6ο μάθημα για Πανελλήνιες

stelios159

Νεοφερμένος

Ο stelios159 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Καλησπερα ειμαι τεχνολογικη κατευθυνση και για του χρονου εχω ως κυριο στοχο τισ στρατιωτικες σχολες τι μαθημα επιλογης με συμφερει να παρω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avicii

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Υπόλυττος Βρεττός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 1,944 μηνύματα.
Μαθηματικά Γενικής Παιδείας και Αρχές Οικονομικής θεωρίας έτσι ώστε να έχεις πρόσβαση στις στρατιωτικές του 5ου πεδίου .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stelios159

Νεοφερμένος

Ο stelios159 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
με βιολογια ανοι γω τριτο πεδιο αλλα δνε μπορω να ανοιξω το 5ο σωστα?με βιολογια εχω προβλημα για 4ο πεδιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Με 4ο δεν έχεις. Απλά πρέπει να σκεφτείς ή Βιολογία και 3ο, ή Μαθηματικά και ΑΟΘ και 5ο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trellopontiaki

Νεοφερμένος

Η Trellopontiaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα σε όλους..!!:) Είμαι καινούρια στη σίτε και θα ήθελα τη βοήθειά σας... Σκέφτομαι να ξαναδώσω πανελλαδικές εξετάσεις, αλλά αντί για βιολογία γενικής να δώσω μαθηματικά και οικονομία:hmm:... Όμως δεν έκανα οικονομία στο λύκειο, οπότε δεν έxω προφορικό μαθών... Ξέρει κάποιος να μου πει τι γίνεται σε αυτί την περίπτωση..;;;; Και αν ναι, ποσά παραπάνω μόρια μου δίνει το έβδομο μάθημα..;; Ευχάριστο πίλου...!!!!:):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

dianechristy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dianechristy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 185 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους..!!:) Είμαι καινούρια στη σίτε και θα ήθελα τι voitheia σας... Σκέφτομαι να ξαναδώσω πανελλαδικές εξετάσεις, αλλά αντί για βιολογία γενικής να δώσω μαθηματικά και οικονομία:hmm:... Όμως δεν έκανα οικονομία στο λύκειο, οπότε δεν έxω προφορικό μαθών... Ξέρει κάποιος να μου πει τι γίνεται σε αυτί την περίπτωση..;;;; Και αν ναι, ποσά παραπάνω μόρια μου δίνει το έβδομο μάθημα..;; Ευχάριστο πίλου...!!!!:):):)

Tην δευτερη χρονια που δίνεις δεν μετράει ο προφορικός βαθμός μόνο ο γραπτός... Και σου δίνει παραπάνω μόρια.. Μονο στο 5 πεδίο. Στα υπόλοιπα πεδία δεν υπολογίζεται καθόλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Και σου δίνει παραπάνω μόρια.. Μονο στο 5 πεδίο. Στα υπόλοιπα πεδία δεν υπολογίζεται καθόλου.
To AOΘ δεν δίνει παραπάνω μόρια. Μόνον υπολογίζεται ο Μ.Ο. σε 7 αντί 6 μαθήματα. Και μετράει σε ΟΛΑ τα πεδία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Manthak47

Νεοφερμένος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει 97 μηνύματα.
To AOΘ δεν δίνει παραπάνω μόρια. Μόνον υπολογίζεται ο Μ.Ο. σε 7 αντί 6 μαθήματα. Και μετράει σε ΟΛΑ τα πεδία.

Εγώ ήξερα ότι αν δώσεις ΑΟΘ και δηλώσεις 5ο πεδίο, τότε είναι που μετράει σαν 7ο μάθημα. Αν δηλώσεις και μάθημα άλλου πεδίου τότε δεν υπολογίζεται εκεί, και τα μόρια βγαίνουν απ' τα 6 μαθήματα. Ακόμα, αν γράψεις 20 τότε σου δίνει γύρω στα 150 μόρια επιπλέον, ανεξαρτήτως πεδίου. Λάθος είναι αυτά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Μάλλον. ΑΟΘ+Μαθηματικά Γ.Π. υποχρεωτικά και μετράει σε ΌΛΑ τα πεδία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Εγώ ήξερα ότι αν δώσεις ΑΟΘ και δηλώσεις 5ο πεδίο, τότε είναι που μετράει σαν 7ο μάθημα. Αν δηλώσεις και μάθημα άλλου πεδίου τότε δεν υπολογίζεται εκεί, και τα μόρια βγαίνουν απ' τα 6 μαθήματα. Ακόμα, αν γράψεις 20 τότε σου δίνει γύρω στα 150 μόρια επιπλέον, ανεξαρτήτως πεδίου. Λάθος είναι αυτά;
Λάθος είναι.
Να το φυλλάδιο οδηγιών 2010 του υπουργείου: https://www.ypepth.gr/docs/odhgies_geniko_lykeio_091207.pdf
Στη σελίδα 5 κάτω-κάτω γράφει:
Για όσους δήλωσαν ότι θα εξεταστούν στο μάθημα «Αρχές Οικονομικής Θεωρίας» σε εθνικό επίπεδο (τελειόφοιτοι ή απόφοιτοι), ο βαθμός πρόσβασης του μαθήματος αυτού, όπως προκύπτει σύμφωνα με τα παραπάνω, λαμβάνεται υπόψη στον υπολογισμό του βαθμού πρόσβασης της τελευταίας τάξης, ανεξάρτητα από τα επιστημονικά πεδία που θα επιλέξουν στο μηχανογραφικό τους δελτίο.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stelios159

