Bοήθεια/Απορίες στη Φυσική Προσανατολισμού

go2jimmys

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Μου εξηγείς λίγο πώς βρίσκουμε το στιγμιότυπο του στάσιμου; :)

:thanks:


-petros

Δεν κατάλαβες.....
Δεν μπορείς να βρεις το στιγμιότυπο του στασίμού(Δεν στέκει, πως να το κάνουμε?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

go2jimmys

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 55 μηνύματα.
στο στασιμο κυμα επειδη ολα τα σημεια ειναι ταυτοχρονα στις θεσεις μεγιστης απομακρυνσης και ταυτοχρονα στην θεση ισσοροπια, αν ολα τα σημεια ειναι στη θεση ισσοροπιας τους τοτε ειναι μια ευθεια γραμμη παραλληλη στον αξονα t
αυτό δεν είναι το στιγμιότυπο.....



και φυσικά ισχυει;)(όχι μόνο παράλληλη αλλα και ταυτιζεται με τον άξονα t)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eliza04

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ελισαβετ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 136 μηνύματα.
και φυσικά ισχυει;)(όχι μόνο παράλληλη αλλα και ταυτιζεται με τον άξονα t)
το γνωριζω οτι ταυτιζεται αλλα γιατι να μην υπαρχει στιγμιοτυπο στασιμου κυματας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Εγω νομιζω οτι στεκει μια χαρα, φαντασου αυτο αλλα σταματημενο σε οποιαδηποτε στιγμη:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

go2jimmys

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 55 μηνύματα.
το γνωριζω οτι ταυτιζεται αλλα γιατι να μην υπαρχει στιγμιοτυπο στασιμου κυματας?
λοπόν, για να ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα.....
το προϊγούμενό σου παράδειγμα ΔΕΝ ήταν στιγμιότυπο, ήταν για σταθερό χ και μεταβλητο y και t.....το οποίο ΣΤΕΚΕΙ

Στο στιγμιότυπο έχουμε ΜΕΤΑΒΛΗΤΟ x, το οποίο είναι έντελως άτοπο στο στάσιμο κύμα.ΝΑ ΘΥΜΙΣΩ ΟΤΙ ΜΟΝΟ ΤΟ y ΜΕΤΑΒΑΛΕΤΑΙ ΣΤΟ ΣΤΑΣΙΜΟ(και φυσικα ο χρονος)
Για να μην τα μπερδεύετε......
στο στάσιμο Δεν έχουμε διάδοση κύματος ΑΡΑ και το X δεν μεταβάλλεται,(και δεν μπορούμε να κάνουμε το στιγμιότυπο αφου εξαρτάται ΚΑΙ απο το Χ)
(στο απλό κύμα έχουμε)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eliza04

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ελισαβετ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 136 μηνύματα.
γιατι δεν μπορουμε να παρουμε για συγκεκριμενο χ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Βιβλιο σελ 53 & 54. Στιγμιοτυπα στασιμου κυματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

go2jimmys

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Εγω νομιζω οτι στεκει μια χαρα, φαντασου αυτο αλλα σταματημενο σε οποιαδηποτε στιγμη:

στο σχήμα που έδωσες.....
βλέπεις μεταβολη του χ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
στο σχήμα που έδωσες.....
βλέπεις μεταβολη του χ?

Η μεταβολη του χ αφορα μονο τα κανονικα κυματα προφανως.

Βιβλιο σελ 53 & 54. Στιγμιοτυπα στασιμου κυματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eliza04

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ελισαβετ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 136 μηνύματα.
ανοιξα ενα βοηθημα που το ειχα δει του παναγιωτακοπουλου σελ.119 και ρωταει ποιο ειναι το στιγμιοτυπο ενος στασιμου κυματος για μια χρονικη στιγμη και δινει τρεις γραφικες παραστασεις για να επιλεψουμε την σωστη. Αρα δεν γινεται να μην υπαρχει στιγμιοτυπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Βρεπαιδια, το σχολικο βιβλιο δειτε, αρκει! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

go2jimmys

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Η μεταβολη του χ αφορα μονο τα κανονικα κυματα προφανως.
προφανώς.....να πω δικό μου λαθος ?:'(
οκ έκανα λαθος.....δεν μου ερχοταν τον σχημα που μπορουσε να γινει.....
μπορεις να πάρεις για συγκεκριμένο χ και να βρεις το y
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
προφανώς.....να πω δικό μου λαθος ?:'(
οκ έκανα λαθος.....δεν μου ερχοταν τον σχημα που μπορουσε να γινει.....

