Apple imac αξίζει να τον πάρω; Tι ακριβώς προσφέρει;

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Ο υπολογιστής μια χαρά λειτουργεί απλώς δεν κάνει άλλες αναβαθμίσεις. Το πιο αργος κλπ εξαρτάται από τη χρήση.
Ναι θα τρέχει ολες τις εφαρμογές που εχουν σχεδιαστεί για το λειτουργικό π.χ. στα High Sierra μπορεις να βαλεις office 2016.. Και έχεις επιλογή να βάλεις και windows και είσαι όπως τους αλλους.
 

J.Cameron

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο J.Cameron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Σας ευχαριστω ολους που με απαντησατε.Αυτο για το thunderbolt και για την οθονη το γνωριζω και πραγματικα αν συνδεσεις και μια 4k οθονη το μηχανημα γινεται απλα τερας😍.Μια τελευταια απορια:η αγορα ενος macbook απο το amazon ειναι αξιοπιστη, γιατι να πω την αληθεια φοβαμαι τετοιες αγορες.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Πολύς κόσμος αγοράζει από Amazon, και δεν έχει πρόβλημα. Ελαττωματικά μηχανήματα από παντού μπορεί να πάρει κανεις, καλές αγορές!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Η πρότασή μου είναι από iStorm πάντως!
 
Τελευταία επεξεργασία:

J.Cameron

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο J.Cameron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Πολύς κόσμος αγοράζει από Amazon, και δεν έχει πρόβλημα. Ελαττωματικά μηχανήματα από παντού μπορεί να πάρει κανεις, καλές αγορές!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Η πρότασή μου είναι από iStorm πάντως!
Συμφωνω, αλλα σε περιπτωση που ειναι μαιμου ή σπασμενο, τι κανω?Επισης τα προιοντα απο το amazon ειναι used ή καινουργια?
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Και καινούργια και μεταχειρισμένα έχει. Αν είναι σπασμένο ή κλπ το στέλνεις πίσω. Είναι πιο εύκολη διαδικασία να πας από κατάστημα να το πάρεις σίγουρα καθώς πας στο κατάστημα αν έχει θέμα απευθείας, ενώ με Amazon θέλει λίγο τρέξιμο περισσότερο.
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Παιδιά σκέφτομαι κι εγω να παρω το iPad pro .

Το θελω για το πανεπιστήμιο απλα δε ξέρω ποιο μοντέλο να επιλέξω.

Όποιος ξερει ας δωσει μια άποψη😊
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Άποψη μου να δώσεις 300€ πάνω και να πάρεις MacBook Air! Το iPad Pro κοστίζει 900+ το απλούστερο μοντέλο και τα περιφερειακά που απαιτεί πληκτρολόγιο, κλπ είναι αρκετά 100αρικα. Μπορεί να ξεπεράσει την τιμή του Air εύκολα. Βέβαια, είναι πολύ δυνατό το iPad Pro, μπορεί να σταθεί και ως υπολογιστής για τις απαιτήσεις που το θέλεις.
 

J.Cameron

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο J.Cameron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Παιδιά σκέφτομαι κι εγω να παρω το iPad pro .

Το θελω για το πανεπιστήμιο απλα δε ξέρω ποιο μοντέλο να επιλέξω.

Όποιος ξερει ας δωσει μια άποψη😊
Θεωρω οτι δεν αξιζει να παρεις ipad pro, καθως η τιμη του ειναι λιγο εως αρκετα τσιμπημενη.Στα ιδια λεφτα ή και λιγο περισσοτερα μπορεις να παρεις macbook air.Βεβαια στην δικη κριση ειναι, αλλα εγω θεωρω οτι δεν αξιζει.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Προσωπικά, συμπληρωματικό του mac το πήρα το iPad, δεν θα αντικαθιστούσα το φορητό υπολογιστή με iPad.
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Απλα βρε παιδιά το θέλω κι για τη σχολή δηλαδή να μπορώ να κρατάω κι σημειώσεις, να διαβάζω κτλ.

Βεβαια τωρα να κυκλοφορείς στην Αθήνα με ενα ipad καθε μερα στα μέσα δε ξερω κατα ποσο ασφαλές είναι.
 

J.Cameron

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο J.Cameron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Απλα βρε παιδιά το θέλω κι για τη σχολή δηλαδή να μπορώ να κρατάω κι σημειώσεις, να διαβάζω κτλ.

Βεβαια τωρα να κυκλοφορείς στην Αθήνα με ενα ipad καθε μερα στα μέσα δε ξερω κατα ποσο ασφαλές είναι.
Δεν χρειαζεται να δωσεις ενα χιλιαρικο για να κρατας σημειωσεις!Πιστεψε με δεν θα σου χρησιμευσει παρα πολυ.Επιπλεον, οπως ειπες δεν ειναι καθολου ασφαλες να κυκλοφορεις με ενα ipad στην αθηνα, ιδιως στην σχολη.Θα στο κλεψουν χωρις να το καταλαβεις!Καλυτερα παρε ενα macbook για το σπιτι.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Το iPad είναι πολύ χρήσιμο για ένα φοιτητή. Μπορείς να διαβάζεις από εκεί κείμενα, να γράφεις σημειώσεις.

Καλό app για σημειώσεις είναι το goodNotes 5.

To απλό iPad υποστηρίζει Apple Pencil (που πρέπει να αγοράσεις και αυτό για σημειώσεις). Εδώ αρχίζει με 419 ευρώ (επίσημοι reseller όχι skroutzoμάγαζα).

