Bοήθεια/Απορίες στη Φυσική Προσανατολισμού

christina141

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 297 μηνύματα.
αχ ναι ,μου αρεσει που το διαβασα αυτο το κομματι πριν λιγο κιολας...
ευχαριστω πολυ :no1::D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

andreask

Νεοφερμένος

Ο Αντρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άγιος Νικόλαος (Μεσσηνία). Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Απλά αν σου δώσουν να μελετήσεις κάποιο σημείο στον Οχ άξονα βρες πότε αρχίζει να ταλαντώνεται τ=χ/υ..τώρα άμα ξεχαστείς και το ''φορέσεις'' στην εξίσωση θα βρεις αρνητική φάση άρα δεν ταλαντώνεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christina141

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 297 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ παιδια :no1: καλη επιτυχια για αυριο...:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dhmhtrhs

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
πρεπει να ειναι και τα σωστα κ ολας...:P:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

musicrain1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 218 μηνύματα.
Απλά αν σου δώσουν να μελετήσεις κάποιο σημείο στον Οχ άξονα βρες πότε αρχίζει να ταλαντώνεται τ=χ/υ..τώρα άμα ξεχαστείς και το ''φορέσεις'' στην εξίσωση θα βρεις αρνητική φάση άρα δεν ταλαντώνεται

Καλύτερα σε τέτοια ερωτήματα να θέτουμε φ=0, και από κει να βρίσκουμε το t που αρχίζει ταλάντωση, γιατί αν το κύμα έχει αρχική φάση (π.χ. αν μας δώσουν εξίσωση κύματος με συνημίτονο) το τ=χ/υ δεν ισχύει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panv99

Νεοφερμένος

Ο panv99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Καλύτερα σε τέτοια ερωτήματα να θέτουμε φ=0, και από κει να βρίσκουμε το t που αρχίζει ταλάντωση, γιατί αν το κύμα έχει αρχική φάση (π.χ. αν μας δώσουν εξίσωση κύματος με συνημίτονο) το τ=χ/υ δεν ισχύει...
οχι...ισα ισα....οταν η εξισωση κυματος εχει αρχικη φαση δν ισχυει ο μηδενισμος της φασης.....την εχω πατησει με το συγκεκριμενο θεμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

musicrain1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 218 μηνύματα.
οχι...ισα ισα....οταν η εξισωση κυματος εχει αρχικη φαση δν ισχυει ο μηδενισμος της φασης.....την εχω πατησει με το συγκεκριμενο θεμα

Σίγουρα 100%??? Σήμερα το έλεγα με τον καθηγητή μου και μου το τόνισε κιόλας!!! Έτσι και κάνει λάθος ..... είμαι στο τσακ να τον πάρω τηλ:D!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panv99

Νεοφερμένος

Ο panv99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
ναι.....οταν το κυμα εχει αρχ φαση χρησιμοποιουμε μονο το χ/τ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

musicrain1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 218 μηνύματα.
ναι.....οταν το κυμα εχει αρχ φαση χρησιμοποιουμε μονο το χ/τ

Και εδώ: https://physiart.blogspot.com/2008/12/blog-post_27.html το λέει :

Σε κύμα με αρχική φάση:
" Για να βρούμε πόσο μακριά έχει φτάσει το κύμα από το σημείο Ο(x = 0):
α) Μηδενίζουμε τη φάση αν τα υλικά σημεία ξεκινούν να κινούνται από τη θέση ισορροπίας του με φορά προς τα πάνω.
β) Θέτουμε τη φάση ίση με π rad αν τα υλικά σημεία ξεκινούν να κινούνται από τη θέση ισορροπίας του με φορά προς τα κάτω."

