[5/6/2012] Αρχές Οικονομικής Θεωρίας

Πως θεωρείτε ότι τα πήγατε;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 52)
  • Άριστα 18-20

    Ψήφοι: 36 69.2%
  • Πολύ καλά 15-18

    Ψήφοι: 13 25.0%
  • Καλά 12-15

    Ψήφοι: 1 1.9%
  • Μέτρια 10-12

    Ψήφοι: 1 1.9%
  • Οχί καλά 5-10

    Ψήφοι: 1 1.9%
  • Καθόλου καλά 0-5

    Ψήφοι: 0 0.0%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Μπορει να το επιβεβαιωσουν και διορθωτες αλλα δυστυχως ετσι διορθωνουν φίλε μου.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elenikappa

Νεοφερμένος

Η Elenikappa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Οχι δεν εγραψα οτι ειναι ποσοτητα ισορροπιας.Το παραπανω που εγραψα ειναι εκ παραδρομης.:redface:
Αφου εκανα ολοσωστα το σχημα που δειχνει οτι δεν ειναι ποσοτητα ισορροπιας.Απλα στο τελος στις πραξεις απο τον τυπο (Q-Q1/P-P1)= (Q2-Q1/P2-PQ) και μετα εκανα λάθος.:/:
Αρα και εσεις γυρω στο 95 με υπολογιζετε;:worry:

Μια χαρά τότε, αν το λάθος είναι μόνο στην εφαρμογή του τύπου (και έχει βγει "λογική" Qd, δηλαδή με β<0 και α>0) θα χάσεις το πολύ 2-3 μονάδες από αυτό το ερώτημα και άλλο τόσο απ'το Δ4.
Πάντως η γνώμη μου είναι (και το λέω μήπως το δουν μελλοντικοί υποψήφιοι) να λύνετε σύστημα για να βρίσκετε τις εξισώσεις και να μη πηγαίνετε με τον τύπο γιατί παντα οδηγεί σε δυσκολότερες πράξεις και είναι πιο εύκολο να γίνουν λάθη από βιασύνη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostas Tsig

Νεοφερμένος

Ο Kostas Tsig αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Μπορει να το επιβεβαιωσουν και διορθωτες αλλα δυστυχως ετσι διορθωνουν φίλε μου.:/:

δηλαδη για μικρη φραση αν εχω ξεχασει ποσο θα μου κοψουν????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
δηλαδη για μικρη φραση αν εχω ξεχασει ποσο θα μου κοψουν????

Αν μόνο αυτό είναι το λάθος σου, το πολύ 2 μόρια, για να μην πω ένα ή καθόλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geokam

Δραστήριο μέλος

Ο geokam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 626 μηνύματα.
προσωπική μου άποψη : τα θέματα ήταν εύκολα ως πολύ εύκολα
τα παιδιά του φόρουμ πρέπει να έγραψαν πολύ καλά γιατί :
το ζήτημα Β γράφτηκε από πολλούς στο φόρουμ ως sos
το ζήτημα Γ ήταν (αν μου επιτρέπεται) μία γελοία άσκηση
για το ζήτημα Δ πρέπει να ευχαριστήσετε τον tntqaz γιατί με το αίτημά του να γράψουμε τη λύση της άσκησης των επαναληπτικών του 2003 βοήθησε πολλούς.
όπως φαίνεται από τη λύση που ανάρτησα η άσκηση κατά τα 3/4 είναι ολόιδια
καλά αποτελέσματα παιδιά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Kαποιοι διορθωτες,για να μην πω οι περισσοτεροι,δεν ειναι με το μαστιγιο στο χέρι.Αν το γραπτο ειναι αριστο 1-2 μορια μπορει να στα χαρισουν.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elenikappa

Νεοφερμένος

Η Elenikappa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Το καταλαβαίνω ότι είναι εντελώς ανούσιο, όμως αυτό το νόμισμα έχει και μια δεύτερη όψη, ότι έτσι μειώνεται στο ελάχιστο η υποκειμενικότητα του βαθμολογητή.