ενταξει βρε, γι'αυτο ειμαστε εδω, να διορθωνει ο ενας τα λαθη του αλλου :D:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannis17

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Το στιγμιοτυπο ειναι μια "φωτογραφια" του κυματος καποια χρονικη στιγμη t το αν μεταβαλετε το χ δεν καταλαβαινω που κολαει
Το παραδειγμα που εδωσε η Κρου κατα την γνωμη μου ταιριαζει απολυτα αν το "παγωσουμε" θα εχουμε το στιγμιοτυπο του κυματος μια χρονικη στιγμη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eliza04

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ελισαβετ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 136 μηνύματα.
Βρεπαιδια, το σχολικο βιβλιο δειτε, αρκει! :P
ναι ενταξει αρκει και το βιβλιο απλα ειπα και το βοηθημα γιατι ειχε παραδειγμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 231 μηνύματα.
δυστυχώς αποτι βλέπω δεν κάθησε κανένας καρεκλοκένταυρος στο σχολείο να σας δείξει real life στάσιμο στο εργαστήριο, για να το νιώσετε. Αυτά είναι τα λάθη του συστήματος που λέμε....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,818 μηνύματα.
Λοιπόν, δύο ερωτήματα πάνω στα ηλεκτρομαγνητικά κύματα:
-------------
Δύο ημιτονοειδή κύματα με συχνότητες f1=90MHz και f2=100MHz διαδίδονται στον αέρα με τις εντάσεις των ηλεκτρομαγνητικών τους πεδίων να βρίσκονται συνεχώς στην ίδια διεύθυνση. Τα δύο πεδία διεγείρουν την κεραία ενός δέκτη, η οποία έχει τη διεύθυνση της έντασης των ηλεκτρικών τους πεδίων. Η κεραία βρίσκεται σε επαγωγική σύζευξη με ιδανικό κύκλωμα L-C που έχει συντελεστή αυτεπαγωγής και πυκνωτή μεταβλητής χωρητικότητας C που αρχικά έχει την τιμή

- Να υπολογίσετε κατά πόσο πρέπει να μεταβάλλουμε τη χωρητικότητα του πυκνωτή ώστε ο δέκτης να συντονιστεί με το ραδιοκύμα συχνότητας f2.
(ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Αύξηση κατά )

- Αν η μέγιστη τιμή της έντασης του ηλεκτρικού πεδίου του ραδιοκύματος συχνότητας f1 ισούται με Emax= V/m και το μήκος της κεραίας ισούται με d=0,8m να υπολογίσετε τη μέγιστη τάση που δημιουργείται στα άκρα της κεραίας.
(ΑΠΑΝΤΗΣΗ: 0,02V )
------------------------

Στο πρώτο, εξισώνω το
fo = f2
Με fo τη συχνότητα με τα L, C που δίνει η εκφώνηση και
Με f2 τη συχνότητα με το L που δίνει η εκφώνηση με C ως άγνωστο.
Λύνω ως προς C και στη συνέχεια αφαιρώ αυτό το C που βρήκα από το C της εκφώνησης. Σωστά πράττω; :timoria:
Δε μου βγαίνει πάντως σωστό αποτέλεσμα...

Για το δεύτερο δεν ξέρω τι να κάνω, αν μπορεί κάποιος ας μου εξηγήσει. :)


Thanks!
-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Στο πρώτο πρόσεχε ότι λέει MHz... Κάνεις σωστή αντικατάσταση ;


Στο δεύτερο, είναι τύπος από τη Β' Λυκείου :


Ε = V/l


Στέλιος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eliza04

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ελισαβετ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 136 μηνύματα.
εμενα στο φροντ μου το εδειξαν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,818 μηνύματα.
Τhanks mostel για τον τύπο και την επιβεβαίωση ότι το πρώτο ερώτημα το έλυνα σωστά. Κάποιο λάθος θα έκανα στις πράξεις μιας και μου βγήκε σωστό. :):no1:



-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top