[9/6/2017] Mαθηματικά Κατεύθυνσης

[9/6/2017] Mαθηματικά κατεύθυνσης

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 31)
  • Άριστα 18-20

    Ψήφοι: 15 48.4%
  • Πολύ καλά 15-18

    Ψήφοι: 3 9.7%
  • Καλά 12-15

    Ψήφοι: 1 3.2%
  • Μέτρια 10-12

    Ψήφοι: 4 12.9%
  • Όχι καλά 5-10

    Ψήφοι: 6 19.4%
  • Καθόλου καλά 0-5

    Ψήφοι: 2 6.5%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Jean

Νεοφερμένος

Ο Jean αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
το να βρεις οτι εχει κρισιμο στο 3π/4 δινει μονο 1 μοριο??τοσο γελοιο θεωρειται να λυσεις την εξισωση ημχ+συνχ=0??της πλακας βαθμολογηση δηλαδη
ειναι απολυτα λογικο και αναμενομενο σε ενα διαγωνισμα με τοσα πολλα ερωτηματα και αρκετα σημεια σε καθε ερωτημα να μη πιανει και πολυ ενα σημειο απο μονο του,τωρα το ημx + συνx = 0 στο διαστημα (0,π) ειναι πανευκολο για καποιον που ξερει απλη τριγωνομετρια η εστω να χειριζεται το τριγωνομετρικο κυκλο(μαλλον υλη της Β Λυκειου,αν και νομιζω οτι οι θετικοι το κανουν στη Φυσικη της Γ,τωρα για τους αλλους τους εβαλαν δυσκολα)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dim1234

Νεοφερμένος

Ο Dim1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
στο δ4 κατα ποσο θα ηταν σωστο αν παραγωγιζαμε εξαιρωντας το 0 στο οποιο υπαρχει μη παραγωγισιμοτητα αφου ελεγξουμε οτι δεν ειναι λυση και να αποδειξουμε με μονοτονια οτι μοναδικη λυση ειναι η 3π/4?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Οσα παιδια εχω ρωτησει απο 5ο πεδιο (σχολειο και φροντ) 4-5 εχουν γραψει 9-12 κ μια κοπελα απο φροντ μου γυρω στο 15 που παντα εγραφε 90+
Εγω υπολογιζω γυρω στο 9.5-10.5
Εσεις τι ακουσατε απο σχολειο σας ?
Αναφερομαι σε 5ο πεδιο γιατι τα παιδια της θετικης ακουσα πολλους να εχουν γραψει γυρω στο 14-15

Γύρω στο 10 είμαι και εγώ.
Ένας φίλος μου είναι στο 14-15, όλοι οι άλλοι 8-12. Εύχομαι να πέσουν οι βάσεις παιδια!

Σχετικά με τη θετική, και η κοπέλα μου ειναι στο 14-15. Μου είπε ότι έχουν μια επαφή με τη τριγωνομετρια λόγω της φυσικής. :)

Επειδή πάντως ειπώθηκε και προσωπικά συμφωνώ, προτείνω να καταργηθεί η δημοσκόπηση στα νήματα των θεμάτων Πανελλαδικών. Δεν προσφέρει ούτε ωφελεί σε τίποτα, παρά μόνο στο να τρολλάρει ο οποιοσδήποτε σχετικός ή άσχετος με την συγκεκριμένη εξέταση και να πιέζει ίσως κάποιους πιο αδύναμους ψυχολογικά.

Σωστός.
Βέβαια οι 15 που έχουν πει έως τώρα ότι έγραψαν από 18-20 μπορεί να είναι μέσα στο 5% όλης της ελλαδος. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

panathinaikaras

Νεοφερμένος

Ο panathinaikaras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
στο δ4 κατα ποσο θα ηταν σωστο αν παραγωγιζαμε εξαιρωντας το 0 στο οποιο υπαρχει μη παραγωγισιμοτητα αφου ελεγξουμε οτι δεν ειναι λυση και να αποδειξουμε με μονοτονια οτι μοναδικη λυση ειναι η 3π/4?