Έχει δίκιο ο Sourotiri. Όπως και στις Α.Ο.Δ.Ε. έτσι και εδώ πρέπει να διορθωθεί αντικειμενικά το γραπτό, οπότε για να μη ρισκάρετε να χάσετε μονάδες από παραλήψεις (ή επειδή αυτό που γράψατε δεν έχει ακριβώς το ίδιο νόημα) είναι αναγκαίο κακό η παπαγαλία. Ο διορθωτής δε μπορεί βέβαια να ξέρει αν αυτό που γράφεις το έχεις καταλάβει κιόλας. Μπορεί να το έχεις καταλάβει καλύτερα από εναν "παπαγάλο" που δε καταλαβαίνει τι γράφει, αλλά αν έχεις πρόβλημα π.χ. στην έκφραση θα πάρεις μικρότερο βαθμό. Συμπέρασμα, όποιος πάει για το άριστα, δυστυχώς πρέπει να τα παπαγαλήσει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Μια χαρά τότε, αν το λάθος είναι μόνο στην εφαρμογή του τύπου (και έχει βγει "λογική" Qd, δηλαδή με β<0 και α>0) θα χάσεις το πολύ 2-3 μονάδες από αυτό το ερώτημα και άλλο τόσο απ'το Δ4.
Πάντως η γνώμη μου είναι (και το λέω μήπως το δουν μελλοντικοί υποψήφιοι) να λύνετε σύστημα για να βρίσκετε τις εξισώσεις και να μη πηγαίνετε με τον τύπο γιατί παντα οδηγεί σε δυσκολότερες πράξεις και είναι πιο εύκολο να γίνουν λάθη από βιασύνη.

Eτσι συνηθισα.It's too late now.Ισως αυτο το 94-95 να γινοτανε 98-99.Αλλα δεν πειραζει.Αν ειναι να χασω το ΟΔΕ ΠΑΜΑΚ απο τις ΑΟΘ,ας το χασω:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geokam

Δραστήριο μέλος

Ο geokam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 626 μηνύματα.
οι βαθμολογητές έχουν ως οδηγό το βιβλίο για να περιοριστεί η υποκειμενικότητα στη βαθμολόγηση. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι σε κάποιες περιπτώσεις δε μπορούν να βαθμολογήσουν σύμφωνα με τη κρίση τους. Η παράλειψη λέξεων ή φράσεων και η διαφορετική διατύπωση δεν ισοδυναμεί οπωσδήποτε με απώλεια βαθμών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Elenikappa

Νεοφερμένος

Η Elenikappa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Eτσι συνηθισα.It's too late now.Ισως αυτο το 94-95 να γινοτανε 98-99.Αλλα δεν πειραζει.Αν ειναι να χασω το ΟΔΕ ΠΑΜΑΚ απο τις ΑΟΘ,ας το χασω:/:

Εύχομαι να περάσεις εκεί που θες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gate1319661

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gate1319661 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 310 μηνύματα.
περσι εγω πηρα 95 αο8 εχοντας ολοσωστα τα παντα....ασκησεις θεωρια ολα...ο ενας διορθωτης μ εβαλε 98 και ο αλλος 92........απο την θεωρια λογικα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gate1319661

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gate1319661 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 310 μηνύματα.
δηλαδη για μικρη φραση αν εχω ξεχασει ποσο θα μου κοψουν????

ειναι υποκειμενικο......αν πεσεις σε μακακα μπορει και πολλα... αλλιως 1-2 μορια μαξ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gate1319661

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gate1319661 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 310 μηνύματα.
Eτσι συνηθισα.It's too late now.Ισως αυτο το 94-95 να γινοτανε 98-99.Αλλα δεν πειραζει.Αν ειναι να χασω το ΟΔΕ ΠΑΜΑΚ απο τις ΑΟΘ,ας το χασω:/:

ποιες αλλες σχολες στοχευεις?? γενικα αφου ειστε ολοι τ 5ου πεδιου...σε ποιες σχολες στοχευεται???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geokam

