Aλβανικά πανεπιστήμια

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,239 μηνύματα.
Ευκλειδη το οτι συγκρινες την αναγνωρισιμοτητα ενος Ελληνικου και ενος Αλβανικου πανεπιστημιου με ξεπερναει :P . Παει καιρος αλλα και σε μια παρουσιαση που ειχα δει Αλβανικα πανεπιστημια για Erasmus ηταν οτι χειροτερο εχω δει και ακαδημαικα οτι να'ναι ,δεν ηξεραν ουτε οι ιδιοι τι γινεται.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,745 μηνύματα.
Μόνο πικρια μου προκαλεί το θέμα αυτό. Κρίμα για τους γείτονες. Έχουν τόσα άλλα προβλήματα και έχουν και αυτό. Ιδιωτικά πανεπιστήμια λέει. Με 200 ευρώ τον μήνα ποιος θα είναι σε θέση να πληρώνει τα δίδακτρα. Οι πλούσιοι σπουδές και η πλειοψηφία στον Καιάδα.

Μακάρι να γινόταν να διορθωθεί αυτό το πράγμα.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Στην Αλβανία έχουν τόσο Δημόσια όσο και Ιδιωτικά Πανεπιστήμια. Για εισδοχή στα Δημόσια δίνουν κάτι αντίστοιχο με τις Πανελλήνιες. Υπάρχουν αρκετοί, που φοιτούν σε Ιδιωτικά Πανεπιστήμια της χώρας εκεί, καθώς υπάρχουν πολλοί εύπορες οικογένειες. Ασφαλώς, δεν αποτελούν την πλειονότητα της Αλβανίας, αλλά υπάρχουν αρκετοί, που είναι σε θέση να συντηρούν πολύ ακριβή ζωή.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,789 μηνύματα.
Μόνο πικρια μου προκαλεί το θέμα αυτό. Κρίμα για τους γείτονες. Έχουν τόσα άλλα προβλήματα και έχουν και αυτό. Ιδιωτικά πανεπιστήμια λέει. Με 200 ευρώ τον μήνα ποιος θα είναι σε θέση να πληρώνει τα δίδακτρα. Οι πλούσιοι σπουδές και η πλειοψηφία στον Καιάδα.

Μακάρι να γινόταν να διορθωθεί αυτό το πράγμα.

Kάπως έτσι πάει. Το άσχημο είναι ότι οι Αλβανοί νέοι όπου πάνε στο εξωτερικό για σπουδές συνήθως δεν επιδιώκουν φιλίες και κάνουν παρέα μόνο μεταξύ τους. Καταλαβαίνεις το λόγο. Επίσης, για να βρεις φοιτητή Αλβανό στο εξωτερικό και να καλύπτει το κόστος διαμονής του, καταλαβαίνεις από ποιο οικονομικό στρώμα της Αλβανίας προέρχεται. Κρίμα γενικώς για την πλειοψηφία της χώρας που για πολλές δεκαετίες δεν βιώνει χαρά λόγω ακραίας φτώχειας.

Ευκλειδη το οτι συγκρινες την αναγνωρισιμοτητα ενος Ελληνικου και ενος Αλβανικου πανεπιστημιου με ξεπερναει :P . Παει καιρος αλλα και σε μια παρουσιαση που ειχα δει Αλβανικα πανεπιστημια για Erasmus ηταν οτι χειροτερο εχω δει και ακαδημαικα οτι να'ναι ,δεν ηξεραν ουτε οι ιδιοι τι γινεται.

Δηλαδή; Μπορείς να γίνεις αναλυτικός; Τι ακριβώς έλεγαν; :P

Το ερώτημα πού βρίσκουν τα χρήματα, αν οι μισθοί είναι 200,300,400 ευρώ και οι συντάξεις 50-200 ευρώ, δεν θα το απαντήσω, εύκολα μπορείτε να το απαντήσετε μόνοι σας.

Κακέ...κομμουνιστή. :loltooth: Δεν αφήνεις τον κόσμο να αγιάσει με τον καπιταλισμό του. :teasing:
 
Τελευταία επεξεργασία:

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,745 μηνύματα.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,789 μηνύματα.
Τα "καλα" του κομμουνισμού. Μπράβο στον Ενβέρ Χότζα.

1598036032166.png


Πάντως για πρώην "σοβιετική" χώρα, έχουν ανθρώπινους χώρους διδασκαλίας.
 

uni77

Δραστήριο μέλος

Η Μαίρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 458 μηνύματα.