δεν εβγαινε φιλε μου με τιποτα το προσημο της παραγωγου.οτι και να εκανες.ο κλισε τροπος αυτος ητανε αλλα οτι και να εκανες δεν μπορουσες να βρεις το προσημο της παραγωγου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dim1234

Νεοφερμένος

Ο Dim1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
δεν εβγαινε φιλε μου με τιποτα το προσημο της παραγωγου.οτι και να εκανες.ο κλισε τροπος αυτος ητανε αλλα οτι και να εκανες δεν μπορουσες να βρεις το προσημο της παραγωγου.
νομιζω οτι το προσημο της παραγωγου βγαινει:φερνοντας την αρχικη εξισωση ευκολα στην μορφη:g(x)= f(x)-(x-3π/4)^2=1/2^1/2*e^3π/4 παρατηρωντας οτι το χ=0 δεν ειναι ριζα παραγωγιζουμε για το διαστημα [-1,0)U(0,π] οποτε προκυπτει: f'(x)-2(x-3π/4)=g'(x) δουλευωντας στο διαστημα (0,3π/4) η f'(x)>0 και για χ να ανηκει στο διαστημα αυτο εχουμε x-3π/4<0 αρα συνολικα f'(x)-2(x-3π/4)>0 αρα και: g'(x)>0 και επομενως g(x)<g(3π/4)=0 γιατι x<3π/4 τωρα για x>3π/4 και x<π f'(x)<0 και g'(x)<0 αρα g(x)<g(3π/4)=0 τελος για x να ανηκει στο (-1,0) παρατηρουμε g(x)<f(χ)<1 ατοπο αρα μονο η 3π/4 ειναι η λυση(αν δεν ειναι σωστη παρακαλω να διαγραφει)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Συγγνώμη κιόλας ρε παιδιά συναγωνιστές, αλλά αν γνωρίζω καλά, αύριο γράφετε φυσική. Μήπως να επικεντρωθειτε σε αυτή και να αφήσετε για λίγο τα μαθηματικά; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dim1234

Νεοφερμένος

Ο Dim1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Συγγνώμη κιόλας ρε παιδιά συναγωνιστές, αλλά αν γνωρίζω καλά, αύριο γράφετε φυσική. Μήπως να επικεντρωθειτε σε αυτή και να αφήσετε για λίγο τα μαθηματικά; :hmm:
οχι εγω:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

flamingo

Νεοφερμένος

Ο flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Όλοι θα λένε για σφαγή κλπ. Δε θα γίνει ποτέ.
Γιατί όχι και Γεωμετρία; Τώρα που έχουν πάρει φόρα με το σχολ. βιβλίο (π.χ. βλ. σελ. 126 ασκήσεις 3 και 5 της β' ομάδας).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,688 μηνύματα.
Το ολοκληρωμα Δ3 , εκθετικη με τριγωνομετρικη αναφερεται στην παραγραφο 3.2 του σχολικου βιβλιου που ειναι εκτος υλης. Γνωρίζει κανεις για αυτο ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos1504

Νεοφερμένος

Ο Giorgos1504 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
παιδια εγω πανω στη βιασυνη μου στο δ4 ειπα οτι το τετραγωνο ειναι μονιμα θετικο(αντι να πω οτι μηδενιζεται στο 3π/4), ομως εγραψα και για το φ(3π/4) οτι ειναι το ολικο μεγιστο και αιτιολογησα(με το λαθος μου βεβαια) την ανυπαρξια ριζας. Γενικα εχω χασει μονο αυτο και ενα απο τα σ/λ και αυτο απο απροσεξια και μπορει και καμια πραξη στο δ1(αλλα με τοσα που ηθελε το πολυ 1 μοναδα να κοπει). Ποσο λετε να χασω απο το δ4 συμφωνα και με τις ενδεικτικες βαθμολογησεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Το ολοκληρωμα Δ3 , εκθετικη με τριγωνομετρικη αναφερεται στην παραγραφο 3.2 του σχολικου βιβλιου που ειναι εκτος υλης. Γνωρίζει κανεις για αυτο ;
Δεν νομιζω ναναι εκτος υλης
Το μοναδικο που εκανα ολοσωστο στο θεμα Δ
Νομιζω το ειχαν διδαχθει ολο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos1504