Το πρόβλημα είναι ότι οι περισσότεροι είναι εκπαιδευμένοι στα windows. Το iPad έχει ένα δικό του τρόπο χρήσης και χρειάζεται προσαμογή. Κάποιοι δεν μπορουν να προσαρμοστούν.

Δεν υπάρχει τοπικό filesystem δεν μπορείς να σώσεις τοπικά κάτι και να το ανοίξεις από άλλη εφαρμογή. Η μεταφορά αρχείων από το ενα app sto αλλο γίνετια μέσω share και αν το υποστηρίζει η εφαρμογή. Το καλό είναι εδώ και κάποια είναι ότι υπάρχει cloud filesystem που κάνει τη ζωή πολύ πιο εύκολη.

Αξίζει:
Για μένα αξίζει και μια χαρά μπορεί να αντικαστήσει ένα pc σε βασικές εργασίες (συγγραφή κειμένου, παρουσιάσεις, σερφάρισμα, ταινίες/σειρές). Bέβαια συμφωνώ ότι λειτουργεί συμπληρωματικά με το pc αλλά σε ορισμένες λειτουργίες το iPad είναι pc killer.

Υπάρχει και η η λύση των android tablet αλλά δεν ξερω κατα πόσο αξίζουν.

Ωραίος οδηγός αγοράς κάνει ο παρακάτω youtuber.
 

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
@akikos έχω μία σοβαρή ερώτηση.

Οι Apple δεν χρειάζονται χρήση CCleaner, Anti-Malware, Anti-Virus για να είναι ''καθαροί'' και ασφαλείς σωστά; Δλδ το MacOS με καλύπτει;
Επίσης ο δίσκος Hybrid SSD/HDD μπορεί να γίνει πχ 512 SSD από εξειδικευμένο τεχνικό σωστά; Ξέρουμε κόστος;

Επειδή στα Windows χρειάζεται κανείς τα παραπάνω για να έχει 99% ασφάλεια(και πάλι κινδυνεύει).
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Επίσης το πρόβλημα με ιούς υπάρχει και στα κινητά; Δλδ ένα πχ Sony Xperia 5 των 800€ που έχει ''αντίπαλο'' το Apple iPhone 11 στα ίδια λεφτά περίπου, υπάρχει κίνδυνος να κολλήσει ιό ενώ το Apple όχι; Γενικά είμαι λάτρης των Sony αλλά διαβάζω, μαθαίνω, ακούω ότι τα Apple κινητά είναι άλλη κλάση.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Προσωπικά, δεν έχω εγκαταστήσει κανένα πρόγραμμα ασφαλείας στα Apple, και στο iStorm μού είχαν πει δεν είναι απαραίτητο. Ότι υπάρχουν προγράμματα, υπάρχουν, αλλά είναι πιο δύσκολο να κολλήσει ιούς κλπ μία συσκευή Apple.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
@akikos έχω μία σοβαρή ερώτηση.

Οι Apple δεν χρειάζονται χρήση CCleaner, Anti-Malware, Anti-Virus για να είναι ''καθαροί'' και ασφαλείς σωστά; Δλδ το MacOS με καλύπτει;
Επίσης ο δίσκος Hybrid SSD/HDD μπορεί να γίνει πχ 512 SSD από εξειδικευμένο τεχνικό σωστά; Ξέρουμε κόστος;

Επειδή στα Windows χρειάζεται κανείς τα παραπάνω για να έχει 99% ασφάλεια(και πάλι κινδυνεύει).
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Επίσης το πρόβλημα με ιούς υπάρχει και στα κινητά; Δλδ ένα πχ Sony Xperia 5 των 800€ που έχει ''αντίπαλο'' το Apple iPhone 11 στα ίδια λεφτά περίπου, υπάρχει κίνδυνος να κολλήσει ιό ενώ το Apple όχι; Γενικά είμαι λάτρης των Sony αλλά διαβάζω, μαθαίνω, ακούω ότι τα Apple κινητά είναι άλλη κλάση.
Δεν έχω χρησιμοποιήσει antivirus, ουτε cleaner από το 2011 που χρησιμοποιώ macOS. Υπάρχουν αλλά είναι άχρηστα.

Και τα windows αν κάνεις αναβαθμίσεις ασφαλή είναι. Οι παραπάνω που την παθαίνουν προβληματα έχουν να αναβαθμίσουν το μηχάνημά τους καιρό ή εγκαθιστούν πειρατικό λογισμικό.

Tα iPhone δεν κολάνε ιούς γιατί είναι κατασκευασμένα να μην κολάνε. Καμία εφαρμογή δεν εχει πρόσβαση στην αλλη και δεν υπάρχει κοινό local filesystem. Τα Android τα τελευταία χρόνια έχουν βάλει παρόμοιους περιορισμούς με αποτέλεσμα να αυξηθεί η ασφάλεια τους.

RAM στα iMac 21.5 δεν μπορεις να προσθέσεις.

Σκληρός δίσκο στα iMac αλλάζει αλλά δεν χρειάζεται. Κουμπώνεις εξωτερικό ssd μέσω usb-c και φορτώνεις από εκεί το λειτουργικό. Αν θέλεις να αλλάξεις το εσωτερικό ρωτάς αυτούς. https://service.i-system.gr/upgrades/. Τους λες ότι δεν θέλεις να εγκαταστήσουν το λειτουργικο να γλυτώσεις ενα 30αρι. Είναι εξουσιοδοτημένοι και καλύτερα να αγοράσεις από αυτούς το μηχάνημα αντί για το public.

 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top