωστή απάντηση σε ένα φροντιστήριο (προπύλαια). Δεν είναι δυνατόν να το κάνουν λάθος οι καθηγητές φροντιστηρίου.. Έτσι νομίζω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christina141

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 297 μηνύματα.
χαχαχαχαχαχαχα

ρε παιδια πλακα κανετε τωρα ετσι?

χαχαχαχαχα

πρωτη φορα το ακουω αυτο!
δικεολογεις μια ασκηση και αμεσος μετα δικεολογεις ΓΙΑΤΙ ειναι λαθος οι υπολοιπες πιθανες απαντησεις...

lol...

αν ειναι δυνατον...!

και ελα ας ειμαστε ειλικρινεις..!
τα θεματα μεχρι το 4ο δ) ηταν ΓΕΛΟΙΑ!!!!

αμα δν καθοσουν να διαβαζες τι περιμενες να βαλει?
α.α.τ. xD


σιγα ρε μαγκα...εσυ μπορει να τα πιασες αλλοι ομως μπορει να μην εγραψαν καλα...δε λεω,δεν ηταν δυσκολα αλλα ουτε γελοια ηταν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Tο έχουν δώσει ως σωστή απάντηση σε ένα φροντιστήριο (προπύλαια). Δεν είναι δυνατόν να το κάνουν λάθος οι καθηγητές φροντιστηρίου.. Έτσι νομίζω


Μην ακούτε ρε παιδιά τα φροντιστήρια πάντα. Σε μεγάλο βαθμό λένε αυτά που θέλετε να ακούσετε για να σας καλοπιάσουν. Να λέτε καλά λόγια για αυτούς και αυτοί να αποκτούν πελάτες.

Χρησιμοποιείστε τη λογική. Ζητούσε έργο δύναμης και πήρε κάποιος τον τύπο του έργου ροπής δύναμης. Σαν σκεπτικό είναι λάθος. Σαν αριθμητικό αποτέλεσμα σωστό. Επειδή βαθμολογούνται τόσο ο τρόπος σκέψης όσο και το αποτέλεσμα όποιος το έκανε έτσι θα χάσει κάποια μόρια.Έτσι νομίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Προκοπης

Νεοφερμένος

Ο Προκοπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
να ρωτησω κατι παιδια??? εκανα λαθος στο 4αρτο και βρηκα λαθος τις αcm=3 επειδη δν εβαλα Iολ=Μ+m αλλα εβαλα μονο το M . μετα ολη η σκεψη ιτανε σωστη απο το β-ε αλλα τα αποτελεσματα λαθος λογο του β ερωτηματος ποσο λετε να μου κοψουν??!!!δν εχω τιποτα αλλο λαθος :S για πες μου λιγο geoste!!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
να ρωτησω κατι παιδια??? εκανα λαθος στο 4αρτο και βρηκα λαθος τις αcm=3 επειδη δν εβαλα Iολ=Μ+m αλλα εβαλα μονο το M . μετα ολη η σκεψη ιτανε σωστη απο το β-ε αλλα τα αποτελεσματα λαθος λογο του β ερωτηματος ποσο λετε να μου κοψουν??!!!δν εχω τιποτα αλλο λαθος :S για πες μου λιγο geoste!!! :D


Η ροπή αδράνειας υπολογίζεται όπως δίνει η εκφώνιση και όχι όπου Μ να βάλεις το Μ+m. Το σώμα μάζας m δεν περιστρέφεται γιατί κινείται μόνο κατακόρυφα, οπότε η μάζα του δεν συμμετέχει στη ροπή αδράνειας. Η επιτάχυνση του σώματος Σ έπρεπε να σου βγει 1 m/(s2) με φορά προς τα πάνω. Αν ο τρόπος είναι σωστός και έχεις γράψει σωστά τους τύπους από τους οποίους υπολογίζονται τα μεγέθη στα β-ε ερωτήματα αλλά τα αριθμητικά αποτελέσματα είναι λάθος λόγω αριθμητικού λάθους στο β ερώτημα πιστεύω ότι θα χάσεις 7-8 μόρια στα β-ε, το πολύ 10.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kosNtinos

Νεοφερμένος

Ο kosNtinos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
και password asterios
Φίλε σε ευχαριστώ. Με βοήθησες αρκετά και είναι όλη η ύλη που γράφω αύριο στη Φυσική.:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top