Δραστήριο μέλος

Ο geokam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 626 μηνύματα.
όπως προκύπτει από το μικρό δείγμα των προφορικώς εξεταζομένων, υπήρξαν αρκετές λανθασμένες απαντήσεις στις ερωτήσεις κλειστού τύπου - κυρίως στο Σ/Λ με το νόμο της φθίνουσας απόδοσης και στην ερώτηση πολλαπλής που ήταν από το 5 κεφάλαιο.
Η διόρθωση των γραπτών θα ξεκινήσει την Πέμπτη, αν το επιτρέψει το ΑΟΔΕ του οποίου η διόρθωση είναι ακόμα σε εξέλιξη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tntqaz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 294 μηνύματα.
προσωπική μου άποψη : τα θέματα ήταν εύκολα ως πολύ εύκολα
τα παιδιά του φόρουμ πρέπει να έγραψαν πολύ καλά γιατί :
το ζήτημα Β γράφτηκε από πολλούς στο φόρουμ ως sos
το ζήτημα Γ ήταν (αν μου επιτρέπεται) μία γελοία άσκηση
για το ζήτημα Δ πρέπει να ευχαριστήσετε τον tntqaz γιατί με το αίτημά του να γράψουμε τη λύση της άσκησης των επαναληπτικών του 2003 βοήθησε πολλούς.
όπως φαίνεται από τη λύση που ανάρτησα η άσκηση κατά τα 3/4 είναι ολόιδια
καλά αποτελέσματα παιδιά

Πραγματικά μου ερχεται να κοπανησω το κεφαλι μου στον τοιχο μεχρι να βγαλει αιμα..:redface:
απο τυχη χθες "επεσα" μεσα στο δυσκολοτερο κομματι της εξετασης ΑΛΛΑ και πάλι, μετα απο 4 σελιδες προχειρο δεν τα καταφερα.. κολλησε τε μυαλο.. θα μπορουσα να'χα 19 αλλα δυχτηχως θα συμβιβαστω με κατι λιγότερο.. τεσπα

σας παρακαλώ πολύ όποτε βρείτε χρόνο να μου πείτε πόσο μπορεί να μου κόψουν για τα εξής "λάθη":
και υποσχομαι οτι δεν θα σας ξαναενοχλησω ποτε :P:D (τουλαχιστον μεχρι του χρονου..σε περιπτωση που δωσω παλι :whistle:)

στον ΚΟΡΕΣΜΟ ξεχασα την τελευταια προταση "Παράδειγμα,..." και σε μερικα σημεια,επειδη τα εγραφα με δικα μου λογια ξεφυγα.. το κυριοτερο ειναι το εξης:
γραφει"...ώσπου επερχεται πληρης ικανοποιηση ή κορεσμός.Αυτος ο κορεσμος ειναι προσωρινος" εγω έγραψα "...ώσπου επέρχεται σε προσωρινο κορεσμο."
ναι μεν η παραγραφος που εγραψα εχει το ιδιο νοημα, αλλα σε μερικα σημεία έχει τετοιου είδους αποκλίσεις. ΑΝ ΥΠΟΘΕΣΟΥΜΕ οτι κύρια λάθη μου είναι αυτά τα δυο και αφήνοντας περιθόριο για ενα ακόμη, παρόμοιας.."έντασης", μπορειτε να μου πειτε πόσες μονάδες έχασα από την ερώτηση?

επίσης, στην ΕΞΕΛΙΞΗ το παράδειγμα το εγραψα (για την θερμανση) αλλά οχι τοσο λεπτομεριακα (ειπα δλδ αρχια ξυλα μετα σομπες μετα κλιματιστικα και τελος.) θα ήταν παράλογο να κόψουν που δεν αναφερο τα υγραεριου κλπ κλπ ,αλλά νταξ.. πείτε εσεις τι πιστεύετε μιας και έχετε εμπειρία..

για τον ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΑΣΜΟ πάλι το παράδειγμα απλοποιημένο: "για παραδειγμα στην ελλαδα πριν την δεκαετια του 60 δεν υπηρχε σχεδον σε κανενα νοικορυριο τηλεοραση, ενω στην συγχρονη εποχη υπαρχει τουλαχιστον μια σε καθε σπιτι"

