6ο μάθημα για Πανελλήνιες

τζινο...

Νεοφερμένος

Ο τζινο... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Λοιπον... Παω Β' Λυκειου και ειμαι Θεωρητικη κατ. και για του χρονου θελω να παω Aστυνομια, αλλα ως μαθηματα επιλογης εχει τα μαθηματικα, που ειμαι μετριος και τα φοβαμαι. Απο την αλλη, για να παρω Βιολογια, πρεπει να δωσω μια σχολη απο το 1ο πεδιο, που δεν εχει καμια που να με ενδιαφερει. Απο τα αλλα πεδια (δηλαδη 2ο 3ο 4ο) απο τις στρατιωτικες σχολες, με βολευει να παρω δηλαδη κατι σαν το Ευελπίδων;;

Please λιγη βοηθεια γιατι δεν ξερω τι να δωσω του χρονου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

leobakagian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λεωνίδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Πρωτα απ'ολα οχι greeklish:)...για να πας για αστυνομικος πρεπει να παρεις μαθηματικα και αοθ και δεν θα εχεις απωλεια μοριων...αν εισαι οντως μετριος στα μαθηματικα δεν θα αντιμετωπισεις προβλημα...ειναι ευκολα και αν διαβασεις μπορεις να πας για μεγαλο βαθμο...αν παρεις βιολογια δεν μπορεις να πας για αστυνομικός γιατι δεν θα εχεις προσβαση στο 5ο πεδιο...αν παρεις μαθηματικα σκετα θα εχεις προσβαση και στο 2ο και στο 4ο πεδιο(με απωλεια μοριων) ενω αν παρεις και αοθ μαζι με τα μαθηματικα θα εχεις προσβαση στο 2ο,4ο(με απωλεια μοριων) και στο 5ο(χωρις απωλεια μοριων)...Ελπιζω να βοηθησα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τζινο...

Νεοφερμένος

Ο τζινο... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Δηλαδή πόσα μόριά μπορεί να χάσω εάν δώσω για μια σχολή 2 κ 4 πεδίου ..?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Δηλαδή πόσα μόριά μπορεί να χάσω εάν δώσω για μια σχολή 2 κ 4 πεδίου ..?

Αν γραψεις Αριστα (δηλ. 20 σε ολα) θα εχεις συνολο 18600 μορια αντι για 20000.

Απο την αλλη, για να παρω Βιολογια, πρεπει να δωσω μια σχολη απο το 1ο πεδιο, που δεν εχει καμια που να με ενδιαφερει.

Αν παρεις Βιολογια μπορεις να ανοιξεις και το 3ο πεδιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τζινο...

Νεοφερμένος

Ο τζινο... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Ναι όμως άμα πάρω 3 πεδίο βιολογία πάλι δε χάνω μόρια..?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Ναι παλι χανεις. :/:
Εκτος κι αν παρεις μαθηματικα και ΑΟΘ για να πας 5ο πεδιο. Αν το θελεις τοσο πολυ προσπαθησε, μη κολλας στα μαθηματικα. Ολα διορθωνονται, κι εχεις αρκετο χρονο μπροστα σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Λοιπον... Παω Β' Λυκειου και ειμαι Θεωρητικη κατ. και για του χρονου θελω να παω Aστυνομια, αλλα ως μαθηματα επιλογης εχει τα μαθηματικα, που ειμαι μετριος και τα φοβαμαι. Απο την αλλη, για να παρω Βιολογια, πρεπει να δωσω μια σχολη απο το 1ο πεδιο, που δεν εχει καμια που να με ενδιαφερει. Απο τα αλλα πεδια (δηλαδη 2ο 3ο 4ο) απο τις στρατιωτικες σχολες, με βολευει να παρω δηλαδη κατι σαν το Ευελπίδων;;

Please λιγη βοηθεια γιατι δεν ξερω τι να δωσω του χρονου.
Καλησπέρα!
Αφού θέλεις αστυνομία και δεδομένου ότι είσαι μέτριος στα μαθηματικά θα έλεγα να τα επιλέξεις γιατί δεν έχουν ιδιαίτερο βαθμό δυσκολίας. Είναι κατά βάση νέα κομμάτια ύλης και δεν απαιτούν ιδιαίτερες γνώσεις από προηγούμενες τάξεις, πχ το να λύνεις μια ανίσωση, ένα απόλυτο είναι κάτι το οποίο μπορείς να φρεσκάρεις το καλοκαίρι.. Μπορείς να ρωτήσεις έναν καθηγητή μαθηματικών ποιες είναι οι προαπαιτούμενες γνώσεις και με ελάχιστα μαθήματα να γίνεις άριστος!
Η στατιστική, οι πιθανότητες και οι παράγωγοι είναι ύλη που δεν προαπαιτεί γνώσεις παρά μόνο ένα φρεσκάρισμα στις πράξεις και πας για 100!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τζινο...

