Bοήθεια/Απορίες στη Φυσική Προσανατολισμού

andreask

Νεοφερμένος

Ο Αντρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άγιος Νικόλαος (Μεσσηνία). Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Με παραγώγους πως ακριβώς τους δουλεύεις; Είναι πιο εύκολο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bobiras11

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Μεγίστη (Καστελόριζο). Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Αν θέλεις πλήρη μαθηματική λύση τότε θα πρέπει για αυτά τα δύο σημεία που ενδιαφέρεσαι να ισχύει y1=y2 και u1=u2 και να λύσεις.
Αν θέλεις μπορώ να ανεβάσω την πλήρη μαθηματική λύση.

Aν θέλετε γράψτε το.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimosgr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δήμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Ανεβάζω την μαθηματική λύση για τα σημεία σε συμφωνία φάσης. Δώρο τα σημεία σε αντίθεση φάσης!
Αν χρειαστεί το οτιδήποτε εδώ είμαστε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • Σημεία σε συμφωνία φάσης.doc
    42.5 KB · Εμφανίσεις: 964

dimosgr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δήμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Με παραγώγους πως ακριβώς τους δουλεύεις; Είναι πιο εύκολο;
Ας υποθέσουμε ότι έχεις να βρεις τον ρυθμό μεταβολής της έντασης του ρεύματος στο LC. Αν παραγωγίσεις την συνάρτηση του ρεύματος ως προς τον χρόνο θα έχεις di/dt=-ωIσυν(ωt)
Ας πάμε όμως και σε κάτι πιό δύσκολο... Ρυθμός μεταβολής της κινητικής ενέργειας dK/dt.
Αρκεί να παραγωγίσουμε την συνάρτηση της κινητικής ενέργειας ως προς τον χρόνο. Που βρίσκεται ο χρόνος; μέσα στην ταχύτητα!
Είναι σα να παραγωγίζεις σύνθετη συνάρτηση:
dK/dt=1/2m(u^2)' =1/2m2u(u)' =mua!
Ελπίζω να έπιασες το νόημα!
Αν όχι πες μου να συνεχίσω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

musicrain1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 218 μηνύματα.
Ορίστε μία δυνατή άσκηση στα κύματα:):

Έχουμε ένα τρέχον κύμα που περιγράφεται από την εξίσωση:
y=0,05ημ(40πt - 2πx/λ)
Για δύο σημεία Κ,Λ που απέχουν 1/12 m , οι φάσεις τους κάποια χρονική στιγμή είναι φ(Κ)=4π/3 και φ(Λ)=π

α. Ποιο σημείο αρχίζει πρώτο να ταλαντώνεται και πόσο χρόνο μετά αρχίζει το άλλο;

β. Τη χρονική στιγμή που το κύμα έχει διαδοθεί 1,25 m ποιά η φορά κίνησης ενός σημείου Μ με x(M)=1m;

γ. Κάθε φορά που το Κ βρίσκεται στην άνω ακραία θέση, ποιά η απομάκρυνση του Λ;

δ. Ποιά η απομάκρυνση του Μ μετά από 1/240 sec από τη στιγμή που άρχισε να ταλαντώνεται;

(Όπου έχω βάλει παρένθεση, π.χ. x(M), το εννοώ σαν δείκτη:D)

Εγγυημένη για να παιδέψει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

andreask

Νεοφερμένος

Ο Αντρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άγιος Νικόλαος (Μεσσηνία). Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Ας υποθέσουμε ότι έχεις να βρεις τον ρυθμό μεταβολής της έντασης του ρεύματος στο LC. Αν παραγωγίσεις την συνάρτηση του ρεύματος ως προς τον χρόνο θα έχεις di/dt=-ωIσυν(ωt)
Ας πάμε όμως και σε κάτι πιό δύσκολο... Ρυθμός μεταβολής της κινητικής ενέργειας dK/dt.
Αρκεί να παραγωγίσουμε την συνάρτηση της κινητικής ενέργειας ως προς τον χρόνο. Που βρίσκεται ο χρόνος; μέσα στην ταχύτητα!
Είναι σα να παραγωγίζεις σύνθετη συνάρτηση:
dK/dt=1/2m(u^2)' =1/2m2u(u)' =mua!
Ελπίζω να έπιασες το νόημα!
Αν όχι πες μου να συνεχίσω!
ok...το κατάλαβα...φαίνεται πολύ πιο εύκολο έτσι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bobiras11