Στο Δ2 βρίσκω κανονικά από την ελαστικοτητα εισοδηματος την τιμη Q=260 αλλά μετά οταν χρησημοποιησα τον τύπο του βιβλίου στην σελιδα 96 εβγαλα ΛΑΘΟΣ συναρτηση ζητησης, πηγα να το κάνω με κανονικο συστημα, ομως έβγαλα την ίδια λάθος συναρτηση ζήτησης.. τελικά, στο κυρίως γραπτο, μουτζουροσα με δυο-τρια Χ την (λανθασμενη) λυση με το συστημα και κράτησα την (και παλη λαθος) λυση με την μεθοδολογια σελ 96

πόσο θα μου δώσει ο εξεταστής για το Q=260 και για το οτι έκανα απόπειρα να β΄ρω την συναρτηση? (στο γραπτο φενεται μουτζουρομενο το συστημα και σαν κανονικη λυση αυτη με την μεθοδολογια σελ 96

Επίσης, στο τελευταίο ερώτημα, το οποίο στηρίζεται στην συναρτηση ζητησης του Δ2 που δεν βρήκα, απλα του εξηγησα την μεθοδο λεγοντας:

"Αφου έχουμε πλεόνασμα ισχύει: Qs-Qd=60, όπου Qs η συνάρτηση προσφοράς και Qd η συναρτηση ζήτησης του ερωτήματος Δ2. Λύνουμε την εξίσωση Qs-Qd=60 ως προς P."

ευχαριστώ εκ των προτέρων..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geokam

Δραστήριο μέλος

Ο geokam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 626 μηνύματα.
tntqaz, δεν υπάρχει καμία ενόχληση. Ο ρόλος των καθηγητών σε αυτό το φόρουμ είναι να σας βοηθήσουν όποτε το ζήτήσετε. Γι' αυτό όποιος έχει απορία μπορεί να την εκφράσει και όποιος καθηγητής είναι συνδεδεμένος θα σας απαντήσει.
Όσο για αυτά που ρωτάς δώσε μου λίγο χρόνο να τα επεξεργαστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostas Tsig

Νεοφερμένος

Ο Kostas Tsig αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
πωωωωω ξεχασα επισης να μεταφερω τον πινακα στο τριτο θεμα στο τετραδιο που ελεγε στην αρχη του τριτου θεματος...που ρε πουστη τωρα το ειδα.....και αλλες μοναδες απο εκει ε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geokam

Δραστήριο μέλος

Ο geokam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 626 μηνύματα.
Πραγματικά μου ερχεται να κοπανησω το κεφαλι μου στον τοιχο μεχρι να βγαλει αιμα..:redface:
απο τυχη χθες "επεσα" μεσα στο δυσκολοτερο κομματι της εξετασης ΑΛΛΑ και πάλι, μετα απο 4 σελιδες προχειρο δεν τα καταφερα.. κολλησε τε μυαλο.. θα μπορουσα να'χα 19 αλλα δυχτηχως θα συμβιβαστω με κατι λιγότερο.. τεσπα

σας παρακαλώ πολύ όποτε βρείτε χρόνο να μου πείτε πόσο μπορεί να μου κόψουν για τα εξής "λάθη":
και υποσχομαι οτι δεν θα σας ξαναενοχλησω ποτε :P:D (τουλαχιστον μεχρι του χρονου..σε περιπτωση που δωσω παλι :whistle:)

στον ΚΟΡΕΣΜΟ ξεχασα την τελευταια προταση "Παράδειγμα,..." και σε μερικα σημεια,επειδη τα εγραφα με δικα μου λογια ξεφυγα.. το κυριοτερο ειναι το εξης:
γραφει"...ώσπου επερχεται πληρης ικανοποιηση ή κορεσμός.Αυτος ο κορεσμος ειναι προσωρινος" εγω έγραψα "...ώσπου επέρχεται σε προσωρινο κορεσμο."
ναι μεν η παραγραφος που εγραψα εχει το ιδιο νοημα, αλλα σε μερικα σημεία έχει τετοιου είδους αποκλίσεις. ΑΝ ΥΠΟΘΕΣΟΥΜΕ οτι κύρια λάθη μου είναι αυτά τα δυο και αφήνοντας περιθόριο για ενα ακόμη, παρόμοιας.."έντασης", μπορειτε να μου πειτε πόσες μονάδες έχασα από την ερώτηση?

