Apple imac αξίζει να τον πάρω; Tι ακριβώς προσφέρει;

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Κοιτάω αυτόν τον Apple, φαίνεται σίγουρα εντυπωσιακός. Τώρα έχω έναν Lenovo C360 All in One που τον ειχα πάρει το 2014 νομίζω, στα 450€ περίπου, αξιόλογος, αλλά σήμερα άρχισε να γίνεται παρωχημένος. Βασικά τηλεόραση δεν βλέπω, οπότε δεν σκέπτομαι να πάρω. Την είχα στα υπόψην σε περίπτωση που έπαιρνα ένα PS4 να παίζω παιγνίδια αλλά σκέφτομαι τώρα θα ξεκινήσω φροντιστήριο ας αφήσω τα games γιατί θα κολλήσω κ δεν θα διαβάζω. Οπότε λέω να πάρω έναν κορυφαίο η/υ για χρήση ίντερνετ, να γράφω διάφορα κείμενα που θέλω, να ακούω μουσική, να βλέπω βίντεο και αρκετές ταινίες(θα κάνω μία συλλογή υπερ-ηρωικών ταινιών).
Τι παραπάνω θα μου προσφέρει ο Apple σε σχέση με τον Lenovo?
1) Καλύτερη ποιότητα εικόνας και γραφικών σίγουρα
2) Καλύτερο ήχο σίγουρα
3) Καλύτερη ανάλυση εικόνων και βίντεο κτλ σίγουρα
4) Τι άλλο, γιατί πραγματικά δεν έχω ιδέα, από δυνατότητες η/υ απλά μου έχει κάτσει να πάρω Apple και λόγω ντιζάιν αλλά και γιατί θεωρείται κορυφαιος(νομίζω δεν χρειάζεται antivirus τα apple δεν κολλάνε ιό).
Τι άλλο λοιπόν προσφέρει ένας Apple?

Σας ευχαριστώ
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Τα Mac δεν έχουν default windows αλλά ενα δικό τους λειτουργικό τα MacOS. Θέλει εξικοίωση στην αρχή όπως θέλει και εξικοίωση και το mouse καθώς έχει μόνο ενα μεγάλο κουμπί που υποστηρίζει gestures.

Δεν προτείνω iMac αλλά προτείνω Mac. Αν θες desktop δες τα mac mini 2018 με core i5 και core i7. Εχει το πλεονέκτημα ότι δεν δεσμεύεσαι με μια οθόνη και μάλιστα 21.5, ο flash δίσκος ειναι καλύτερος από τον fusion (υβριδικός) και μπορείς να αναβαθμίσεις την μνήμη μόνο σου μετά την αγορά. Το καλύτερο είναι να πας σε κάποιο MacBook pro τελευταία γεννιάς. Με εξωτερική οθόνη με υποστήριξη usb-c δεν χάνεις την desktop εμπειρία και παράλληλα εχεις και φορητότητα.

Το μεγάλο αρνητικό των Mac είναι η χαμηλή υποστήριξη τους σε software. Αυτή τη στιγμή οι κάτοχοι π.χ. iMac 2013 κλαίνε γιατί τα μηχανήματά τους δεν θα πάρουν το νέο macOS και χάνουν την υποστήριξη απο πολλά προγράμματα. Μπορείς να τους βάλεις windows αλλά γκριτζάρεις με το που τα βάλεις.
 