μπηκα στο κλιμα του θεματος
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,239 μηνύματα.

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,664 μηνύματα.
εγω μια χαρα οργανωμενα τα βλεπω
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Παιδιά τα δικά μας πανεπιστήμια είναι εκεί που είναι γιατί το δημόσιο χρηματοδοτεί έρευνες, πληρώνει μέλη ΔΕΠ κοκ, στην πραγματικότητα είμαστε πολύ πιο κάτω από τα Αλβανικά πανεπιστήμια.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,239 μηνύματα.
Παιδιά τα δικά μας πανεπιστήμια είναι εκεί που είναι γιατί το δημόσιο χρηματοδοτεί έρευνες, πληρώνει μέλη ΔΕΠ κοκ, στην πραγματικότητα είμαστε πολύ πιο κάτω από τα Αλβανικά πανεπιστήμια.

Ολόκληρα τα Βαλκάνια έρχονται να σπουδάσουν στο ΕΜΠ της Αλβανίας .
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,745 μηνύματα.
Παιδιά τα δικά μας πανεπιστήμια είναι εκεί που είναι γιατί το δημόσιο χρηματοδοτεί έρευνες, πληρώνει μέλη ΔΕΠ κοκ, στην πραγματικότητα είμαστε πολύ πιο κάτω από τα Αλβανικά πανεπιστήμια.

Κανένα άλλο πετυχημένο έχεις να πεις; Μου έφτιαξες την διάθεση σήμερα.
 

AK-92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο AK-92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 156 μηνύματα.
αυτα τα ειρωνικα σχολια για την αλβανια δεν ειναι καθολου ρατσιστικα να φανταστω ?ολη στο κοσμο ξερουν οτι εχεται ενα φανταστικο συστημα παδειας :D
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,664 μηνύματα.
εγω φιλε δεν υποτιμησα κανενα αρβανιτικο πανεπιστημιο.αμα ημουνα αλβανος εκει θα πηγαινα και δε θα εφευγα εξω
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,745 μηνύματα.
αυτα τα ειρωνικα σχολια για την αλβανια δεν ειναι καθολου ρατσιστικα να φανταστω ?ολη στο κοσμο ξερουν οτι εχεται ενα φανταστικο συστημα παδειας :D

Τι ρατσισμό ρε φίλε; Την αλήθεια λέμε. Δηλαδή αν παραδεχτούμε δημόσια ότι τα Αγγλικά πανεπιστήμια παραδείγματος χάριν είναι καλύτερα από τα Ελληνικά ( που είναι ) σημαίνει ότι είμαστε ρατσιστές προς την Ελλάδα;
Μάθε να είσαι αντικειμενικός και εγώ αγαπώ την χώρα μου και με νευριάζει που χρειάζεται να παραδέχομαι ότι σε σχέση με Δύση και Βορρά είμαστε κατώτεροι στα πάντα αλλά αυτό δε σημαίνει ότι θιγομαι και πάω να τα μπαλωσω. Σε νευριάζει που υπάρχουν τέτοια σχόλια για την χώρα σου; Προσπάθησε να τα αλλάξεις. Εγώ αυτό κάνω στην ζωή μου. Αν ο καθένας για τον εαυτό του πρώτα προσπαθουσε να πιάσει αυτό που θεωρεί πρότυπο τότε όλοι θα ήμασταν πολύ καλύτερα σήμερα.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,239 μηνύματα.
αυτα τα ειρωνικα σχολια για την αλβανια δεν ειναι καθολου ρατσιστικα να φανταστω ?ολη στο κοσμο ξερουν οτι εχεται ενα φανταστικο συστημα παδειας :D

Έχουμε φανταστικούς νέους ερευνητές,όχι εκπαιδευτικό σύστημα,και αυτό αρκεί. Φανταστικό εκπαιδευτικό σύστημα έχει η Φιλανδία.Ωστόσο δεν είναι θέμα ρατσισμού. Η Αλβανία είναι μια χώρα που προσπαθεί ακόμα να αναπτυχθεί,οπότε είναι λογικό να μην συγκρίνεται σε πολλά επίπεδα με άλλες χώρες. Το γεγονός οτι επιστημονικά οι συνεισφορές της δεν ανταποκρίνονται σε αυτές άλλων χωρών δεν έχει να κάνει με την εθνικότητα,αλλά με το κράτος. Και οι Έλληνες π.χ. έχουν κακή οικονομία σε σχέση με άλλες Ευρωπαϊκές χώρες,αλλά αυτό είναι fact,δεν είναι ρατσισμός. Το να βγάλεις Αλβανικό πανεπιστήμιο είναι αστείο σε σχέση με το να σπουδάσεις οπουδήποτε αλλού,και αυτό είναι fact,δεν είναι ρατσισμός .