Νεοφερμένος

Ο stelios159 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
καλησπερα παιδια ειμαι δευτερα λυκειου τεχνολογικη κατευθυνση και ενδιαφερομαι για στρατιωτικες σχολες στο 2 και 4 επιστημονικο πεδιο τι μαθημα επιλογης μου προτεινετε για του χρονου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Αυτό που νομίζεις πως θα σου είναι πιο εύκολο να διαβάσεις. Αν είσαι καλός στα Μαθηματικά, με συστηματικό διάβασμα μπορείς να γράψεις καλά στα Μαθηματικά Γ.Π. Αλλά στα Μαθηματικά πάντα παίρνεις το ρίσκο του να μην μπορέσεις να λύσεις μια άσκηση. Και η Βιολογία είναι καλή λύση αρκεί να μπορείς να παπαγαλίσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angelvasil92

Νεοφερμένος

Ο angelvasil92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Αν δωσεις την απαραιτητη προσοχη στα μαθηματικα κατευθυνσης, δεν πα να σου βαλει και την πιο δυσκολη ασκηση(που αποκλειεται), θα την λυσεις... αρκει να μην το περιφρονησεις επειδη θα ειναι γενικης και πιο ευκολο απο τα μαθηματικα κατευθυνσης...(ασε που το 1ο κεφαλαιο στα μαθηματικα γενικης το κανεις σε πολυ δυσκολοτερο βαθμο στην κατευθυνση). Γνωμη μου να μην παρεις βιολογια, γιατι θα εχεις να παπαγαλισεις και ΑΟΔΕ, μην το ξεχνας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dianechristy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dianechristy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 185 μηνύματα.
γιατι θα εχεις να παπαγαλισεις και ΑΟΔΕ, μην το ξεχνας...

δεν είναι ανάγκη να παπαγαλίσεις ΑΟΔΕ αν πας στον κύκλο της βιοχημείας.. Θα σου πρότεινα να πάρεις μαθηματικά γεν γιατι αφου θα κανεις μαθηματικα κατευθυνσης θα σου φανει πιο ευκολο... γιατι να κάτσεις να διαβάζεις και βιολογία?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
καλησπερα παιδια ειμαι δευτερα λυκειου τεχνολογικη κατευθυνση και ενδιαφερομαι για στρατιωτικες σχολες στο 2 και 4 επιστημονικο πεδιο τι μαθημα επιλογης μου προτεινετε για του χρονου?
Θα διαλέξεις όποιο μάθημα πιστευεις ότι σου αρέσει, το διαβάζεις πιο εύκολα και πιστευεις ότι θα σου δώσει το μεγαλύτεο βαθμό. (Δλδ αν σου λέγαμε ιστορία θα μας πίστευες?). Πάντως αν υπάρχει σχολείο σου τεχνολογική κύκλος 1ος η γνώμη μου είναι να την προτιμήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dianechristy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dianechristy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 185 μηνύματα.
Πάντως αν υπάρχει σχολείο σου τεχνολογική κύκλος 1ος η γνώμη μου είναι να την προτιμήσεις.

Έχω μια απορία που είναι λίγο off topic.. Μόνο εδώ (Αλεξανδρούπολη ) έχουμε κάθε χρόνο σίγουρο τον κύκλο της βιοχημείας?? Σε κάθε λύκειο έχουμε και μάλιστα και 2 τμήματα σε κάποια....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Έχω μια απορία που είναι λίγο off topic.. Μόνο εδώ (Αλεξανδρούπολη ) έχουμε κάθε χρόνο σίγουρο τον κύκλο της βιοχημείας?? Σε κάθε λύκειο έχουμε και μάλιστα και 2 τμήματα σε κάποια....
Εσείς είσαστε τυχεροί. Αλλού είναι σπάνιος. Σε πολλά μέρη δεν υπάρχει ούτε η σκέψη του. Σε όλη την Αθήνα τον έχουν μόνον 2-3 σχολεία!!! Στο δικό μου λύκειο με αγώνα πετύχαμε να γίνει (μάλλον?) του χρόνου πρώτη φορά.
(Το θέμα το έχουμε αναλύσει στο τοπικ: κύκλος τεχνολογίας και παραγωγής)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
νομιζω ειναι 1600 μορια, δεν ειμαι και σιγουρος
you're right!τοσο ειναι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stelios159

Νεοφερμένος

Ο stelios159 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
επισης σκεφτομουν πως αν ακι δεν θελω οικονομικες σχολεσ αν επαιρνα και αοθ μαζι με μαθηματικα γενικης με ενα ρισκο βεβαια γιατι θα ειναι ενα μαθημα παταπανω μπορω να ανεβασω τον μεσο ορο μου και για 4ο πεδιο ας πουμε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρούλα!!!

Νεοφερμένος

Η Χαρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Πλέον δεν υπάρχουν στρατιωτικές σχολές στο 5ο πεδίο,παρά μόνο αστυφυλάκων και αξιωματικών.Οι στρατιωτικές σχολές μεταφέρθηκαν στο 4ο πεδίο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top