Όπως και εδώ: https://users.att.sch.gr/dmargaris/page/kyma.htm , Κύμα και φάση:
"Σαν συμπέρασμα είναι καλύτερα να υπολογίζουμε την απόσταση στην οποία έχει φτάσει το κύμα, χρησιμοποιώντας την εξίσωση της φάσης, θέτοντας φ=0 και λύνοντας ως προς x. "
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 392017

Δραστήριο μέλος

Ο Guest 392017 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
προτιμω το κλασσικο u=x/t :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mangkac

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mangkac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 390 μηνύματα.
Λοιπον για να πω και εγω αυτο που πιστευω οσον αφορα την αρνητικη φαση..
Φαση=γωνια που εχει διαγραψει το σημειο.. Μπορουμε να πουμε οτι εχει διαγραψει 20rad γωνια αλλα δν μπορουμε να πουμε εχει διαγραψει -20rad γωνια.. Η αρνητικη φαση δεν εχει βαση στα κυματα απλα δεν εχει φτασει το κυμα ακομα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panv99

Νεοφερμένος

Ο panv99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
ο καθενας ας χρησιμοποιησει τη μεθοδολογια του...παντως δν πεφτει με τπτ τετοιο θεμα...ειναι τραβηγμενο απο τα μαλλια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

musicrain1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 218 μηνύματα.
ο καθενας ας χρησιμοποιησει τη μεθοδολογια του...παντως δν πεφτει με τπτ τετοιο θεμα...ειναι τραβηγμενο απο τα μαλλια

Σύμφωνοι! :) Όντως, αν πέσει τέτοιο κύμα θα καεί κόσμος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Takis_Kal

Νεοφερμένος

Ο Takis_Kal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 63 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Οταν το κυμα εχει αρχικη φαση αυτο σημαινει οτι την χρονικη στιγμη t=0 εχει διαδοθει περα απο το σημειο ο χ=0 και φυσικα ο μοναδικος τροπος για να βρεις ποια χρονικη στιγμη φτανει σε ενα σημειο ειναι με φ=0 .Ο Σαββαλας τα κυματα με αρχικη φαση τα ειχε χρονια λαθος , στο φετινο βοηθημα αντιγραφωντας απο τον Μαθιουδακη τα βελτιωσε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DK1991

Νεοφερμένος

Ο DK1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Στο Θέμα 2γ κόβονται μόρια αν όταν βρήκαμε το σωστο που στη περιπτωση μας ηταν το γ, αν δεν δικαιολογήσαμε μετα οτι τα υπολοιπα είναι λάθος? Αν ξέρει κάποιος(απο τον καθηγητη του,ή αν είναι ο ιδιος καθηγητης) ας μας πει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christina141

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 297 μηνύματα.
Στο Θέμα 2γ κόβονται μόρια αν όταν βρήκαμε το σωστο που στη περιπτωση μας ηταν το γ, αν δεν δικαιολογήσαμε μετα οτι τα υπολοιπα είναι λάθος? Αν ξέρει κάποιος(απο τον καθηγητη του,ή αν είναι ο ιδιος καθηγητης) ας μας πει.


καλα και πως το εβγαλες ετσι?νομιζω σου κοβουν τα μισα μορια...αν οχι ολα.απο την αιτιολογιση εννοω.τα 3 απο την επιλογη τα εχεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

UnSourCeR

Νεοφερμένος

Ο UnSourCeR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Τρίπολη (Αρκαδία). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Άμα ξεκίνησες από το γ και κατέληξες σε κάτι που ισχύει ίσως χάσεις 1 μονάδα , αν ξεκίνησες από κάποια άλλη σχέση και καταλήξεις στο γ δεν χάνεις τπτ , αυτό μου είπε εμένα ο καθηγητής μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DK1991

Νεοφερμένος

Ο DK1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Επίσης τελικα τον τύπο της διαφορας φάσης τον χρησιμοποιούμε κατευθείαν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christina141

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 297 μηνύματα.
εγω ξερω πως δεν κανεις ετσι οτι να ναι...χανεις τουλαχιστον τα μισα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DK1991

Νεοφερμένος

Ο DK1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Όχι και εγώ απέδειξα πως δεν ισχύουν τα αλλα απλά το ρωταω για κάποιους φίλους μου... Αλλά τελικά δεν νομίζω να κόψουν γιατι εξάαλλου λέει την σωστη απάντηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top