Νεοφερμένος

Ο τζινο... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά να στε καλά....Με βοηθήσατε πολύ....:)

και κατι αλλο αστυφυλάκων σχολη απο τη μου ειπαν καποιοι δεν υπαρχει στη Θεσσαλονίκη... από κει και περα σε ποια πολη με βολεύει να παω πουνα εχει αυτη τη σχολη...?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.
και κατι αλλο αστυφυλάκων σχολη απο τη μου ειπαν καποιοι δεν υπαρχει στη Θεσσαλονίκη... από κει και περα σε ποια πολη με βολεύει να παω πουνα εχει αυτη τη σχολη...?

Τόπος λειτουργίας αστυνομικών σχολών : Αττική (δεν είμαι βέβαιος), Καρδίτσα, Γρεβενά, Ξάνθη και Κρήτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

athinouli

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η athinouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 347 μηνύματα.
Χαρούλα, δηλαδή αν πάρω μαθηματικά γενικής και Α.Ο.Θ. για του χρόνου και εγώ που θέλω για Στρατιωτικές Σχολές.. δεν έχω πρόσβαση σε αυτές?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr_MaRouLita

Νεοφερμένος

Η Dr_MaRouLita αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Δράμα (Δράμα). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζετε πως μπορει να περασει καποιος σκιτσογραφος στη αστυνομια - λογικα ειναι μια ειδικη κατηγορια, τα ατομα αυτου του επαγγελματος προσπαθουν να αποδωσουν οσο πιο πιστικα γινεται τα χαρακτηριστικα προσωπων εγκληματιων ή καταζητουμενων απο περιγραφες θυματων.
Απο ποια σχολη μπορει καποιος να ασχοληθει μ'αυτον τον τομεα? Αστυνομια, καλων τεχνων ή ισως και ψυχολογια?

Αν γνωριζετε κατι ή καποια εγκυρη πηγη πληροφοριων, θα ηθελα να με κατατοπισετε.
Ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fani93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Fani93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Γεια σας παιδια!
θελω να ρωτησω ποσα μαθηματα επιλογης μπορεις να επιλεξεις για τις πανελλαδικες?
δηλαδη, εγω ενδιαφερομαι για το 5ο πεδιο κ συγκεκριμενα για το Διεθνων κ ευρωπαικων,
αρα θα δωσω μαθηματικα γενικης και αοθ ΚΑΙ αγγλικα?:hmm:

Ευχαριστω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fan(aticos) fan

Νεοφερμένος

Ο fan(aticos) fan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Ποιά κατεύθυνση είναι καλύτερα να επιλέξω αν σκοπεύω να μπω σε κάποια οικονομική σχολή; Είμαι ανάμεσα σε θετική και τεχνολογική. Άκουσα ότι η Βιολογία και η Χημεία της τρίτης λυκείου θετικής κατεύθυνσης έχουν πολύ θεωρία και σε συνδυασμό με ΑΟΘ θα είναι πιο δύσκολο να βγάλω καλό βαθμό λόγω της μεγάλης ύλης απ'ο΄τι αν πήγαινα τεχνολογική. για την τεχνολογική όμως θα υπάρχει τμήμα με πολλούς μαθητές ζωηρούς και με πολλά κενά ενώ για την θετική θα είναι πολύ λίγα άτομα. Θα ήταν καλύτερο να πάω και τις 2 χρονιές θετική, την πρώτη θετική και τη δεύτερη τεχνολογική ή και στις δύο τάξεις τεχνολογική;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Συνήθως πάνε θετική και έπειτα τεχνολογική επικαλούμενοι το επίπεδο. Προσωπικά δεν αντιμετώπισα τέτοια προβλήματα, ήμουν τεχνολογική. Οι καθηγητές θα μπαίνουν να κάνουν το μάθημά τους είτε ενδιαφέρεται ένας είτε δύο είτε τρεις. Από εκεί και πέρα όποιος ενδιαφέρεται. Γνώμη μου να πας κατευθείαν τεχνολογική, ποιος ο λόγος να κάνεις χημεία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Ποιά κατεύθυνση είναι καλύτερα να επιλέξω αν σκοπεύω να μπω σε κάποια οικονομική σχολή; Είμαι ανάμεσα σε θετική και τεχνολογική. Άκουσα ότι η Βιολογία και η Χημεία της τρίτης λυκείου θετικής κατεύθυνσης έχουν πολύ θεωρία και σε συνδυασμό με ΑΟΘ θα είναι πιο δύσκολο να βγάλω καλό βαθμό λόγω της μεγάλης ύλης απ'ο΄τι αν πήγαινα τεχνολογική. για την τεχνολογική όμως θα υπάρχει τμήμα με πολλούς μαθητές ζωηρούς και με πολλά κενά ενώ για την θετική θα είναι πολύ λίγα άτομα. Θα ήταν καλύτερο να πάω και τις 2 χρονιές θετική, την πρώτη θετική και τη δεύτερη τεχνολογική ή και στις δύο τάξεις τεχνολογική;

Sorry, αλλα δεν νομιζω οτι στεκει αυτο που λες για την τεχνολογικη!!!