επίσης, στην ΕΞΕΛΙΞΗ το παράδειγμα το εγραψα (για την θερμανση) αλλά οχι τοσο λεπτομεριακα (ειπα δλδ αρχια ξυλα μετα σομπες μετα κλιματιστικα και τελος.) θα ήταν παράλογο να κόψουν που δεν αναφερο τα υγραεριου κλπ κλπ ,αλλά νταξ.. πείτε εσεις τι πιστεύετε μιας και έχετε εμπειρία..

για τον ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΑΣΜΟ πάλι το παράδειγμα απλοποιημένο: "για παραδειγμα στην ελλαδα πριν την δεκαετια του 60 δεν υπηρχε σχεδον σε κανενα νοικορυριο τηλεοραση, ενω στην συγχρονη εποχη υπαρχει τουλαχιστον μια σε καθε σπιτι"

Στο Δ2 βρίσκω κανονικά από την ελαστικοτητα εισοδηματος την τιμη Q=260 αλλά μετά οταν χρησημοποιησα τον τύπο του βιβλίου στην σελιδα 96 εβγαλα ΛΑΘΟΣ συναρτηση ζητησης, πηγα να το κάνω με κανονικο συστημα, ομως έβγαλα την ίδια λάθος συναρτηση ζήτησης.. τελικά, στο κυρίως γραπτο, μουτζουροσα με δυο-τρια Χ την (λανθασμενη) λυση με το συστημα και κράτησα την (και παλη λαθος) λυση με την μεθοδολογια σελ 96

πόσο θα μου δώσει ο εξεταστής για το Q=260 και για το οτι έκανα απόπειρα να β΄ρω την συναρτηση? (στο γραπτο φενεται μουτζουρομενο το συστημα και σαν κανονικη λυση αυτη με την μεθοδολογια σελ 96

Επίσης, στο τελευταίο ερώτημα, το οποίο στηρίζεται στην συναρτηση ζητησης του Δ2 που δεν βρήκα, απλα του εξηγησα την μεθοδο λεγοντας:

"Αφου έχουμε πλεόνασμα ισχύει: Qs-Qd=60, όπου Qs η συνάρτηση προσφοράς και Qd η συναρτηση ζήτησης του ερωτήματος Δ2. Λύνουμε την εξίσωση Qs-Qd=60 ως προς P."

ευχαριστώ εκ των προτέρων..
στον κορεσμό πιθανολογώ μία, το πολύ δύο μονάδες (στις 100)
στον πολλαπλασιασμό και στην εξέλιξη αμφιβάλλω αν θα κόψουν έστω και μία μονάδα , ειδικά αν έχεις γράψει τα υπόλοιπα (την ουσία) τέλεια
στο Δ2: ως το 260 λογικά θα πάρεις 5 μονάδες
όσον αφορά τη συνάρτηση εξαρτάται από το λάθος , αν είναι υπολογιστικό τότε θα πάρεις κάποιες μονάδες, αν όμως
χρησιμοποίησες λάθος σημεία τότε μάλλον τίποτα
στο Δ4: η αναφορά του τύπου του πλεονάσματος δίνει μάλλον μία μονάδα
αν χρησιμοποιήσεις λανθασμένη συνάρτηση και βρεις την τιμή , ίσως πάρεις κι άλλες μονάδες
προσέχουμε μόνο μη βρούμε τιμή χαμηλότερη από τιμή ισορροπίας ή παραβούμε κανόνες της θεωρίας (π.χ. το β στη συνάρτηση ζήτησης να είναι αρνητικό)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

geokam

Δραστήριο μέλος

Ο geokam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 626 μηνύματα.
πωωωωω ξεχασα επισης να μεταφερω τον πινακα στο τριτο θεμα στο τετραδιο που ελεγε στην αρχη του τριτου θεματος...που ρε πουστη τωρα το ειδα.....και αλλες μοναδες απο εκει ε?
αυτό είναι στη διακριτική ευχέρεια του βαθμολογητή (δηλαδή δεν υπάρχει οδηγία)
αν έχεις λύσει σωστά την άσκηση, ρισκάρω να πω ότι δε θα χάσεις μονάδες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boo 41

Νεοφερμένος

Ο boo 41 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Τι γελοία θέματα είναι αυτά ρε παιδιά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top