Bοήθεια/Απορίες στη Φυσική Προσανατολισμού

Τζίνα

Νεοφερμένος

Η Τζίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Εμ...να ρωτήσω πρώτα κάτι?
(για την πρώτη άσκηση)
1)Όταν λέμε στην κάτω ακμή του,τι ακριβώς εννοούμε?
2)Ο δείκτης διάθλασης δεν είναι μικρότερος ή ίσος του 1, αφού είναι Co/C?
(για τη δεύτερη άσκηση)
1)Τι είναι η διαθλαστική γωνία?
2)Τη γωνία πρόσπτωσης πρέπει να τη βρω ή δίνεται?
3)Όταν λέμε γωνία εκτροπής της δέσμης,τι εννοούμε ακριβώς?

Αυτά προς το παρόν!!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Blitzball

Νεοφερμένος

Ο Blitzball αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
καλισπερα
εχω μια απορια.πως βρισκουμε σημεια αποσβεσης και ενισχυσης μεταξυ 2 πηγων?

(τυχαια ασκηση)πχ:Δυο πηγες ειναι συμφωνες και εχουν διαφορα φασης π.Να υπολογιστουν τα σημεια στα οποια γινεται αποσβεση-ενισχυση

γνωριζω οτι:
1)y1=y0ημ2π(t/T-x/λ)
2)y2=y0ημ2π[(t/T-x/λ)+π]
3)χρησιμοποιω ημα+ημβ=2συν[(α-β)/2]ημ[(α+β)/2]

(αρκετα μετα)καταληγω στο y'0=2y0συν[π(χ2-χ1)/λ-π]
ξερω πως χρησιμοποιω τα:δχ=κλ και δχ=(2κ+1)λ/2

πως τα χρησιμοποιω ομως?πως βρισκω τα σημεια?thx in advance
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimosgr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δήμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 195 μηνύματα.
1)Για να γίνει πιό εύκολο το θέμα, δες το δοχείο στις δύο διαστάσεις, δηλαδή ζωγράφισε το δοχείο σαν ένα ορθογώνιο παραλληλόγραμμο και το νόμισμα να βρίσκεται σε μία από τις κάτω κορυφές.
2)Ο δείκτης διάθλασης είναι c0/c δηλαδή πάντα μεγαλύτερος (ή ίσος στον αέρα - κενό) της μονάδας.

Επειδή το copy paste που έκανα στην δεύτερη άσκηση δημιούργησε αρκετά προβλήματα θα ανεβάσω την άσκηση σε λίγο με σχήμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimosgr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δήμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 195 μηνύματα.
έφτασε το αρχείο!
Πάντως θέλει και κομπιουτεράκι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • πρίσμα.doc
    56.5 KB · Εμφανίσεις: 155

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
καλισπερα
εχω μια απορια.πως βρισκουμε σημεια αποσβεσης και ενισχυσης μεταξυ 2 πηγων?

(τυχαια ασκηση)πχ:Δυο πηγες ειναι συμφωνες και εχουν διαφορα φασης π.Να υπολογιστουν τα σημεια στα οποια γινεται αποσβεση-ενισχυση

γνωριζω οτι:
1)y1=y0ημ2π(t/T-x/λ)
2)y2=y0ημ2π[(t/T-x/λ)+π]
3)χρησιμοποιω ημα+ημβ=2συν[(α-β)/2]ημ[(α+β)/2]

(αρκετα μετα)καταληγω στο y'0=2y0συν[π(χ2-χ1)/λ-π]
ξερω πως χρησιμοποιω τα:δχ=κλ και δχ=(2κ+1)λ/2

πως τα χρησιμοποιω ομως?πως βρισκω τα σημεια?thx in advance
Για να σε βοηθήσω έχω να πω τα εξής:
Στους δύο τύπους των δύο κυμάτων τα χ γενικώς είναι διαφορετικά. Βέβαια στον τελικό τύπο που κατέληξες τα γράφεις όπως πρέπει να είναι.
Τώρα γιατους τύπους που γράφεις ότι η διαφορά δρόμου είναι άρτιο πολλαπλάσιο ή περιττό ημικυμάτων βγαίνει (αυτό που έχει το βιβλίο του Λυκείου) από δύο σύμφωνες - σύγχρονες πηγές. Εδω όμως υπάρχει διαφορά. Για να βρεις την απόσβεση πρέπει η απόλυτος τιμή του yο' =0 και να λύσεις την τριγωνομετρική εξίσωση. Στο αποτέλεσμά σου να διορθώσεις το -π με -π/2.
Ομοίως για την ενίσχυση η απόλυτος τιμή του yο'=1
Νομίζω πως σε βοήθησα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Blitzball

Νεοφερμένος

Ο Blitzball αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
1)αν τα λυσω για y0'=0 και y0'=1 τι θα βρω ακριβως?μπερδευτηκα.