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μα τι να το κάνω το MacBook Pro εγώ θέλω σταθερό η/υ για το σπίτι, με όσο γίνεται κορυφαία οθόνη κ χαρακτηριστικά χωρίς εξτρά κουτιά και καλωδιώσεις. Με βολεύει ο i Mac. Τώρα έχω Lenovo C360 All in One και θέλω να πάω σε Apple. Το Lenovo 450€ το είχα πάρει, έχω βρεί αγοραστή στα 150€, είναι τώρα περίπου 4,5-5 ετών υπολογιστής με όλα του τα σέρβις, μέσα καθαρισμένος κτλ με Kaspersky κ.α. αξιόλογος βγήκε για τα λεφτά του, απλά τώρα θέλω να πάρω κάτι πραγματικά καλό κ μάλλον θα πάω στον Apple να τον έχω 5-6 χρόνια κ μετά βλέπουμε.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Μα τι να το κάνω το MacBook Pro εγώ θέλω σταθερό η/υ για το σπίτι, με όσο γίνεται κορυφαία οθόνη κ χαρακτηριστικά χωρίς εξτρά κουτιά και καλωδιώσεις. Με βολεύει ο i Mac. Τώρα έχω Lenovo C360 All in One και θέλω να πάω σε Apple. Το Lenovo 450€ το είχα πάρει, έχω βρεί αγοραστή στα 150€, είναι τώρα περίπου 4,5-5 ετών υπολογιστής με όλα του τα σέρβις, μέσα καθαρισμένος κτλ με Kaspersky κ.α. αξιόλογος βγήκε για τα λεφτά του, απλά τώρα θέλω να πάρω κάτι πραγματικά καλό κ μάλλον θα πάω στον Apple να τον έχω 5-6 χρόνια κ μετά βλέπουμε.
To MacBook Pro αντικειμενικά βολεύει παραπάνω γιατί είναι φορητός που στατιστικά κάποτε θα τον χρειαστείς. Στη βάση σου μπορεί να έχεις εξωτερική οθόνη (usb-c) και να το συνδέεις με πληκτρολόγιο και ποντίκι.

Aν δεν θελεις φορητότητα. Mac Mini 2018 η έκδοση με το core i5: Έρχεται με SSD, έχει αναβαθμίσιμη μνήμη (που δεν έχει ο iMac ο 21.5") και με την διαφορά τιμή σε σχέση με το iMac παιρνεις οθόνη καλύτερη από την ενσωματωμένη του iMac.
 

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
To MacBook Pro αντικειμενικά βολεύει παραπάνω γιατί είναι φορητός που στατιστικά κάποτε θα τον χρειαστείς. Στη βάση σου μπορεί να έχεις εξωτερική οθόνη (usb-c) και να το συνδέεις με πληκτρολόγιο και ποντίκι.

Aν δεν θελεις φορητότητα. Mac Mini 2018 η έκδοση με το core i5: Έρχεται με SSD, έχει αναβαθμίσιμη μνήμη (που δεν έχει ο iMac ο 21.5") και με την διαφορά τιμή σε σχέση με το iMac παιρνεις οθόνη καλύτερη από την ενσωματωμένη του iMac.
Mac mini με 1429€ χωρίς οθόνη, πληκτρολόγιο και ποντίκι, αν τα βάλουμε κι αυτά 2500+ πάει
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Mac mini με 1429€ χωρίς οθόνη, πληκτρολόγιο και ποντίκι, αν τα βάλουμε κι αυτά 2500+ πάει
Δεν ήξερα οτι το Mac mini έρχεται χωρις πληκτρολογιο και ποντικι. Μεγάλο αρνητικό αυτό.

Από την άλλη βάλε και στον iMac SSD drive είναι το κόστος του ποντικιού και και του πληκτρολογίου. Υπολογισε και το γεγονός ότι η RAM στο Mac mini την αναβαθμίζεται. Αυτόματα ο Mac mini γίνεται παραπάνω value4money. Με 400 - 500 ευρώ μπορείς να βρεις ισοδύναμες και κυρίως μεγαλύτερες από αυτές που έχει ο iMac. Δεν είναι η 5k του 27" να πεις ότι ειναι κατι το εντυπωσιακό.

Συνοπτικά τον iMac που προτεινεις τον απορρίπτω για 2 λόγους. Μικρή οθόνη. Fusion drive.
 

