Apple imac αξίζει να τον πάρω; Tι ακριβώς προσφέρει;

milkompoukalo

Member

Ο Milkompoukalo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και Απόφοιτος . Έχει γράψει 159 μηνύματα.

Κοιτάω αυτόν τον Apple, φαίνεται σίγουρα εντυπωσιακός. Τώρα έχω έναν Lenovo C360 All in One που τον ειχα πάρει το 2014 νομίζω, στα 450€ περίπου, αξιόλογος, αλλά σήμερα άρχισε να γίνεται παρωχημένος. Βασικά τηλεόραση δεν βλέπω, οπότε δεν σκέπτομαι να πάρω. Την είχα στα υπόψην σε περίπτωση που έπαιρνα ένα PS4 να παίζω παιγνίδια αλλά σκέφτομαι τώρα θα ξεκινήσω φροντιστήριο ας αφήσω τα games γιατί θα κολλήσω κ δεν θα διαβάζω. Οπότε λέω να πάρω έναν κορυφαίο η/υ για χρήση ίντερνετ, να γράφω διάφορα κείμενα που θέλω, να ακούω μουσική, να βλέπω βίντεο και αρκετές ταινίες(θα κάνω μία συλλογή υπερ-ηρωικών ταινιών).
Τι παραπάνω θα μου προσφέρει ο Apple σε σχέση με τον Lenovo?
1) Καλύτερη ποιότητα εικόνας και γραφικών σίγουρα
2) Καλύτερο ήχο σίγουρα
3) Καλύτερη ανάλυση εικόνων και βίντεο κτλ σίγουρα
4) Τι άλλο, γιατί πραγματικά δεν έχω ιδέα, από δυνατότητες η/υ απλά μου έχει κάτσει να πάρω Apple και λόγω ντιζάιν αλλά και γιατί θεωρείται κορυφαιος(νομίζω δεν χρειάζεται antivirus τα apple δεν κολλάνε ιό).
Τι άλλο λοιπόν προσφέρει ένας Apple?

Σας ευχαριστώ

akikos

Well-known member

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,221 μηνύματα.
Τα Mac δεν έχουν default windows αλλά ενα δικό τους λειτουργικό τα MacOS. Θέλει εξικοίωση στην αρχή όπως θέλει και εξικοίωση και το mouse καθώς έχει μόνο ενα μεγάλο κουμπί που υποστηρίζει gestures.

Δεν προτείνω iMac αλλά προτείνω Mac. Αν θες desktop δες τα mac mini 2018 με core i5 και core i7. Εχει το πλεονέκτημα ότι δεν δεσμεύεσαι με μια οθόνη και μάλιστα 21.5, ο flash δίσκος ειναι καλύτερος από τον fusion (υβριδικός) και μπορείς να αναβαθμίσεις την μνήμη μόνο σου μετά την αγορά. Το καλύτερο είναι να πας σε κάποιο MacBook pro τελευταία γεννιάς. Με εξωτερική οθόνη με υποστήριξη usb-c δεν χάνεις την desktop εμπειρία και παράλληλα εχεις και φορητότητα.

Το μεγάλο αρνητικό των Mac είναι η χαμηλή υποστήριξη τους σε software. Αυτή τη στιγμή οι κάτοχοι π.χ. iMac 2013 κλαίνε γιατί τα μηχανήματά τους δεν θα πάρουν το νέο macOS και χάνουν την υποστήριξη απο πολλά προγράμματα. Μπορείς να τους βάλεις windows αλλά γκριτζάρεις με το που τα βάλεις.

milkompoukalo

Member

Ο Milkompoukalo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και Απόφοιτος . Έχει γράψει 159 μηνύματα.
Μα τι να το κάνω το MacBook Pro εγώ θέλω σταθερό η/υ για το σπίτι, με όσο γίνεται κορυφαία οθόνη κ χαρακτηριστικά χωρίς εξτρά κουτιά και καλωδιώσεις. Με βολεύει ο i Mac. Τώρα έχω Lenovo C360 All in One και θέλω να πάω σε Apple. Το Lenovo 450€ το είχα πάρει, έχω βρεί αγοραστή στα 150€, είναι τώρα περίπου 4,5-5 ετών υπολογιστής με όλα του τα σέρβις, μέσα καθαρισμένος κτλ με Kaspersky κ.α. αξιόλογος βγήκε για τα λεφτά του, απλά τώρα θέλω να πάρω κάτι πραγματικά καλό κ μάλλον θα πάω στον Apple να τον έχω 5-6 χρόνια κ μετά βλέπουμε.

akikos

Well-known member

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,221 μηνύματα.
Μα τι να το κάνω το MacBook Pro εγώ θέλω σταθερό η/υ για το σπίτι, με όσο γίνεται κορυφαία οθόνη κ χαρακτηριστικά χωρίς εξτρά κουτιά και καλωδιώσεις. Με βολεύει ο i Mac. Τώρα έχω Lenovo C360 All in One και θέλω να πάω σε Apple. Το Lenovo 450€ το είχα πάρει, έχω βρεί αγοραστή στα 150€, είναι τώρα περίπου 4,5-5 ετών υπολογιστής με όλα του τα σέρβις, μέσα καθαρισμένος κτλ με Kaspersky κ.α. αξιόλογος βγήκε για τα λεφτά του, απλά τώρα θέλω να πάρω κάτι πραγματικά καλό κ μάλλον θα πάω στον Apple να τον έχω 5-6 χρόνια κ μετά βλέπουμε.
To MacBook Pro αντικειμενικά βολεύει παραπάνω γιατί είναι φορητός που στατιστικά κάποτε θα τον χρειαστείς. Στη βάση σου μπορεί να έχεις εξωτερική οθόνη (usb-c) και να το συνδέεις με πληκτρολόγιο και ποντίκι.