2)γιατι να αντικαταστησω το -π με -π/2 και που ακριβως?

3)στις σημειωσεις που εχω λυνονται ως εξης:

ενισχυση:πδ/λ-π/2=κπ => δ/λ=κ+1/2 =>δ=(κ+1/2)λ

αποσβεση:δ/λ-1/2=(2κ+1)λ/2 => δ=λ[(2κ+1)1/2+1/2]

δεν καταλαβαινω πως εμφανιζει το π και δεν το εχει ως κλ.επισης γιατι βαζει πδ/λ-π/2 και οχι χ1-χ2.αν μπορεις να με βοηθησεις θα σου ειμαι υποχρεωμενος.

σορρυ που τα ρωταω ετσι αλλα,καθοτι φοιτητης,δινω απειρα και τρεχω και δεν φτανω.επισης να τονισω την συγκεκριμενη ασκηση στην εγραψα ακριβως οπως ειναι στις σημειωσεις.

ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Εγω παντως στην Φυσικη κατ. της Γ' Λυκειου δεν εχω συναντησει ασκηση με διαφορα φασης (και δινω για 2η χρονια μαλιστα). Σε ολες τις ασκησεις οι πηγες εχουν την ιδια φαση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
1)αν τα λυσω για y0'=0 και y0'=1 τι θα βρω ακριβως?μπερδευτηκα.

2)γιατι να αντικαταστησω το -π με -π/2 και που ακριβως?

3)στις σημειωσεις που εχω λυνονται ως εξης:

ενισχυση:πδ/λ-π/2=κπ => δ/λ=κ+1/2 =>δ=(κ+1/2)λ

αποσβεση:δ/λ-1/2=(2κ+1)λ/2 => δ=λ[(2κ+1)1/2+1/2]

δεν καταλαβαινω πως εμφανιζει το π και δεν το εχει ως κλ.επισης γιατι βαζει πδ/λ-π/2 και οχι χ1-χ2.αν μπορεις να με βοηθησεις θα σου ειμαι υποχρεωμενος.

σορρυ που τα ρωταω ετσι αλλα,καθοτι φοιτητης,δινω απειρα και τρεχω και δεν φτανω.επισης να τονισω την συγκεκριμενη ασκηση στην εγραψα ακριβως οπως ειναι στις σημειωσεις.

ευχαριστω
Σου στέλνω σε λίγο ενα αρχείο με σκαναρισμένη τη λύση.
Αν δεν δω τις σημειώσεις σου δεν μπορώ να εκφράσω άποψη.. (Sorry απόλυτο y'o=2yo )
Αν εννοείς το κπ προέρχεται από τη λύση της τριγωνομετρικής εξίσωσης. Δεν ξέρεις τους τύπους των λύσεων των τριγωνομετρικών εξισώσεων? Θα τους δεις (μερικούς) και στη λύση που σου στέλνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
Πιστεύω να μην έχεις αλλες απορίες. Εδώ ήμαστε για τυχόν απορίες στην τριγωνομετρία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • ΣΥΜΒΟΛΗ ΚΥΜΑΤΩΝ.jpg
    ΣΥΜΒΟΛΗ ΚΥΜΑΤΩΝ.jpg
    216.9 KB · Εμφανίσεις: 188

Blitzball

Νεοφερμένος

Ο Blitzball αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
ευχαριστω παρα παρα πολυ.με βοηθησαν αρκετα.επισης δεν ειμαι μαθητης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τζίνα

Νεοφερμένος

Η Τζίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
1.Αρχικά υπολογίζουμε την κρίσιμη γωνία ():
από νόμο του Snell,έχουμε:η ημ=1ημ90 =30

Άρα, η μεγαλύτερη τιμή της γωνίας προσπτωσης για την οποία η ακτίνα εξέρχεται από το δοχείο είναι =30

Από γεωμετρία του σχήματος, έχουμε ότι: (ΑΒ)=l και (ΑΓ)=0,1m
Επίσης: (ΑΒ)/(ΑΓ)=εφ30 =m
Συνεπώς,το μικρότερο μήκος της πλάκας που χρειάζεται να τοποθετήσουμε ώστε το νόμισμα να μην είναι ορατό είναι m



2.Στη δεύτερη άσκηση,στο πρώτο ερώτημα μου βγαίνουν κάτι περίεργες σχέσεις με ημίτονα και ριζες..είναι καλό τώρα αυτό?:what:Μάλλον να ξανακοιτάξω για λάθη,ε?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • IMG2.jpg
    IMG2.jpg
    295.2 KB · Εμφανίσεις: 142

dimosgr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δήμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Yes it is!
Το πρώτο σωστό! (αν και που 10cm=0,1m), κατά τα άλλα πολύ σωστα!