Κατα τα αλλα, η ερωτηση που θετεις ειναι πολυ καλη. Το συνηθες παντως ειναι, να σχηματιζονται τμηματα ΑΟΘ απο τεχνολογικη και θεωρητικη, συνηθως οι θετικαριοι δεν προτιμουν τις ΑΟΘ.

Αν το διλλημα σου ειναι αναμεσα στην θετικη και την τεχνολογικη, εστιαζουμε το διλλημα αναμεσα στο διδυμο "Χημεια - Βιολογια" και στο διδυμο "ΑΟΔΕ - Αναπτυξη Εφαρμογων". Αποφασισε πρωτα ποιο απο τα δυο διδυμα σε ενδιαφερουν περισσοτερο!!! Η επιλογη της κατευθυνσης στην Β' Λυκειου δεν νομιζω οτι παιζει καποιον ουσιαστικο ρολο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fan(aticos) fan

Νεοφερμένος

Ο fan(aticos) fan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
της τεχνολογικής τα μαθήματα μου αρέσουν περισσότερο οπότε μάλλον τεχνολογική θα πάω αφού με ενδιαφέρουν και οι σχολές πληροφορικής.

έψαξα διάφορες οικονομικές σχολές και πολλές στο παν. μακεδονία μου φάνηκαν ενδιαφέρουσες. σε ποιά σχολή θα με προτείνατε να περάσω στο πα.μακ. από πλευράς προοπτικών απασχόλησης και ποιότητας εκπαίδευσης; Είναι καλύτερα να διαλέξω κάποιο γενικό τμήμα όπως των Οικονομικών επιστημών ή κάποιο πιο εξειδικευμένο ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nevermind

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nevermind αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
στην β' λυκειου η θετικη δεν ειναι δυσκολη κατευθυνση. Σου προτινω ομως να την επιλεξεις για να εχεις περισσοτερες επιλογες σε περιπτωση που θελησεις στην γ' να συνεχισεις θετικη (ποτε δεν ξερεις). Παντως αν εισαι εντελως σιγουρος οτι θελεις οικονομικες σχολες, εγω θα σου ελεγα (τουλαχιστον στην γ') να πας τεχνολογικη. Η βιολογια κατευθυνσης ειναι μεγαλο βασανο και για να γραψεις εναν αξιοπρεπη βαθμο εκει χρειαζεσαι πολλη αφοσιωση. Μην παιδευεσαι τζαμπα δηλαδη με κατι που δεν σε ενδιαφερει :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Το να πας στη Γ τεχνολογική-2 αν θέλεις οικονομικές σχολές έχει και άλλο πλεονέκτημα. Τα μαθήματα της ΑΟΔΕ και ΑΕΠΠ είναι πολύ πιο κοντά στα οικονομικά από όσο της θετικής ή της Τ-1.
Πολλοί νομίζουν ότι οι οικονομικές σπουδές είναι θεωρητικές. Κάνουν λάθος. έχουν μπόλικα μαθηματικά και κομπιουτερικά μαθήματα. Αλλά και τα καθαρά οικονομικά μαθήματα χρησιμοποιούν όχι λίγα μαθηματικά. Η οικονομική επιστήμη τα τελευταία χρόνια εξελίσσεται ραγδαία και γίνεται όλο και πιο θετική. Καινούργιοι κλάδοι μαθηματικών γεννιούνται για την οικονομία.
Το χειρότερο θα ήταν να μπει κάποιος σε οικονομική σχολή από τη θεωρητική κατεύθυνση. Με τα μαθηματικά μόνον της γενικής θα αντιμετωπίσει μεγάλα προβλήματα. (Αυτό βέβαια δεν είναι το ίδιο για όλες τις οικονομικές σχολές. Π.χ. στα τμήματα "οργάνωσης και διοίκησης" τα μαθηματικά είναι λίγα, αλλά στο "στατιστικής και ασφαλιστικής" δεν είναι λίγοι που δεν αντέχουν τα μαθηματικά του και εγκαταλείπουν).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.
Τόπος λειτουργίας αστυνομικών σχολών : Αττική (δεν είμαι βέβαιος), Καρδίτσα, Γρεβενά, Ξάνθη και Κρήτη.

Όντως, υπάρχει στην Κρήτη, στην Σητεία. :D
Τώρα, πείτε πως ένα κρητικός δηλώσει αστυνομία, θα περάσει αυτομάτως Κρήτη; Μια φίλη μου έχει την απορία! :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Ρε παιδιά εγώ είμαι Θετική!
Τι είναι καλύτερο να πάρω, Βιολογία ή Μαθηματικά;
:worry::worry::worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top