Bοήθεια/Απορίες στη Φυσική Προσανατολισμού

coheNakatos

Δραστήριο μέλος

Ο Βαγγελης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 662 μηνύματα.
το σωμα πεφτει ετσι


........................__
........................l__ls2
..........................lu1
........................___
_______________l__l_S1_________________
..........................θι
-----------------------------------------
περνεισ ΑΔΟ και στουσ δυο αξονεσ:( και στον χχ' και στον ΥΥ' κατι που δεν ξερω αν ισχυει...

μα στον y'y αποκλειεται να κανει καποια κινηση αρα εξεταζουμε μονο τι συμβαινει στον χ'χ την λυση την εχεις απο καπου ? ειναι σιγουρα αυτο που λες ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

χρηστοσ17

Νεοφερμένος

Ο χρηστοσ17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
συμφονω γιαυτο και διαφονω για την ΑΔΟ που εγραψεσ
-----------------------------------------
λυση(να την κοιταξει κανενασ καθηγητησ μηπωσ εχω κανει λαθοσ)

-ΑΔΟ για τον χχ'
θα εχεισ
m1*wA=υκοινη(m1+m2)
υκοινη =υ ΜΑΧ τησ ταλαντωσεισ αρα ωΑ'
για να ισχυει η = αφου αυξησαμε την μαζα,πρεπει το u1 να μικρηνει
αρα το Α' <Α
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fightervolos

Νεοφερμένος

Ο fightervolos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Α.Δ.Ο στον κατακορυφο αξονα δν περνουμε διοτι το συστημα δν ειναι μονωμενο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coheNakatos

Δραστήριο μέλος

Ο Βαγγελης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 662 μηνύματα.
ναι το λυσαμε αυτο οπως το εκανα ειναι η λυση απλα δν παιρνουμε το Μ1υ1 στην ΑΔΟ γιαυτο τον λογο :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Παιρνεις ΑΔΟ, αλλα μονο για τον αξονα x'x. :iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fractal-gr

Νεοφερμένος

Ο fractal-gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Λοιπόν. Οταν το σώμα φτάσει στην κορυφή η ταχύτητα του θα είναι μηδέν. Επίσης στο σημείο αυτό είναι ΣF=0. Αρα θα παραμείνει ακίνητο "στους αιώνας των αιώνων". Δεν βλέπω κάποια (προφανή) σχέση του είδους της ισορροπίας (σαφώς είναι ασταθής) με το "μέλλον" του σώματος.

Οσο δεν εμφανίζεται κάποια δύναμη που θα μετακινεί το σώμα, δεν βλέπω το λόγο γιατί να φύγει από εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amalfi

Δραστήριο μέλος

Ο amalfi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
(αν και εχουν πολλα σωστα στοιχεια, διαφωνω και με τις δυο λυσεις που εχουν δοθει)

περιμενουμε και μαθητες!!

αντε να παρει φωτια η συζητηση

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g!orgos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άργος (Αργολίδα). Έχει γράψει 218 μηνύματα.
Να ρωτήσω κάτι?! Το δάπεδο είναι λείο ??!!! Δεν ξέρω αν έχει βάση αυτο που ρωτάω αλλά μου δημιουργήθηκε η απορία! :thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amalfi

Δραστήριο μέλος

Ο amalfi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
αμε! εχει σημασια (το λεω και στην εκφωνηση)

με λιγα λογια "θελει" η ασκηση να διατηρειται η μηχανικη ενεργεια!

(επισης ειναι και οσο "ομαλο" θελετε (χωρις γωνιες).. ενας απλος ιδανικος λοφος

(για να ειμαι ειλικρινης, προτιμω τους πραγματικους "ατελεις" λοφους)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Αφου δεν υπαρχουν τριβες, τοτε ολη η κινητικη ενεργεια της μπαλας θα μετατραπει σε δυναμικη, η οποια επαρκει για να φτασει οριακα στην κορυφη του λοφου. Ομως λογω του βαρους και επειδη φτανει εντελως οριακα στην κορυφη, τοτε θα κυλησει προς τα πισω.