Μια βοήθεια για την άλλη άσκηση:
Κάνε νόμο του Snell τόσο στην είσοδο του φωτός (στην ΑΒ), όσο και στην έξοδο (στην ΑΓ).
Το άθροισμα των γωνιών ενός τριγώνου είναι πάντα 180ο!....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τζίνα

Νεοφερμένος

Η Τζίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Λοιπόν,έχω τις εξής σχέσεις:
φ= (1)
όπου θ έχω βάλει u,γιατί δε λαμβάνεται ως θ στο latex...
Στην πρώτη διάθλαση,από νόμο του Snell έχουμε: ημ45 ημ ημ (2)
όπου η ο δείκτης διάθλασης του πρίσματος και ο δείκτης διάθλασης του αέρα (=1)
Στη δεύτερη διάθλαση,από νόμο του Snell,έχουμε:
ηημημημημ (3)
Από γεωμετρία του σχήματος,έχουμε ότι: ω=360-90-90-60=120 (4)
=180-ω- (5)
=45-=15+ (6)

Επίσης,από (4),(5) έχουμε:=60- (7)



Πως όμως να τα συνδυάσω όλα αυτά???:!:Υπάρχει κάποια μέθοδος?
Για παράδειγμα,συνδύασα την (2) με την (7) και μου βγαίνουν κάτι παραστάσεις με ριζικά,ημίτονα στο τετράγωνο,κτλ...ΤΙ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΠΙΑ???:s:wow: Help,απελπίστηκα!!!:P" />" />
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • IMG3.jpg
    IMG3.jpg
    299 KB · Εμφανίσεις: 152

dimosgr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δήμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Το λάθος σου είναι στην γωνία u2!

Ανεβάζω την λύση του προβλήματος, αν υπ'άρχει κάποιο πρόβλημα έχω κι άλλη πιο "ευρηματική λύση"!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • Snell.doc
    82.5 KB · Εμφανίσεις: 148

fasok

Νεοφερμένος

Ο fasok αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Λοιπόν, μια άσκηση:

Συμπαγής και ομογενής κύλινδρος , βρίσκεται πάνω σε οριζόντιο επίπεδο με τον άξονά του οριζόντιο. Ο συντελεστής οριακής στατικής τριβής του κυλίνδρου με το οριζόντιο επίπεδο είναι . Στην περιφέρεια του κυλίνδρου, σε ίσες αποστάσεις από τις δύο βάσεις του, είναι τυλιγμένο λεπτό αβαρές νήμα. Ασκούμε στο ελεύθερο άκρο του νήματος σταθερή οριζόντια δύναμη μέτρου , οπότε ο κύλινδρος κινείται ευθύγραμμα.

Να αποδείξετε ότι ο κύλινδρος κυλίεται πάνω στο οριζόντιο επίπεδο, χωρίς να ολισθαίνει.



Την άσκηση την είδα σε ένα βιβλίο για Φυσική Κατεύθυνσης Γ' Λυκείου και ως λύση προτείνει να βρούμε την τριβή, να τη συγκρίνουμε με την τριβή ολίσθησης και αν είναι μικρότερη (που θα είναι γιατί αυτό θέλουμε να αποδείξουμε), σημαίνει ότι είναι στατική, άρα κυλάει χωρίς ολίσθηση.
Το θέμα είναι πώς υπολογίζεται η τριβή. Σύμφωνα με αυτό το βιβλίο, υποθέτουμε ότι και συνεχίζουμε.
Το ερώτημά μου είναι ότι αν υποθέσουμε ότι , ουσιαστικά «λέμε» στην άσκηση ότι είναι κύλιση χωρίς ολίσθηση. Οπότε πώς μπορεί μια τέτοια λύση να είναι σωστή;
Αν υποθέταμε ότι η τριβή είναι τριβή ολίσθησης και καταλήγαμε σε άτοπο, ναι, να το δεχτώ ότι τότε θα ήταν στατική τριβή και η λύση θα ήταν σωστή.

Σ' αυτήν την περίπτωση όμως κάτι δε μου πάει καλά.