Μην το βλέπεις σαν επίθεση,δεν υπάρχει κάτι να κερδηθεί απο αυτό. Όλοι προσπαθούν να αποκτήσουν το καλύτερο για τον εαυτό τους. Καμιά φορά η χώρα μας,σαν κράτος, δεν μπορεί να μας το παρέχει όμως. Αυτό ισχύει ακόμα και για την Ελλάδα,παρά τα πόσα άξια παλικάρια και τις άξιες κοπέλες που βγάζει απο τα πανεπιστήμια της κάθε χρόνο,δεν είναι σε θέση να τους φροντίσει όλους,οπότε πολλοί μεταναστεύουν.
 
Τελευταία επεξεργασία:

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,664 μηνύματα.
Έχουμε φανταστικούς νέους ερευνητές,όχι εκπαιδευτικό σύστημα,και αυτό αρκεί. Φανταστικό εκπαιδευτικό σύστημα έχει η Φιλανδία.
Ωστόσο δεν είναι θέμα ρατσισμού. Η Αλβανία είναι μια χώρα που προσπαθεί ακόμα να αναπτυχθεί,οπότε είναι λογικό να μην συγκρίνεται σε πολλά επίπεδα με άλλες χώρες. Το γεγονός οτι επιστημονικά οι συνεισφορές της δεν ανταποκρίνονται σε αυτές άλλων χωρών δεν έχει να κάνει με την εθνικότητα,αλλά με το κράτος. Και οι Έλληνες π.χ. έχουν κακή οικονομία σε σχέση με άλλες Ευρωπαϊκές χώρες,αλλά αυτό είναι fact,δεν είναι ρατσισμός. Το να βγάλεις Αλβανικό πανεπιστήμιο είναι αστείο σε σχέση με το να σπουδάσεις οπουδήποτε αλλού,και αυτό είναι fact,δεν είναι ρατσισμός .

Μην το βλέπεις σαν επίθεση,δεν υπάρχει κάτι να κερδηθεί απο αυτό. Όλοι προσπαθούν να αποκτήσουν το καλύτερο για τον εαυτό τους. Καμιά φορά η χώρα μας,σαν κράτος, δεν μπορεί να μας το παρέχει όμως. Αυτό ισχύει ακόμα και για την Ελλάδα,παρά τα πόσα άξια παλικάρια και τις άξιες κοπέλες που βγάζει απο τα πανεπιστήμια της κάθε χρόνο,δεν είναι σε θέση να τους φροντίσει όλους,οπότε πολλοί μεταναστεύουν.
εσυ φιλε μου εχεις παει διαζωσης πως ειναι σε αλβανικο πανεπιστημιο??σου ειπα,μου ειπες δεν ειναι και τοσο αντικειμενικη κριτικη
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,239 μηνύματα.
εσυ φιλε μου εχεις παει διαζωσης πως ειναι σε αλβανικο πανεπιστημιο??σου ειπα,μου ειπες δεν ειναι και τοσο αντικειμενικη κριτικη

Εσύ έχεις πάει στο MIT να παρακολουθήσεις δια ζώσης,που έλεγες οτι σιγά δεν κάνουν και τίποτα παραπάνω,απο τους υπόλοιπους ;
 

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
εσυ φιλε μου εχεις παει διαζωσης πως ειναι σε αλβανικο πανεπιστημιο??σου ειπα,μου ειπες δεν ειναι και τοσο αντικειμενικη κριτικη
Το γεγονός ότι μάλλον κανένας εδώ μέσα αλλά και γενικά δεν έχει πάει σε αλβανικό πανεπιστημίο και δεν είναι και στα πλάνα του θεωρώ θα έπρεπε να σου λέει κάτι
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,664 μηνύματα.
Το γεγονός ότι μάλλον κανένας εδώ μέσα αλλά και γενικά δεν έχει πάει σε αλβανικό πανεπιστημίο και δεν είναι και στα πλάνα του θεωρώ θα έπρεπε να σου λέει κάτι
γτ επικρατει ρατσιμος οπως ειπε ο φιλος απο πανω οχι γτ ξερουν οτι δεν ειναι καλα πανεπιστημια
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top