Aν δεν θελεις φορητότητα. Mac Mini 2018 η έκδοση με το core i5: Έρχεται με SSD, έχει αναβαθμίσιμη μνήμη (που δεν έχει ο iMac ο 21.5") και με την διαφορά τιμή σε σχέση με το iMac παιρνεις οθόνη καλύτερη από την ενσωματωμένη του iMac.

milkompoukalo

Member

To MacBook Pro αντικειμενικά βολεύει παραπάνω γιατί είναι φορητός που στατιστικά κάποτε θα τον χρειαστείς. Στη βάση σου μπορεί να έχεις εξωτερική οθόνη (usb-c) και να το συνδέεις με πληκτρολόγιο και ποντίκι.

Aν δεν θελεις φορητότητα. Mac Mini 2018 η έκδοση με το core i5: Έρχεται με SSD, έχει αναβαθμίσιμη μνήμη (που δεν έχει ο iMac ο 21.5") και με την διαφορά τιμή σε σχέση με το iMac παιρνεις οθόνη καλύτερη από την ενσωματωμένη του iMac.
Mac mini με 1429€ χωρίς οθόνη, πληκτρολόγιο και ποντίκι, αν τα βάλουμε κι αυτά 2500+ πάει

akikos

Well-known member

Mac mini με 1429€ χωρίς οθόνη, πληκτρολόγιο και ποντίκι, αν τα βάλουμε κι αυτά 2500+ πάει
Δεν ήξερα οτι το Mac mini έρχεται χωρις πληκτρολογιο και ποντικι. Μεγάλο αρνητικό αυτό.

Από την άλλη βάλε και στον iMac SSD drive είναι το κόστος του ποντικιού και και του πληκτρολογίου. Υπολογισε και το γεγονός ότι η RAM στο Mac mini την αναβαθμίζεται. Αυτόματα ο Mac mini γίνεται παραπάνω value4money. Με 400 - 500 ευρώ μπορείς να βρεις ισοδύναμες και κυρίως μεγαλύτερες από αυτές που έχει ο iMac. Δεν είναι η 5k του 27" να πεις ότι ειναι κατι το εντυπωσιακό.

Συνοπτικά τον iMac που προτεινεις τον απορρίπτω για 2 λόγους. Μικρή οθόνη. Fusion drive.

milkompoukalo

Member

Δεν ήξερα οτι το Mac mini έρχεται χωρις πληκτρολογιο και ποντικι. Μεγάλο αρνητικό αυτό.

Από την άλλη βάλε και στον iMac SSD drive είναι το κόστος του ποντικιού και και του πληκτρολογίου. Υπολογισε και το γεγονός ότι η RAM στο Mac mini την αναβαθμίζεται. Αυτόματα ο Mac mini γίνεται παραπάνω value4money. Με 400 - 500 ευρώ μπορείς να βρεις ισοδύναμες και κυρίως μεγαλύτερες από αυτές που έχει ο iMac. Δεν είναι η 5k του 27" να πεις ότι ειναι κατι το εντυπωσιακό.

Συνοπτικά τον iMac που προτεινεις τον απορρίπτω για 2 λόγους. Μικρή οθόνη. Fusion drive.
Ουσιαστικά τι οθόνη προτίνεις;

Το ποντίκι πιάνει 95€ https://www.public.gr/product/asyrmato-pontiki-apple-magic-mouse-2/prod7842267pp/

Και το πληκτρολόγιο 115€ https://www.public.gr/product/asyrmato-elliniko-pliktrologio-apple-magic-keyboard/prod7842255pp/

οπότε 200€ + 1429€ = 1629€ χωρίς οθόνη... δειξε μου μία καλύτερη οθόνη χωρίς να υπερβούμε τα 1919€ του κομπλέ i Mac 21.5''
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

4096x2304 pixels(Apple) αυτή την ανάλυση είδα πως μόνο η Dell την προσεγγίζει 23.8", 3840x2160, https://www.skroutz.gr/s/6319849/Dell-P2415Q.html αλλά είναι Dell όχι Apple, άλλο desing, άλλη κατασκεύη κτλ, είναι σαν να φτιάχνω αμάξι με ένα κάθισμα Sparco και ένα Recaro. Δεν θα υπάρχει ομοιομορφία. Προσωπικά μ'αρέσει ο i Mac και ψήνομαι πολύ να τον πάρω.. δεν ξέρω θα έχει καμία έκπτωση τον Αύγουστο ή δεν κάνει καθόλου η εταιρία;

Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Well-known member

αυτο είναι μια τιμια οθόνη: https://www.skroutz.gr/s/17238748/LG-27UK670-B.html που θα την προτιμούσα από την 21.5 4k οθόνη του iMac. Αν ήταν η 5k του 27inch iMac τα πράγματα άλλαζαν.

Μην κοιτάς μόνο κόστος αλλά και το τι παίρνεις. Δες διαφορά fusion drive me flash για παράδειγμα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια