Aλβανικά πανεπιστήμια

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Ένα ερώτημα που προκαλεί απορία είναι γιατί θεωρούμε τα Ελληνικά Πανεπιστήμια ανεβασμένα; Εσείς είστε ανεβασμένοι που σπουδάζετε σε αυτά; :happy:

Αν είσαι καλός και από Αλβανικό πανεπιστήμιο παίρνεις εισιτήριο για μάστερ σε ETH, το έχω δει να συμβαίνει. Τώρα θα μου πεις ταλέντο υπάρχει πάντου οι ευκαιρίες δεν δίνονται σε όλους με δίκαιο τρόπο

Άσε φίλε μου, χάλασε και το ΕΤΗ. Παίρνει και Έλληνες μπτυχιούχους. :)
 

Maria_Xagorari

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Οικονομικής & Διοίκησης Τουρισμού Αιγαίου. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
Συγγνώμη τώρα, ειλικρινά, ξερω παιδιά που είναι απο εκεί, και αν τους πεις να σπουδάσουν εκει πετάνε σπυριά και σε κοιτανε λες και είσαι διασταύρωση εξωγήινος με τσουκακαμπρα για κάποιο λόγο, και το αρνούνται με περίσσιο σθένος!
Αραγε, είναι δυνατόν να σπουδάζει αραγε κανείς εκεί; :morning1:
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Συγγνώμη τώρα, ειλικρινά, ξερω παιδιά που είναι απο εκεί, και αν τους πεις να σπουδάσουν εκει πετάνε σπυριά και σε κοιτανε λες και είσαι διασταύρωση εξωγήινος με τσουκακαμπρα για κάποιο λόγο, και το αρνούνται με περίσσιο σθένος!
Αραγε, είναι δυνατόν να σπουδάζει αραγε κανείς εκεί; :morning1:

Το αστείο είναι όταν στο εξωτερικό με έχουν ρωτήσει που σπουδάσατε προπτυχιακά. Η απάντηση δεν τους ενθουσιάζει ιδιαίτερα. Περιμένουν να ακούσουν και άλλα στη βιογραφία μου, γιατί δεν ξέρουν κάτι επιστημονικά ιδιαίτερο για το Ελληνικό Πανεπιστήμιο.
 

thanos__77

Νεοφερμένος

Ο thanos__77 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα. Είδα το θέμα και για αυτό μπήκα. Λοιπόν κι εγώ έψαχνα να κάνω μεταπτυχιακό στο πανεπιστήμιο των Τιράνων στον φιλολογικό κλάδο. Λοιπόν, η εμπειρία μου είναι η εξής. Μεγάλωσα στην Αθήνα και στο θρανίο από το δημοτικό μέχρι τη πρώτη λυκείου καθόμουν με έναν Αλβανό, ο οποίος έπειτα έφυγε για τη χώρα του. Αυτός τελείωσε εκεί ψυχολογία και πριν λίγους μήνες βρεθήκαμε ξανά κι τον ρώτησα αν αξίζει. Μου είπε ότι όλοι οι Αλβανοί ψάχνουν να σπουδάσουν σε άλλα πανεπιστήμια κι εσύ θα έρθεις εδώ; Ακριβώς αυτό μου είπε. Πέρα από αυτό, μου έλεγε ότι σε κάποια αλβανικά πανεπιστήμια αν δώσεις 30€ πχ στον καθηγητή σε περνάει στο μάθημα και πως κάποια προγράμματα προπτυχιακά είναι 3ετη κι όχι 4ετη. Υπόψιν, ο δικατσα ή όπως στα κομμάτια λέγεται αναγνωρίζει ΚΑΠΟΙΕΣ σχολές και τμήματα του Πανεπιστημίου των Τιράνων και όχι όλες/όλα. Τα μεταπτυχιακά τους κοστίζουν 2.000€-3.000€ το έτος και ο τύπος μου είπε ότι θα πετάξω τσάμπα τα λεφτά μου. Λοιπόν όσον αφορά το επίπεδο των σπουδών μου έλεγε ότι αυτά που μαθαίνουμε εμείς στο εκπα στο πρώτο έτος όσον αφορά τις φιλολογίες αυτοί τα κάνουν στο τελευταίο. Δλδ μαθαίνουν συνώνυμα στο τελευταίο έτος της σχολής . Επίσης κάπου αλλού είδα ότι ρωτήσατε για τον μισθό στην Αλβανία. Ο μισθός τους είναι γύρω στα 300€ τον μήνα με ότι αυτό συνεπάγεται. Όσον αφορά τη φοιτητική ζωή εκεί θα έλεγα ότι μοιάζει αρκετά με την Ελλάδα κι αυτοί τα βράδια βγαίνουν κι κυκλοφορούν, δεν είναι όπως σε άλλες χώρες που κλείνουν τα μαγαζιά από τις 6. Κι αυτό που μου επισήμανε είναι ότι είναι δύσκολο να κυκλοφορήσεις μόνος σου τη νύχτα, ειδικά οι γυναίκες ακόμα κι οι ντόπιες βγαίνουν συνήθως με κάποιον δικό τους έξω , είναι δύσκολα δηλαδή για τους μη Αλβανούς σε γενικές γραμμές. Ρατσισμό προς τους Έλληνες δεν έχουν πάντως. Δλδ αυτοί δεν θα σε κοροϊδέψουν επειδή είσαι Έλληνας. Αυτά .
 