Εντελως προχειρα το σκεφτηκα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Αφού δεν υπάρχουν τριβές, ισχύει η αρχή διατήρησης της μηχανικής ενέργειας. Καθώς το σώμα ανεβαίνει το λόφο δίνει την κινητική του ενέργεια για χάρη της δυναμικής και αφού στο υψηλότερο σημείο η δυναμική είναι ίση με την αρχική κινητική, η κινητική θα είναι ίση με την αρχική δυναμική, δηλαδή 0. Άρα το σώμα θα παραμείνει ακίνητο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amalfi

Δραστήριο μέλος

Ο amalfi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
αν καταφερει να φτασει "εκει πανω" πραγματι θα παραμεινει ακινητο!

(θα τα καταφερει?)


επισης καποιος φιλος μας, ειπε οτι θα φτασει σχεδον μεχρι εκει (οριακα) και μετα θα γυρισει πισω. ειναι δυνατον να συμβει αυτο? γιατι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paganini666

Δραστήριο μέλος

Ο Ίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 468 μηνύματα.
Νομίζω η λυση που εχετε "ετοιμη" ειναι λαθος :P :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Black_Butterfly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Στον αξονα ψ'ψ η κάθετη αντίδραση γίνεται πολύ μεγάλη όταν πέφτει το σώμα 2 και ετσι δεν μπορουμε να την θεωρήσουμε αμηλητέα..γι' αυτό το σύστημα δεν είναι μονώμένο και δεν μπορούμε να πάρουμε Αδο σ'αυτόν τον άξονα..Στον άξονα χ'χ όμως ισχύει κανονικά..!
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amalfi

Δραστήριο μέλος

Ο amalfi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
Νομίζω η λυση που εχετε "ετοιμη" ειναι λαθος :P :P
πεστο!

αν εχεις δικιο με μεγαλη μου χαρα θα κατσω να μου πεταξετε ντοματες :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

χρηστοσ17

Νεοφερμένος

Ο χρηστοσ17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
ρε παιδια το ω θα αλλαξει??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paganini666

Δραστήριο μέλος

Ο Ίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 468 μηνύματα.
πεστο!

αν εχεις δικιο με μεγαλη μου χαρα θα κατσω να μου πεταξετε ντοματες :P
να ακουσω τη λυση σας πρωτα! :p
Απλώς ειμαι προκατειλημμενος:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Black_Butterfly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Λοιπόν δεν ξέρω μπορεί αυτο που θα πω να ναι βλακεια, μην πετάξετε καμια ντομάτα :p :D

Οι δυνάμεις που ασκούνται στο σώμα είναι το Βάρος του η καθετη δύναμη από τον λόφο. Αφού το έδαφος είναι λείο δεν ασκούνται τριβές.
Το Βάρος είναι συντηρητική δύναμη και η κάθετη από το έδαφος δεν είναι συντηρητική αλλά έχει έργο μηδέν, οπότε ισχύει η Αδμε..
Αρα έχουμε: Εαρχ= Ετελ <=> Καρχ+Uβαραρχ= Κτελ+ Uβαρτελ<=>*
Από την εκφώνηση όμως έχουμε ότι το Καρχ= Uβαρτελ και ότι Uβαραρχ=0
Οπότε Kτελ=0, άρα μένει ακίνητο στην κορυφή..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g!orgos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άργος (Αργολίδα). Έχει γράψει 218 μηνύματα.
Φιλε , θα αλλάξει το ω , γιατί αλλάζει και η μάζα (m1+m2 )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g!orgos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άργος (Αργολίδα). Έχει γράψει 218 μηνύματα.
Πιστεύς πως δεν θα φτάσει στη κορυφή ! Και αυτό γιατί είναι :
, όπου η το μεγιστο ύψος και u η αρχική του ταχύτητα άρα το μεγιστο ύψος θα είναι
. Όμως με ένα ΘΜΚΕ από τη αρχική μέχρι τη τελική θέση προκύπτει ότι
, άρα δεν πρόκειται ποτέ να φτασει στη κορυφή !!!! Πάσα διόρθωση δεκτή! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top