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν ήξερα οτι το Mac mini έρχεται χωρις πληκτρολογιο και ποντικι. Μεγάλο αρνητικό αυτό.

Από την άλλη βάλε και στον iMac SSD drive είναι το κόστος του ποντικιού και και του πληκτρολογίου. Υπολογισε και το γεγονός ότι η RAM στο Mac mini την αναβαθμίζεται. Αυτόματα ο Mac mini γίνεται παραπάνω value4money. Με 400 - 500 ευρώ μπορείς να βρεις ισοδύναμες και κυρίως μεγαλύτερες από αυτές που έχει ο iMac. Δεν είναι η 5k του 27" να πεις ότι ειναι κατι το εντυπωσιακό.

Συνοπτικά τον iMac που προτεινεις τον απορρίπτω για 2 λόγους. Μικρή οθόνη. Fusion drive.
Ουσιαστικά τι οθόνη προτίνεις;

Το ποντίκι πιάνει 95€ https://www.public.gr/product/asyrmato-pontiki-apple-magic-mouse-2/prod7842267pp/

Και το πληκτρολόγιο 115€ https://www.public.gr/product/asyrmato-elliniko-pliktrologio-apple-magic-keyboard/prod7842255pp/

οπότε 200€ + 1429€ = 1629€ χωρίς οθόνη... δειξε μου μία καλύτερη οθόνη χωρίς να υπερβούμε τα 1919€ του κομπλέ i Mac 21.5''
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

4096x2304 pixels(Apple) αυτή την ανάλυση είδα πως μόνο η Dell την προσεγγίζει 23.8", 3840x2160, https://www.skroutz.gr/s/6319849/Dell-P2415Q.html αλλά είναι Dell όχι Apple, άλλο desing, άλλη κατασκεύη κτλ, είναι σαν να φτιάχνω αμάξι με ένα κάθισμα Sparco και ένα Recaro. Δεν θα υπάρχει ομοιομορφία. Προσωπικά μ'αρέσει ο i Mac και ψήνομαι πολύ να τον πάρω.. δεν ξέρω θα έχει καμία έκπτωση τον Αύγουστο ή δεν κάνει καθόλου η εταιρία;
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
αυτο είναι μια τιμια οθόνη: https://www.skroutz.gr/s/17238748/LG-27UK670-B.html που θα την προτιμούσα από την 21.5 4k οθόνη του iMac. Αν ήταν η 5k του 27inch iMac τα πράγματα άλλαζαν.

Μην κοιτάς μόνο κόστος αλλά και το τι παίρνεις. Δες διαφορά fusion drive me flash για παράδειγμα.
 

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σκέφτομαι τελικά να πάω σε πιο ''απλό'' μηχάνημα, και βρήκα ένα DELL All in One


απλά δεν έχει dvd και πρέπει να του βάλω εξτρά αυτήν την συσκεύη(με 51€)

και λέω να το συνδιάσω με πολυμηχάνημα της HP https://www.public.gr/product/perif...pro-7740-aio-eghromo-inkjet-a4/prod8956826pp/

Bγαίνουν όλα μαζί 949+51+209= 1209€ αφαίρεσε από τα 1919€ που κάνει το Apple θα μείνουν 710€ και παίρνω νέα τηλεόραση + PS4 + games κτλ.

Τι λές; Όλα αυτά για οικιακή χρήση, νομίζω το Apple είναι για πολυεθνικές, γραφίστες, φωτογράφους κτλ, νομίζω too much για μένα, ο Dell θα με καλύψει.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Τι λές; Όλα αυτά για οικιακή χρήση, νομίζω το Apple είναι για πολυεθνικές, γραφίστες, φωτογράφους κτλ, νομίζω too much για μένα, ο Dell θα με καλύψει.
Τα Mac είναι ο καλύτερος τρόπος να ξεφορτωθείς τα windows.
DVD μπορείς να βρεις πολύ πιο φθηνά τσέκαρε amazon.

Για Mac κοίταξε πάλι σε amazon
πρέπει όμως να το επιλέξεις με fusion drive.

Το dell εχει χειρότερη οθόνη, χειρότερο cpu και χειρότερο πληκτρολογίο ποντίκι από τον mac. Το μόνο θετικό είναι ότι έρχεται με SSD.
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Γιατί δεν χτίζεις ένα τερας υπολογιστη με ένα χιλιάρικο και τα υπόλοιπα διακοπές? Με 1000 ευρώ υπολογιστής βάζει κάτω πολλά mac μαζί και dell. Το mac αν δεν το θες για πολύ ειδικά προγράμματα (βλέπε μίξη μουσικής) που υπάρχουν μεν και στα windows αλλά είναι πιο δύσχρηστα δεν αξίζουν κατά εμέ. Δεν ξέρω πεταμένα λεφτά μου φαίνονται όταν στα λεφτά που διαθέτεις χτίζεις θηρίο υπολογιστή για πολλά χρόνια.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Γιατί δεν χτίζεις ένα τερας υπολογιστη με ένα χιλιάρικο και τα υπόλοιπα διακοπές? Με 1000 ευρώ υπολογιστής βάζει κάτω πολλά mac μαζί και dell. Το mac αν δεν το θες για πολύ ειδικά προγράμματα (βλέπε μίξη μουσικής) που υπάρχουν μεν και στα windows αλλά είναι πιο δύσχρηστα δεν αξίζουν κατά εμέ. Δεν ξέρω πεταμένα λεφτά μου φαίνονται όταν στα λεφτά που διαθέτεις χτίζεις θηρίο υπολογιστή για πολλά χρόνια.
Δεν χτίζεις με 1000 τέρας υπλογιστή. Σκέψου ότι μια τίμια οθόνη 4k και usb-c συνδεσιμότητα κάνει 400 - 500 ευρώ. Επίσης τιμίο ποντίκι, πληκτρολόγιο θα κάνουν αλλά 150 ευρώ. Αυτόματα βγαίνουν 250 - 150 ευρώ για τα υπόλοιπα.
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Δεν χτίζεις με 1000 τέρας υπλογιστή. Σκέψου ότι μια τίμια οθόνη 4k και usb-c συνδεσιμότητα κάνει 400 - 500 ευρώ. Επίσης τιμίο ποντίκι, πληκτρολόγιο θα κάνουν αλλά 150 ευρώ. Αυτόματα βγαίνουν 250 - 150 ευρώ για τα υπόλοιπα.
Εννοουσα πυργο με 1000 ευρω. Οθονες κλπ περιφερειακα με αλλα 350 παιρνεις παρα πολυ καλα. Εννοειτε χωρις φωτακια και βλακειες γιατι βαρανε στην τιμη. Επομενως με 1350 ευρω εχεις ενα ολοκληρωμενο και πολυ δυνατο συστημα που θα αντεξει παρα πολλα χρονια. Οθονη 4κ δεν νομιζω να χρειαζεται με,2κ θα ειναι μια χαρα υπαρχουν αριστες επιλογες τι να την κανει την 4κ?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν χτίζεις με 1000 τέρας υπλογιστή. Σκέψου ότι μια τίμια οθόνη 4k και usb-c συνδεσιμότητα κάνει 400 - 500 ευρώ. Επίσης τιμίο ποντίκι, πληκτρολόγιο θα κάνουν αλλά 150 ευρώ. Αυτόματα βγαίνουν 250 - 150 ευρώ για τα υπόλοιπα.
Εννοουσα πυργο με 1000 ευρω. Οθονες κλπ περιφερειακα με αλλα 350 παιρνεις παρα πολυ καλα. Εννοειτε χωρις φωτακια και βλακειες γιατι βαρανε στην τιμη. Επομενως με 1350 ευρω εχεις ενα ολοκληρωμενο και πολυ δυνατο συστημα που θα αντεξει παρα πολλα χρονια. Οθονη 4κ δεν νομιζω να χρειαζεται με,2κ θα ειναι μια χαρα υπαρχουν αριστες επιλογες τι να την κανει την 4κ?