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Μεγίστη (Καστελόριζο). Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Σ-Λ από τον ΟΕΦΕ σήμερα.
Για ένα στερεό, που στρέφεται γύρω από σταθερό άξονα, η στροφορμή του είναι ανάλογη της κινητικής του ενέργειας. Σ ή Λ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george_k214

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 338 μηνύματα.
Χμ....με προβληματίζει να σου πω την αλήθεια(ενώ η προφανής απάντηση είναι λάθος,ωστόσο για να το βάζεις να το σκεφτούμε..:))...πραγματικά δεν ξέρω τί θα απαντούσα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moutasnake

Νεοφερμένος

Ο moutasnake αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
υπαρχει συγκεντρωμενη η θεωρια της φυσικης κατ.΄?:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bobiras11

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Μεγίστη (Καστελόριζο). Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Μμμ, είναι έξυπνο Σ-Λ, θέλει λίγη σκέψη. Κάποιος καθηγητής ίσως να μας το εξηγήσει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Χμ...εγώ σωτό θα το έλεγα διότι Κ=L/2I

Aν ειναι σταθερός ο αξονας, το Ι παραμενει σταθερο. Χανω κάπου?

Μπορει να ειναι και καμια υποσημειωση στο σχολικο δε θυμαμαι:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kvgreco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 256 μηνύματα.
Είναι Κ=(Ιω^2)/2 πολλαπλασιάζω με Ι και έχω 2ΙΚ=(Ιω)^2 δηλαδή 2ΙΚ=L^2 και τελικά

Δηλαδή η στροφορμή είναι ανάλογη της

Έτσι η σωστή απάντηση είναι το Λάθος (Λ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Ω ναι:P Δικιο έχεις..ξεχασα το τετραγωνo :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kvgreco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 256 μηνύματα.
Ω ναι:P Δικιο έχεις..ξεχασα το τετραγωνo :P
Μη σκας aleka. Είναι βράδυ και το μυαλό είναι κουρασμένο.Σάμπως εγώ θα το έβλεπα αν δεν το είχα κάνει το πρωΐ?
Άντε καληνύχτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bobiras11

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Μεγίστη (Καστελόριζο). Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Σωστά έτσι είναι. Αλλά ο καθηγητής μου φεύγοντας με ρώτησε για να με ψαρώσει: "Το ότι ειναι ανάλογη της ρίζας της K αναιρεί το ότι είναι ανάλογη της Κ?":)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
και γω θα ηθελα καπου συγκεντρομενη την θεωρια που πρεπει να ξερει καποιος, αλλα δεν την ξερει λυνοντας ασκησεις.

ελπιζω να καταλαβατε τι εννοω :D


Υ.Γ. Το ξερω. Πολλα ζηταω... :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george_k214

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 338 μηνύματα.
Σωστά έτσι είναι. Αλλά ο καθηγητής μου φεύγοντας με ρώτησε για να με ψαρώσει: "Το ότι ειναι ανάλογη της ρίζας της K αναιρεί το ότι είναι ανάλογη της Κ?":)


Αυτό ακριβώς ήταν και εμένα η απορία μου...κατι αντίστοιχο μας είχε βάλει και ένας καθηγητής σε διαγώνισμα μόνο που αντι για ρίζα ήταν τετράγωνο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lostG

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 65 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Δείτε πώς συνδέονται τα μεγέθη Κ και L μέσα από τη σχέση.Είναι μιά σχέση της μορφής y=αx? Προφανώς όχι.Άρα δεν είναι ανάλογα τα φυσικά μεγέθη.Βέβαια αν αρχίσει κάποιος να το ψειρίζει πολύ όπως έκανε ένας μαθητής μου ο οποίος σκέφτηκε ότι το ένα μέγεθος είναι μονόμετρο και το άλλο διανυσματικό, τότε θα έχει μεγαλύτερο πρόβλημα.Η ερώτηση αφορά στα μέτρα έτσι κι αλλιώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas tifkitsis

Νεοφερμένος

Ο kostas tifkitsis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Είναι σωστό νομίζω διότι
άρα είναι ανάλογα...
λαθος ειναι .......γιατι αν διπλασιασουμε την μαζα αυτοματως μεταβαλλεται και το ω αρα στο Ε=1/2muμαχ^2 ναι μεν μεταβαλλεται η μαζα αλλα το υμαχ εχει μεσα και το ω που μεταβαλλεται και ετσι αναιρει την πιο πανω μεταβολη.......συχνη παγιδα αυτη η ερωτηση......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Εννοείς τις φλυαρίες του βιβλίου που συνηθως πέφτουν Σ-Λ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top