Διαφωτίστε με. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • sxhma.jpg
    sxhma.jpg
    5 KB · Εμφανίσεις: 1,673

fasok

Νεοφερμένος

Ο fasok αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Καμιά βοήθεια; :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
Καμιά βοήθεια; :(
Η τριβή ολίσθησης είναι μΜg=8Νt
Αν εφαρμόσεις για τη μεταφορική κίνηση F+T=M.αcm
Για τη περιστροφική F.2R=I.α θα βρεις την Τριβή του σχήματος ίση με 4Νt. (η ροπή αδράνειας 1/2ΜR²) Αρα δεν ολισθαίνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fasok

Νεοφερμένος

Ο fasok αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Η τριβή ολίσθησης είναι μΜg=8Νt
Αν εφαρμόσεις για τη μεταφορική κίνηση F+T=M.αcm
Για τη περιστροφική F.2R=I.α θα βρεις την Τριβή του σχήματος ίση με 36Νt. (η ροπή αδράνειας 1/2ΜR²) Αρα δεν ολισθαίνει.

Πρώτον:
Μπορώ να χρησιμοποιήσω το Θεμελιώδη Νόμο της Στροφικής Κίνησης ως προς άξονα που περνάει από το κατώτερο σημείο της σφαίρας; Στο βιβλίο λέει ότι για τη σύνθετη κίνηση ισχύει μόνο όταν το σημείο από το οποίο διέρχεται ο άξονας ως προς τον οποίο παίρνεις τις ροπές είναι το κέντρο μάζας και όταν ο άξονας είναι άξονας συμμετρίας.

Δεύτερον:
Πώς υπολόγισες την τριβή; Ο μόνος τρόπος να το έκανες είναι να πήρες ότι .
Εγώ ρώτησα γιατί αυτή η λύση είναι σωστή (παίρνοντας δηλ. ή ).
Παίρνοντας αυτή τη συνθήκη, ουσιαστικά υποθέτουμε ότι κάνει κύλιση χωρίς ολίσθηση.
Αν καταλήξουμε σε άτοπο, σημαίνει ότι ολισθαίνει, αν όμως καταλήξουμε σε ορθό, δε σημαίνει ότι σίγουρα κάνει κύλιση χωρίς ολίσθηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimosgr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δήμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Ας υποθέσουμε λοιπόν ότι ο τροχός σου κάνει κύλιση!
Με αυτή την υπόθεση βγάλε τον συντελεστή οριακής τριβής. Αν αυτός είναι μικρότερος από την τιμή που έχεις( μ=0,4 ) τότε έχει κύλιση (χωρίς ολίσθηση). Αν όχι τότε έχεις κύλιση με ολίσθηση!
Αν έχεις πρόβλημα στο υπολογισμό του οριακού συντελεστή τριβής, θα χαρώ να σε βοηθήσω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
Πρώτον:
Μπορώ να χρησιμοποιήσω το Θεμελιώδη Νόμο της Στροφικής Κίνησης ως προς άξονα που περνάει από το κατώτερο σημείο της σφαίρας; Στο βιβλίο λέει ότι για τη σύνθετη κίνηση ισχύει μόνο όταν το σημείο από το οποίο διέρχεται ο άξονας ως προς τον οποίο παίρνεις τις ροπές είναι το κέντρο μάζας και όταν ο άξονας είναι άξονας συμμετρίας.

Δεύτερον:
Πώς υπολόγισες την τριβή; Ο μόνος τρόπος να το έκανες είναι να πήρες ότι .
Εγώ ρώτησα γιατί αυτή η λύση είναι σωστή (παίρνοντας δηλ. ή ).
Παίρνοντας αυτή τη συνθήκη, ουσιαστικά υποθέτουμε ότι κάνει κύλιση χωρίς ολίσθηση.
Αν καταλήξουμε σε άτοπο, σημαίνει ότι ολισθαίνει, αν όμως καταλήξουμε σε ορθό, δε σημαίνει ότι σίγουρα κάνει κύλιση χωρίς ολίσθηση.
Για να απαντήσω στην ερώτησή σου αυτό έκανα. Υπέθεσα ότι ολισθαίνει και έβγαλα ότι η δύναμη που το ολισθαίναι (4Nt και όχι 36Nt που από παραδρομή έγραψα) είναι μικρότερη από την αναγκαία (8Nt που είναι η μέγιστη ανθιστάμενη δύναμη)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • ΚΥΛΙΣΗ.jpg
    ΚΥΛΙΣΗ.jpg
    125.3 KB · Εμφανίσεις: 400

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top