Edit: Τιμες προφανως απο σκρουτζ ετσι, οχι αλυσιδες που πληρωνεις το 1 για 2.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Εννοουσα πυργο με 1000 ευρω. Οθονες κλπ περιφερειακα με αλλα 350 παιρνεις παρα πολυ καλα. Εννοειτε χωρις φωτακια και βλακειες γιατι βαρανε στην τιμη. Επομενως με 1350 ευρω εχεις ενα ολοκληρωμενο και πολυ δυνατο συστημα που θα αντεξει παρα πολλα χρονια. Οθονη 4κ δεν νομιζω να χρειαζεται με,2κ θα ειναι μια χαρα υπαρχουν αριστες επιλογες τι να την κανει την 4κ?

Edit: Τιμες προφανως απο σκρουτζ ετσι, οχι αλυσιδες που πληρωνεις το 1 για 2.
Θαρρώ πως μια οθόνη 4k με usb-c συνδεσμολογία είναι απαραίτητη για ενα προιόν που θα κρατήσεις 5 και βάλε χρόνια. Το ίδιο και για πληκτρολόγιο/ποντίκι.

Για τους περισσότερους χρήστες μια καλή οθόνη και περιφερειακά είναι πιο χρήσιμα από τούμπανο tower.
 

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έχω φίλο πολύ γκατζετάκια μου είπε καλός ο Dell, ωραία επιλογή, αυτός είχε πάρει Apple αλλά δεν τον ικανοποίησε, δύσκολος στον χειρισμό κ πολλά εξτρά προγράμματα που δεν τα χρησιμοποίησε ποτέ. Τώρα του χάλασε και δεν φτιάχνει μάλλον. Τωρα παίρνει μόνο laptop έχει ένα HP αλλά δεν γνωρίζω μοντέλο, νομίζω εξωτερικά αλουμινένιο.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Το macOs, στην αρχή μπορεί να σε δυσκολέψει (λογικό), αλλά μετά είναι πιο απλό από Windows. ΤΑ Windows 10, μού φαίνονται πάρα πολύ πιο δύσκολα στη χρήση! Προσωπικά δεν γυρίζω σε Windows ούτε σε Android.
 

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το macOs, στην αρχή μπορεί να σε δυσκολέψει (λογικό), αλλά μετά είναι πιο απλό από Windows. ΤΑ Windows 10, μού φαίνονται πάρα πολύ πιο δύσκολα στη χρήση! Προσωπικά δεν γυρίζω σε Windows ούτε σε Android.
Έχεις δλδ η/υ και κινητό Apple και μόνο?
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
και λέω να το συνδιάσω με πολυμηχάνημα της HP https://www.public.gr/product/perif...pro-7740-aio-eghromo-inkjet-a4/prod8956826pp/

Bγαίνουν όλα μαζί 949+51+209= 1209€ αφαίρεσε από τα 1919€ που κάνει το Apple θα μείνουν 710€ και παίρνω νέα τηλεόραση + PS4 + games κτλ.


το printer είναι πανάκριβο inject και πανάκριβα μελάνια μακριά

το αντίγραφο του imac που μας έδειξες είναι και αυτό πολύ υπερτιμημένο για τα λεφτά του... μακριά.
23.8'' FHD/i3-10110U/8GB/256GB SSD/UHD Graphics/Win 10 Pro/2Y NBD/Pafilia Stand/Silver-White

Σε χαλάει να πάρεις έναν πύργο και μια οθόνη ξεχωριστά ;

Θα έπαιρνα για printer έναν laser ασπόμαυρο.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
κοίτα εδώ φίλε μου συνάδελφε.
@akikos τον εγκρίνεις
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top