Νεοφερμένος

Ο Giorgos1504 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
οχι δεν ειναι εκτος υλης. Υπαρχουν ασκησεις και στην 3.5 παρομοιες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Το ολοκληρωμα Δ3 , εκθετικη με τριγωνομετρικη αναφερεται στην παραγραφο 3.2 του σχολικου βιβλιου που ειναι εκτος υλης. Γνωρίζει κανεις για αυτο ;

Ειναι εκτος σαν αοριστο ολοκληρωμα.Σαν ορισμενο ειναι εντος,οποτε αναγκαστικα την μεθοδολογια για την εβρεση του ολοκληρωματος την χρησιμοποιεις απο αυτην την παραγραφο...Κατι σαν την αντιπαραγωγο και τις διαφορικες εξισωσεις,οι οποιες ειναι εκτος αλλα θεωρουνται εντος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jean

Νεοφερμένος

Ο Jean αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
παιδια εγω πανω στη βιασυνη μου στο δ4 ειπα οτι το τετραγωνο ειναι μονιμα θετικο(αντι να πω οτι μηδενιζεται στο 3π/4), ομως εγραψα και για το φ(3π/4) οτι ειναι το ολικο μεγιστο και αιτιολογησα(με το λαθος μου βεβαια) την ανυπαρξια ριζας. Γενικα εχω χασει μονο αυτο και ενα απο τα σ/λ και αυτο απο απροσεξια και μπορει και καμια πραξη στο δ1(αλλα με τοσα που ηθελε το πολυ 1 μοναδα να κοπει). Ποσο λετε να χασω απο το δ4 συμφωνα και με τις ενδεικτικες βαθμολογησεις?
λεω οτι θα σου βαλουν 4-5 μοναδες απο τις 8 ,η αν το θες αλλιως θα σου κοψουν 3-4
τα εντονα τα βλεπω πιο πιθανα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Giorgos1504

Νεοφερμένος

Ο Giorgos1504 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
λεω οτι θα σου βαλουν 4-5 μοναδες απο τις 8 ,η αν το θες αλλιως θα σου κοψουν 3-4
τα εντονα τα βλεπω πιο πιθανα...

ναι και εγω ετσι πιστευω. ενας μαθηματικος μου ειπε οτι θα μου κοψουν 2 μοναδες απλα μου φανηκε λιγο. εξαρταται και απο τον βαθμολογητη βεβαια. Στην ουσια το μοναδικο λαθος μου ειναι (αν εξαιρεσεις το σωστο-λαθος και το πιθανο καπου στις πραξεις)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosFlo

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πολυ δικαια θεματα..μπραβο ειμαι στο ιδιο καζανι με αυτον που δεν ηξερε να βρει μια μονοτονια..και τωρα τι;θα εξαρτηθω απο την φυσικη στην οποια δεν ειμαι και ο καλυτερος..αντε και του χρονου προσωπικα για εμενα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

πανος1231253

Νεοφερμένος

Ο πανος1231253 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπερα το δ4 θα μπορουσε να λυθει με θεωρηση συναρτησης με ολα τα στοιχεια στο ενα μελος και εξεταση της μονοτονιας της?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nickddg

Νεοφερμένος

Ο nickddg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
νομιζω οχι φιλε,σε κανενα απο τα σαιτ με τις απαντησεις δεν το δινουν ετσι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Just1n

Νεοφερμένος

Ο Just1n αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Είχα λύσει πριν ένα μήνα περίπου ένα παρόμοιο θέμα, και δεν έβγαινε με μονοτονίας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Η άχρηστη πληροφορία της ημέρας.
Στο σχολείο μου έχει εντοπιστεί 100αρι. Νιώθω περήφανη και μόνο που κάνουμε παρέα προφανώς. :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 12 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top