Maria_Xagorari

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Οικονομικής & Διοίκησης Τουρισμού Αιγαίου. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
Ρατσισμό προς τους Έλληνες δεν έχουν πάντως. Δλδ αυτοί δεν θα σε κοροϊδέψουν επειδή είσαι Έλληνας. Αυτά .
ΜΕΓΑΛΟ ψεμα αυτο.
Εχουν και παραεχουν, οπως εχουν και πολλοι Τουρκοι σε εμας.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Οι Έλληνες δεν έχουν ρατσισμό προς Έλληνες; :bye2:Οι Έλληνες δεν με έχουν "εντάξει" ακόμη στην κουλτούρα, στα ήθη του λαού, ας είμαι Έλληνας. Είμαι ανένταχτος, θολούρας.
 

Maria_Xagorari

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Οικονομικής & Διοίκησης Τουρισμού Αιγαίου. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
Οι Έλληνες δεν έχουν ρατσισμό προς Έλληνες; :bye2:Οι Έλληνες δεν με έχουν "εντάξει" ακόμη στην κουλτούρα, στα ήθη του λαού, ας είμαι Έλληνας. Είμαι ανένταχτος, θολούρας.
Ποιος σου ειπε οτι εμεις ειμαστε καλυτεροι?
στο κομματι με την Αλβανια απαντησα συγκεκριμενα.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,319 μηνύματα.
ΜΕΓΑΛΟ ψεμα αυτο.
Εχουν και παραεχουν, οπως εχουν και πολλοι Τουρκοι σε εμας.
Πραγματικά φρίκαρα όταν το διάβασα. Δεν έχουν ρατσισμό προς τους Έλληνες... Που σε διάφορα διεθνή φόρουμ στυλ quora τα πιο σκληρά ρατσιστικά και μισελληνικά παραληρήματα Αλβανοί τα κάνουν. Μέχρι και οι Τούρκοι πιο φιλικοί μαζί μας είναι.
 

Maria_Xagorari

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Οικονομικής & Διοίκησης Τουρισμού Αιγαίου. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
Πραγματικά φρίκαρα όταν το διάβασα. Δεν έχουν ρατσισμό προς τους Έλληνες... Που σε διάφορα διεθνή φόρουμ στυλ quora τα πιο σκληρά ρατσιστικά και μισελληνικά παραληρήματα Αλβανοί τα κάνουν. Μέχρι και οι Τούρκοι πιο φιλικοί μαζί μας είναι.
THANK YOU
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Πέρα από την πλάκα πιστεύετε από τα μάτια ενός ξένου, οι Έλληνες είναι εύκολο να δεχθούν κάποιον στο σινάφι τους; Δεν αναφέρομαι σε γειτονιές κτλ αλλά σε σχηματισμένες παρέες. Νομίζω ότι οι Έλληνες έχουν πολλά σύνδρομα φοβικότητας για άλλους λαούς.

Εδώ ακόμη πασχίζουμε να μάθουμε γιατί το Μαράκι που έφτιαξε λογαριασμό στο esteki, πέρασε φοιτήτρια σε Τμήμα επαρχιακής πόλης (οικογενειακές ιστορίες με θαμπά γράμματα το Πανεπιστήμιο) και δεν μπορεί να κάνει παρέες με ντόπιους ή εσωτερικούς μετανάστες Έλληνες φοιτητές. Τα έχω ακούσει αυτά γι' αυτό τα λέω. Πριν κρίνουμε άλλους, ας δούμε λίγο την καμπούρα μας.
 

Maria_Xagorari

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Οικονομικής & Διοίκησης Τουρισμού Αιγαίου. Έχει γράψει 315 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top